Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2025. komentari

1499

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2025. komentari

offline
  • Pridružio: 28 Apr 2012
  • Poruke: 1232

@procesor

Nije da nisi upravu, dosta toga je cinjenica
Ali rusi se barem trude, dosta toga se u hodu menja ali menja se
Sto za Ukrope ne mogu da kazem
Ako je ovaj komentar od 100ke tacan, da su poslali 10 ljudi u smrt za PR onda ceo taj komandni kadar treba po popije caj sa polonijumom
Trose ljude gore nego sovjeti u americkim filmovima



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 4025
  • Gde živiš: Beograd

procesor ::@Pein

Gdje ima volje ima i rjesenja. Rusi guraju kako guraju zato agonija i traje skoro 4 godine. Masa propusta ,.urcobolje ,javasluka ,korupcije ,krpljenia . Politika se na obe strane previse petlja. Ukri imaju opet probleme guranja mladih naci oficira na pre visoke pozicije. Dovoljno je pogledati onog bradonju "pukovnika" od prije neki Dan Samo Mu Jos Kurve u kadru fale.

Taj pukovnik ipak nije tu od juče, ima pozamašan-šareni dosije i aktivan je učesnik ratnih i mutnih dešavanja još od 2014. Trenutni je načelnik Direktorata jurišnih snaga Oružanih snaga Ukrajine. 2014, bio je jedan od osnivača i zamenik komandanta oružane formacije Desni Sektor. Bio je rame uz rame sa komandantom ukro bataljona Donbas, Semenčenkom (onom nakazom koja se jedno vreme tokom dešavanja 2014-15. krila iza fantomke na konferencijama), i ima udela u kriminalnim aktivnostima uperenih protiv građana Donbasa. Kažu neki da je miljenik glavnog komandanta Sirskog.



offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 2341

Ovaj Pokrovsk će nam dati toliko odgovora na neke naše nedoumice koje nas muče mesecima. Ali ne samo razrešiti nedoumice, već dati potvrde o kojima se ovde već piše mesecima.

Tako ovaj Šumarov post, direktno potvrdjuje Kunktatorove teze i još nekih članova. Odavno se ovde pisalo da nema klasične linije dodira, opšte poznate kao prva linija.

Eto sad Sadov spominje Ukrajince i u Leontoviču. Mesto koje je po svim mapama pod Ruskom kontrolom više od mesec dana. Mesto u kojem niko od nas nije ni sanjao da ima Ukrajinaca. Pa makar oni bili posakrivani po podrumima i glavu ne proturili kroz prozor mesec dana. A da ne pričamo o izlasku. Ali u nekom trenutku nepažnje, ipak mogu ubiti nekoga i ostati neotkriveni.

Čudan je ovo rat i nama stvarno nepojmljiv, koliko se neki dogadjaji drugačije odvijajo od onih koji su se učili u raznim vojnim školama. I mislim da upravo u tom grmu leži zec. Da mi, koji nismo prošli vojne škole, nekako lakše prihvatamo takvo stanje, nego vojno obrazovani ljudi. Oni kreću od svog znanja koje su učili iz udženika i neka dešavanja i postupci su u velikoj suprotnosti od onoga što su učili.

Imam dosta takvih situacija na poslu, gde inženjeri imaju lošije, pogrešne procene od starijih iskusnijih majstora. Jer majstor nije opterećen prijašnjim stečenim teorijskim znanjem iz škole već svoj sud donose na osnovu iskustva. Ali će inženjer lakše shvatiti neke procese zašto se tako odvijaju. Naravno pod uslovom da je spreman na proširenje svog znanja.

Tako da imam potrebu i moram da pohvalim ovaj forum. Ne da je najbolji na ovim našim prostorima, mogu slobodno reći i mnogo, mnogo šire.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 38631

Od početka 2025 do kraja oktobra oslobođeno 4937, 83km2.
Prvi vojnici OSU koji su se predali u Pokrovsku
"Из окружения никуда не деться": Минобороны показало первых пленных из котла в Покровске.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Я приду в Киев убивать, грабить и насиловать" — беглый ВСУшник цитирует насильно мобилизованного побратима
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • beowl  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 14 Sep 2009
  • Poruke: 1652

pein ::Beowl pod uslovom da imaš FPV koji bi gapratio dok nesleti, isto važi i za PORS mora biti blizu.
Nzm u ovakvoj situaciji da je bilo u blizini ruskih vojnika te da su UH-60 na vreme uočeni moglo se dejstvovati sasređenom streljačkom vatrom po heliću opet tu je problem jer em leti nisko em je sam po sebi cilj pored toga što je gabaritan leti i poprilično brzo.


Ako se uzme u obzir šta su ruski ciljevi dole na zemlji, mislim da je potpuno bespotrebno arčenje resursa da se sad postavljaju streljačke zasede ukrajinskim helikopterima, a sve to da bi se dobili ne znam kakvi poeni njihovim obaranjem. Od svega toga Rusima je mnogo važnije šta je iskrcani protivnički desant napravio, a napravio je jedno veliko ništa tj. izginuo bez da su za promil popravili situaciju u korist svoje strane. A što se helikopter koji ih je iskrcao izvukao čitav, potpuno je beznačajno.

offline
  • Insan 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 12 Okt 2015
  • Poruke: 1933

Imperator_Aleksandr_lll ::Sirski izjavio "Pokrovsk mi drzimo, Mirnograd mi drzimo, nema opkoljavanja ni blokade tih gradova".
Nesto mi deluje da mu najblize okruzenje ne veruje...


