Jugoslovenska vazduhoplovna industrija posle WWII

4

Jugoslovenska vazduhoplovna industrija posle WWII

offline
  • Pridružio: 04 Maj 2010
  • Poruke: 1025
  • Gde živiš: Gore iznad oblaka...


453 MW


Ikarus 453(P-453 MW)
Projekat inž, Levačića i puk. Bešlina, letelica napravljena u Ikarusu u periodu 52-53. Vazduhoplov je trebao da ima dva motora Turbomeca Marbord II, ali su ispitivanja vršena u formi jedrilice. Dalja ispitivanja su prekinuta nakon udesa u drugom letu....
TTK:
dužina m- 5,85
razmah m- 7,5
visina m- 2,01
masa max kg- 1.720
preuzeto i
podatci preuzeti iz jedne druge teme, pa sam ih samo prebacio ovde...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • madza 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 27 Nov 2010
  • Poruke: 1517

Sveto ::U Glasniku RViPVO svojevremno je izasao serijal crteza Milana Micevskog posvecenog Beslinomvim mlaznjacima-da li je neko sacuvao crteze
S 451 M
J-451 MM
P.S. Aramise moze li taj 452M u malo vecoj rezoluciji?

@Sveto, da li si mislio na ovo.



Mozda skenovi nisu bas najbolji, ali posluzice.



rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

aramis s ::Mislim da je u Rakovici, a da je ovo iza Resnik. Po imenu Vlajković i kom bi rekao tridesete.
Mislim da si u pravu.

Iako nije reč o vazduhoplovnoj industriji posle WWII, evo šta sam pronašao.

Počeli su 1925. kao stolarska radionica sa revizijama aviona Brege XIV i vazduhoplovnih motora, u Pozorišnoj ulici broj 63 (danas Francuska ulica, u blizini "Kompresora").
Ubrzo, u novim pogonima u Rakovici, počinju proizvodnju motora Walter NZ.
Izgleda da su to sada pogoni fabrike "Jugofrigo".

offline
  • Pridružio: 27 Dec 2010
  • Poruke: 349

Pre 2 nedelje mi reče jedan general u penziji da je Boeing uzimao hidrauliku od Petoletke, a da je naš RR bio bolji od originala (priznali Britanci), jer je imao neki upgrade koji smo patentirali.

Spomenuo mi je mnogo toga, a interesnatno mi je (iz njegove priče) delovao rad sarajevskog "Zrak-a".

offline
  • madza 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 27 Nov 2010
  • Poruke: 1517



offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5955

Slucajno sam pronasao interesantnu ponudu za nasu vazduhoplovnu industriju u vec odavno proslim vremenima.


offline
  • Luka 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2011
  • Poruke: 3148

^
Evo iz istog časopisa još jedna iz tog vremena.

offline
  • Pridružio: 27 Feb 2011
  • Poruke: 144

Jel' ovaj Fieldmaster bese propao?
Proizvedeno valjda samo 4 komada koji su nesto prsklali po Africi a zatim prodati Turskoj gde i danas trunu na nekom aerodromu?

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5955

Tako pise i na Wiki-ju, ali meni podosta lici na Air Tractor-a AT 802 kakvog voze danas po celom svetu.

offline
  • Pridružio: 04 Maj 2010
  • Poruke: 1025
  • Gde živiš: Gore iznad oblaka...

Napisano: 29 Maj 2011 13:14





Dopuna: 29 Maj 2011 20:55

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 3422 korisnika na forumu :: 100 registrovanih, 8 sakrivenih i 3314 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -III-, aleksandar11332, alex71, alke12, Antoni S, ArchaBasha, Avalon015, b_z_b, bladesu, bojan1234, bojank, BORUTUS, Boskovic, Brankojle, C-Gun, cenejac111, CikaKURE, darkkran, debeli, dejan1972, Dejan_vw, deLacy, Desmond, Don, dukajov, dushan, Dusko_Dugousko, Dzuki, Feller, Glavonja049, gregorxix, hattori, Igritelj, Jager715510, jalos, Jeremiah, Kaplar2, Khalid ibn al-Walid, Koplje, kybonacci, LostInSpaceandTime, Lucije Kvint, MadMike, MaschinenPistole, MB120mm, mean_machine, Medojed, Mercury, Metanoja, milanstankovic087, Mostarac1977, Ne doznajem se u oružje, nemkea71, nenad81, Niki2024, niksa517, OKT, Oscar, Pale2025, panonski mornar, Panter, Parker, Pavel Medved, pein, peradetlić, Peruta, PlayerOne, rakivan, raso76, Regrut Boskica, Remain, Remarqe, rodoljub, samo_srpski, Sevatar, Sharpshooter, shlauf, ShtagodShtagod, skok, skylab1111, Solunac na steroidima, SpaDej, Srki98, sslay, sspp, tamno.nebo, Tas011, Tumansky, vaso1, vathra, VBoss, VekiJ, Vlada78, Vlado82, Volfero, vuksa72, Wrangler, zule2, 223223, 800077