Nato - Da ili Ne

57

Nato - Da ili Ne

Referendum za pristupanje NATO?

  • DA
    12% [50]
  • NE
    45% [183]
  • Uzdržan
    3% [15]
  • Za pristupanje, bez referenduma
    2% [8]
  • Protiv pristupanja by all means
    35% [143]
  • Ukupno glasova : 399
offline
  • Pridružio: 29 Jul 2010
  • Poruke: 86
  • Gde živiš: Niš

Боже што је ово неки пажљив човек.

zastonato.org/2011/03/kajanje-posle-12-.....g-zlocina/

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2389

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

Nije bas o nama, ali je o komsiluku

Makedonci ne žele u Nato

Arrow http://www.novosti.rs/vesti/planeta.70.html:325666-Makedonci-ne-zele-u-Nato

Citat:Prema anketama više od 60 odsto građana Makedonije ne Želi ulazak u Alijansu

offline
  • Kibo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2007
  • Poruke: 7498
  • Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene

Vlada78 procitaj jos jednom sta pise:

SKOPLJE - Na pitanje da li bi prihvatili promenu ustavnog imena Republika Makedonija kao uslov za članstvo u NATO, 62,2 odsto ispitanika je odgovorilo negativno. Anketa Instituta za politička ispitivanja u Skoplju, sprovedena je od 26. marta do 1. aprila ove godine na zahtev resornog Ministarstva odbrane

Dakle u pitanju je promena ustavnog imena Republike Makedonije kao uslov za ulazak u NATO.

Nisu Makedonci rekli, necemo u NATO, vec necemo da menjamo ime nase drzave radi toga.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

Nije sija vec je vrat.
Ma procitao sam ja to, ali mi se cini da vest moze da ide ovde.

offline
  • vukm 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 24 Dec 2010
  • Poruke: 607

Ми остајемо неутрални

Но­р­берт Да­ра­бош (Фото МОД Аустрија)Од нашег специјалног дописника

Беч – Аустрија ових дана ужива у свом неутралном статусу. Чланица је ЕУ, али није и чланица НАТО-а и не мора да се свађа око тога колико ће авиона да бомбардује Либију и како наоружати тамошње побуњенике, што је све сада предмет оштрих расправа унутар НАТО-а. Уместо тога, на лепом плавом Дунаву воде се дискусије о професионализацији војске, или остајању при досадашњем моделу регрутне армије. О промени међународне неутралне позиције Аустрије нико од озбиљнијих аустријских политичара не жели ни да расправља. Министар одбране Аустрије Норберт Дарабош примио ме је у свом кабинету у Бечу.

Господине министре, Државним уговором из 1955. године Аустрија се определила за неутралност. Је ли неутралност још увек довољна да се сачувају национални интереси? Да ли се променила међународна основа аустријске политике безбедности?

Из два разлога је важно да Аустрија буде неутрална. Прво, да имамо флексибилну државну позицију и да можемо као такви да учествујемо у разним организацијама. Наша неутралност је историјска одлука, ми нисмо прилазили ни НАТО-у, ни Варшавском уговору.

Значи, око неутралности се неће ништа мењати?

Неће, управо смо сада закључили најновију стратегију одбране, и то остаје тако. Али ми као неутрална земља учествујемо у безбедносној политици ЕУ, ми смо у борбеној групи ЕУ. Наравно, на основу Лисабонског споразума можемо и ту бити неутрални, али постоји она клаузула о солидарности унутар ЕУ. Истина, постоји и она ирска клаузула унутар Лисабонског споразума, која даје право свакој чланици ЕУ да сама одлучује о питањима одбране. Тако да ми у Аустрији сами одлучујемо о свим питањима националне одбране.

Генерал Емил Спаноки био је творац познате „Спанокијеве доктрине“, концепције одбране Аустрије са 300.000 резервиста. Да ли је та доктрина и данас важећа с обзиром на дилеме у Аустрији око професионалне војске и регрутног рока?

Та доктрина није више актуелна, сада имамо доктрину са укупно 55.000 припадника активне и резервне војске. Свих пет партија у нашем парламенту сматрају да је то сасвим довољно. Јер, сада смо у ЕУ и нема потребе за великим бројем војника. Немамо никакву опасност на нашим границама, све комшије су земље ЕУ, наравно осим Швајцарске, која је опет у режиму Шенгена.

Да ли у јавности Аустрије има размишљања, да ако су сви око нас у НАТО-у и ми морамо у НАТО, јер не можемо остати изван тог савеза?

