|
Poslao: 06 Maj 2023 20:58
|
offline
- Pridružio: 12 Okt 2015
- Poruke: 1927
|
^^^
Ovo je neka podvala.
Oni nisu normalni ukoliko je ovo istina, neka jos jave plan i rute marsovanja i uvodjenja jedinica u Bahmut.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 06 Maj 2023 21:04
|
offline
- Pridružio: 20 Jun 2020
- Poruke: 1174
|
DrugiREI ::Avioni nece napraviti ni 1% razlike.
Prvo dobit ce nedovoljno istih.
Drugo PVO je dovoljno jaka da se isti ne mogu pribliziti linijama fronta , a kamoli u dubinu teritorije.
Jasno, ali i PVO bi morao da se približi frontu isto. Po deklarisanim daljinama za JDAMski primera, ne mora da leti iznad fronta. Blizu da, ali ne na liniji. Deluje mi kao da mogu brže da odreaguju tako. Možda grešim.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Maj 2023 21:05
|
offline
- lord sir giga

- Elitni građanin
- Pridružio: 01 Dec 2009
- Poruke: 2341
- Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......
|
Interesantno stvari se dešavaju trenutno. Vagner napušta bahmut, u istom trenutku se vrši evakuacija građana iz dela zaporoske oblasti pod kontrolom ruskih snaga. Ruski kontraobavestajci imaju sigurno podatke o nekom napadu šta kako i gde inače ne bi bilo svega ovoga što se dešava. Vagnerove jedinice su izgleda dosta upornije u napadu od drugih jedinica ruske vojske, sigurno idu na odmor i popunu pre nego budu poslati kao ispomoć/kontra ofanzivu tamo gde budu najpotrebniji. Bahmut je ionako gotov treba ga sad samo braniti a rosgvardija ahmat sila to mogu da urade. Sad samo treba sačekati da ukrajinci krenu tamo gde su rusi najtanji (naravno kad pronađu tu rupu u odbrani) pa da vidimo ko se kako pripremio za napad/odbranu i kome će vojnička sreća biti naklonjenija.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Maj 2023 21:18
|
offline
- Buda Baba
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 08 Apr 2022
- Poruke: 657
- Gde živiš: Gradac Moravski
|
mercedesamg ::Zašto su napali tog Prilepina?
За исто што су напали Дугину и Фомина..
Иначе Прилепин је сјајан писац, препоручујем његов роман "Патологије" (прича о чеченском рату у коме је и сам учествовао).
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Maj 2023 21:23
|
offline
- slonic_tonic
- Legendarni građanin
- Pridružio: 20 Jun 2014
- Poruke: 8009
- Gde živiš: Zagreb
|
dac ::+ nećeDrugiREI ::Avioni nece napraviti ni 1% razlike.
Prvo dobit ce nedovoljno istih.
Drugo PVO je dovoljno jaka da se isti ne mogu pribliziti linijama fronta , a kamoli u dubinu teritorije.
Jasno, ali i PVO bi morao da se približi frontu isto. Po deklarisanim daljinama za JDAMski primera, ne mora da leti iznad fronta. Blizu da, ali ne na liniji. Deluje mi kao da mogu brže da odreaguju tako. Možda grešim.
ne griješiš, ali Rusi imaju više sistema koji imaju veći domet od JDAM-a, a i HIMARS-a. Isto tako imaju rakete zrak-zrak većeg dometa nego Amerikanci, tako da će po potrebi dežurati i u zraku.
To se ovaj put pokazalo presudno.
Da to nije tako, Amerikanci bi već odavno koristili svoje avione, sa svojim pilotima i ukrajinskim oznakama, koji ne bi prelazili na rusku teritoriju.
Međutim, vrlo dobro znaju da jedno što mogu postići je da ozbiljno ugroze holivudsku top-gun bajku, a to im je uz kamatarenje jedini prihod, tako da ništa od toga.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Maj 2023 21:30
|
offline
- Georgius
- Moderator foruma
- Pridružio: 06 Jul 2009
- Poruke: 5496
- Gde živiš: Novi Sad
|
Insan ::^^^
Ovo je neka podvala.
Oni nisu normalni ukoliko je ovo istina, neka jos jave plan i rute marsovanja i uvodjenja jedinica u Bahmut.
На фронту је око 150 000 руских војника, стотине можда и хиљаду разних војних јединица а они од свих њих јавно објаве ротацију искључиво Чечена и Вагнера и то после "ја теби Сердаре ти мени Војводо" преписке Пригожина и Кадирова.
Од почетка конфликта "старлете" су били Чечени и Вагнер. О осталим јединицама се прича уопштено типа *јединице централног војног округа* или *јединице из дела (О)дважних* помињу ВДВ али само тако, ретко кад се прецизира која је јединица у питању итд...
По мом субјективном осећају, једино је 155. бригада морнаричке пешадије тихоокеанске флоте имала "медијског" простора више од осталих јединица, али и то је било кратког даха док су се цепали за Угљедар.
Е сад, зашто је тако? Немам појма. Једног дана ће се ваљда све расчивијати.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Maj 2023 21:31
|
offline
- Bobrock1
- Legendarni građanin
- Pridružio: 26 Mar 2022
- Poruke: 4465
|
Insan ::^^^
Ovo je neka podvala.
