Nabavka novih aviona za RV i PVO vojske Srbije

144

Nabavka novih aviona za RV i PVO vojske Srbije

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12640

Uh dosta toga je receno. Pominje se nabavka polovnjaka koji bi se remontovali i modernizovali. Po svemu sudeci to kosta dosta nebitno da li je MiG-29 ili F-16 u pitanju. Ja sam ranije mislio samo da se nabave polovnjaci i remontuju. Sto ne bi smelo da kosta vise od $7miliona.

Ako bi bilo skuplje pa isplativije je kupiti kineski JF-17. Cena aviona $15 miliona dolara.

Resurs 3000sati, cena sata leta verovatno na nivou MiG-21.



offline
  • Pridružio: 29 Feb 2008
  • Poruke: 1501

misaiv ::...Mi drugog protivnika osim NATO nemamo, zato je bacanje para kupovina aviona koji u slucaju rata mogu samo da sluze kao meta NATO avionima.

A, da li to važi samo za avione, ili važi i za npr. tenkove? Jel bi i oni služili samo kao meta?
Ili artiljeriju?
Ili uopšte...bilo koji drugi segment Vojske?

A, da mi onda lepo raspustimo tu Vojsku, ostavimo ovo Žandarmerije što ima i Bog da nas vidi... Bebee Dol



offline
  • Pridružio: 06 Avg 2009
  • Poruke: 316

Mala profesionalna vojska koju sad forsiramo ne sluzi nicemu, i svaki dinar potrosen na takvu vojsku je bacen.
U slucaju rata sa NATO jedina sansa nam je da budemo ko Iracani ili Talibani, tu tehnika ne pomaze, kolko god da je imamo oni ce imati 100x vise.

offline
  • Pridružio: 29 Feb 2008
  • Poruke: 1501

Super...znači da budemo Talibani.
O Bože, sa kim sam ja mislio da vodim smislenu priču... Bebee Dol Laughing

offline
  • Pridružio: 20 Dec 2009
  • Poruke: 1304
  • Gde živiš: u kanalizaciji sa Nindza Kornjacama

misaiv ::@Archer
Ako je zadatak vazduhoplovstva cuvanje vazdusnog prostora u miru, a Sutanovac rece da je to zadatak onda je broj aviona, a narocito naoruzanja prevelik.
Za taj zadatak je dovoljno 4 jednoseda i 2 dvoseda sa IC raketama, kupovina oruzija za napad na zemaljske ciljeve je bacanje para. U slucaju nekog sukoba neces imati sansu da ga iskoristis, a za mir ti ne treba.


i sta da rade piloti sa dvadeset jedinica i dvadeset devetki?Da ih casno otpustis uz obrazlozenje da nemamo dosta aviona na kojima bi oni mogli da lete?Ako ces tako,za cuvanje VAP-a miru ti onda ni ne treba lovacki avion,nego savremena integrisana PVO.
Kad kupujes vec nesto sto je toliko jeftinije,onda lepo uzmes sve.Nisam mislio da uzmes i Kh-25 i Kh-29 i KAB-500.Jedno od toga je sasvim dovoljno (ja licno glasam za Kh-29.zbog dometa).A sta bi bilo kad bi bilo.....ko zna....mozda bas V-Z oruzije odluci neki sledeci rat.Zato bolje je imati,a da ti nikad ne zatreba,nego nemati-a onda da ti treba.Jer ces se gadno pokajati. Ziveli

offline
  • Pridružio: 10 Maj 2010
  • Poruke: 135
  • Gde živiš: Beograd

Za cuvanje vazdusnog prostora je potreban avion. Sta ako putnicki avion skrene sa kursa a pritom nemaju vezu sa zemljom. Onda posaljes avion da izvidi situaciju i vrati avion na kurs ili ga obori. Sa raketama nisam siguran da to mozes da uradis i sta ako oboris avion a on npr. nije imao vezu sa zemljom zbog tehnickog kvara.
I jos jedna stvar vi odmah mislite da cemo se sibati sa NATOm. Ko zna dal ce NATO i postojati npr. za 10 godina, mozda zaratimo sa nekom susednom zemljom.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23228
  • Gde živiš: Beograd

Citat:Uh dosta toga je receno. Pominje se nabavka polovnjaka koji bi se remontovali i modernizovali. Po svemu sudeci to kosta dosta nebitno da li je MiG-29 ili F-16 u pitanju. Ja sam ranije mislio samo da se nabave polovnjaci i remontuju. Sto ne bi smelo da kosta vise od $7miliona.

Izracunali smo da je daleko jeftinije da se uzmu 29-tke.

offline
  • Pridružio: 20 Dec 2009
  • Poruke: 1304
  • Gde živiš: u kanalizaciji sa Nindza Kornjacama

F-16 je em skuplji u startu em je skuplji remont,o potencijalnoj modernizaciji da ne govorim.

Naravno da se nebo cuva iskljucivo avionima,ali ajde,ne smemo da trosimo na naoružanje u ovoj krizi,kad se svi naoružavaju mi eto moramo da damo primer drugima,i da eliminisemo LA.
A i sta ce nama moderna,ubojita borbena masina?U nasim rukama to odma zvuči kao poziv na rat.Jer Bože moj,mi smo poznati kao gomila ludaka koji jurisaju cim im se da oružije u ruke,na prvog ko im je u dometu.
To ti je otprilike argumentacija onih koji se otvoreno protive nabavci bilo čega za vojsku,a posebno novih aviona,jer su oni eto najskuplji.

