MEADS

2

MEADS

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 636
  • Gde živiš: Split

Napisano: 12 Mar 2012 13:58

Tek kada će SAD imati ozbiljnu nameru smanjivati veliki broj aviona u Evropi onda će morat i Evropa da razmišlja o nekim dalekometnijim sistemima.

Ako parafraziram, evropski (NATO) dalekometni PVO sistem zove se "Air Policing"[/quote]

jazbar ::Dok su Evropejci razvili Aster-30 koji nije toliko glomazan kao ruski S-400. Jest manji izbor raketa i domet ali su zato one preciznije.

Po čemu su preciznije.

jazbar ::NATO je toliko superiorniji svojim vazduhoplovnim arsenalom da Evropa netreba PVO kakvu Rusi trebaju kontra NATO.

Tu si gadno u krivu. Da se kojom fikcijom NATO i odlučia napravit nekakvu ofenzivu na Rusiju prvo šta bi in stradalo su aviona na pistama prije nego bi uzletili ili nebi imali di sletit. Tako da priče da NATO ne triba protuzračnu obranu su bruka. Triba itekako al HAWK/Patriot nisu u stanju udradit 20% onoga šta je bilo stavljeno pred Ruske projektante kad se S-300 radia.

jazbar ::Tek kada će SAD imati ozbiljnu nameru smanjivati veliki broj aviona u Evropi onda će morat i Evropa da razmišlja o nekim dalekometnijim sistemima.

Onda će in sigurno bit bitnije tu si u pravu, međutim onda neće bit ni bitno jer će preć u defenzivu i tad sigurno neće haračit po svitu ka sad dok će tada neko drugi određivat politiku po svitu.

Dopuna: 12 Mar 2012 14:04

Oscar ::Receno da ce Vityaz njega sisati na svim poljima...,

Pa karakteristikama Aster-30 zaostaje za S-300 a Vijtaz će bit posebna zvir kad izađe.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30231

jazbar ::TOP GUN ::Bilo je na pocetku 2011. da bi se Italija i Amerika povukle a Nemacka bi sama finansirala proizvodnju za sebe jer bas hoce sistem. Americka vojska se malo pobunila jer za neke modifikacije koje hoce moraju da pitaju druga dva partnera i rekli su da razvoj traje dugo ali kongres nije hteo ni da cuje i finansiraju ga i dalje. Ipak su nastavili svi. U 2011. su vrsena ispaljivanja na poligonima.

U Nemackoj ce MEADS biti kombinovan sa IRIS-T SL srednjeg i SLS kratkog dometa


To sigurno nije više MEADS kakav je bio zamišljen. To sa Iris raketama meni više slići na amerićki SLAAMRAM.



MEADS ce imati svoju raketu i IRIS-T SL kod Nemaca. A posebno imas sistem koji ce nositi IRIS-T SL i SLS ili samo SLS( gore na slici).



offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

irkutsk ::Napisano: 12 Mar 2012 13:58


Da se kojom fikcijom NATO i odlučia napravit nekakvu ofenzivu na Rusiju prvo šta bi in stradalo su aviona na pistama prije nego bi uzletili ili nebi imali di sletit. Tako da priče da NATO ne triba protuzračnu obranu su bruka. Triba itekako al HAWK/Patriot nisu u stanju udradit 20% onoga šta je bilo stavljeno pred Ruske projektante kad se S-300 radia.


Što se ovime želi reći? Da bi NATOu avioni stradali pri početku napada ili Rusima? I koji je to vremenski period, koja godina? Ako se spominju Rusi, a ne Sovjeti, pretpostavljam nešto od 1990 pa naovamo?

irkutsk ::Napisano: 12 Mar 2012 13:58
Pa karakteristikama Aster-30 zaostaje za S-300 a Vijtaz će bit posebna zvir kad izađe.


SAMP/T je svakako rađen za nešto drukčiju namjenu od obitelji S300, s drukčijim zahtjevima. Sovjeti su morali pokrivati golem prostor. Vitjaz je bliži SAMP/Tu po namjeni i području djelovanja. S300 je, dakako, vrlo širok pojam, trebalo bi se odrediti točna verzija da se može pristupiti nekakavoj usporedbi.

