Tenk T-14 "Armata"

98

Tenk T-14 "Armata"

offline
  • V. Uzelac
  • Pridružio: 28 Dec 2011
  • Poruke: 664
  • Gde živiš: Bačka Topola

Je l' zna neko kolika je potrošnja? Razz



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Rusi o tome barem nikada računa nisu vodili Very Happy



offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

@koridor:

Oko oklopljenosti: svi savremenni tenkovi, sa prednje strane ima da prežive udar potkalibarnog projektila sa protivničkog tenka. Trik priče je u energiji. Energija je ta koja će po pogotku da uništi elektroniku i optiku, i time de facto izbaci tenk iz borbe. Zato svi tenkisti govore jedno: pobeđuje onaj ko prvi opali i pogodi. Koliko napreduje municija toliko napreduje i oklop. Kad se govori o gubicima, pogotovu u gradovima u Čečeniji, tu treba imati u vidu taktiku upotrebe tenka u gradu. U Čečeniji ruski oficiri nisu imali taktiku upotrebe tenka u gradu, niti su je ikad izučavali i uvežbavali. Njihova taktika uhodavana decenijama pre toga je bila jasna: obići grad, staviti ga u izolaciju, nastaviti napad. Grad sam pada pre ili kasnije. Ovde su morali da ga osvajaju. Tu lekkciju su učili na terenu, i to je plaćeno. Pogotovu ako se doda podatak da je veliki broj tenkova bio sa poluispravnim dodatnim oklopima. Tu je morao biti mnogo gubitaka. Kad se uigralo, opremilo kako treba, tad je procenat gubitaka drastično pao.

Oko nišana: ili ti bolje rečeno SUV sistema jer je odavno nišan kao neki uski pojam postao opsolentan na tenkovima. Koliko je dobar SUV na Leopardu, toliko je dobar i na T 90. Dakle, tu je možda neked bilo razlika, ali danas, jok. Tu razlika od par procenata negde ne ogra toliku ulogu, tu je prevashodno pitanje lakoće upotrebe pomenutog SUVa i obučenosti posade da izvuče maksimum iz njega.

Oko dometa: u jednom od Vojno tehničkih glasnika iz davnih godina( a to je opseg od negde 85te pa do negde 98-99 te, kad sam ih uporno kupovao i pratio) dat je jedan od podataka koji je meni ostao u pamćennju jer je primer zašto treba znati uslove pod kojim se daju neki podaci. Jedan od podataka je bio i standardizovana veličina mete prema kojij je određivan domet u NATO snagama i u ruskim snagama. NATO je imao standardizovanui metu od 1x1 metar i prema tome je određivan domet topa. Rusi su imali standardizovanu metu na 0.5x0.5 metara iliti površinski 4 puta manju. Pri tome, opet da se razumemo, domet tenkovskog topa je praktično brisani domet ne maksimalni. Tako da se ta dva podatka koja ordiniraju po okolini ne mogu porediti nikako. Plus, podaci o projektilima zavise od generacije do generacije. Ruski najnoviji projektili možda imaju nešto manju energiju, ali tu se opet vraćamo na podatak odozgo: njegova energija će biti dovoljna da onesposobi protivnika.

Oko mase ruskih tenkova prema zapadnim kao odnosa "zaštićenosti": Opet jedan od pomenutih VTG, analiza izgleda, dimenzija, konstrukcije tenkova na zapadu i tadašnjem SSSRu. I zaključak da je razlika u masi ostvarena ne na uštrb oklopne zaštite već zahvaljujući znatno mannjoj masi morone grupe i prostora koji zauzima, dosta manjim dimenzijama kupole zahvaljujući manjem broju poslužilaca i uvođenju automatskog punjača, rasporedu muniicje u kupoli, kao i nižoj ukupnoj silueti tenka. Na pojavu novijih generacija zapadnih tenkova, SSSR odgovara sa postavkom dodatnog oklopa, u raznim verzijama kako ide vreme, i ono što je bitno da se primeti je ovo: po njihovoj filozofiji, taj dodatni oklop kako ga mi krstimo, je osnovni oklop tenka, tj tenk ne sme da ide bez njega. Ili ti, T 90 nije samo tenk kako mi krstimo, već je to tenk plus dodatni oklop. To je osnovno pakovanje.