Dopuna: 13 Sep 2010 11:23

celik ::misaiv ::Ako pogledas komsiluk sve zemlje su ili u NATO ili pod njihovom zastitom. Mi drugog protivnika osim NATO nemamo, zato je bacanje para kupovina aviona koji u slucaju rata mogu samo da sluze kao meta NATO avionima.

Izvini druze, ispada da sad vodimo neku debatu, veruj mi nemam lose namere!
Mislim da bi u slucaju ponovne borbe s NATO-om, bilo malo i 10 eskadrila T-50 ili recimo Reptora! Tu jednostavno nema pomoci ni odvracanja. Mozda, kazem mozda, bi malo razmislili u slucaju da imamo jak pvo, ali to je vec tema o kojoj je pisano puno puta!
Kad malo razmislis, a kako nam je vec pokazala istorija, tu bi se opet igrali partizana i nemaca. Ispada da je onda najbolje da investiramo u pesadiju!
Mislim da je realno da necemo skoro ratovati, ali to ne znaci da se ne treba spremati.
Kakvo je stanje u avijaciji, sad je daj sta das! Po meni dve eskadrile mig-29, modernizovati G-4 i Orlove i polako napred. Mislim da bi ona milijarda pokrila sve to, pa i jos po nesto! S druge strane veci deo para bi ostao u zemlji!


Odlično rečeno.
Jedna eskadrila MiG-29BM,da se napravi G-4MD,i da Orao leti do 2015-17.
Da se kupi jos 10 Mi-17,i da se modernizuje jedan manji broj Gazella.
I veruj mi sve to može da se potkrpi i sa 500 miliona jevra ako se pažljivo bira šta ko i kako. Ziveli

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23228
  • Gde živiš: Beograd

Orlovi bi mogli do 2021. Naravno ne svi.

Realna je jedna eskadrila borbenih aviona.

offline
  • Pridružio: 05 Apr 2009
  • Poruke: 3781
  • Gde živiš: JAGODINA

Misliš jedna eskadrila lovačkih aviona (prvenstveno) + jedna eskadrila jurišnig aviona (Orlova) + jedna eskadrila školsko-borbenih aviona (G-4MD). Ili jedna eskadrila višenamenskih aviona + školsko-borbenih?
Prema trenutnom vojno-političkom rasporedu snaga unutr našeg rukovodstva biće ovo drugo EF (ili JAS-39) oko 18 komada i 12-14 G-4M(D). Crying or Very sad
30 komada ukupno + toliko još helikoptera raznih i to je to...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 746 korisnika na forumu :: 174 registrovanih, 7 sakrivenih i 565 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -Max-, 015, 1MAP, aleksandar1888, anbeast, Armadillo, ArmFPGA, avijacija, awathorn, belov, bobpp, Bobrock1, bojcistv, bokisha253, Boris BM, Boris.A, Boskovic, bozomotika, Bradonja89, BraneS, BrcakRS, brealo, C-Gun, carinko, ccoogg123, ceman, cemix, Coficab, comi991, CrveniSolaris, debeli, dejan1972, Denaya, djboj, Djole3621, djonsule, djuradj, Dragacevac, draganl, duro1990duro, dusanobr, Dusko_Dugousko, Flanker-G, Fog of War, gasazem, goxin, Goxy1, GT, HawX, hnjo, Holy Saber, hrkaz, Hubert, hyla, icemilos, ikan, ikson, istina, istokzapad, Ivica1102, Jan, Jecmendo, jodzula, Jose, Kajzer Soze, kaput21, kinez88, komsija1, Korle, Kum Ruzvelt, kunktator, lafa008, Lazarus, Lazur_01, Lieutenant, LjubisaR, LUDI, M74AB3, madza, Magarac, magyar, Makarid, Maki1981, maksi007, Manjane, mb1213, MegaVLAdaR, mercedesamg, MiGac, mikki jons, Mikoyan98, mikrimaus, mile.ilic75, Mile14, milenko crazy north, milos.cbr, Milos82, milos97, Mis uz pusku, Mitraljeta, MK10, mkukoleca, mladen.zovko, moldway, molusan, mrzimregistraciju, Muki 123, mux, Mzee, nekote, oblivion, Otto Grunf, Papadubi, Parker, pein, Permaldar, Pewac21, Povratak1912, promajauglavi, Prometeus, renvoi, rikirubio, RiV, SANDRO1973, sap, sedan, sekretar, Seven Of Nine, Sharpshooter, sickmouse, sifogiannis, sijecanj, Simonsen23, Sinisa76, Sićko, Slingshot, Smd, Smiljkovich, Smor, Sone0883, steksi, stibium51, tachinni, Tandrčak, Tastatura ratnik, TheDictator, tmanda323, travisrise, Tribal, tritonus, trpche, Tunguska55, UAV operator, Ulzana, Underwood, V-98, vazduh, vdeki, Vica1958, Vilson, Vlada76, Volfero, Vrač, vukovi, vuksa72, Wrangler, Zastava, zexon, zlaya011, Zrcalo, Zukov, ZZZ, Živković, Žrnov