Ali recimo ako se usporedi s S300pm2 verzijom, po javno dostupnim podacima, mogli bismo reći ovo:
rakete s300 brže dolaze do cilja udaljenog recimo stotinjak km jer bi na toj udaljenosti bile 40-50% brže.
s300 pokriva veće područje - polumjera 200 km, naspram samp/tovih 120 km.
Oba sustava mogu se umrežiti u širu nadzornu mrežu, pa tu kvaliteta praćenja ovisi o vanjskim faktorima.
sampt prati 100 i više meta (koliko je to više nažalost je povjerljivo) dok s300pm2 sa svojim 30n6e2 radarom prati "do 100" meta. Recimo da su u realnom svijetu to slične perfomanse, jer rijetko će biti toliko meta odjednom.
Arabel radar šalje podatke raketama za do 10 različitih ciljeva, dok 30n6e2 navodi rakete na do 6 različitih ciljeva.
Ukupni broj raketa u zraku je 16 za SAMP/T i 12 za s300pm2

Naravno da se oba sustava mogu uvećavati u veće skupine. Za SAMPT nažalost nisam našao podatke koliko ih se može povezati u jednu veliku mrežu dok za s300pm2 imamo podatak da se putem 83M6E2 kontrolnog centra može 6 baterija povezati u jednu postrojbu koja onda, putem 6 radara, djeluje i na 36 različitih ciljeva s po 72 rakete.

No vratimo se na pojedinačne baterije.
SAMP/T koristi 4 do 6 vozila lansera, odnosno 32 do 48 raketa,
s300pm2 koristi 4 do 12 vozila, odnosno 16 do 48 raketa.

s300pm2 ima opciju korištenja radara na kranu što mu u tom slučaju daje mogućnost da cilj koji leti na 10 metara od tla detektira i na 32 km udaljenosti, naspram Arabelovih 24 km.

Bojne glave. 40n6 koristi bojnu glavu od 140 do 150 kg (kako gdje navedeno) dok aster30 koristi bojnu glavu od 15 kg. Ubojii polumjeri nigdje nisu navedeni ali se mogu naći ubojiti polumjeri za druge bojne glave - na sa-2 i na amraamu. 195 kg bojna glava na velikoj visini ubojita je do 250 m udaljenosti (65 m na malim visinama), dok amraamova glava od 23 kg ubija (ne piše na kojoj visini, ali djelovanje amraama najčešće je do 15ak km visine) na oko 15 metara. Ako se iscrta funkcija s tim vrijednostima moglo bi se pretpostaviti da 40n6 raketa cilj koji leti na 15ak km visine ubija na 90ak metara udaljenosti, a aster30 isti cilj ubija detonacijom na 12ak metara udaljenosti. Al dobro, ovo je dosta ugrubo, a nije zapravo ni toliko bitno...

...jer je s300 koncipiran da ubija tako da cilj ne zna gdje je sama raketa i ne zna kad točno treba manevrirati, a raketa se obruši na njega golemom brzinom i, ako ima sreće da je cilj u krivom trenutku manevrirao, detonira u dovoljnoj blizini da ga i uništi.

SAMPT je koncipiran da presreće male ciljeve i na testovima za PAAMS je fizički pogađao manevrirajuće mete.

40n6 je velika i teška raketa relativno malih krilaca za svoje gabarite dok aster30 ima nekoliko puta veće upravljačke površine u odnosu na gabarite rakete. K tome aster30 koristi svojevrsni vektorski potisak za terminalno manevriranje dok 40n6 samo juri k cilju i eventualno malo skreće pomoću svojih krilaca. Dakako da upravljane mlaznice na 40n6 koje ista rabi pri lansiranju više ne vrijede tijekom leta jer raketa davnih dana istroši svoje gorivo. aster30 koristi male mlaznice na tijelu, poput 9m96, s vlastitim izvorom potiska.

Na kraju, aster30 je samonavođen u terminalnoj fazi, a 40n6 djeluje preko zemaljskih resursa. Astera30 će cilj tako lakše primijetiti da odašilje (iako neće znati koliko je točno daleko) na nekih 14-15 km od mete, i moći će pokušati izbjeći ga. cilj teško da će otkriti 40n6 da prilazi, ali će na većim udaljenostima biti nešto lakše ometati radar udaljen npr 100-150 km. Dakako da će i radar na asteru biti ometan toliko da će mu zahvat biti barem prepolovljen.