С обзиром на то да смо неутрални, не долази уопште на дневни ред никакво питање уласка у НАТО, јер је Уставом Аустрије утврђена неутралност државе. Бивша влада, коју је водио господин Шисел, имала је неке идеје о ближој сарадњи са НАТО-ом, но када смо недавно доносили нову стратегију аустријске одбране, то смо отклонили и не долази у обзир никакав улазак у НАТО нити нека блиска сарадња. Немамо потреба за тим.Истина, Аустрија је чланица процеса Партнерства за мир и кроз то можемо да сарађујемо са свима, баш као и Ирска.

Значи ли то да ви као министар одбране Аустрије не осећате никакву претњу што је НАТО скоро свуда око ваше земље?

Питање је колико је било стварне користи за све оне земље које су приступиле НАТО-у? Јер, са НАТО-ом се може сарађивати и без чланства у том савезу, имате низ примера за то.

Можете ли то на аустријском примеру и финансијски доказати? Шта је скупље, а шта јефтиније? Да сте чланица НАТО-а, или то што сте неутрална држава?

Па доста тешко питање, али ево сада издвајамо за одбрану 0,7 одсто од националног бруто производа. Ако бисмо ушли у НАТО, то би морало да буде најмање 2,2 одсто од националног бруто производа. Наравно, има ствари које као неутрална земља морамо сами да финансирамо, као чување нашег ваздушног простора. Купили смо нове ловце ЕФ-2000 „тајфун“, 15 авиона, и то нас кошта нешто више од две милијарде евра.

С обзиром на број војника и техничку опремљеност, да ли се може рећи да је аустријска неутралност слабија од неутралности Швајцарске и Шведске?

Тешко је поредити те системе одбране и неутралности.Те земље имају много јачу полицију и војску него Аустрија, јачу заштиту ваздушног простора него ми. Рецимо, Швајцарци мање наглашавају мисије у иностранству, а Аустрија има више од 1000 војника у разним мисијама у свету. Ми смо по броју војника у мировним мисијама, у односу на број становника, први у Европи. Између осталог, имамо и 430 војника у БиХ, 400 војника на Косову и 400 на Голану. Мисије које су под амблемом УН плаћају нам УН, остале мисије плаћа Аустрија.

Недавно сте сменили начелника Генералштаба зато што се јавно успротивио неким вашим идејама о професионализацији војске.

На политичкој сцени имамо дискусију о томе, морамо да се договоримо, знате дискусије између „црних“ и „црвених“.

А ви сте?

Ја сам „црвени“. Бивши начелник Генералштаба имао је свој концепт, нисам се сложио са тим концептом, он је изашао са тим неслагањем у јавност и сменио сам га, односно преместио сам га на другу дужност.Он има три месеца да се жали на моју одлуку.

Да ли Аустрија има сада два начелника Генералштаба, јер бивши може да се жали на одлуку о смењивању?

Не, именовао сам досадашњег заменика за новог начелника Генералштаба. Он је легалан и он ради.

Војна сарадња Аустрије и Србије?

Био сам неколико пута у Србији, имам лепе утиске. Имамо одличну војну сарадњу са Војском Србије, имамо заједничке курсеве, на нашој војној академији у Винернојштату школује се један припадник Војске Србије, а у Београду један припадник Војске Аустрије. Постоји и добра сарадња са центром за АБХ у Крушевцу.

Мирослав Лазански
објављено: 18.04.2011.

offline
  • Pridružio: 02 Jan 2010
  • Poruke: 1469

Балкан је на граници новог рата. Таква „прогнозу“ у последње време дају западни политички аналитичари, сматрајући да је такво расположење балканцима потурила сама међународна заједница осудом хрватског генерала Готовине. Са своје стране руски политиколози не виде разлоге за нови конфликт. И сматрају да је погоршавање ситуације на Балкану на руку Западу.


Зашто је осуда двојице генерала изазвала такве бурне емоције не само код Хрвата, већ и у западним земљама? Ствар је у томе да је за све време постојања Хашког трибунала главни осуђених – своје врсте „Доктор Зло“ – био бивши председник Југославије Слободан Милошевић. Ствар је дошла до тога да је неко чак и у САД почео да говори о томе да је трибунал смишљен само да би осудио Србе. И сада је, ето, он одлучио да унесе корективе у свој имиџ. Да оправда принцип који је сам прогласио да су за ратне злочине криве све стране. Као резултат тога иза решетака су послали хрватске генерале криве за протеривање 100 хиљада српских цивила и убиства. Као да је све у реду. А то што су се Хрвати увредили је неминовна последица.


Али није све тако једноставно. Озлојеђена „прогресивна јавност“ предвођена западним издањима је започела своју истрагу. Вашингтон Тајмс, Уол Стрит Џурнел, Њузвик и Џерусалем Пост су дошли до закључка Анте Готовина не снови никакву одговорност за „Олују“. Шта више, генерал је прави хрватски патриота и херој. Његова „кампања“ је помогла да се сачува територијални интегритет Хрватске, али и нанела одлучавајући ударац машти покојног Милошевића о „Великој Србији“. А Хашки трибунал је неодговорном одлуком запалио искру новог рата на Балкану.


