Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2025. komentari

536

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2025. komentari

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2022
  • Poruke: 133

Frunze ::
Dodatno se previše značaja pridaje o nalazištima minerala. Dok se nije Tramp pojavio sa svojim biznis idejama niko nije ni pominjao to. Kao da nemaju Rusi svega toga u onolikoj zemlji...


Jesi li siguran?

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Trump je preuzeo kormilo u Januaru 2025-e, izbori bili u Novembru 2024-e, ukri tvrde da su pregovarali u Oktobru 2024-e sa francuzima...........


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Nov 2006
  • Poruke: 1054
  • Gde živiš: Adelaide, Australia

Jahorina ::
Trump je preuzeo kormilo u Januaru 2025-e, izbori bili u Novembru 2024-e, ukri tvrde da su pregovarali u Oktobru 2024-e sa francuzima...........
/

Mislim da je kolega Frunze (ispravno) mislio da Rusi neće voditi rat vođeni logikom nalazišta minerala već ga vode logikom vojnih ciljeva. Rusi svih tih minerala imaju i više nego im treba i ta nalazišta im jedino mogu biti bitna da ih uskrate zapadnjacima.



offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 3081

Lobovanje sa Ka-52 i Mi-28
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Haris 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 22 Dec 2024
  • Poruke: 312

Изгледа да је ова прича о минералима почела кад сам ја поменуо литијум. То сам поменуо онако, чисто да подсетим где је Богдановка, а не што мислим да се Руси руководе тиме у својим офанзивама.

Ипак, да се подсетимо да није реч само о томе што Руси на својој територији имају довољно ресурса па им други не требају, реч је о томе да оно што Руси ставе под контролу Украјинци неће моћи да понуде неком другом.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 38601

Ja sam bio ubeđen da će na Maževo kao transportnu rutu


Budžak koji svakako mora biti rešen oivičen dvema rekama

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2022
  • Poruke: 133

Haris ::Изгледа да је ова прича о минералима почела кад сам ја поменуо литијум. То сам поменуо онако, чисто да подсетим где је Богдановка, а не што мислим да се Руси руководе тиме у својим офанзивама.

Ипак, да се подсетимо да није реч само о томе што Руси на својој територији имају довољно ресурса па им други не требају, реч је о томе да оно што Руси ставе под контролу Украјинци неће моћи да понуде неком другом.


Druze, na google-u ukucaj "russia lithium imports", procitaj sta Putin ima reci na tu temu.

MOSCOW, February 21. /TASS/. Russia must mine lithium on its own and the country has all the capabilities to do that, President Vladimir Putin said at the plenary session of the Future Technologies Forum.

"We are not producing lithium so far. How can development be without it? It is obvious for specialists. We can actually do that and we could have done it ten years, fifteen years ago," the head of state said.

Russia has all the required instruments to deal with development of mineral resources, including rare-earth metals and lithium, Putin added.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 2338

@Pein

Mežova je uvek opcija, lično po meni možda i pre samog Pokrovska. Kao što smo već pisali, da su Rusi uprli svim snagama preko Udačnoe i Novopodgorodne ka Mežovi, to bi bio jedan relativno uzak a dugačak klin. Veoma osetljiv sa bočne severne strane, bez adekvatne artiljerijske podrške. Rusima je upravo zbog toga potreban taj budžak, oivičem na severu i zapadu rekom Solona a na jugu rekom Volča. Drugi budžak koji je potreban Rusima je onaj oivičen rekom Volča sa severa i severozapada i rekom Mokri Jali sa zapada. Jer ti budžaci omogućavaju Rusima da približe svoju artiljeriju i tako daju adekvatnu artiljerijsku podršku snagama sa severne strane reke Solona i zapadne strane reke Mokri Jali. Kad se ovlada sa ta dva budžaka i artiljerija smesti u reone crnih krugova, bokovi mogu da se pokrenu jer će iz njih u svakom trenutku moći ostvarivati dovoljnu art.podršku snagama u nastupanju.