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 636
  • Gde živiš: Split

Eridan ::Što se ovime želi reći? Da bi NATOu avioni stradali pri početku napada ili Rusima? I koji je to vremenski period, koja godina? Ako se spominju Rusi, a ne Sovjeti, pretpostavljam nešto od 1990 pa naovamo?

Svi aerodromi NATO snaga i sve šta je na njima bi se našlo pod žestokim udarima Rusa. Sve van dometa tih napada ne omogućuje NATO avionima dolet do ciljeva u Rusiji. Kako je ta situacija jasna sama po sebi postavlja se opravdano pitanje zašto NATO nije ima protuzračne sustave za obranu aerodroma i strateških lokacija od Ruskih napada. Ovi poviše odgovor se odnosia na "jazbarovu" tvrdnju da NATO ne triba protuzračnu obranu jer ima superiornu avijaciju u odnosu na Ruse, šta je naravno točno samo ako pričamo o trećerazrednim državama.

Eridan ::SAMP/T je svakako rađen za nešto drukčiju namjenu od obitelji S300, s drukčijim zahtjevima. Sovjeti su morali pokrivati golem prostor. Vitjaz je bliži SAMP/Tu po namjeni i području djelovanja. S300 je, dakako, vrlo širok pojam, trebalo bi se odrediti točna verzija da se može pristupiti nekakavoj usporedbi.


Slažem se.

Eridan ::Ali recimo ako se usporedi s S300pm2 verzijom, po javno dostupnim podacima, mogli bismo reći ovo:
rakete s300 brže dolaze do cilja udaljenog recimo stotinjak km jer bi na toj udaljenosti bile 40-50% brže.
s300 pokriva veće područje - polumjera 200 km, naspram samp/tovih 120 km.
Oba sustava mogu se umrežiti u širu nadzornu mrežu, pa tu kvaliteta praćenja ovisi o vanjskim faktorima.


Slažem se u načelu i sa svim ovim s malom razlikom da su sposobnosti umrežavanja S-300 sustava dosta veće u odnosu na SAMPT.


Eridan ::sampt prati 100 i više meta (koliko je to više nažalost je povjerljivo) dok s300pm2 sa svojim 30n6e2 radarom prati "do 100" meta. Recimo da su u realnom svijetu to slične perfomanse, jer rijetko će biti toliko meta odjednom

Opet istina.

Eridan ::Arabel radar šalje podatke raketama za do 10 različitih ciljeva, dok 30n6e2 navodi rakete na do 6 različitih ciljeva.
Ukupni broj raketa u zraku je 16 za SAMP/T i 12 za s300pm2

Naravno da se oba sustava mogu uvećavati u veće skupine. Za SAMPT nažalost nisam našao podatke koliko ih se može povezati u jednu veliku mrežu dok za s300pm2 imamo podatak da se putem 83M6E2 kontrolnog centra može 6 baterija povezati u jednu postrojbu koja onda, putem 6 radara, djeluje i na 36 različitih ciljeva s po 72 rakete.


Opet točno. Sad kad si ovo već spomenia asocira si me na jednu stvar. Naime Rusi nikad nisu u eksportnim inačicama PZO sustava imali jednak broj kanala za vođenje raketa ka na svojim. Recimo za vrime Yom Kipurskog rata, Egipatski/Sirijski Kubovi su odjednom mogli navodit samo jednu raketu šta je uvelike smanjivalo njegovu borbenu vrijednost. Ruski Kub na drugu stranu ih je moga istovremeno navodit 3 ili 4 ne sićam se točno a imali su i Buk u završnoj fazi projektiranja. Sad se u publikacijama i za Ruske i Ruske eksportne navodi jednak broj kanala za navođenje šta opet može bit istina al opet može bit i ili novinarska pogreška ili jednostavno krivo informiranje. (Informacijski rat je tu naravno bitan čimbenik)

Recimo kladim se da nisi nikad nigdi pročita (pogledaj moj odgovor vezan za veće mogućnosti integriranja) da je i MIG-31 koji je bia u sastavu PVO-a SSSR-a ima mogućnosti preuzet navođenje rakete S-300.