Прва мисао која се јавља после упознавања са овим ретцима јесте да Запад жели да сачува на Балкану статус кво. Београд је о том систему као мали немирко кога нису још довољно казнили. Остали делови бивше Југославије играју улогу оних који су трпели увреде „старијег брата“, и за утеху добијају ситне поклоне и бонусе. Косово – независност, Хрватска је на кораку од чланства у ЕУ.


Ипак постоје и други разлози. Ако се Хашки трибунал лати праве истраге многа утицајна лица могу да страдају. И не само на Балкану.


Довољно је сетити се подацима Карле дел Понте о актуалним властодршцима на Косову. Сазнало се да су косовари трговали органима, сада се сазнаје да су Хрвати масовно убијали Србе, а не само Срби Хрвате. Управо зато треба наставити изучавање балкансе кризе, уверена је руководилац центра за изучавање савременог балканског процеса Института славистике РАН Јелена Гускова:

Нови подаци о трговини органима, о тим нељудским поступцима које су чинили Хрвати сведоче о томе да се криза мора и даље изучавати. И треба се објективно понашати према свим странама. Наравно, конфликата је много. Али ако погледамо како су се развијале све друге земље 90-их година, шта се дешавало на Балкану и простору бивше Југославије – видимо да су Срби, Хрвати и муслимани своја страдања већ прошли. Код њих нема никаквог потенцијала да се поново лате оружја. И не треба говорити о новим ратовима на Балкану.


Па онда, уместо да плашимо балканске народе новим ратом, неопходно је дати суду ОУН могућност да и даље врши свој посао. А Хрвати, Срби, Албанци и Бошњци могу сами да одлуче како ће даље да живе. Да ће почети нови рат – неће, доста је било.

http://serbian.ruvr.ru/2011/04/25/49412101.html

offline
  • Pridružio: 27 Dec 2010
  • Poruke: 359

Mislim da je najbolje da ovde postavim sledeće:

http://www.kurir-info.rs/vesti/danska-televizija-o.....-87018.php

U anterfileu je stav američkog zvaničnika, tj. bivšeg ambasadora u Hrvatskoj, Galbrajda, koji kaže da Amerika nije Tuđmanu dala zeleno svetlo za "Oluju" - "Amerika nije dala nikakav znak, a kako nismo rekli ne, Tuđman je to protumačio kao odobrenje. Upozorili smo ga da ako krene u akciju preuzima i rizike, jer ako nešto krene po zlu, SAD mu neće pomoći. Osim toga, upozorio sam ga i da se civilima ne sme ništa desiti".

ZAR "OLUJA" NIJE POČELA SA BOMBARDOVANJEM KOMUNIKACIJA VRS OD STRANE NATO (AMERIČKIH) AVIONA, tj. to je bila uvertira "Oluje"?!?!

offline
  • RPG  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 12 Feb 2011
  • Poruke: 668

Pa sad već kad su se digle optužbe , a jasno se zna da su Ameri bili važna karika Oluje kao i satelitske snimke sa položajima sprskih snaga koje su ustupili Hrvatskoj vojsci kao i pružanja obavještajnih podataka, sad se žele povući kako i oni ne bi bili optuzeni za nekakve zločine pa se kao zadnje kurve zele sakrit. Da je Hrvatska ozbiljna zemlja sa ozbiljnom politikom lijepo bi sad sve vojnike iz pripizdinama u kojima ginemo za te iste Amere kao što su Afghanistan povukli kući i više nikada ni jednog ne bi poslali nikud...bolje da više ne čitam vijesti, čim ih čujem odmah mi se kiselina u želucu digne. Pored takvih saveznka i "prijatelja" neprijatelji Hrvatskoj ni ne trebaju. Fuj...

offline
  • Pridružio: 08 Nov 2008
  • Poruke: 2832
  • Gde živiš: U vecnoj Srbiji

A zar si ti mislio da su ti uni prijatelji?Lepo su oni zakuvali 90-ih pa sada vade vruc krompir.Osetila djubrad da nisu vise No1 u svetu pa ajmo da prodajemo milosrdje i postenje.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1116 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 4 sakrivenih i 1073 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., antonije64, Areal84, babaroga, Bobrock1, bokisha253, crnitrn, dankisha, delrey, dushan, FOX, Georgius, hooraay, Karla, Koridor 11, Kriglord, Krvava Devetka, kybonacci, Lieutenant, Lošmi, Mercury, Milos ZA, milutin134, nebkv, Oscar, pein, procesor, raptorsi, ruger357, Srky Boy, Srle993, stegonosa, Tores, Trpe Grozni, Vladko, vladulns, Webb, wolf431, yrraf