Pregled, čišćenje, podmazivanje i čuvanje oružja

88

Pregled, čišćenje, podmazivanje i čuvanje oružja

offline
  • Pridružio: 27 Nov 2013
  • Poruke: 2990

Waldorf and Statler ::
E sada, reci za sta ti tacno treba, pa da ti lepo pomognemo sta da uzmes.


Чиме чистити након повременог коришћења корозивне муниције, а шта је најбоље за чишћење након стандардне муниције? И које средство је искључиво за подмазивање и инхибицију корозије?

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 09 Sep 2015
  • Poruke: 1201

Napisano: 27 Nov 2015 21:34

Posle korozivne municije najbolje srdstvo je neko koje sadzi vodu, ili se koristi u emulziji. Dakle Balistol+ Voda, ili DRNC + voda. Topla voda radi bolje od hladne, posto se radi o rastvaranju soli. Englezi su imali jako lepo resenje za ciscenje korozivne municije, a slicno sam video i na IWI. Sastoji se od plasticnog zatvaraca sa plasticnom cevcicom dugackom jedno metar i levkom montiranom na zadnjem kraju, postavis ga umesto standardnog zatvaraca, pa kroz cv sipas jedno litar dva kipuce vode. Posle toga sledi klasicno ciscenje, pa opet litar dva kipuce vode, i to je to.

Standardnu municiju mozes da cistis bilo kojim sredstvom koje je za ciscenje. No, univerzalna sredstva nikada nisu dobra kao specijalizzovana sredstva. Postoje savremena resenja sa dve tri komponente za odvojeno ciscenje, i zastitu od korozije.

Od svega toga, probao sam dva razlicita seta, i oba su odlicna. Jedan set je K-ov, i sastoji se od KG-3 univerzalnog sredstva za ciscenje i odmascivanje, KG-1 sredstva za skidanje garezi, KG-12 sredstva za skidanje bakra, koje je fenomenalno, i na kraju klasicnog ulja za cuvanje.

Slip 2000 je takodje odlican. Slip 725 je cistac-odmascivac, Carbon Killer skida garez, A Slip Gun Lube sluzi za podmazivanje, ili EW-1, EW2. Carbon kiler sipas u teglu, i za kratka oruzja samo potopis ekstra pr;ljavu cev na desetak minuta, izvadis i prebrises, i nema nikakvog traga garezi. Koliko je efikasno, govori i to sto recimo ocisti megacin na MP 153 od tragova sakorevanja bauta ispod ventila u potpunosti.

Za samo cuvanje, ima i odlicnoh sredstava van puskarskog sveta. Meni su se Shield technology proizvodi pokazali kao odlicni, a ima ih nekoliko. Jedan od njih je isparivac, koji godinu dana obezbedjuje zastitu od korozije unutar zatvorenog prostora, tako sto isparava i pravi atmosferu sa inhibitorima korozije. Oni imaju i odlican vosak za zastitu od korozije, isto to sredstvo u tecnom stanju, sa inhibitorima u razredjivacu, i na kraju, fenomenalno sredstvo za odstranjivanje korozije.

Dopuna: 27 Nov 2015 21:38

Ono sto nisam probao, a voleo bih da ima su OTIS-ovi elektroliticki cistaci olova i bakra iz cevi. Kada se puno koristi olovna municija, najudobniji su nacin za ciscenje cevi. Na kratkom probanju, rezultati su fenomenalni,. no na zalost, nabavka hemikalija je zezanje, pa ga zato nisam doneo sa sobom.

Od svega sto je nabavljivo kod nas, za ciscenje olova mi se najbolje pokazao Brunox, i to narandzasti. Na zalost, kod nas nema Krol ulja, ono je definitivnio pobednik, ali ne moze da udje u avion, niti da se salje postom.

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3152
  • Gde živiš: bela crkva banat

најпростина и најдоступнија варијанта за чишћење корозивних соли јесте обичан судомил растворену топлој води. проверено ради и немаш муку око набавке Wink само после мораш добро да осушиш цев и наравно добро је подмажеш.

offline
  • Pridružio: 14 Nov 2015
  • Poruke: 34

pročitao sam nekih 30ak strana foruma i zbunio se skroz Very Happy
kako je najbolje cijev iznutra očistiti,,,vide se žljebovi ali je i prljava dosta?
probali smo i četicama i drnčom ali rezutati slabi..

