RL-2/RL-4

4

RL-2/RL-4

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5312

Devedesetih je postojao program pod nazivom Yelnik. Ovaj projekat, koji je vodio konstruktorski biro MKB Vympel, poznat je i pod "radnim nazivom" protivvazduhoplovni raketni kompleks RVV-AE-ZRK. Takođe je koristio i modifikovanu raketu R-77 prilagođenu za vertikalno lansiranje, javno predstavljenu 1996. godine. Razmatrane su šasije ili lafeti protivvazduhoplovnog artiljerijskog oruđa S-60 ili lanseri raketa iz sistema Kub.

R-77 u svojoj standardnoj verziji ima rešetkasta peraja / krilca koja dodatno otežavaju poletanje, jer stvaraju dodatni aerodinamički otpor. Zbog toga su za R-77 u verziji protivvazduhoplovne rakete, rešetkasta krilca skinuta.

Model kontejnerskog lansera sa adaptiranom raketom R-77 i idejno rešenje za vertikalno lansiranje R-77 sa šasije PAT S-60:



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5416

Ova maketa rakete u kontejeneru upravo ima rešetkaste upravljačke površine, fino se vide.
Inače to je jedna od prednosti takvog koncepta, mogu se preklapati što raketu čini pogodnu za ''pakiranje'' u primjereniji volumen, bilo kontejner bilo u unutrašnji prostor aviona nosača.

A inače motor te ZRK varijante je, ja barem vjerujem, bio zamišljen kao dvoimpulsni jer takve nekakve skice cirkuliraju. Prvi impuls i prvi blok goriva da odradi brzi start, a drugi impuls da proba održati brzinu neko vrijeme leta.

Razlika otpora rešetke i klasičnog rula je nekako mi se čini iz američke kuhinje, njihov AMRAAM uvijek mora biti bolji Smile A razlika i područje u kojem rešetka ima nešto veći koeficijent otpora je u transoničnom području brzina, području koje gravitira brzini 1M što je inače područje koje se izbjegava jer tamo je koeficijent otpora za bilo koju raketu oživalne forme nosa uvijek najveći.

Kod lansiranja sa zemlje cilj je iz tog područja brzine što prije pobjeći. U igru bi svakako trebao ući i koeficijent uzgona koji je kod forme R-77 veći nego kod forme AMRAAM pa onda za nekakav let sa dignutim nosom taj uzgon puno znači. Mali koeficijent uzgona -> veći napadni kut je potreban -> veći napadni kut inducira veći otpor itd itd
Hoću reći da postoji mogućnost u određenim situacijama da raketa koja ima manji koeficijent otpora, zbog manjeg koeficijenta uzgona u konačnici zapravo ima veći koeficijent otpora od rakete identične mase i kalibra, sa većim za nulti napadni kut koeficijentom otpora

Cx=Cx0+Cxind=Cx0+alfa˄2/57,3*Cy



offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5312

@drug pukovnik

Bilo bi zanimljivo to malo "raščivijati", ako ni zbog čeg drugog, onda zbog (mojih) povremenih "pisanija" o opciji zamene (dotrajalih) raketa 3M9M3 sistema Kub, raketama R-77.

Naime, ukrajinski izvori koji su pisali o ovom "izazovu", kažu da su rešetkasta peraja "problem" kod lansiranja sa zemlje jer stvaraju dodatni aerodinamički otpor kod uzgona projektila, a takođe, kako sa navodi, "specifičan impuls" raketnog motora nije dovoljan, pa se raketa dometa 80-110 km, pretvara u raketu dometa svega cca 12 km u verziji Z-V. Zbog toga su razmatrane opcije "skidanja" rešetkastih peraja i zamene "običnim", a pogodnim za vertikalno lansiranje i postizanje većih dometa.

Čini mi se (mada ne vidim dobro) da se to i vidi na onim gore skicama i maketama.

Naravno, u pitanju su ukrajinski izvori pa ih možemo "diskvalifikovati" samim tim, ali ako možemo više "saznati", bilo bi korisno.... Wink

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 33055

Tavariš KUBovac evo slika doduše jeste sa wiki


R-77 variants:
R-77 (RVV-AE),
R-77PD (RVV-PD),
RVV-ZRK,
K-77M (izdeliye 180),
K-77ME (izdeliyе 180-BD)
https://en.wikipedia.org/wiki/R-77

offline
  • ribar
  • Pridružio: 17 Maj 2024
  • Poruke: 79
  • Gde živiš: El Mundo Latino

@drug pukovnik
"A inače motor te ZRK varijante je, ja barem vjerujem, bio zamišljen kao dvoimpulsni jer takve nekakve skice cirkuliraju. Prvi impuls i prvi blok goriva da odradi brzi start, a drugi impuls da proba održati brzinu neko vrijeme leta"

To bi bilo kao na ovoj četvrtoj, Izdeljie 180, na slici od kolege pein-a

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5416

Ne znam kakav je motor u toj četvrtoj sa slike, zapravo ne znam ni kakav je u najosnovnijem modelu R-77. Ta raketa je jedna od malobrojnih za koju još ništa nisam našao šta bi moglo biti unutra. Može biti svašta, svakakvog oblika i svakakvih formi, ali jednostavno nisam našao ništa dovoljno mjerodavno da usmjeri.

To što sam spomenuo je ovo ->



Ovo je dao Golubev u svojoj knjizi (Projektiranje zenitnih upravljivih raketa) pored skica i drugih koncepta, i dok su svi drugi motori nedvojbeno povezujući sa znanim i poznanim raketama, samo ovaj motor mi je ostao plivati u neznanju. Ali kalibar 200mm, ova dužina te strujna cijev baš ne daje neke druge mogućnosti nego povezati to sa projektima modifikacije baznog motora u ZRK primjenu.



Ovo su našli u podmoskovlju na nekom napuštenom Iskrinom poligonu za ispitivanje. Iako je slika loše kvalitete i ne baš sretnog kuta snimanja, ovo je možda upravo to. Po više detalja baš nekako vuče na to

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 637 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 8 sakrivenih i 604 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Boris90, dule10savic, Frunze, Georgius, HrcAk47, Jahorina, JimmyNapoli, Karla, Koca Popovic, kuntalo, kybonacci, Marko Marković, milenko crazy north, Motocar, nebkv, nemkea71, Panter, sabros, stegonosa, theNedjeljko, vladaa012, voja64, yrraf, 125