Napisano: 29 Okt 2014 2:16
kenny74 ::Premda se na dosta mjesta u literaturi koju su pisali učesnici NOB-a može naći podatak da su na suprotnoj strani bili Tigrovi, što kako danas, znamo, znači njemački tenk tipa Pz VI , na području Jugoslavije definitivno nije bilo tih tenkova.
Naime, ti tenkovi su bili raspoređeni u nezavisnim bataljonima teških tenkova, te u svega 4 elitne divizije: prve tri oklopne SS divizije, te u diviziji Grossdeutchland. Ni u jednoj od tih jedinica broj Tigrova nije bio veći od 50 u pojedinom trenutku, a u većini vremena je bio i dosta manji, uslijed gubitaka i kvarova.
Ukupno ih je proizvedeno manje od 1400, a pored Wermachta i SS-a, jedini korisnik je bila Mađarska vojska, kojoj su Njemci ustupili 13 primjeraka.
Niti jedna od svih navedenih jedinica nikad nije bila na području Jugoslavije kao takva (SS jedinice jesu, u aprilskom ratu, ali tada nisu bile oklopne, a naravno, nije ni bilo Tigrova ).
Nisam siguran ni da li je na jugoslavenskom ratištu ikad bilo tenkova tipa Panter Pz V, premda neke jedinice koje su se nalazile na ovom ratištu jesu imale te tenkove u svom sastavu. Govorim o brigadama/divizijama iz sastava 3 SS oklopnog korpusa koje su u jesen 1943 bile smještene na obuci/popuni u sjevernoj Hrvatskoj, i koje su sudjelovale u nekim okršajima sa partizanima, sve do kraja godine, kad su prebačene na istočni front. Ipak, teško je pretpostaviti da su u tim okršajima sudjelovali i Panter tenkovi.
Već je neko rekao da su u pitanju veliki, skupi i moćni tenkovi, čija je prvenstvena namjena borba sa neprijateljskim tenkovima, a broj tenkova u sastavu partizanske vojske je bio zanemariv, sve do jeseni 1944, kad su Njemci već imali puno ozbiljnijih problema na ostalim ratištima.Dosta se ponavljamo.
1. SS Pz LSSAH učestvovala je svojim delovima na teritoriji Jugoslavije tokom septembra i oktobra 1943. u sastavu 2. SS oklopnog korpusa, ali izgleda bez Tigrova.
Teški tenkovi nisu bili upotrebljivi na najvećem delu teritorije Jugoslavije prvenstveno zbog konfiguracije terena i niske nosivosti putne mreže.
Dopuna: 29 Okt 2014 4:05
T-34 je srednji tenk, oko 30 tona, i Sovjeti su se početkom oktobra namučili da nađu most na Moravi preko kojeg mogu da ih preteraju. Taj most kod Velike Plane imao je manju nosivost od potrebne, a i širina je bila problematična, tako da je samo jedna tridesetčetvorka mogla biti u jednom trenutku na mostu. Težu opremu prebacili su pontonom.
Ova oklopna grupacija dospela je do Vidina železničkim transportom, odatle u koloni na Veliku Moravu (praćena masom inžinjeraca), i zatim u zahvatu druma (tad se zvao "internacionalni") Kragujevac-Topola-Beograd. Iz Beograda u Baranju i u Mađarsku. To je bila dubina njihovog zahvata i širina njihovog razvoja na Balkanu.
Partizani su koristili lake Stuarte M3A3 po teškim terenima Dalmacije, Hercegovine, Like, Gorskog Kotara. Naši T-34 su od marta 1945 pregazili Srem i Slavoniju, i kroz Sloveniju stigli do Trsta.
Nemci su se, s druge strane, žalili na svoje prioritete u snabdevanju, zbog kojih su kvalitetne trupe dobijale zastarele francuske i italijanske tenkove, a nepouzdane SS jedinice i još nepouzdaniji saveznici, Bugari i NDH, dobijali nove PzIV.
Bilo bi zanimljivo zamisliti kako bi izgledala jedna full-scale tenkovska bitka na nekom teškom brdovitom i šumovitom terenu, poput našeg.
|