Kibo ::Trpe, sad kad si spomenuo vodu. Zaboravio sam kako se zove ono cudo gde stane oko 20 litara vode, uvek idu dvojica. Pa se onda menjaju. Jel ima neko sliku kako to izgleda da se prikaze. Au sto je bilo lepo dok to nosis na terenu.
A i zaista sam zaboravio i kolicinu vode i kako se zove. Trebalo je valjda da bude dosta za ceo vod ako se dobro secam.
Ja sam tvoj spas
Bio sam dvaput na Peskovima i zapamtio sam taj ''kanister''. Nema veze s kanisterom niti se tako zove. Više liči na jastuk za plažu: četvrtast je i gotovo crn. Ima unakrsno ''iks'' pojačanje izvedeno od gumenih šavova . Ima na dnu gumenu slavinicu i remnike kao svaki ranac. Slavinica nije van gabarita tog ''jastuka''. E, sad - to bi mogli Rade ili Mačak da pobliže objasne koji je model u pitanju - sigurno su to viđali ''tamo gde treba''.
Starešine u mojoj jedinici su mešinu od 20l koja se nosila na leđima zvali "kornjača".
Na teren smo nosili i onu od 100l koja je imala pravu slavinu na sebi. Nosila su je četiri vojnika...
Citat:Видео сам пре неколико година неку репортажу о томе како се израђују/шију (или ће бити шивене) униформе у Америки: стане баја у унтерцигеру на неко постоље у неки мање-више нормалан стојећи положај, некакав скенер обиђе круг, а онда се очас посла сашије униформа која супер пасује.
Је ли им то заживело у пракси или је то прича за будућност?
Ovaj prilog sam i ja gledao. Čini mi se da je to bilo u onoj seriji "Beyond 2000"...
Ameri su provalili da samo 17% vojnika nema problema sa uniformama koje se zadužuju dok je ostalima ili mala ili velika i tome sl. Zato su napravili nekakav skener koji lepo iskenira čoveka i ovaj sutradan dobije uniformu koja mu stoji kao salivena. Izmere mu i obim glave tako da i šlem dobije da bude "pasent".
Što se tiče naprtnjače, današnjim naprtnjačama su uklonjene slavinice, tako da ima crevo koje je više pljosnato i zatvara se preklapanjem. Vrlo praktično. Tačan model ne znam, bar ne dok se ne čujem sa četnim.
@.....
Citat:Ameri su provalili da samo 17% vojnika nema problema sa uniformama koje se zadužuju dok je ostalima ili mala ili velika i tome sl.
U moje vreme, dok je Bog hodao po zemlji, to se nije moglo desiti
Krojac iz "22. decembar" bi uzimao mere za svakog pojedinacno i uniforme bi izgledale kao salivene.
U svakoj vojsci postoje dve vrste uniforma ; prevelike i premale. Naknadnom trijažom sve stignu do pravih vlasnika.
Jedina dobra strana počasnog odela (pored nesumnjive ekskluzivnosti) bila je ta što smo morali da ih dobijemo tačno u meru. Nije njih bilo briga za nas kao takve, nego jednostavno garda nije smela da izgleda kao kuvari u bugarskoj vojsci, zarozana i smotana.
Za uniforme, bilo da se mera uzima savremenim načinom ili konvencionalnim kao što je to slučaj kod nas, bitno je kao što kaže cezar35 da to izgleda kao pod konac.
Da li je moguće da se i sada nose tako kanisteri za vodu...ili postoji i neki drugi način...
Kibo ti kao startuješ neku seosku snašu sve zajedno sa kanisterom za vodu na ledjima..
..........................
Koliko sam mogla da primetim pretražujući net uglavnom su na zapadu najviše razradili sistem ergonimije…( ili kako se negde kaže i human factors engineering) i odbrambene industrije mada smatram da bi naša namenska ili odbrambena industrira koja je pre raspada SFRJ I izvozila opremu naoružanje u neke zemlje, mogla da ima takav kapacitet I kvalitatitivno I kvantitativno kad bi se revitalizovala i modernizovala da bi mogla osim i drugih programa da obezbedi i kompletan peštadijski program od uniforme i opreme preko naoružanja. pa čak i da izvozi..
Naročito je u studijama ergonomije je posvećena pažnja odnosu izmedju vojnik-naoružanje -oprema-okolina…imajući u vidu da savremeno ratovanje u odnosu na konvencionalno nosi mnogo veći napor, rizik, i opterećenje, stres….
Najveći akcenat je stavljen na analitičko- konstruktivno istraživanje i prilgodjavanje potrebama odbrambene opreme najviše Kopnene vojske i to Pešadije, .a sa stanovišta:
mikroergonomije, psihosocijalnog aspekta, antropometrije (inžinjeriska, statička, dimanička) biomehanike..isl...vodeći pri tom računa da se najbolje moguće uskladi i sinhronizuje odnos ljudskog tela-opreme-okoline i vodeći pri tom računa o svim mogućim štetnim uticajima i opasnostima (rbh kontaminacija, mehaničke opasnosti, buka, balistički projektili isl…)