|
Poslao: 27 Avg 2019 14:54
|
offline
- A.R.Chafee.Jr.

- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Avg 2018
- Poruke: 12015
|
Napisano: 27 Avg 2019 14:45
Citat:Мисли се на тзв. Рат за кампове (логоре) који је (као уосталом и сам Либански рат) избио због тога што су палестински кампови у Бејруту били скроз независни и нису се придржавали ни једног договора који би склопиле зараћене стране.
Rat za kampove je jedno, protiv dela Palestinaca. Rat braće ili Bratoubilački rat je bio između Hazbolaha i Amala, dve šitske organizacije. Amal je bio (i ostao) blizak Damasku.
Citat: Али у то време је ситуација на Блиском истоку била потпуно другачија него данас.
Jeste svi su se brinuli zbog šitske revolucije u Iranu, osim Damaska.
Citat: Тада секуларна сиријска власт није благонаклоно гледала на исламистички Иран и његову испоставу Хезболах.
Osim što su zavrnuli slavinu Iraku za izvoz nafte, poslali nešto raketa i raketaše (jako bitno, oni su učili Persijance kako se Skadovi koriste) u Iran, slali obaveštajne podatke i ustupali vazdušni prostor Iranu kada treba, kao išto su dozvolili da Hezbolah preživi i ostane naoružan. A da i baba Hafiz je treći koji priznao novu vlast u Iranu, a prvi u arapskom svetu.
Stari je bio skoro ateista i nikada nije dozvoljavao da mu se neka verska glupost meša u planove. Još se pritom posvađao sa Anvarom i ostao sam. Baša je samo te odnose produbio.
Dopuna: 27 Avg 2019 14:54
Mislim da je ovo peti put da objašnjavam zašto Hezbolah i Iran duguju Siriji.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 27 Avg 2019 16:46
|
offline
- dragoljub11987
- Legendarni građanin
- Pridružio: 22 Jul 2018
- Poruke: 4522
|
У политици не постоје дугови, само интереси. Нису Хезболах и Иран подржали Сирију због дуга него из интереса. Да је другачије где би Србији крај (буквално) био. У сваком случају стоји тврдња да би без Хезболаха на терену, Асад 2013. изгубио власт. А сад ко су терористи а ко борци за слободу, зависи од угла гледања.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Avg 2019 16:59
|
offline
- A.R.Chafee.Jr.

- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Avg 2018
- Poruke: 12015
|
Citat:У политици не постоје дугови, само интереси. Нису Хезболах и Иран подржали Сирију због дуга него из интереса.
A intes im je da sačuvaju saveznika, koji im je puno pomagao u nekim podjenako kritičnim trenutcima. I od čijeg postojanja nekim zavisi opstanak. Ako kažem dugovi, zapravo mislim na interese.
Citat:А сад ко су терористи а ко борци за слободу, зависи од угла гледања.
Ja ih nikada neću gledati drugačije osim kao iranski eksponent, kao i ostale im rođake.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Avg 2019 18:22
|
offline
- Gama

- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2004
- Poruke: 4389
|
dragoljub11987 ::Данашња ситуација је потпуно другачија и све се мање више на целом БИ своди на сунитске екстремисте против шиита, док су умерени сунити негде између.
Odakle to da je sunitski ekstremizam gori od šiitskog?
Sunitski ekstremizam je uperen protiv šiita, ali i šiitski ekstremizam je uperen sunita.
Ovde neki kuju Hezbolah kao da su oni avangarda demokratije na Bliskom istoku. Ako je neko čitao program Hezbolaha videće kome oni naginju - islamskoj revoluciji, a ne demokratskoj, socijalističkoj, žutoj, plavoj, narandžastoj ili duginih boja.
Nisu oni osnovani da bi širili demokratiju već ono što je Homeini naredio.
Interesantno je da je fundamentalizam, islamski, dobio vetar u leđa tu od kraja sedamdesetih i osamdesetih, baš u vreme kada Iran pokušava da se probije na prostor BI i kad treba da lupa kontru Amerima i njihovim saveznicima.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Avg 2019 18:28
|
offline
- Pridružio: 15 Maj 2019
- Poruke: 1860
|
Je očekuje neko ...da Asad posle pobede priupita Izrael u vezi Golanske visoravni....
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Avg 2019 19:27
|
offline
- Stija zmija
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 11 Jan 2018
- Poruke: 558
|
Stvarno ne razumijem o čemu se radi...Tema je rat u Siriji, a pričamo o dejstvu Hezbolaha 2012-2016 i njihovom doprinosu opstanku sekularne Sirije....Da li je Hezbolah ovakav ili onakav zavisi ko i kako gleda....Ja gledam stvari kako trenutno izgledaju...Jedino bih na komentar o ekstremistima Šitima i njihovom porrdjenju sa ekstremnim Sunitima dodao da postoje dobri i loši ljudi a da to nema veze koje si vjere..Pa u Bosni je medju ekstremnim Bosanskim muslimanima koji su Suniti učestvovao veliki broj Šita iz Irana...Ali opet odoh ja preširoko...
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Avg 2019 20:48
|
offline
- Pridružio: 03 Feb 2013
- Poruke: 3112
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: dani.tomic, bojank, pein, Atomski čoban, ladro, Profica, Sonyboy, radicr, MiG-29M2, liman, flash12, Mlav
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
SVEVID. ::Je očekuje neko ...da Asad posle pobede priupita Izrael u vezi Golanske visoravni....
Ko kad bi Litvanija napala Rusiju.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Avg 2019 00:34
|
offline
- dragoljub11987
- Legendarni građanin
- Pridružio: 22 Jul 2018
- Poruke: 4522
|
Gama ::
Odakle to da je sunitski ekstremizam gori od šiitskog?
Sunitski ekstremizam je uperen protiv šiita, ali i šiitski ekstremizam je uperen sunita.
Зависи шта ко сматра под екстремизмом. Ја сам мислио на покрете као што су Вахабизам (њих неки не сматрају сунитима али у суштини јесу), Салафизам и организације као што су Ал Каида (Ал Нусра) и ИСИС. Тога код шиита нема. Исламски Иран и Хезболах су ипак нешто друго поготово данас (80-те су ипак биле друго време када су и једни и други били у рату).
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Avg 2019 08:20
|
offline
- Gama

- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2004
- Poruke: 4389
|
Ajde, da vagamo na kantar?
Isti je ekstremizam i kod šiita i kod sunita, nema potrebe za umanjivanje u cilju da se jedni teroristi prikažu boljim u odnosu na druge teroriste.
Ja ako se dobro sećam, Hezbolahovi vojnici su ljubili Kur'an prilikom zakletve. Sad ti vidi koliki su sekularisti.
Pa oni su tipičan predstavnik šiitskog ekstremizma. Pored njih razne "dobrovoljačke" grupice koje imaju žućkast kolorit. Te irački Hezbolah, te Liva Fatimijun, itd.
Šiitski islam je negde oko 15% svih muslimana u svetu, otud i tolika zastupljenost. Devedesetih su bili na Balkanu, i to uz pomoć tatka na Bašara... Pa jedan njihov beše imao nadimak el Bosni... To zato što je bio u Vojsci spasa? Ali ljudi imaju tendenciju da žmure, da se prave naivni kao francuske sobarice i da se prave blesavog samo da opravdaju bezvezne stavove. Često im se obije o glavu.
Prouči istoriju šiitskog islama pa ćeš videti da li je bilo kod njih nečeg sličnog.
U Nigeriji je bio onaj pokret onog šiitskog sveštenika, u Saudijskoj Arabiji takođe do devedesetih (tako nešto) i svi su imali jedan uzor - Islamsku revoluciju i politiku Homeinija. Zna se šta to znači.
Ovim ne umanjujem ekstremizam Al Kaide ili ISIS-a već, naprotiv, da se vidi da ni šiiti ne zaostaju za njim.
|
|
|
|
|
|