Civilna zastita - predlozi i saveti

7

Civilna zastita - predlozi i saveti

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7070

Što bi rekao onaj lik iz Legije stranaca, "ili živiš kako treba ili kako želiš". Pravo pitanje i za srednjoškolce.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3674

U obliku u kojem je nekada postojao definitivno ne jer je sam koncept ONO odavno napusten.Sasvim je primereno da se u srednjim skolama obradi prva pomoc jer to nije vezano iskljucivo za vojsku vec moze da posluzi u svakodnevnom zivotu.



offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3870

@ALBION101prvu pomoc smo ucili dok smo polagali voznju. Pitanje je da li obuka od par meseci ili neki kurs moze da nas osposobi da pruzimo prvu pomoc unesrecenom i da prepoznamo povrede kao obuceni doktori? Nesto osnovno tipa rane i posekotine, vestacko disanje ok, ali nesto teze kao saobracajka ja se ne bih usudio da pipnem unesrecenog da ne napravim gori belaj... Zato su mi obavezne kutije za prvu pomoc u autu totalna besmislica u doba mobilnih telefona kada mogu za sekundu da dozovem pomoc a bilo cime sprecim krvarenje.

offline
  • duxhm  Male
  • Legendarni građanin
  • vojnik
  • Pridružio: 12 Maj 2010
  • Poruke: 2927

Prva pomoc, pp zastita, osnove za prezivljavanje u prirodi, pa i osnovna obuka sa oruzjam. Iskljucivo kao izborni predmet. Ionako u skolama koliko sam ja upucen postoje samo dva izborna predmeta (veronauka i gradjansko vaspitanje), a trebalo bi da ih je mnogo vise. Nemaju svi ista interesovanja.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25662
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Bobo123 ::Sirius ovo je dobar predlog samo koliko ima smisla kada ni sluzenje vojnog roka nije obavezno? Mogu uvek da kazu ni vojska nije obavezna zasto bih to ucio, smara jos jedan predmet. To je moglo u nekim drugiim vremenima u kojima smo svi mi rasli i nosili plave kecelje, znao se red, jednostavno od malena si ucen tako. Bio sam izvidjac, danasnjim klincima ne mogu da objasnim kako je to bilo lepo druzenje i koliko smo korisnih stvari naucili, stvari koje se koriste u svakodnevnom zivotu. Danas je klince jako tesko zainteresovati za bilo sta... Onove bezvednosti, hazarde, ekoloski rizici, prezivljavanje u prirodi, kampovanja, ponasanje u slucaju opasnosti i svasta jos. Imali smo predmet domacinstvo gde smo ucili nesto korisno (sem pletenja i vezenja), ali to je bilo neko drugo vreme...

Баш зато. А ко да их, иначе , код куће научи о личној и колективној безбедности? Ми нисмо Енглези да се од малих ногу учимо шта је добро за државу да је добро и за нас.

Могао би тај предмет да се прилично ''човеколико'' уреди (нешто као оно грађанско васпитање). Када бисте у његовом програму понудили младим људима и прихватање интернет бон-тона, заштите , затим упознали их са радом и протоколом служби ФТО, то би могло да буде интересантно. Зашто, рецимо, не би учили о томе , како да улици препознају лабилну личност, евентуално терористу? Мислите да смо ми под стакленим звоном и да нас ништа неће дотаћи?

Ево једног примера:

Мој син је купио врло скуп лаптоп, мекинтош. Ту машину дете неког спортисте или певача може да купује једном недељно, али то је за нас капитална инвестиција. Како је он размишљао? Није се бринуо како ће овладати програмима, већ у чему да га неупадљиво носи кроз градски саобраћај и кроз град уопште, а да му неко не отме? Купио је некакав офуцани ранац. Наравно да би му било драже да носи фирмирану торбу са ''начетом јабуком'' и да се прави важан, али живот у великом граду га је научио да буде опрезан и да чува своје ствари. (за разлику од оног Јапанца са бициклом Mr. Green ).

Навео сам само један пример. Дакле, када би у основама безбедности млади људи, деца, учила , рецимо, колико људи годишње погине у кући услед непажње , како да чувају себе и друге, мислим да би то био популаран предмет. Наравно, у једном његовом делу , када тиме овладају, не би им било досадно да им неко, на стрелишту, покаже зашто оружје стварно јесте опасно. При том наставника нико не би могао да назове милитаристом, напротив.

На крају крајева, ова држава се од агресивних филмова (у којима гледате хиљаде ''свемогућих'' злочинаца разигране маште), брани тако што на њега истакне ознаку ''забрањено за млађе од ....година и опере руке. А да децу научимо опасностима и како да се од њих бранимо, то нам не долази свести. Одмах то прогласимо милитаризом.

offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 3011
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

Обука са оружјем не, мислим да би то донијело више штете него користи, али ово остало је итекако потребно. Ионако смарају дјецу са некаквим глупостима, ово би бар било корисно и многима занимљиво. Само какве су шансе да се нешто овако заиста и деси? Па знате и сами..

