MUNICIJA kalibra do 14,5 mm (vrste i načini obeležavanja)

311

MUNICIJA kalibra do 14,5 mm (vrste i načini obeležavanja)

offline
  • 5.56  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 07 Jul 2018
  • Poruke: 1108

Dekir,kako ide (napreduje) ciscenje posle ovih coraka,jesi ispucao koji?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 239


Jel zna neko kom metku pripadaju ovi projektili, mase oko 2 grama, precnik je 7mm(ima tragove zlebova)?
Mislio sam da je jezgro vezbovnog metka M76(7.62x39mm) ali je duzina spica prevelika.
Lici mi na ovo:



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22302

Trebali bi da imaju vezbovni 7.9x57 i 7.62x54 iste konstrukcije, moguce da je od njih?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

Та два имају различита зрна .
На 7,9*57 је сличније оном за АП/ПАП а овај за М84 је као на слици горе издуженији .
Качио сам слике сва три вежбовна уз напомену да за 7,62*54Р зрно је са Ал врхом а друга два су испрва рађена са оловним а потом са Ал врхом.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3753

Posto sam u penziji, a dokoni pop i jarice krsti, tako sam i ja krenuo sa isprobavanjem municije uz pomoc nekolicine poznanika.
Ko poseduje pistolj u 6.35 kalibru ne vredi da kupuje municiju JHP, sa njom nista ne postize, cak i najskuplja Hornady municija se ponasa kao i jeftina FMJ, nikakva deformacija zrna, ista probojnost. Interesantno je da metak na 5m i 15 m ima gotovo identicnu probojnost.

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 239

Sto se tice 6.35 sa JHP zrnom na nasim prostorima nisam sretao, iskljucivo FMJ zrno.
Inace tesko da mozes da dobijes deformaciju sa sporim i malim(lakim) zrnom, jednostavno nema sile, energije koja ce da izazove deformaciju metala...
Sa druge strane ne znam koliko bi bila i korisna ta deformacija jel bi izgubio probojnost, tesko da bi takvo deformisano zrno imalo onih minimalnih 12 inca probojnosti u balistickom zelatinu(preporuka FBI).
Moja preporuka za 6.35 iskljucivo FMJ i par komada u gornju zonu torza, ispod vrata napadaca.
Smatram da 6.35 ima itekako potencijal za povecanje energije, zrno FMJ, (PPU, Belot) od 50gr(3.2g) je po meni pretesko, a sa V0=230m/s, suvise sporo.
Kombinacija lakseg zrna oko 40gr (2.5g) i pocetne brzine oko 300m/s daje isti inpuls, a povecava energiju za 25% (sa nekih 85J na 112J), sto kod ovako malog metka itekako znaci, gde se racuna svaki dodatni dzul snage.
Inace na wikipediji stoji da postoji i metak 6.35 sa zrnom od 1g i pocetne brzine od preko 500m/s, sa energijom kao 7.65(32ACP).


Levo zrno 40gr, desno(PPU) 50gr

offline
  • arsa  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 05 Jun 2011
  • Poruke: 419

Napisano: 12 Jun 2026 22:45



Malo retro... Smile

Dopuna: 13 Jun 2026 8:45



Probasmo nešto novo-gospodara na 2milje...

offline
  • 5.56  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 07 Jul 2018
  • Poruke: 1108

Nisam siguran da li je ovo vec postavljano,norveska firma DSG proizvodi superkavitacionu municiju,evo neverovatnog proboja kroz 4 metra balistickog gela, testirano zrno je kalibar 7.62x51mm.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29320
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Malo teksta možete pronaći ovde

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 4548 korisnika na forumu :: 121 registrovanih, 12 sakrivenih i 4415 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -Max-, 9k38, Akiro, amaterSRB, Arhiv, BAKI89, bankulen, Battlehammer, Ben Roj, Bickoooo, bigfoot, Bojan198527, bojanM84, BOOM COMPANY, Boris90, boro975, Brada64, bufanje, cavatina, celik, cenejac111, cinoeye, Cirkon, cvrle312, d.arsenal321, dane007, Dare, Darko_X, dejankm, denisnapast2015, Df410, Djokislav, djonsule, dolinalima, dradex, Dragon Order, dskrlec33, Dzambas, Džekson, eagle.rs, Electron, feanor, foka106, france93, Frunze, Gargantua, Georgius, Giskard, Glavonja049, Goksi95, goran.vvv, Gosha101980, Hans Gajger, HawX, Istman, jalos, Jeremiah, Jester, JOntra, Jovan.D, kalens021, kapela, kinderpingvin, komsija1, Kontrausluga, kybonacci, leptirleptir, louderik, madza, Marko Marković, MB120mm, Medojed, mercedesamg, Metanoja, Mickey12345, mikrimaus, Milanče222, mile.ilic75, milenko crazy north, Miler88, MilunovicM, mishkooo, momcilob55, Mrav Obrad, nelezele, nenad81, nikolapetkovic, OldKresoje, opt1, Oscar, padamacki, pisac12, Podljub, procesor, raso76, Ray1973, RD84, repac, sarma, Savkec, sekretar, Siti2, sonico, Srki98, stefan95, stegonosa, tooooom, vespa nikola, Vladko, vpetrovic, vranjanac29, wolverined4, YFSS33, Zec, zgoljo, Zlajo1987, Zmaj Tolak, Zvonkozvonko, šumar bk2, Đurđevdan, 79693