Preživeti Kornet ili šta već. Tenk se od protivoklopnih projektila brani aktivno, gađanjem položaja operatera POVR, postavljanjem dimne zavese, a prvenstveno manevrom. U zadnje vreme se pominje aktivna odbrana ali za sada, dok to ne zaživi kako treba, ovo pre vam je biblija. Zato je vozač verovatno najbitniji faktor na tenku, verovali ili ne. Dobrim manevrom ka prostoru koji obezbeđuje neku zakrivenost od pogleda operatera POVR može da se prekine navođenje rakete. Ovo je moj stav, dopadao se vama ili ne ili vam stav jednog operatera POVR. Lično, u ok situaciji, sa Fagotom ću da sastavim bilo koji Leopard bilo koje generacije ili bilo koji Abrams bilo koje generacije bez problema i da se ne brinem da će ikad da ode bilo gde dalje. Kamoli sa nečim boljim (opet, uslov je nešto vežbe na trenažerima da steknem osećaj).

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4072

Jester ::acatomic ::
Koja dva ventilatora Confused


Ventilator za hlađenje rashladne tečnosti motora i hlađenje maziva motora i transmisije. Pogoni se vratilom preko transmisije. T-72/T-90 ima jedan ventilator, dok Armata po svemu sudeći ima dva.


Na provj slici se vidi ventilator na T-72 sa unutrašnje strane. Na drugoj slici se vidi kućište ležaja ventilatora kod T-72. Na trećoj slici se vide dva kućišta ležaja ventilatora na Armati.










Da li je moguce da ima hidrostatični prenos?



Više na http://www.mycity-military.com/Oklopna-tehnika/Mod.....l#p1264697

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6758
  • Gde živiš: Srbija

Moguće. E sad, verovatno to lepo radi kada se održava redovno u mirnodopskim uslovima, ali pitanje je adekvatnog održavanja i pouzdanosti takve transmisije u borbenim uslovima.


Jedan primer, koji nema veze sa tenkovima, ali ima sličnosti sa hidrauličnim prenosom. Za potrebe Titovog "Plavog Voza", 1957. godine JŽ su od nemačke firme Krauss Maffei kupile tri dizel-hidraulične lokomotive tipa ML 2200 (jugoslovenska oznaka: JŽ 761). U saobraćaju su bile do 1978. kada su zamenjene američkim dizel-električnim lokomotivama firme General Motors, tip EMD JT22CW-2 (jugoslovenska oznaka: JŽ 666).

Za 20 godina eksploatacije JŽ 761 bilo je dosta problema i ako su održavane po svim propisima proizvođača i imale su "poseban tretman". Najveći problem je upravo bio hidraulični prenos.

offline
  • Istoričar
  • Pridružio: 02 Sep 2012
  • Poruke: 286
  • Gde živiš: Moskva, Rusija

Citat:Koliko je dobar SUV na Leopardu, toliko je dobar i na T 90.

Ja sam u kontaktu sa jednim covekom koji veoma dobro poznaje tenkove Leopard. I on kaze da T-90 ima jako dobar top mozda cak i bolji nego Leo 2 koji moze da gadja metu na 5km dok Leo 2 i M1A1 mogu da gadjaju metu na 3 km. Sad za SUV ne znam kakav je nisam strucan za to.

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

Poenta je da su već duže vreme pitanja tipa SUV i slično prevaziđena , po karakteristikama su bliski. Ista priča ide i po pitanju oklopa, u realnim situacijama. Ceo sklop top-SUV na svim savremenim tenkovima zadovoljava odavno zahteve savremenog bojišta. Pitanje je kako ćeš najbolje da to iskoristiš.