Eridan ::No vratimo se na pojedinačne baterije.
SAMP/T koristi 4 do 6 vozila lansera, odnosno 32 do 48 raketa,
s300pm2 koristi 4 do 12 vozila, odnosno 16 do 48 raketa.


Ovo stoji jedino u slučaju ako pričamo o 48N6E2 raketama koje pri S-300PMU2 sustavu imaju domet duplo veći kao i visinu gađanja nego SAMPT. Naime raketa 48N6E2 ima domet od 250km no uzmi u obzir da je 48N6 raketa još davne 1989 god testirana na dometu od 400km. Stoga uspoređivanje ovog sustava je besmisleno. Al dobro to smo ustanovili još na samom početku pa idemo dalje.
Ako će mo na drugu stranu uspoređivat rakete više usporedive sa SAMPT-ovim onda možemo pričat o 9M96 klasi raketa koje u eksportnoj inačici imaju 40/120km dometa međutim za razliku od SAMPT-ovih 48 komada u jednu bateriju S-300PMU2 ih stane 192 komada šta čini 4 puta veći raketni potencijal pa i sa te strane je S-300 neusporedivo jači od SAMPT-a.

Dalje situacija koja je jako bitna a koju ti ovdi uopće ne spominješ je visina gađanja. Za SAMPT ona iznosi 20 km dok za S-300PMU2 ona iznosi nekakvih 35km. Također pazi da su još tokom 80ih godina Irački MIG-25 low drag bombama pri brzinama od Mach 2.35 leteći na 22km visine gađali Iranske baterije HAWK. Sad znaš šta to znači. Ruski MIG-31 koji se moderniziraju na BM standard će imat i mogućnost udara po zemaljskim ciljevima. PAK-FA da ne govorim a to su sve avioni koji lete iznad 20 000m visine odnosno na sigurnom od raketa SAMPT-a. Također i svi drugi Ruski avioni imaju vrlo visoke manervabilne mogućnosti neće imat problema sa izbjegavanjem raketa SAMPT-a pri visinama blizu 20 000m kad je raketa SAMPT-a na izdisaju svojih mogućnosti.

Jel ti sad jasna ta golema razlika.


Eridan ::Bojne glave. 40n6 koristi bojnu glavu od 140 do 150 kg (kako gdje navedeno) dok aster30 koristi bojnu glavu od 15 kg. Ubojii polumjeri nigdje nisu navedeni ali se mogu naći ubojiti polumjeri za druge bojne glave - na sa-2 i na amraamu. 195 kg bojna glava na velikoj visini ubojita je do 250 m udaljenosti (65 m na malim visinama), dok amraamova glava od 23 kg ubija (ne piše na kojoj visini, ali djelovanje amraama najčešće je do 15ak km visine) na oko 15 metara. Ako se iscrta funkcija s tim vrijednostima moglo bi se pretpostaviti da 40n6 raketa cilj koji leti na 15ak km visine ubija na 90ak metara udaljenosti, a aster30 isti cilj ubija detonacijom na 12ak metara udaljenosti. Al dobro, ovo je dosta ugrubo, a nije zapravo ni toliko bitno...

40N6 raketu neću ni spominjat jer bi tribala daleko nadilazit sposobnosti THAADa kamoli SAMPT-a međutim u paragrafu poviše ti si sigurno mislia na 48N6 raketu.


Eridan ::...jer je s300 koncipiran da ubija tako da cilj ne zna gdje je sama raketa i ne zna kad točno treba manevrirati, a raketa se obruši na njega golemom brzinom i, ako ima sreće da je cilj u krivom trenutku manevrirao, detonira u dovoljnoj blizini da ga i uništi.
SAMPT je koncipiran da presreće male ciljeve i na testovima za PAAMS je fizički pogađao manevrirajuće mete.


Rakete S-300 sustava mogu direktno presretat bilo šta kao i SAMPT međutim na velikim udaljenostima o kojima SMAPT može samo sanjat putanje raketa su optimizirane zbog čega imaju efekt da padaju po ciljevima koji nisu ni svjesni di šta kako. Međutim ako će mo pričat o 9M96 klasi raketa koje su i bliže SAMPT-u onda govorimo o hit-to-kill tehnologiji. Znači raketama koje fizički pogađaju ciljeve na većim i višim udaljenostima dakle opet poprilično naprednije od SMAPT-a. Jesam li reka da im je navođenje u termalnoj fazi aktivno. Znaš šta to znači.


