|
Poslao: 12 Jul 2022 12:11
|
offline
- Milan A. Nikolic
- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Nov 2013
- Poruke: 3054
|
mikrimaus ::Mnogi ovde izjednacavaju panslavizam/pravoslavlje sa interesima ruske/sovjetske drzave.
Али нема ништа бесмисленије од тога када јевреји почну да критикују ово питање.
Што се тиче самог православља, оно је сада подељено и само једна страна чува православни поредак, као што је било од 1054.г. Време ће показати колико је Русија важна за очување православне вере и Цркве.
Citat:A sto se tice Ukrajine... drzava koja preda nuklearno oruzje komsiji koji je uz to bivsi gazda mozda i zasluzuje da nestane. Za nauk svima...
И то је мантра која се сада подмеће. Нуклеарно оружје није припадало никаквој држави Украјини.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 12 Jul 2022 12:16
|
offline
- sremac983

- Legendarni građanin
- Neimar i savremeni farmer.
- Pridružio: 24 Nov 2010
- Poruke: 12059
- Gde živiš: U sremu voljenome...
|
- 11Ovo se svidja korisnicima: Panter, nuke92, Griffon vulture, danijell, Trinitron1, djordje92sm, Litostroton, raskoljnikov, SerbFlippy, zlaya011, MiG-29M2
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Кроз моје село је продефиловало по дану цела наша митровачка ОМБ са све тенковима транспортерима, пратећим возилима, знаш добро да је то била највећа ОМБ тада у ВЈ, са пар стотина оклопних возила...пази у по бела дана, нису се скривали...знаш колика је то колона возила била, па их нису сравнили са земљом иако су вероватно били снимљени када су пролазили и ишли ка Хрватској граници на своје положаје....не ноћу по дану...
Сад ти тврдиш да Руси могу да контролишу све по Украјини...један професионални војник/подофицир/официр тако нешто да изјави...
Не нисам стекао знања на ТВ, отац ми је бивши припадник и официр ЈНА и ВЈ...са ратним искуством...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Jul 2022 12:34
|
offline
- Pridružio: 14 Jun 2022
- Poruke: 1307
|
Украјина је два пута већа од Немачке. Није могуће авијацијом спречити померање мањих јединица на целој територији Украјине.
На Донбаском јесте могуће. Али Украјинци још увек имају ефикасан ПВО. Руси јесу у стању да неутралишу тај ПВО. Али по којој цени? Губитак оклопних возила, артиљерије, камиона... Није никакав проблем за Русе. Имају их тушт и тма. Али авиони су већ озбиљан губитак.
Као што сам већ рекао. Руси играју како њима одговара. Они диктирају како ће сукоб да се одвија.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Jul 2022 12:35
|
offline
- Bubimir
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 10 Mar 2022
- Poruke: 630
|
Što se desilo jučer u Nikolajevu? Navodno su ga Rusi ravnali sat vremena.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Jul 2022 12:46
|
offline
- K-1A

