offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6237
|
Novi OAR 9S38(E) kod Buk-M3(E)
Kod samohodnih raketnih sistema PVO iz porodice Buk, navikli smo na osmatračko-akvizicijske radare na nivou diviziona iz porodice Kupol.
Prvi je bio radar, negde označavan i kao 1S18, viđan kod prelaznih modela Kub-M4 / Buk-1 i prvih Bukova, koji se nalazio na šasiji radara za navođenje raketa SNR 1S32 protivvazduhoplovnog sistema 2K11 Krug, ali se ubrzo prešlo na savremeniji 9S18 Kupol, koji postaje glavni osmatračko-akvizcijski radar kod sistema Buk-M1 i, nešto modernizovan, i kod sistema Buk-M1-2.
Radi se o radaru centimetarskog talasnog područja, sa elektronskim skeniranjem po elevaciji, koji radi na frekvencijama od 6,45 - 6,9 GHz, koje su donekle rizične, ne toliko zbog ometanja koliko zbog dejstava protivradarskim raketama, ali svakako neizbežne u radarskom svetu integralnih radara raketnih formacija, kojima daje kvalitetne podatke o cilju i po visini, a ne samo po daljini kao neki niži bandovi.
Treba napomenuti da čak i sa ovim izazovima, ovaj radar nema konkurenta na Zapadu (a ni kod ostalih proizvođača), a posebna prednost mu je njegova velika pokretljivost.
Kod sistema Buk-M2, pojavila se modernizovana i digitalizovana verzija pod oznakom 9S117 Kupol, koja skeniranje i po azimutu vrši elektronskim putem.
Domet verzija 9M18 pa do 9S117 se uglavnom nije menjala i iznosi od 140-160 km, sa brzinom skeniranja od 4,5 i 6 sekundi za pun panoramski prikaz od 360 stepeni i 55 / 40 stepeni po uglu elevacije za otkrivanje raketa, odnosno aviona.
Verzija 9S117 je dostupna i na točkaškoj šasiji.
I konačno, kod verzije sistema Buk-M3, pojavila se i najnovija verzija osmatračko-akvizicijskog radara, koja je nešto drugačije izvedena i nosi oznaku 9S38. Radar je prvi put prikazan na Sajmu Armija-2021 i od tada se redovno prikazuje na sajmovima naoružanja i vojne opreme u Rusiji i širom sveta, ali ga još nismo primetili značajnije u upotrebi kod jedinica Buk-M3, a u SVO u Ukrajini nikako.
Prema dostupnim, a šturim podacima, radi se o radaru povećanog dometa otkrivanja - do 200 km, sa drugačijom antenom sistema IFF iznad antenske rešetke, a koja je na nekim modelima prikazana kao integrisana u elektronsku antensku rešetku.
Iako nema dovoljno informacija, pretpostavlja se da su osnovna poboljšanja rađena radi integracije nove komponente 9A383 sa raketama 9M83 (bazično iz sistema S-300VM), a radi kvalitetnijeg i bržeg otkrivanja i navođenja iluminatora na 9A383, na aerodinamičke ali pre svega balističke ciljeve, preko modernizovane Komandne stanice 9S510M, korišćenjem integrisanog komandno-informacionog sistema.
U skladu sa tim, sasvim je razumno tvrditi da radar ima mogućnost sektorskog rada, što bi značilo da se rotacija antene zaustavlja na određenom azimutu, a radar pretražuje, skenira i prati ciljeve u užem sektoru, na većim daljinama i na većim visinama (uglovima elevacije).
Takođe, ovakav način rada će poboljšati i otkrivanje ciljeva u sektoru, a koji imaju nisku radarsku uočljivost (stelt karakteristike ili nizak RCS).
U svakom slučaju, pratićemo dalji razvoj ovog radara, dostupnog i na guseničnoj i na točkaškoj šasiji, i njegovo aktivnije uvođenje u jedinice Buk-M3 i možda i u zonu SVO u Ukrajini.
|