Oni nisu normalni ukoliko je ovo istina, neka jos jave plan i rute marsovanja i uvodjenja jedinica u Bahmut.
Čečeni su več bili tamo prije onog "pozorišta u kuči". Specijalne jedinice, koje če očistit ono šta je ostalo.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
GP":Vatreni pakao u Bakhmutu se nastavlja:
PMC "Wagner" gađa zapaljivim streljivom područje pretvoreno u tvrđavu Oružanih snaga Ukrajine"
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Maj 2023 22:08
|
offline
- Pridružio: 29 Apr 2023
- Poruke: 101
|
Ako se ruska avijacija bas ne spusta ako ne mora zbog radi PVO, kako ce onda dosta slabija ukrajinska avijacija napasti ruske polozaje u toj nekakvoj ofanzivi. A ruska PVO je dosta jaca od ukrajinske.
Cijela ta ofenziva bas i nema smisla, lokalno da ali ono sto mediji najavljuju, ne treba biti posebno vojnicki obrazovan da znas da je suludo. Napasti sa ciljem izlaska na Azovsko more ili upada na Krim, to je siroka vojna operacija, zahtjevala bi preduvjete koji podrazumjevaju da su ukropske snage nekoliko puta jace od ruskih i ono najvaznije, moraju imati znacajnu prednost u avijaciji i artiljeriji.
Ne postoji vojna operacija tih razmjera u kojoj je dosta slabija vojska, napala jacu, i pobijedila je. Ovdje se ne govori o nekom napadu na jedan dva gradica, ovi govore o masovnoj operaciji.
Tu jedino Rusi mogu popusiti, ako budu nespremni.
Inace se takve vojne operacije ne najavljuju u medijima. Po meni, ici ce na neko iznenadjenje, vec se i nagadja da englezi imaju plan napada na Energodar, mozda zauzmu nuklearku, to bi vec imalo smisla jer je lokalnog karaktera a uzimanje takve tacke, bilo bi medijski propraceno.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 06 Maj 2023 22:21
|
offline
- zastavnik

- Građanin
- Pridružio: 28 Mar 2011
- Poruke: 280
- Gde živiš: Agram-Singidunum
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: S2M, Bobrock1, rovac, ikan, Kriglord, ladro, sasa76, Denaya, kobaja77, kokodakalo, BraneS, sovanova95
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Vezano za evakuaciju stanovništva u pojasu južnog fronta?
Realno, Rusi očekuju u nekom momentu početne udare Ukrajinaca pravcima Vasiljevka-Mihailovka, Tokmak-Melitopolj i Pologi-Kamianka. Tu ne treba biti neki vojni genije, pa to shvatiti, jer sama mreža putnih pravaca navodi na te pravce. Preko njih napadač očekuje ostvarivanje zadatih ciljeva.
Gde će biti težište, jedan, dva ili više pravaca, odrediće Ukrajinska komanda na osnovu svojih trenutnih procena i razvoja situacije nakon početka ofanzive.
A zašto evakuacija stanovništva?
Rusi od početka rata imaju problem sa bezbednosnim pitanjem teritorije na kojoj se nalaze ruske jedinice jer nije celokupno stanovništvo, automatski postalo verno novoj vlasti. Razlozi su raznoliki i mogli bi dugo da analiziramo...
Uglavnom, siguran sam da je jedan od prvenstvenih razloga evakuacije celokupnog stanovništva privremeno uklanjanje potencijalne mreže saradnika, diverzanata i izviđača koji svojim svakodnevnim akcijama, osmatranjem i javljanjem pozicija stacioniranja jedinica, prolaska jedinica, rasporeda logistike, PVO pozicija, komandi itd. nanose veliku štetu Rusima. Ti mnogobrojni sitni špijuni mogu u potpunosti da obesmisle sve Ruske pokušaje maskiranja položaja i jedinica i planirane disperzije jedinica i logistike na više pozicija.
I onda imamo precizne artiljerijske udare u početnim satima ofanzive, rastrojene jedinice pod udarima, brze i bezbedne prodore kroz prazne sektore i nove udare po jedinicama u kritičnim momentima kad jedinice u rezervi treba da reaguju.
Ovako, pod opravdanjem brige o stanovništvu, bezazleno se radi veoma važan posao, niko se ne buni za odlazak, nema protesta određenih grupa, ispadaš dobar i savestan, a ti u stvari rešavaš ključno bezbednosno pitanje za svoj deo fronta.
Obezbedio si po dubini svojih položaja 20-30 kilometara, što je i neka daljina većine artiljerijskih udara.
Ovo je po meni opravdana i mudra odluka i trebala je mnogo ranije da se izvrši po celoj dužini fronta kada se front uspostavio prošle godine.
Kad kao komandant osiguraš svoju pozadinu, možeš da planiraš i odbranu i napad, a da nisi otkriven u početnim momentima. Rešio si pitanje bezbednog manevra jedinica, posedanje položaja i sačuvao si maskiranu logistiku, rezerve, komande...
A što se tiče vremena koliko će evakuisana teritorija biti slobodna?
U ovakvoj situaciji, uvek možeš da određuješ koliko dugo želiš da imaš slobodnu teritoriju. Možeš stanovništvo da vratiš veoma brzo, posle mesec-dva ili veoma dugo ili nikad.
Situacija će odrediti, a organizator evakuacije u svakom slučaju ostaje pozitivan.
|
|
|
|
|
|