Češka Zbrojovka M75

1

Češka Zbrojovka M75

offline
  • Pridružio: 17 Dec 2014
  • Poruke: 25

Renomirana češka tvornica oružja, osnovana još 1936. godine, Češka Zbrojovka iz Uherskog Broda, 70tih godina, ponudila je na tržištu novi pištolj pod oznakom M 75 u kalibru 9mm Luger. Dizajn braće Koucky, koji su u konstrukcijskom smislu, primijenili nekoliko odličnih rješenja već viđenih na drugim modelima, postao je jedan od najpoznatijih službenih pištolja u svijetu. Interesantno je da u to doba Češka nije imala usvojen 9mm Luger u službenoj upotrebi te je u osnovi model bio namijenjen isključivo izvozu.

Riječ je o modernom oružju velikog kapaciteta okvira, vrhunske ergonomije te odličnog okidanja – iz kutije koji je u samom početku proizvodnje naišao na veliki interes. Pištolj M 75 je cio izrađen od čelika, sa masom od 1000 grama ali zahvaljujući izuzetnom balansu oružja i ergonomskom obliku i uglu rukohvata, stičete dojam da u ruci držite oružje daleko manje mase. Ergonomija rukohvata ga čini pogodnim za rukovanje većini strijelaca bez obzira na veličinu šake. Ono što pomalo kvari utisak su plastične obloge rukohvata jer jednostavno ne prijanjaju najbolje uz šaku, vlažnu od znoja ili kiše.
Češka Zbrojovka M75

Okidački mehanizam je dvostruke akcije sa pristojnom silom okidanja i uz korektan hod obarača, kako u dvostrukom tako i u jednostrukom hodu. Sve to u kombinaciji sa niskim, fiksnim, borbenim nišanima, 3DOT (3 tačke) sistema omogućava grupe pogodaka preciznom paljbom daleko iznad standarda za jedan službeni pištolj. Dužina cijevi oružja je 120 mm, a ukupna dužina oružja 206 mm. Kapacitet okvira prvih serija je bio 15 metaka ali je okvir mogao primiti i metak više bez uticaja na funkcionalnost oružja te se u posljednje vrijeme pištolji isporučuju sa okvirima kapaciteta 16 metaka.

Pištolj je opremljen mehaničkom kočnicom udarača koja aktivirana omogućava nošenje oružja sa metkom u cijevi i napetim udaračem (cocked and locked) što mu je omogućilo da osvoji simpatije Amerikanaca koji preferiraju nošenje pištolja u ovom stanju spremnosti. Kada je ukočen nije moguće povlačenje navlake unazad (popularno repetiranje), a o stanju kočnice jasno nam govori i indikator u vidu crvene tačke iznad poluge kočnice, vidljiv kada je oružje otkočeno. Dugme utvrđivača okvira nalazi se sa lijeve strane, na ramu iza štitnika obarača.

Prateći dešavanja u svijetu po pitanju sigurnosti, od 1980. godine modeli Češke Zbrojovke M 75 iz fabrike izlaze opremljeni i sa dodatnim sigurnosnim sistemom – blokadom udarne igle te oznakom B uz broj 75. Uloge ove blokade je da spriječi opaljenje metka u cijevi inercionim kretanjem udarne igle prilikom pada te u slučaju da obarač nije povučen do kraja. Prema zahtjevima nekih policijskih službi, proizvodi se i model sa polugom za spuštanje napetog udarača u prednji položaj, umjesto klasične kočnice pod oznakom 75 BD.


Zbog primjene čelika sa većim procentom ugljika u izradi pištolja, klasično bruniranja na prvim serijama nije se pokazalo kao najsretnije rješenje te je zahtijevalo od korisnika dodatni napor na održavanju oružja te nije osiguravalo najbolju zaštitu od vanjskih uticaja. Nakon toga prelazi se na primjenu tzv. „pečenog laka“, a na zadnjim generacijama susrećemo polimerski finiš te se po ovom pitanju otpornosti na vanjski uticaj, izjednačava sa konkurentskim modelima. Naravno, u ponudi su i modeli u INOX verziji (mat hrom) i duo-ton (ram inox – navlaka brunir).

Sistem bravljenja je modifikovani „Browingov“ sistem, kod koje se čvrsta veza između cijevi i navlake obezbjeđuje nalijeganjem prstenastih „rebara“ sa gornje strane cijevi u odgovarajuće utore na navlaci.