Drze oni i Hrakov ali nema potrebe isticati ocigledno, u ovom slucaju kada Sirski "istice" kako drze Pokrovsk i Mirnograd to znaci u najmanju ruku da su u ogromnim problemima.

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2024
  • Poruke: 123

Imperator_Aleksandr_lll ::Sirski izjavio "Pokrovsk mi drzimo, Mirnograd mi drzimo, nema opkoljavanja ni blokade tih gradova".
Nesto mi deluje da mu najblize okruzenje ne veruje...


Nedavno je jedan od kolega (mislim Flash) preneo pisanje sa redita kako je jedan od uzroka 'rupa' u komandovanju i koriscenje nekog Delta softvera namenjen situacionoj svesnosti na bojistu.
Na ovoj slici se vidi kako koriste tablete neki od komandanata, za verovati je da se tu nalazi i taj softver.

Zanimljvivo bi bilo videti koji su protokoli predvidjeni u slucaju gubitka/zarobljavanja jednog od uredjaja uz predpostavku da se logovanjem u softver moze videti sto-sta, u zavisnosti od nivoa privilegija korisnika?

offline
  • lcc 
  • Građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2024
  • Poruke: 137

Intervju urednika ITV News Europe sa Ruskim ambasadorom u UK Andrei Kelin-om ...

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ruski zvanicnici ponavljaju iste stvari u svakom intervju-u, obracanju za javnost i sl. ...
a politicari, novinari, i komentatori sa zapada se ponasaju kao da su svi autisticni i ne cuju sto im se kaze.

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 134

Podseticu, u vezi dotura MTS-a do prve linije, snimak je od prosle godine, neko ga je vec kacio na forum...
Ne znam koliko se ovo omasovilo, ali ovo cudo moze da nosi dosta tereta, npr. DJI Agras T100 100kg, a GRIFF Aviation 300 cak preko 200kg.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

E sad mozda ce zvucati malo ludo i SF ali mi deluje da je moguce izvrsiti i manje desante sa ovakvim dronovima. Desantirati vod/odeljenje ovakvim dronom je jeftinije(cena GRIFF 250k$) nego sa Mi-17 ili UH-60(mi17 oko 17M$), a u slucaju obaranja gubis jednog vojnika za razliku od helikoptera gde gubis celo odeljenje/vod, plus pilote.
Nema domet kao helikopter, domet je(za sad)oko 10-15km ali za takticke desante, skokove od par km u pozadinu neprijatelja mozda idealno.
Takodje mogli bi i ranjenici da se izlace na ovaj nacin, tu je svaka sekunda bitna.
Kad mogu na motociklima da jure po polju ili da puze kilometrima kroz cevi, mogli bi mozda i da prelete to isto polje dronom mnogo brze a i bezbednije.
PS. Nadam se samo da Budanov ne prati ovaj forum 😄

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2025
  • Poruke: 37

Ovo je iz mainstream medija:
"Financial Times piše da je ruski Generalštab već definisao srednjoročni plan prema kojem bi do kraja 2026. godine Moskva preuzela potpunu kontrolu nad teritorijama istočno od Dnjepra, uključujući delove južnih regiona Odese i Nikolajeva, čime bi Ukrajina bila praktično odsečena od Crnog mora."

Deluje mi preambiciozno da za godinu dana bude cela istočna obala Dnjepra pod ruskom kontrolom, mada u slučaju sloma fronta i brzog ukrajinskog povlačenja iza Dnjepra bi i mogao da se ostvari taj ruski cilj do kraja iduće godine.

Za Odesu je tek u granicama (ne)mogućeg da se tako brzo osvoji. Ali svakako bez uzimanja Odese, ruska pobeda u ovom ratu nije potpuna.

01 Jan 2026 22:55 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1050 korisnika na forumu :: 86 registrovanih, 6 sakrivenih i 958 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, Adaminho1985, alek_bre, aleksjevt, Arahne, ArmFPGA, Asteker, avijacija, berste23, Bobrock1, bojan_t, boro975, Borski1977, bounty hunters, BOXRR, branko7, BWG, debeli, Dejan_vw, DejanSt, djo97, dnr, doloress, draganl, dragisa dragisa, dulleo, Frunze, gajasvi, Gogi_avio, goxin, Great White, grunff2, hajduk1911, Hemi, ILGromovnik, Jan, Joint Chief, kenny74, king111, Koridor, kuntakinte, kybonacci, lafa008, Lepi Jova, Marko Marković, markoskjk, marsi, mat, mercedesamg, miki kv, Milo97, milos97, mir, molusan, mrvica78, narandzasti, Ne doznajem se u oružje, niki-mini_maki, Pekman, Pero Petković, petljalo, Piani Jazzer, proljece, renvoi, Seven Of Nine, shiro, sijecanj, simazr, strawman, T55, teheran, Titan, TRZH92, UAV operator, Valter071, Vanderx, varda, VJ, vladao75, vobo, VPV, vrlenija, wizzardone, XBMC, Zec, šumar bk2