offline
- ds69
- Počasni građanin
- Pridružio: 29 Dec 2012
- Poruke: 779
|
Последњих дана фебруара и почетком марта 2018. године дошло је до новог кључања у односима Украјине и РФ око гаса. Стокхолмска арбитража у првом степену је пресудила да Гаспром треба да плати украјинском Нафтагасу 4,6 милијарди долара за недовољно коришћење украјинских гасовода, али је раније у корист Гаспрома пресудио нешто преко две милијарде долара по другом спору. И тако је по првостепеној одлуци арбитраже Гаспром дужан да плати 2,56 милијарди долара украјинцима. Гаспором ће да се жали, а украјинци већ планирају да принудно наплаћују од разних фирми Гаспорма по свету.
Очигледно да Пендостан, тачније Langley, нема намеру да финансира Украјину па онда кроз своје широко исплетене мреже, међу којима је и Стокхолмска арбитража, покушава да трошкове пропадања украјинске економије пребаци на РФ.
Гаспром је вратио украјинцима паре за плаћени гас у марту и прекинуо све уговоре о снабдевању и транспорту кроз Украјину.
У Србији често виђани Алексеј Милер, председник УО Гаспорма каже:
"Мы категорически против того, чтобы за наш счет решались экономические проблемы Украины. В такой ситуации продолжение действия контрактов для "Газпрома" является экономически нецелесообразным и невыгодным
(Ми смо категорички против тога да се на наш рачун решавају економски проблеми Украјине. У таквој ситуацији продужетак важења уговора за "Гаспром" је економски нецелисходно и непрофитабилно)".
Па је продужио:
"Стокгольмский арбитраж, руководствуясь двойными стандартами, принял асимметричное решение по контрактам на поставку и транзит газа, существенно нарушив баланс интересов сторон по данным контрактам.
(Стокхолмска арбитража, руководећи се двојним стандардима, донео је асиметричну пресуду по уговорима о снабдевању и транзиту гаса, суштински нарушивши баланс интереса страна овим уговором)".
На ово се јавио Кондитор:
"Контракты "Нафтогаза" и "Газпрома" не предусматривают их одностороннего расторжения. Я уверен, если это произойдет, то "Нафтогаз", безусловно, обратится в арбитраж за дополнительной компенсацией ущерба, который сейчас нанесен безответственными действиями "Газпрома"
(Уговори "Нафтагаса" и "Гаспрома" немају могућност да се једнострану раскидају. Ја сам уверен, ако се то деси, да ће се "Нафтагас", безусловно, обратити на арбитражу за додатну компензацију штете, која је сада нанесена неодговорним поступцима "Гаспрома")".
Руси су 1. марта снизили притисак у гасоводима.
Украјинска влада и председник су позвали украјинце да смање температуру за 1 до 2 степена и до 12. марта затворили све школе и универзитете.
Један део кијевских топлана (ТЭЦ-5 и ТЭЦ-6) је прешао на мазут.
Кондитор је рекао да ће у својој кући смањити температуру за 1-2 степена. Као у стара комунистичка времена се одмах јавило тужилаштво у Николајенској области са идејом да смање температуру за целих 5-10 степени.
На друштвеним мрежама неки подржавају власт, неки кажу да одавно не користе гас јер је и онако прескуп па су прешли на дрва, а неки кажу да је и до сада градско грејање било лоше.
У Украјини је ових дана врло хладно са великом количином снега. Велики делови Харкова, особито на Салтовци (један од харковских "Нових Београда") су били због пуцања магистралног топловода чак пар дана без грејања, па су се догревали на скупу струју.
Аналитичар Руслан Бортник мисли да:
"Даже в самые кризисные годы, когда были критические недостачи, проблемы решались за счет промышленности, там сокращали потребление. Это попытка разыграть внутри Украины антироссийскую карту, показав, что "Газпром" плохой. Также цель показать западным партнерам, что Россия использует газ как оружие. Но эта ситуация также бьет и по Украине. Европа убеждается, что Украина — это нестабильный маршрут для поставки энергоносителя
(Чак и у најкритичнијим годинама, када је било критичних недостатака, проблеми су се решавали на рачун индустрије, тамо су скраћивали потребе. Ово је покушај да се одигра унутар Украјине на антируску карту, показавши како је "Гаспром" лош. Исто тако показати западним партнерима како Русија користи гас као оружје. Али ова ситуација исто тако удара и по Украјини. Европа се уверава да је Украјина - нестабилна маршрута за снабдевање енергоносиоцима тј. у овом случају гасом").
РИА Новости Украина: https://rian.com.ua/analytics/20180303/1032891788/.....zprom.html
Ово је један у низу покушаја да се омете или осујети изградња Северног тока 2 и друге линије Турског тока, којим би се "до балчака", вазална пендосима, Украјина уопште лишила могућности да учествује у транзиту гаса. Пендоси не могу више такве пројекте директно да забране, као Бугарима 2014. године Јужни ток, јер Немачка и Аустрија а посредно, Француска и Холандија се питају! После потпуног губитка утицаја на Турску, можда је на реду нешто слично по Европи.
Време иде напред.
|