Realnost i oko ovog novog ruskog tenka kaže da je to prevashodno unapređenje sa ciljem da se zaštiti posada i da ona preživi. Sve što je na njemu, moglo je i na neku novu modifikaciju T 90 tenkova. Realno govoreći. Ovime se dobija jedan novi kvalitet. Pitanje ostaje koliko je taj napredak velik i da li je on opravdan. I odgovor na to ima da dočekamo kad se dobije više podataka o tenku, za godinu ili dve dana. Dotle, mi smo u špekulacijama.

Lično, mene najvišé interesuje kakva će biti zaštita krova kupole. I prostora posade, koliko on može da izdrži.

offline
  • Pridružio: 13 Feb 2009
  • Poruke: 335
  • Gde živiš: Nis

vasiljevic ::@koridor:

Na pojavu novijih generacija zapadnih tenkova, SSSR odgovara sa postavkom dodatnog oklopa, u raznim verzijama kako ide vreme, i ono što je bitno da se primeti je ovo: po njihovoj filozofiji, taj dodatni oklop kako ga mi krstimo, je osnovni oklop tenka, tj tenk ne sme da ide bez njega. Ili ti, T 90 nije samo tenk kako mi krstimo, već je to tenk plus dodatni oklop. To je osnovno pakovanje.



Dodao bih samo da je dodatni oklop zahvalniji kod pogodaka prg i slicnih "slabijih" sredstava jer ne zveci u kupoli kao kada je opali direkno, a i lakse je zameniti malo dodatnog oklopa nego krpiti instalaciju ili naprslinu na livenoj, varenoj ili kojoj god kupoli.

Sto se tice napada iz gornje polisfere posada smestena napred je mnogo manja (u odnosu na standardne tenkove) meta, samim tim i veca je verovatnoca prezivljavanja ako su zasticeni i sa zadnje strane.

offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3191
  • Gde živiš: Kraljevo

Jester ::Moguće. E sad, verovatno to lepo radi kada se održava redovno u mirnodopskim uslovima, ali pitanje je adekvatnog održavanja i pouzdanosti takve transmisije u borbenim uslovima.


Jedan primer, koji nema veze sa tenkovima, ali ima sličnosti sa hidrauličnim prenosom. Za potrebe Titovog "Plavog Voza", 1957. godine JŽ su od nemačke firme Krauss Maffei kupile tri dizel-hidraulične lokomotive tipa ML 2200 (jugoslovenska oznaka: JŽ 761). U saobraćaju su bile do 1978. kada su zamenjene američkim dizel-električnim lokomotivama firme General Motors, tip EMD JT22CW-2 (jugoslovenska oznaka: JŽ 666).

Za 20 godina eksploatacije JŽ 761 bilo je dosta problema i ako su održavane po svim propisima proizvođača i imale su "poseban tretman". Najveći problem je upravo bio hidraulični prenos.


Kod hidrostatickog prenosa najbitnije je odrzavanje tj. strogo pridrzavanje servisnih termina i onda nema problema. Primenjen na mnogim teskim masinama. Sto se tice pomenutih lokomotiva mislim da je problem bio nestrucno rukovanje, vise puta su vracane u Nemacku na popravke, a to sam procitao zadnji put kada su pricali i pisali o popravci lokomotive Sutjeska, navedene serije broj 003 koja je popravljena u Kraljevu i remontovana, posto vidim da kolegu interesuje postavicu i snimak, izvinjavam se za pisanje van teme Smile .

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6758
  • Gde živiš: Srbija

Ova loksa koju su opravili u Kraljevu je serije 666, originalna oznaka EMD JT22CW-2. Ta lokomotiva je dizel-električna.


Ja sam mislio na probleme sa dizel-hidrauličnom lokomotivom serije 761, originalna oznaka Krauss Maffei ML 2200. To je ova lokomotiva, a na slici je konkretno 761-003 koja je takođe nosila ime Sutjeska, kao i ona gore 666-003:


Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 894 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 3 sakrivenih i 874 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, drimer, Istman, Kruger, ladro, Lazarus, mean_machine, mgolub, MikeHammer, mnn2, operniki, RecA, Trpe Grozni, Tvrtko I, W123, yufighter, zzapNDjuric99