Eridan ::40n6 je velika i teška raketa relativno malih krilaca za svoje gabarite dok aster30 ima nekoliko puta veće upravljačke površine u odnosu na gabarite rakete. K tome aster30 koristi svojevrsni vektorski potisak za terminalno manevriranje dok 40n6 samo juri k cilju i eventualno malo skreće pomoću svojih krilaca. Dakako da upravljane mlaznice na 40n6 koje ista rabi pri lansiranju više ne vrijede tijekom leta jer raketa davnih dana istroši svoje gorivo. aster30 koristi male mlaznice na tijelu, poput 9m96, s vlastitim izvorom potiska

Onoliko velika krilca na raketama SAMPT-a u odnosu na Ruske rakete samo govori koliko je "zapad" daleko u razvoju raketne tehnologije IZA Rusa. Jer vidi par slučajeva. Onolika krilca su imale prve Ruske protuzračne rakete iz 50 i 60 god za manevriranje. Rusi su btw prvi koji su primjenili vektorske mlaznice na raketama radi povećanja manervabilnosti. Stoga govorit da je SAMPT manervabilniji jer ima krila ka prethistorijski leteći dinosaur i vektorski potisak je jednostavno pre smišno jer su Rusi daleko bolju manervabilnost postigli manjim krilcima (kompaktniji sustav), vektorskim potiskom (koji poslovično imaju sve ruske rakete) i nečim o čemu zapad može samo sanjat a zove se "dynamic gas control". Ako ćeš uspoređivat bilo koju zapadnu raketnu tehnologiju u odnosu na Rusku uvik ćeš izgubit. Rusi su tu apsolutni prvaci i u tome se na njihovu žalost slažu i "zapadni" raketni stručnjaci.


Eridan ::Na kraju, aster30 je samonavođen u terminalnoj fazi, a 40n6 djeluje preko zemaljskih resursa. Astera30 će cilj tako lakše primijetiti da odašilje (iako neće znati koliko je točno daleko) na nekih 14-15 km od mete, i moći će pokušati izbjeći ga. cilj teško da će otkriti 40n6 da prilazi, ali će na većim udaljenostima biti nešto lakše ometati radar udaljen npr 100-150 km. Dakako da će i radar na asteru biti ometan toliko da će mu zahvat biti barem prepolovljen.


U ovo se neću gurat jer bi mi prsti otpali pisajući. Uglavnom reć ću samo ovo. Svaki sustav navođenja ima svoje prednosti i mane. SVAKI. Međutim ono zbog čega ću i tu dat prednost S-300 pred SAMPT-om je šta imaš više opcija vođenja šta povećava otpornost. Ometaj S-300 pa ćeš dobit pasivno navođenu raketu S-300 sustava u dinju. Very Happy

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30231

Idete daleko... Da ne otvaramo sada i virtuelni dogfight temu za PVO sisteme Smile

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 636
  • Gde živiš: Split

Eridan ::
s300pm2 ima opciju korištenja radara na kranu što mu u tom slučaju daje mogućnost da cilj koji leti na 10 metara od tla detektira i na 32 km udaljenosti, naspram Arabelovih 24 km.


Odakle ti podatak da Arabel montiran na kamion vidi niskoleteće ciljeve tek 30% slabije nego 76N6 na 40m visine?

TOP GUN ::Idete daleko... Da ne otvaramo sada i virtuelni dogfight temu za PVO sisteme Smile

Jbg mora san Very Happy

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16069
  • Gde živiš: Lublana

Nema smisla da se ovaj podforum pretvara u neka maštanja i mitove o mogučnostima ruskih PVO sistema. Na temelju trebalo bi, i u budučnosti će da bude...

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30231

Napisano: 20 Apr 2012 13:37

Pocelo testiranje radara. Prvi testovi presretanja prave mete krajem ove godine.

Citat:Test objectives include performance verification and demonstration of the MEADS MFCR in a full system configuration. The MFCR will demonstrate key functionalities including 360-degree target acquisition and track using both dedicated flight tests and non-military aircraft.

