MUNICIJA kalibra do 14,5 mm (vrste i načini obeležavanja)

311

MUNICIJA kalibra do 14,5 mm (vrste i načini obeležavanja)

offline
  • 5.56  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 07 Jul 2018
  • Poruke: 1106

Dekir,kako ide (napreduje) ciscenje posle ovih coraka,jesi ispucao koji?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 233


Jel zna neko kom metku pripadaju ovi projektili, mase oko 2 grama, precnik je 7mm(ima tragove zlebova)?
Mislio sam da je jezgro vezbovnog metka M76(7.62x39mm) ali je duzina spica prevelika.
Lici mi na ovo:



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22258

Trebali bi da imaju vezbovni 7.9x57 i 7.62x54 iste konstrukcije, moguce da je od njih?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26253

Та два имају различита зрна .
На 7,9*57 је сличније оном за АП/ПАП а овај за М84 је као на слици горе издуженији .
Качио сам слике сва три вежбовна уз напомену да за 7,62*54Р зрно је са Ал врхом а друга два су испрва рађена са оловним а потом са Ал врхом.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3753

Posto sam u penziji, a dokoni pop i jarice krsti, tako sam i ja krenuo sa isprobavanjem municije uz pomoc nekolicine poznanika.
Ko poseduje pistolj u 6.35 kalibru ne vredi da kupuje municiju JHP, sa njom nista ne postize, cak i najskuplja Hornady municija se ponasa kao i jeftina FMJ, nikakva deformacija zrna, ista probojnost. Interesantno je da metak na 5m i 15 m ima gotovo identicnu probojnost.

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 233

Sto se tice 6.35 sa JHP zrnom na nasim prostorima nisam sretao, iskljucivo FMJ zrno.
Inace tesko da mozes da dobijes deformaciju sa sporim i malim(lakim) zrnom, jednostavno nema sile, energije koja ce da izazove deformaciju metala...
Sa druge strane ne znam koliko bi bila i korisna ta deformacija jel bi izgubio probojnost, tesko da bi takvo deformisano zrno imalo onih minimalnih 12 inca probojnosti u balistickom zelatinu(preporuka FBI).
Moja preporuka za 6.35 iskljucivo FMJ i par komada u gornju zonu torza, ispod vrata napadaca.
Smatram da 6.35 ima itekako potencijal za povecanje energije, zrno FMJ, (PPU, Belot) od 50gr(3.2g) je po meni pretesko, a sa V0=230m/s, suvise sporo.
Kombinacija lakseg zrna oko 40gr (2.5g) i pocetne brzine oko 300m/s daje isti inpuls, a povecava energiju za 25% (sa nekih 85J na 112J), sto kod ovako malog metka itekako znaci, gde se racuna svaki dodatni dzul snage.
Inace na wikipediji stoji da postoji i metak 6.35 sa zrnom od 1g i pocetne brzine od preko 500m/s, sa energijom kao 7.65(32ACP).


Levo zrno 40gr, desno(PPU) 50gr

offline
  • arsa  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 05 Jun 2011
  • Poruke: 419

Napisano: 12 Jun 2026 22:45



Malo retro... Smile

Dopuna: 13 Jun 2026 8:45



Probasmo nešto novo-gospodara na 2milje...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1927 korisnika na forumu :: 68 registrovanih, 4 sakrivenih i 1855 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Abebe Bikila, Ahilius, Asteker, bavar357, Belac91, Ben Roj, ceman, Chainsaw, cikadeda, croato, darkstar101, Devil city 1989, Dimitrise93, Djokislav, Dorcolac, dule10savic, dusanobr, dzada, gaga23, gzoki, Hitri, Imperator_Aleksandr_lll, JOntra, Kajzer Soze, kondenzator, Krin, kunktator, luka35, m0nstrum_, m94j, Mihajlo, Miki01, miodrag, Nemanja Opalić, Parker, pein, pisac12, Pururin, Radoslava, Rebel Frank, Redred, RJ, s0ne, samo_citam, samp1389, sap, Semberija, Solunac na steroidima, tanakadzo, tecataki, tmanda323, TRAVUNIJA, Tvrtko I, ujke, US_Rank_0, username_25, Vlada78, vladaa012, voja64, VPV, Vrač, vrgudinac, Wrangler, ZetaMan, Zoran1959, Zukov, Žrnov, 2001