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3674

Bobo123 ::@ALBION101prvu pomoc smo ucili dok smo polagali voznju. Pitanje je da li obuka od par meseci ili neki kurs moze da nas osposobi da pruzimo prvu pomoc unesrecenom i da prepoznamo povrede kao obuceni doktori? Nesto osnovno tipa rane i posekotine, vestacko disanje ok, ali nesto teze kao saobracajka ja se ne bih usudio da pipnem unesrecenog da ne napravim gori belaj... Zato su mi obavezne kutije za prvu pomoc u autu totalna besmislica u doba mobilnih telefona kada mogu za sekundu da dozovem pomoc a bilo cime sprecim krvarenje.
Naravno da nikada neces dostici nivo strucnog lica ali je ipak korisno znati kako se zaustavlja krvarenje ili da li treba pomerati osobu sa povredom vrata ili ne.Mobilini telefoni su definitivno prednost ali kako funkcionise hitna pomoc u zemlji Srbiji ja se ne bih pouzdao da ce ista doci u roku od pola sata a za to vreme neko moze da iskrvari ili se ugusi.
Isto povrede se ne desavaju samo u urbanim sredinama vec i na kampovanju, lovu, pecanju gde je prva pomoc kilometrima ili satima daleko.Slazem se da se taj vid obrazovanja kod nas nije uspesno pokazao jer se sve svodilo na to kako da se otalja nesto sto se mora.Paradoks je da danas gomila tinejdzera ne ume da upali vatru cak ni sa sibicama a u prirodi ne bi preziveli ni 24 sata jer su nesposobni da koriste bilo kakav alat osim mobilnog telefona.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28511
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Odbrana i zaštita je nešto što se na kraju pretvorilo u čisto teoretisanje i izgubilo svaku svrhu. Ja sam za mnogo praktičnije obuke koje su primenljivije u životu. U ono vreme SFRJ sam do VIII razreda znao kako se previja glava, svaki deo tela i imobiliše svaki zglob na telu. U kabinetu za OTO smo imali improvizovanu streljanu i vazdušne puške, te su i dečaci i devojčice prošli obuku iz gađanja. Već od V razreda je oko 80% đaka bilo u izviđačkom odredu gde smo nešto učili i polagali veštarstva.
Mislim da umesto uvođenja novog predmeta koji će dodatno opterećivati decu, treba nerazumne(iz više razloga*) ekskurzije zameniti obaveznim i subvencionisanim kampovima u prirodi gde će naučiti osnove snalaženje u prirodi, prve pomoći, ponašanje pri elementarnim nepogodama i rukovanje ličnim naoružanjem. Naravno, to treba biti dozirano i u skladu sa godinama. Ujutru uzmeš mobilne i PSP, dobro na'raniš a onda angažuješ, pa da vidim koliko bi im bilo do ”đuskanja” i ”porukanja” uveče kada im sve to vratiš. Umor manje više, ali otvoriš im oči da postoji jedan novi svet za koga oni neznaju da postoji. Pri tome insistiraš na timskom radu, jer uspeh postavljenog zadatka od toga zavisi. Biće i onda nervoznih, ali oni koji su služili vojsku znaju kako su se razmirice rešavale...nije bilo šorki na Yutobetu, već bi sve razmirice “pojeo mrak“ Wink
Ako bi se sa time krenulo od V razreda, a završilo na kraju srednje, imali bi regruta dobrovoljaca za ponovno uvođenje narodne vojske i više nego što treba.

PS:da objasnim*, tj ekskurzije. Jeste da vide nešto sveta, ali nastavnici ne mogu da ih iskontrolišu, spava se po vrlo sumnjivim “hotelima“, svake godine nastrada neko dete“slučajno“, vrate se podeljeniji i posvađaniji nego što su otišli.

offline
  • duxhm  Male
  • Legendarni građanin
  • vojnik
  • Pridružio: 12 Maj 2010
  • Poruke: 2927

@fantom_s
Obuka sa vatrenim oruzjem je edukacija. Ne treba ih uciti samo da gadjaju vec cemu oruzje sluzi i zasto je opasno. Kao sto rekoh, svaki covek treba da zna kako da isprazni oruzje i zasto da ga ne dira ako vec ne zna da ga koristi.

offline
  • Pridružio: 08 Nov 2008
  • Poruke: 2832
  • Gde živiš: U vecnoj Srbiji

Ja sam za,da ne objasnjavam zasto,ali samo cu jedno reci,ovo je brdoviti balkan gde je svaka drzava Galsko selo i ne daj boze da neko previse popije magicnog napitka odmah izbije sranje.Pa zbog toga edukacija,obuka i samo obuka nas moze v sacuvati jer sajber generacije koje nadolaze mogu samo sluziti za priplod i nista drugo.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 892 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 5 sakrivenih i 855 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Atomski čoban, bojcistv, ccoogg123, cinoeye, dejoglina, Djokislav, DragoslavS, drimer, Georgius, ivan1973, Kibice, kobaja77, kolle.the.kid, Kubovac, Leonov, Lieutenant, mercedesamg, Mixelotti, nikoladim, NikolaGTR, Panter, pera bager, raptorsi, rovac, Srle993, TheBeastOfMG, Vatreni Zmaj, vladetije, VP6919, ZetaMan, zlaya011