- Građanin
- Pridružio: 07 Nov 2020
- Poruke: 128
|
- 19Ovo se svidja korisnicima: upitnik, S2M, Metanoja, proleter373, Ehinacea, ladro, bojcistv, Denaya, Istman, trikomso, djordje92sm, kairos, Kristian_KG, Atenjanin89, raskoljnikov, SerbFlippy, MiG-29M2, BraneS, Mlav
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Теза да се котрола ВАПа има или нема ми је мало проблематична. По томе ако се тврди да је Руси немају ода би то значило да је украјинци имају а немам баш утисак је лете како оће и где хоће. Запад Украјине је 500+ километара од линије фронта а пар стотина од границе Белорусије. Да се на саму линију поставе С-400/500 (а не постављају се) колико могу да покрију у дубину'? 200 километара, онако оптимистично. ЗНачи ПВО системима се то не може затворити, остаје авијација да покрива непријатељски простор величине приближно 1.000 х 500 километара, плус контрола сопственог ВАПа. Ако је НАТО за Србију која је по највећим димензијама 550х220 километара ангажовао неколико стотина авиона, колико их је потребно за шест пута већу територију? Ко тренутно има могућност да одвоји толико авиона за једну операцију? Ако ћемо бити реални Руси нису затворили небо изнад Украјине али имају ваздушну надмоћ која онемогућава украјинску авијацију да врши утицај на операције на копну.
Што се тиче хеликоптера па ни Апачи нису летели изнад Србије јер НАТО није био убеђен у њихову сигурност, садруге стране Руси су спремни на одређене ризике и другачије схватају рат од запада.
Моје мишљење, а мишљење ко..... свако има своје.....
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Jul 2022 12:50
|
offline
- Pridružio: 30 Jun 2020
- Poruke: 167
|
Онда је знање стечено преко ДНК, свака част за оца. Ја тврдим да не могу ни у Донбасу, а ни на правцима који гравитирају према том фронту, што је очито. Упитно је да ли у савременим условима може било ко да наметне контролу ваздушног простора, нарочито ако са друге стране стоји огромна и не тако лоше наоружана Украјна. Амери су пробали то у Вијетнаму, који исто није мали и није био без пво средстава. И били су упорни Амери у сталном летењу и контроли ВаПа, само су то платили са пар хиљада авиона и хеликоптера, нису жалили ни пилоте ни авионе. Руси немају ни једно ни друго за бацање, на почетку су летели по дубини територији, погубили нешто вредних апарата и сада их нема. Тако да једноставно из хиљаду разлога они не контролишу ваздух, и то према мени има пресудан утицај на трајање рата и способност УА да се и даље бори.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Jul 2022 12:58
|
offline
- Pridružio: 13 Sep 2010
- Poruke: 2398
|
Joj sto su dobra ova poredjenja sa 1999om.
Samo odgovorite sebi lepo na jedno pitanje:
Da je kojim slucajem doslo do ozbiljne kopnene agresije na SRJ sa severa i da je neka nasa oklopna brigada razvukla linije ravnicom oko Subotice... Sta bi bilo sa tom jedinicom? I koliko dana/nedelja/meseci bi drzala polozaje?
Ukrajinsko vazduhoplovstvo koje im je uz komicnu mornaricu bilo i ostalo verovatno najtuzniji deo oruzanih snaga i dalje leti. Ograniceno, ali leti. Nakon iznenadnog napada i pet meseci rata sa drugom vazduhoplovnom silom sveta.
Kako god okrenes pricu, ocajni ucinci. Ukr komotno mobilisu, opremaju, obucavaju, setaju i snabdevaju jedinice sirom Ukrajine.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Jul 2022 13:00
|
offline
- milos.cbr
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 21 Jun 2010
- Poruke: 615
|
- 13Ovo se svidja korisnicima: Griffon vulture, Shinobi, proleter373, Lucije Kvint, ruso, ILGromovnik, Steeeefan, Steeeefan, upitnik, djordje92sm, Kristian_KG, SerbFlippy, Vlajman1957
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Rusi ne mogu da kontrolišu vazdušni prostor Ukrajne.Nije mogao ni NATO nad Srbijom, ali je mogao mnogo više iz objektivnih razloga (manja zemlja, 100% opkoljena, osiromašena i sa zastarelim naoružanjem, izvidjana iz svih pravaca godinama, svi sistemi uveliko poznati protivniku, sva komandna mesta i radarski položaji takodje zahvaljujući prebezima iz ex JNA, protivnik tehnološki mnogo napredniji i kvalitativno i kvantitativno čak i u odnosu na VKS).
U nekim delovima zemlje je ta kontrola bila veća (KiM, juž.Srbija) jer bi ta teritorija bila izložena i eventualnom kopnenom napadu, u nekim delovima manja (Vojvodina nor.).Baterija mog druga je tokom celog rata ispalila oko 150 granata iz haubica Nora, od toga su jednom poklopljeni sa 1 mrtvim i 6-7 ranjenih.Svako izlaganje duže id minuta je bilo problematično i rizično.
Činjenica je da su avioni NATO leteli i gadjali svakodnevno nad Beogradom bez veće opasnosti za njih.
Ukrajina je mnogo veća zemlja sa gomilom sovjetske PVO opreme iz osamdesetih od kojih je dobar deo modernizovan, pvo kratkog dometa im je trenutno bez premca u Evropi, nema čega nema i to u značajnim količinama, ljudstvo obučeno i motivisano.
To su objektivne otežavajuće okolnosti po VKS
Subjektivne otežavajuće okolnosti su: nedostatak bespilotnih letelica, nedostatak vodjenih sredstava kojim mogu da se protivniku nanesu gubici sa bezbedne daljine i visine.
Ima modernih ubs, ali na kašičicu, tako da računam kao da ih nema.JDAM je danas standard za naoružavanje jurišnika i bombardera, on za zapad nije ni skup, a avion ga spokojno odbacuje sa 8000m i daljine od 30km i ide nazad.Uporedi to nišanjenjem putem SPG25 ili kako se već zove ili raketiranjem iz propinjanja.
Ovde koliko vidim niko i ne spori neimanje vazdušne dominacije nad Ukr, samo su razlozi zašto je nema drugačiji.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 12 Jul 2022 13:03
|
offline
- Wisdomseeker

- Nezaboravni član
- Pridružio: 12 Feb 2007
- Poruke: 8620
|
Doktrina ruskog vazduhoplovstva nije da održava totalnu kontrolu vazdušnog prostora kao što rade amerikanci. Rusi uglavnom daju podršku KOV-u, eventualno rade borbe za prevlast.
|
|
|
|
|
|