Na početku proizvodnje, pištolji ČZ 75 izrađivani su mašinskom obradom od komada čelika dok se kasnije tehnologija proizvodnje promijenila te se sada proizvode tehnikom obrade odlivaka mikro liva. Možda jeftinija tehnologija izrade ali uvriježeno je mišljenje da je kvalitet modela prvih serija ipak bio bolji.

1985. godine, iz proizvodnih pogona fabrike, svjetlost dana ugledao je i model M 85 B. Radi se o istom oružju opremljenom dvostranom polugom kočnice udarača i kočnice (poluga zaustavljača) navlake, kako bi rukovanje pištoljem bilo lakše i ljevorukim strijelcima. Međutim, dugme utvrđivača okvira je i dalje ostalo na lijevoj strani pištolja sa otežanim pristupom ljevacima. Zašto, ne zna se! Poznato je da postoje pojedini primjerci sa ovom mogućnošću ali ova karakteristika nikada nije zaživjela u masovnoj proizvodnji.

Pištolj ČZ 75 naišao je na jako dobar prijem na tržištu, te se kroz godine postojanja pokazao kao pouzdano i zahvalno oružje. Sve navedene karakteristike uticale su da bude usvojen u službeno naoružanje vojske i policije širom svijeta, izborom mnogih sportskih strijelaca i naravno građana, za potrebe lične zaštite. Nalazi se i u naoružanju pripadnika policije i OS BiH. Jako uspješna konstrukcija razlogom je činjenice da je ČZ 75 jedan od najkopiranijih pištolja u svijetu. Najpoznatije i najcjenjenije modele i izvedbe proizvodi švajcarski Sphinx i italijanski Tanfoglio, a lista svih proizvođača koji prave modele na bazi M75 bila bi jako velika.

Kao dugogodišnji strijelac i ljubitelj kratkog oružja utisci u vezi ovog pištolja su jako pozitivni. Većina problema sa eventualnim zastojima nestaje nakon nekoliko stotina ispaljenih metaka, kako bi stručnjaci rekli „kada se malo razradi“. Ono što većinu iritira je to što prazan okvir ne ispada baš najbolje nakon pritiska na dugme već ima ružnu naviku da ostane u rukohvatu te time jako usporava prepunjavanje oružja. Ono što je još čudnije u vezi ovoga je da i sam proizvođač u priručniku navodi da okvir zapravo nakon pritiska na dugme izlazi 5-10 mm iz rukohvata te se može odstraniti drugom rukom. Potrebno je malo navikavanje i pažnja prilikom brzog povlačenja navlake na pištolju s obzirom da je narezani dio navlake, a i sama navlaka, jako niska te je moguće sklizavanje ruke. Inače, ovo je karakteristika za sve pištolje kod kojih se navlaka kreće unutar rama.

Danas, više od 30 godina poslije početka proizvodnje, ČZ 75 suočen je na tržištu sa žestokim i jakim rivalima u svijetu kratkog službenog oružja i postavlja se pitanje da li će se moći uklopiti u koncept modernog službenog pištolja 21 vijeka. Eksperti iz ove oblasti smatraju da je primijenjeni sistem bravljenja prevaziđen odnosno zastario zbog iskazanih velikih slabosti koje se manifestuju lomom cijevi i činjenicom da je ovaj sistem bravljenja u sve manjoj primjeni kod novijih modela. Iako je proizvodna linija Češke Zbrojevke dosta usmjerena ka civilnim i sportskim potrebama i zahtjevima gdje nailazi na jako dobar prijem, veliko je pitanje budućeg uspjeha ovog modela kao službenog pištolja!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 27 Dec 2013
  • Poruke: 774

Мени је нај занимљивије зашто је овај пиштољ уопште настао.
У то вријеме службени пиштољски калибар ВУ је 9мм Макаров и у некој мери 77,62мм Токарев. И тадашња Чехословачка је почетком осамдесетих прешла са 7,62х25мм (вз.52) на 9х18мм (вз.82). Значи никаква службена употреба у било којој држави ВУ није долазила у обзир. Ни на неке цивилне потребе тим државама се није могло рачунати! О учешћу на конкурсу за пиштољ америчке армије није било ни ријечи.
Дакле, коме је био намијењен ЧЗ-75, цивилном тржишту запада или службеним потребама држава трећег свијета?



offline
  • Pridružio: 09 Mar 2013
  • Poruke: 1246

Jedan od ljepsih i legenarnijih pistolja ikad napravljenih, ali trebalo bi dodati da je dizajnerski uzor bio Browing HP.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25481

Uz HP ima tu i kopiranja vođica navlake i od SIGA P210 a i još nekih sitnica od drugih konstruktora..
Sve u svemu radni konj a može i na paradu..
Meni je bar bio odličan dok sam ga posedovao u verziji M75B sa onim lošim flastičnim koricama.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19190

lažni đoko ::
Дакле, коме је био намијењен ЧЗ-75, цивилном тржишту запада или службеним потребама држава трећег свијета?


