Doktrina dejstva RV i PVO protiv nadmoćnog neprijatelja

11

Doktrina dejstva RV i PVO protiv nadmoćnog neprijatelja

offline
  • Pridružio: 23 Jun 2011
  • Poruke: 417
  • Gde živiš: Tamo daleko ....

@vistoria

Bravo! Sve receno ..istina. Samo jedan mali dodatak ..treba imati vise od gerile zbog komsiluka - a ako neke budale (citaj NATO) ikada odluci na kopnenu avanturu ...onda formacije se automatski razbijaju na de-centralizovanu gerilu u obliku ojacane cete (umesto bataljona kao osnovna jedinica).



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23212
  • Gde živiš: Beograd

victoria ::Grešiš Zixo.Severni Vijetnam je dobijao moderna sredstva na kašičicu pa tako i MiG-21.
Većim delom rata nisu imali više od 16 MiG-21 istovremeno.Velika je zabluda da su Sovjeti slali velike količine MODERNE opreme Vijetnamu.Tako je ,na primer,okosnicu PVO činila ARTILJERIJA(pav topova su zaista poslali u velikom broju).Najviše aviona iznad Sev.Vijetnama je njima oboreno,naročito sa S-60 kojem danas mnogi nalaze mane zato što zrno nema blizinski upaljač ali to kosookima nije smetalo.
-Drugi primer ti je obalska odbrana.Sovjeti uopšte nisu poslali rakete obala more!!! Sev.Vijetnamci su morali da se snađu sa topovima 130 i 85 mm i uradili su to majstorski.
-Strelu-2M su poslali tek na samom kraju rata.
Dvina takođe nije bilo dovoljno da zaštite sve gradove.Sovjeti su kalkulisali kao i obično.Nije im bio cilj da suviše nerviraju Ujka Sema,više im je odgovaralo da rat traje što duže.To smo osetili ,i valjda naučili i mi devedesetih.
Između gromkih reči i nešto manje zamašnih dela ipak postoji razlika.Sovjeti(kao i ostale velike sile) su u tome majstori.
-Ja upravo i govorim o tome da treba imati lovačku avijaciju ali samo onu jeftinu,za mirnodopsku kontrolu VaP i eventualno malo gerile u ratu protiv jačeg.Protiv naše kategorije će takođe biti dovoljna ta jeftina uz snažne ostale komponente PVO.
Radari Nebo(ja bih dodao i Vostok -E a bogme i neki zapadni ako može,) su prioritet,ako ne znaš ko je gore šta ti vrede Rafali,Tajfunu i Migovi?
VOJIN je najbitniji u toj jednačini premda je i sve ostalo bitno.Na osnovu informacija VOJIN svi ostali planiraju dejstvo.
Što se tiče lošije varijante MiG-29,UVEK će ti velike sile prodati siromašniju verziju ! Pa nisu oni blesavi da prodaju bolju nego što sami imaju.Nakon godinu-dve već ti nude modernizaciju i tako izmuzaju pare.Nikada kraja davanjima.


Грешиш да Вијетнам није имао током рата истовремено више од 16 МиГ-21. Прочитај мало литературе о испорукама ових авиона Вијетнаму, о јединицама РВ Вијетнама које су га користиле, о броју оборених МиГ-21 као и о броју авиона које је оборио.

И потпуно је бесмислено сада упоређивати ПВО Вијетнама у рату 1965-1975. и Вијетнамски рат са агресијом НАТО-а 1999., ПВО СРЈ 1999. и ПВО Србије сада и како би она требало да изгледа.

А само да знаш да има и извозних верзија система ПВО.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 5099 korisnika na forumu :: 55 registrovanih, 4 sakrivenih i 5040 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, advokat84, AleksSE, aleph_one, ArchaBasha, b_z_b, Borkanović, boromir, borya90, boxbole, brundo65, cikadeda, darionis, Desmond, DezurniOperativni, dj.ape, Dovla 1980, Dragon Order, dule10savic, Duschi, Great White, ILGromovnik, Incognito, istina, Jeremiah, Jester, joca83, K a s p e r, Kenanjoz, kikisp, Krin, Laluvr, LostInSpaceandTime, Marko Marković, mačković, Milan A. Nikolic, miljannis, Milovan Dinic, nebkv, nuke92, Petar J, ping15, Radogost, repac, shiro, smuk, Spila 0405, stingD, Tamna_strana_Meseca, Valter071, Vlado82, vranjanac29, xanadu, Zastava, 800077