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2014
  • Poruke: 798
  • Gde živiš: Novi Beograd

У том случају постоји могућност да је оштећена цев.
Мени на карабину цев изгледа као да је пуна прашине и песка, али је у ствари нагрижена и нема јој спаса, у смислу изгледа, функционално је одлична осим баш за нека екстра прецизна гађања.

offline
  • Pridružio: 09 Mar 2013
  • Poruke: 1246

Milan A. Nikolic ::Имам неколико недоумица, па сад ко има воље нека ми објасни. Већ је речено да средства која имају у себи воду најбоље чисте, као што има Балистол.

Занима ме да ли Балистол-GunCer такође садржи воду као класични Балистол? Друго, да ли Брунокс припара средству које такође има воду?



Ето то ме интересује и помало мучи. Smile


Da nesto rascistimo.Imas dvije osnovne razlike u municiji a to je korozivna sa kapislom od zivina fulminata(vojna municija starije proizvodnje) i municiju sa ne korozivnom kapislom(lovacka,civilna moderna brendirana municija,vojna municija nato proizvodnje).

Za ciscenje od korozivne treba ti voda i to vrlo temeljito ciscenje odmah inace je cijev vrlo brzo zahrdjala.Ne korozivna municija je drugi svijet totalno.Gledao sam cijevi 10 godina ne ociscene nakon pucanja civilne municije ili puske koje su pucale nato municiju, i nakon ciscenja su kao ogledalo.Ni najmanje tacke korozije u njima.Ako pucas korozivnu,voda i bilo koji detrdzent i temeljito ciscenje.....sam balistol,brunox ili bilo sto slicno tu ne pomaze kao da nisi ni cistio.Ako pucas npr neku civlnu municiju i naj jeftiniju,belot npr,odrzavanje cijevi je jednostavno kao kod vazdusne puske doslovno,nimalo zahtjevnije.Mozes cistiti obicnim balistolom,brunoxom itd.Mozes i ne cistiti danima,cijevi nista nece biti.Mozes je nakon ciscenja cak drzati potpuno suhu i nece zahrdjati a nakon pucanja korozivne municije zivin fulminat ce hrdjati cak i ispod sloja ulja ako ga nisi odstranio vodom i detergentnim sredstvom.

offline
  • Pridružio: 27 Nov 2013
  • Poruke: 2990

Да ли је паста, као на пример Флунатек паста, делотворна за чишћење након коришћења корозивне муниције, за разлику од Балистола, Брунокса итсл?

Чуди ме мало да неки који повремено користе корозивну муницију на полуаутомату као што је М76, морају да пропуштају топлу воду кроз цев да би било очишћено како треба.

offline
  • Pridružio: 09 Mar 2013
  • Poruke: 1246

Voda obavezno jer otapa soli zivina fulminata koje izazivaju koroziju.Za flunatek pastu ne znam ali ne vjerujem da koristi,dok od ciscenja samo balistolom i sl nema nikakve koristi kod upotrebe korozivne municije.Stari DRNC ko ga ima je odlican,to je sredstvo posebno razvijeno za ciscenje od korozivne municije ali moze nagristi cijev ako se predugo ostavi pa ljudi grijese kad ciste drncom ili vodom iako pucaju lovacku i civilnu municiju iz oruzja ,za sto nema apsolutno nikakve potrebe.

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Ako se setimo hemije i toga da je voda rastvarač može da se čisti i sa njome.

Staviš rukavice i sipaš ključalu vodu u cev da ispere prljavštinu i ostalo, kao i da otvori mikro pukotine u cevi gde se zavukla prljavština. Zatim se cev očisti, osuši lepo i podmaže kako je već propisano.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2013
  • Poruke: 328

Brunox turbo spray zakon i nema se tu šta pametovati....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 982 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 12 sakrivenih i 922 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Atomski čoban, babaroga, cavatina, ccoogg123, cinoeye, dane007, Dannyboy, darkangel, Dimitrise93, djboj, doklevise, FileFinder, GORDI, grenadir, Istman, Ivica1102, Kandrbandrdzilo, Kubovac, kunktator, laganini123, MB120mm, mercedesamg, Mercury, mile23, Milometer, mkukoleca, novator, pein, radionica1, randja26, Ripanjac, sevenino, Shinobi, Sir Budimir, Sićko, slonic_tonic, Srle993, Stija zmija, Tores, Vlajman1957, voja64, VP6919, wolf431, zastavnik, zeo