The MFCR is an X-band, solid-state, phased array radar using element-level transmit/receive modules. It provides precision tracking and wideband discrimination and classification capabilities. For extremely rapid deployments, the MEADS MFCR can provide both surveillance and fire control capabilities until a surveillance radar joins the network. The MFCR uses its main beam for uplink and downlink missile communications. An advanced Mode 5 identify friend-or-foe subsystem supports improved non-cooperative threat identification and typing.

Through its plug-and-fight capability, the MFCR simply acts as a node on the MEADS network. The MEADS battle manager lets a commander dynamically add or subtract sensors and shooters as the situation dictates without shutting the system down.

NAMEADSMA General Manager Gregory Kee said, "The MFCR, together with its advanced identify friend or foe, Mode 5 capability, is another example of the cost effectiveness of MEADS. The advanced solid-state architecture is more reliable than fielded systems, and MEADS can provide eight times the coverage with far fewer system assets."


http://www.bizjournals.com/tampabay/prnewswire/pre.....19/FL90736

Dopuna: 15 Jun 2012 8:34

Citat:Germany and Italy warn Washington over missile defence funding

German and Italian officials warned the US on Wednesday that plans to cut off funding for a ground-based Nato missile defence programme built by Lockheed Martin Corp would endanger US ties with their countries.


http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/g.....nding.html

Dopuna: 19 Avg 2012 21:50

MEADS integrates multifunction fire-control radar and awaits test

Citat:The tri-national Medium Extended Air Defense System's (MEADS') first multifunction fire-control radar (MFCR) has been integrated with a MEADS battle manager and launcher and is to be trialled during an interceptor test this year, industry officials said.

http://www.janes.com/products/janes/defence-securi.....el=defence

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

vise se ne sjecam jesam li ovo vec bio pitao pa se ispricavam, al moram opet: MEADS ce zapravo biti nadopuna patriotu? Ili ce biti zamjena patriotu? Ili ce pac-2 rakete biti integrirane u meads (isto kao sto ce npr nijemci integrirati iris-t? Jer u niti jednom napisu o meadsu nisam nasao spomena o pac-2, samo se prica o pac-3 raketama. A taj podatak je kljucan u klasifikaciji sustava iz dalekdometnog u srednjedometni. Pretpostavit cu da ce meads omoguciti infrastrukturu (zapovijedanje, nadzor, komunikacija) koja ce ujediniti raketne sustave koji se onda mogu dodavati po potrebi - bio to iris-t, pac-3 ili pac-2. Ili sam u krivu?

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Raprava nije bila uopšte nezanimljiva mada ne bi trebalo S-300 porediti sa ovim zapdnim sistemom nije to ista borbena niša ni približno.
MEADS je lep sistem svakako trebalo bi ga porediti sa novim korejskim sitemom ili Vitjazom kada se pojavi.

Eridan lepo opserviraš bojeve glave mada je 90 m možda za destak petnaest procenata malo previše, no svakako da glava odrađuje posao u potpunosti.

Jedino bi bih korigovao podatk o 32 km detekcije, slučajno pouzdano znam da je u igri 38 km za cilj tipa krstareće rakete i to bez Krokodila na stubu (već od drugih oblika akvizicije) on to može još i nešto dalje pa ako se njemu dogodi prosečan ili maksimlani zasek samo presretanje i uništenje se dogodi između 28 i 32 km.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1235 korisnika na forumu :: 59 registrovanih, 10 sakrivenih i 1166 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, amstel, babaroga, bojcistv, Boris90, Brana01, BSD, Bubimir, cavatina, cemix, cenejac111, CheefCoach, cinoeye, comi_pfc, Dimitrise93, DPera, elenemste, flash12, Georgius, GORDI, goxin, ikan, jukeboxer, Klecaviks, Kubovac, kuntalo, kybonacci, MB120mm, mercedesamg, Mercury, Metanoja, mile23, novator, opt1, ozzy, Parker, pein, ruma, shaja1, sombrero, srbijaiznadsvega, Srki94, Srle993, StepskiVuk, suton, Tas011, Toper, virked, Vlad000, vlad4, vobo, wolverined4, yrraf, YugoSlav, Zimbabwe, |_MeD_|, Živković, 125