|
Poslao: 07 Avg 2024 22:23
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 10568
- Gde živiš: pecina stroga
|
Koncentracija snaga i sredstava
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Avg 2024 22:27
|
offline
- bufanje

- Super građanin
- Pridružio: 10 Sep 2014
- Poruke: 1095
- Gde živiš: Republika Srpska
|
Djordjevicu smanjuj ribu izgibosmo ...
Pa ocigledno je da su skupljali sredstva za ovu operaciju, definitivno im je ovo pod moranje.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Avg 2024 22:32
|
offline
- Pridružio: 24 Mar 2022
- Poruke: 163
|
Djordjevic ::Kakve smešne paralele. Hteli to da priznate ili ne, Ukrajinska vojska je žilava, dobro obučena i visoko motivisana. Porediti Ukrajinsku vojsku sa VJ, 125. motorizovanom i slično je smešno. Jedno je ratovati protiv slabo opremljenih UÇK koji podižu zadnji nišan jer misle da tako puca jače, a sasvim drugo je ratpvati protiv prave vojske. Ukrajinske aero desantne pa čak i TO brigade su do zuba naoružane i pomele bi patos sa bilo kojom brigadom Vojske Jugoslavije.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Avg 2024 22:35
|
offline
- Limeni91

- Građanin
- Pridružio: 13 Jul 2014
- Poruke: 83
|
Da netrolujemo temu ,za Djordjevića
Druže i Oružane snage RF i VJ se ne mogu porediti isto tako nipočemu. Ovde je poredjenje pre svega morala jedinica. A za OVK pa sad mnogi od njih su prošli razne programe treniniga zapadnih zemalja i raznih instruktora je bilo tu itd itd. Da negušimo temu. 125 je pojam za ove Ruske graničare POJAM.
Kraj offa.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Avg 2024 22:37
|
offline
- powSrb
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Mar 2015
- Poruke: 9466
|
Сад ће кукњава на форуму да траје месец дана после слома ове операције.
Једно је сигурно, овакве акције само више могу утицати на Кремљ да је у овом рату не потребно већ неопходно узети Кијев и ампутирати Лвовски пашалук и оградити га армадом од милион војника да им не падне на памет да више икад окрену очи ка руској граници.
Још увек се заузимају нека села и дрвореди и о томе се пише као о некаквим победама стотинама страна форума. Када се победе буду бројиле сваких неколико месеци у заузетим градовима и регионалним центрима попут Харкова, Сумија, Херсона, Запорожја, Одесе, тада можемо да причамо о некаквим победама у овом рату.
Ови прешли границу и заузели нека села, да су пришли Курску па да се забринемо. Нису то државе попун нас на балкану где заузето 10 села представља процентуално неки део државе који се осети. Овде причамно о 0.00001 територије ових држава колико су се смањиле тренутно или прошириле.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Avg 2024 22:38
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 10568
- Gde živiš: pecina stroga
|
sap ::Што већ личи на офанзиву.
Lici na dobro organizovani napad. Da li je ofanziva zavisi od angazovanih snaga i ciljeva, a to jos ne znamo.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Avg 2024 22:38
|
offline
- Kenanjoz
- Počasni građanin
- Pridružio: 21 Jun 2016
- Poruke: 789
|
vukm ::Ovo sto se deseli je nedopustivo, da granicu sa zemljom sa kojom ratujes drzis ovako. To je sve trebalo da bude proseceno protivtenkovskim rovovima i minirano,plus odbranbene linije i snimanje granice 24h artiljerija u pozadini sakrivena i da ceka.
Vec je neko pisao,ne mozes 1000+
kilometara granice sa obezbedis i zastitis ovako kako si ti napisao, zaista nije tesko shvatiti to.