Druga opcija, prica je da je Egipat hteo da menja Beretu 1951.
Imali su Cesi josh par (eksperimentalnih) konstrukcija inspirisanim Brauningovim sistemom, nastalih josh kao konkurencija Vz.52 (ko ima Zhukovu enciklopediju ima tamo dva komada).

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 2405
  • Gde živiš: mirna bačka

Problem brave je već rešen na modelima P 07 i P 09, a problem slabe cevi sa starom bravom na modelima Shadow i sl. Shadow gura 100000 kroz cev (Ljubiša Momčilović, može svako sa njim da porazgovara ako ne veruje). Ostaje problem spojnice koji je takođe rešen sa modelima Shadow i sl. tako da je Zbrojovka sve već rešila. Za one koji vole klasiku ona najobičnija CZ 75 i dalje ostaje najlepši i najudobniji klasični pištolj, a trajaće svima doživotno ako ga samo malo paze i nisu od onih koji troše pištolj po sezoni . Za aktivne sportske strelce je pravljen Shadow, TS,Czechmate, itd. Ukratko, Zbrojovka je zaokružila ponudu, nema dalje ... Smile
P.S.B modeli se nisu radili 1985, nego malo kasnije (ako sam u pravu, a verovatno jesam). 1985 nije mogao da se pojavi model 85 B, nego 85. Taj nije imao blok koji zabravljuje udarnu iglu sve dok se ne izvrši pravilno okidanje, a nije ni imao B u oznaci modela. Kasnije se pojavilo B u oznaci, i blok za udarnu iglu.
PPS Viktore,mogao si i neku svoju reč da kažeš,neko iskustvo ne samo copy-paste odavde
http://www.zrno.ba/zrno/pistolji-revolveri/37-pito.....a-m75.html
A u nastavku ima i podosta odgovora za nedoumice oko 75ice
http://www.zrno.ba/zrno/pistolji-revolveri/37-pito.....sp-01.html

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6236

Serija P-07 i P-09 osim polimerskog rama kao najveci izmenu uvodi modifikovanu (tzv. SIG bravu) i bitno drugaciji DA/SA sistem okidanja. Koliko su problemi koje je Zbrojovka imala reseni - pokazace vreme. Cinjenica je da pistolji CZ pruzaju jako puno u odnosu na cenu ii da se neke mane u svemu tome moraju i tolerisati. Model Orange koji koristi Ljubisa svakako nije serijski model (uostalom, i on sam to kaze) ali i bez tih posebnih dorada predstavlja sjajno oruzje.

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 2405
  • Gde živiš: mirna bačka

Odkad Ljubiša koristi Orange?Na zadnjoj Delti je još uvek imao "obični" Shadow

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6236

Jos krajem 2013. sam pucao iz NJEGOVE Orange. Pritom mi je objasnjavao sta je sve odradjeno na konkretnom pistolju i po cemu se razlikuje od (po meni vrhunske) fabricke verzije Orange. A videh i neke slike sa SP gde je nosio pistolj sa "upadljivim" rukohvatom. Za ostalo ne mogu da garantujem.

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 2405
  • Gde živiš: mirna bačka

Još uvek se takmiči(o) sa Shadowom,našao sam snimak na njegovom sajtu sa Floride prošle godine
http://www.loadmakeready.com/index.php?action=video-gallery&id=46
Verovatno ima nekoliko pištolja,službenih,privatnih,takmičarskih...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 951 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 6 sakrivenih i 895 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Petar, A.R.Chafee.Jr., Apok, ccoogg123, cer, darcaud, darkangel, DejanSt, Doca, doklevise, Duh sa sekirom, Dukelander, elenemste, goranperović66, Helket, hyla, ikan, kalens021, Karla, Koridor 11, kunktator, LUDI, madza, maiden6657, mercedesamg, mgolub, Milometer, Ne doznajem se u oružje, nemkea71, oldtimer, opt1, pein, raptorsi, royst33, S2M, sasa87, Shinobi, slonic_tonic, Srle993, styg, suton, Tandrkalo, theNedjeljko, Tores, virked, VJ, vobo, ZetaMan, šumar bk2, Čivi