Moje mišljenje jeste da će za razliku od Kurahova gde su bokovi pritiskali središnji deo, ovde ići obrnuto. Prvo središnji deo zavući u neprijateljsku teritoriju, potom sa bokovima ići u obuhvat obala obe reke. Rusi su prisustvom na zapadnoj obali r.Mokri Jal i severnoj obali r.Solone, iskazali jasne namere i ostvarili predispozicije da će ići i dalje od njih.

I gde čuda, Rusi baš pojačavaju pritisak na središnji deo prvog budžaka (Dnjepropretrovska oblast, litijum Very Happy ) a na drugom budžaku na Razliv i južno od Odradne i Bagatira. Ovi pritisci su u svojstvu pomeranja središnjeg dela. Dok oba boka relativno miruju i odbijaju Ukrajinske kontre.

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2022
  • Poruke: 4512

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

GP":potvrdio DeepState (s vrlo smiješnom kartom - opet)"

Ruje ušli u Razliv, potvrdeno, vjerovatno jurišne jedinice.

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 3216

Denaya ::Moje mišljenje jeste da će za razliku od Kurahova gde su bokovi pritiskali središnji deo, ovde ići obrnuto. Prvo središnji deo zavući u neprijateljsku teritoriju, potom sa bokovima ići u obuhvat obala obe reke. Rusi su prisustvom na zapadnoj obali r.Mokri Jal i severnoj obali r.Solone, iskazali jasne namere i ostvarili predispozicije da će ići i dalje od njih.Imaj na umu koliko je izložen prostor ispred Novopavlovke, što bi bio taj centar, sa tvoje slike. Ne verujem da bi se Rusi zaletali u taj prostor, svakako ne bez dobrog bočnog obezbeđenja. Mislim, može, nije da ne može, samo bi tražilo brži rad i sa većim snagama, a Rusi još "štede".

Već smo pisali o tome, baš sa akcentom na Mježovu. Južni bok smo slabije obradili. Ukrajinci imaju povoljnu geografiju na toj liniji Ivanovka-Novopavlovka (i koji kilometar sa strana) i tu bi Rusi morali prići bliže kako bi umanjili protivnikovu prednost terena. Svakako u prostor između reka Mokri Jali i Vorone. Možda bi se čak proširili i preko Vorone, na zapad, prema Uspenovki (što bi im višestruko bilo od koristi), a na sever možda i do Januarskog i Voskresenke.

Kakogod, ovde ima više mogućih taktičkih rešenja i nisam siguran da su se Rusi već odlučili za jedno konkretno. Još je rano. Svakako će im trebati i Ševčenko, Komar i Bagatir. Pa kad padnu ta tri mesta, i Razljiv pre njih, gledaćemo kuda će dalje.

offline
  • Frunze 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 04 Mar 2022
  • Poruke: 3048
  • Gde živiš: Soncovka

Ja mislim da Rusi kopaju litijum u Ševčenku i prave baterije za dronove u mini fabrikama sakrivenim u lesoposadkama jugozapadno od Ševčenka. Zato je ofanziva usporila. Nema litijuma. Laughing

01 Jan 2026 22:55 Georgius Zaključavanje topica Razlog: Kraj godine.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1030 korisnika na forumu :: 54 registrovanih, 4 sakrivenih i 972 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, alex71, avijacija, babaroga, Bo96, Bojan85, BUDDAR70, BZ, Czrweni, darkkran, dejandr, djboj, drimer, DucicM, esko_hz, Fog of War, fokac, Grochow, grunff2, GT, jopicus, Kaponi, kljajajunior, Knovakov, Kontrausluga, kutija11, Lubenica303, Marko Marković, Marko00, Marko1238, MDrasko, Milan 84, Milos82, Mićko, Naum T, nedeljkovici, Nobunaga, operniki, Petrusci, proka89, Putnik22, Radgost, RajkoB, Slingshot, Solunac na steroidima, spot4chulle, Srbija78, Tankosić, vathra, vddutina, Vlada78, Volkhov-M, vuksa72, Zukov