Sa druge strane, Ukro vojska je nedeljama pred napada sistematski napadala infratrukturu, pre svega trafo stanice i komunikacione stanice, na podrucju na kojem je pokrenula napad, ovo je bio dobar indikator gde ce napasti :
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Neko bi cinicno rekao da su SVR/GRU opet bili na visini zadatka, odnosno da im nedostaje HUMINT komponenta u Sumskoj oblasti, posto je iz sastava i velicine uro formacija jasno da je bilo potrebno dovodjenje snaga barem 48h pre napada u pocetne pozicije.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Avg 2024 22:43
|
offline
- Pridružio: 22 Jan 2012
- Poruke: 2365
|
- 15Ovo se svidja korisnicima: Bubimir, sap, ljubacv, loon123, kunktator, Panter, Bobrock1, powSrb, Kenanjoz, Srle993, ladro, Leonov, cavatina, MilosKop, brundo65
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Neću za sad mnogo komentarisati ovaj Ukrajinski upad u Rusku teritoriju.
Ako uporedimo dubinu i površinu zauzete teritorije Rusa prlikom upada u Harkovsku oblast i sad ovog Ukrajinskog, može se primetiti da su skoro identični za isti vremenski period. Medjutim svi ostali parametri nisu na strani Ukrajinaca. O tome dalje u tekstu.
I kod jednih i kod drugih, zarobljenici su sa isturenih položaja. Koji su verovatno izolovani i zaobidjeni od strane napadača. Zašto kod Rusa ima više zarobljenih branioca, mislim da je zbog Ukrajinskog načina upada. I o tome dalje u tekstu.
Postoje odredjene razlike u odnosu na ova dva upada, kao i u odnosu na prošlogodišnji Ukrajinski upad. Ukrajinci su izvukli neke pouke iz svog upada u Belgorodsku oblast, kojom prilikom im je VKS ebala sve po spisku. Ukrajinci da bi izbegli istu sudbinu privukli su odredjen broj PVO sredstava srednjeg dometa. Koja nije iznenadila Ruse. Ali jeste upotreba dronova u borbi protih helikoptera. Kako mi se čini, Ukrajinci su pre započinjanja napada, poslali odredjen broj dronova u očekujuće reone iz kojih će dejstvovati helikopteri po njihovim napadnim kolonama. I kako vidimo imali odredjene uspehe u upotrebi te taktike u neutralisanju helikopterske pretnje.
Glavna a ujedno i najveća razlika izmedju ovog upada i Ruskog, jeste u broju i načinu upotrebe oklopa. Ukrajinci su upali sa solidnim brojem oklopa čiji zadatak je najverovatnije bio što brže i što više prodreti u Rusku teritoriju. Rusi da su ovako upali, da tkz. proizvoljno nazovem "brze snage, krnji BTG" dugog dana bi bili u Lipcima i Volčansku. Ovi brzi prodori su najverovatnije uzrok većeg broja Ruskih zarobljenika čiji položaji su prosto zaobidjeni ili dostignuti pre podizanja stepena odbrane i pripreme za prihvat borbe.
Rusi ovoliko oklopa i vozila nisu izgubili za dva meseca borbi kod Lipci i Volčanska, koliko su Ukri za ova dva dana. A šta su ostvarili? Iako se neki neće složiti, minimalno. I pored velikog broja oklopa i oklopnih vozila, čiji zadatak je najverovatnije bio da još prvog dana prodju glavnu uredjenu liniju odbrane oni to nisu uradili ni drugog dana, kako stvari stoje. Da se sad opet ne vraćam na pisanje kako se brani granica od ovakvih napada. Ispod je mapa Ruske linije odbrane, nadjena preko telefona za minut.
Uporedjujući mape Ukrajinskih dostignutih pozicija i ove sa fortifikacijama primećujrm da su Ukrajinci više manje tamo gde ih Rusi čekaju.
Što se tiče mina i minskih polja, što ih neko spomene. Zaboravlja da je ovo deo teritorije, bio bez aktivnih borbenih dejstava sa malim rizikom aktiviranja. Sa prisustvom civilnog stanovništva koje i dalje obradjuje zemlju i napasa stoku na njoj neposredno uz granicu. Garantujem da bi u slučaju stradavanja civila i stoke usled aktiviranja mina, bilo drvlje i kamenje kako Rusi nisu normalni da poseju mine a civili okolo obradjuju zemlju.
Ja na početku posta napisa da neću puno, kad ono ispade popriličan broj reći. A tek sam zagrebao ono što mi je sve na pameti.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 07 Avg 2024 22:43
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 37562
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
Navodno snimak obaranja F-16.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|