Poslao: 02 Apr 2007 10:10
|
offline
- Moriarty
- Moderator u penziji
- Pridružio: 29 Okt 2006
- Poruke: 1991
- Gde živiš: nedaleko odavde
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 02 Apr 2007 11:46
|
offline
- vasiljevic
- Elitni građanin
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1519
- Gde živiš: Beograd
|
Brzina paljbe, pa sad je to mali problem jer tih podataka nema . Pretpostavka da je ista kao brzina dejstva minobacača sa običnim minama mi nekako ne pije vodu jer su Švedi sa tom minom prezentovali i minobacač Strix SM-04 koji je u suštini 4 minobacačke cevi postavljene na zadnji deo kamiona. To govori mnogo o verovatnoći pogađanja cilja i brzini dejstva.
Po nekim podacima koje je svojevremeno izdao Bofors za uspešno dejstvo je potrebno znati pravac kretanja vozila, brzinu vozila i tačne daljine do cilja. Tada se računa da bi sa tri mine verovatnoća pogotka jednog vozila bila nekih 60-90% sa jednom minom, da je 14-60% da će dve mine pogoditi to vozilo, a 6-14% da će sve 3 mine pogoditi to vozilo. Po meni to je vrlo mala verovatnoća pogotka, pogotovu ako se uzme u obzir da za dejstvo po jednom cilju treba minimum 3 mine. Koliko onda treba za tenkovsku četu ili bataljon? I koliko bi koštalo takvo dejstvo? Kako uspešno realizovati dostavu informacija o ciljevima u realnom vremenu? Nekako se ne mogu oteti utisku da pri dejstvu po tenkovskom bataljonu ili četi ne može se dejstvovati po podacima za jedan cilj već će podatak pre biti koja je prostorija na kojoj se nalaze tenkovi. A tada treba još više mina i mora se računati na smanjenje efikasnosti dejstva. To zaključujem iz podataka o daljinama dejstva koja se kreće 4-6 km, daljina na kojima treba brzo dejstvovati jer tu razdaljinu tenk prelazi relativno brzo. Sad, ako je u pitanju ukopan tenk koji je nepokretan, onda ima rezona da se postigne visoka efikasnost po cilju ali ja neznam da takvih slučajeva ima nešto mnogo u ratu. A cena, e taj podatak nisam ni tražio ali neverujem da je mala. Sigurno je minimum u rangu jedne POVR ako ne i skuplja.
Mislim da je POVR sa aspekta verovatnoće pogađanja i cene dejstva mnogo efikasnija i isplatljivija i zato sam i napisao da nisu u istoj klasi. Kada bi morao da biram našta da trošim pare za razvoj i kupovinu, tada bi mi ove mine bile poslednje na umu.Bar meni.
|
|
|
|
Poslao: 02 Apr 2007 14:16
|
offline
- Moriarty
- Moderator u penziji
- Pridružio: 29 Okt 2006
- Poruke: 1991
- Gde živiš: nedaleko odavde
|
Mislio sam na brzinu paljbe sistema ''Amos'' za koji stoji da ima brzinu 20-24 mine u minuti s tim što prvih 6 mina može ispaliti za svega 8 sec, kao i da se može postici da prvih 6-10 mina na cilj padne istovremeno??
Inace evo link za ''Amos'', kažu da je predviđeno da može ispaljivati Strix.
http://naoruzanje.paracin.rs/amos.html
Što se tice preciznosti Strix-a nisam nigdje naisao na konkretne brojke (postotak tačnosti) koje si naveo ali sam naišao na tekst gdje hvale njegovu preciznost.
''The superior accuracy of STRIX is attained by the IR-seeker and side thruster rockets being controlled by intelligent image processing and guidance computers. STRIX discriminates decoys and burning targets.
The STRIX projectile can be launched from any conventional smooth bore 120 mm mortar system and has a range in excess of 7 km.The advanced shaped charge is capable of penetrating explosive reactive armour, ERA. It is extremely accurate, permits easy training, easy handling and easy maintenance. It is a true fire-and-forget system and gives mortars a new dimension - pinpoint accuracy.''
Bez obzira šta autorima ovog teksta predstavlja preciznost (konkretno u postotcima) meni i brojke koje si ti naveo nisu za baciti, pogotovo za 3 mine 60-90%.Tri mine za jedan tenk istina jesu višestruko skuplje nego jedan npr. ''fagot'' ali je uništeni tenk daleko skuplji tako da je meni to sasvim isplativo.Pogotovo kad imaš u vidu da time i psihološki djeluješ na neprijatelja jer praktično nema zaklona za svoje oklopne jedinice, a to će ga sigurno ograničiti i u taktici primjene njegovih oklopnih jedinica.Još kad uzmeš u obzir da pokrivaš daljine od čak 7 km što je 2-3 puta dalje nego što je precizno djelovanje tenkova i klasičnih POV.
Ni ja nemislim da bi protivoklopnu borbu bazirao na ovom sistemu već bi ga nabavio i koristio u kombinaciji sa klasičnim POV.Minobacači već postoje tako da treba nabaviti samo mine, a prednosti koje su u onom tekstu nabrojane (jednostavno rukovanje i održavanje, lagana obuka, ispali i zaboravi, domet 7 km) plus ono što sam i sam naveo ga čine zanimljivim oružjem.
Programiranje i ispaljivanje Strix-a.
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Apr 2007 17:07
|
offline
- vasiljevic
- Elitni građanin
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1519
- Gde živiš: Beograd
|
Svi podaci koji su pomenuti u mom postu su podaci koje sam svojevremeno pročitao u nekom od vojnih glasnika ili tako nešto i ostali zapisani u jednom doc dokumentu na kompu kod mene. Nije nešto što se nalazi lako na netu, šta da radim. Inače napisao sam da čisto sumnjam da bi mogao da postigneš toliku brzinu dejstva sa ovakvim minama. Nije to obična mina pa samo trpaj već sigurno postoji manje ili više složena procedura da bi se pripremila za dejstvo. Dakle tin 6mina za 8sec može samo da bude lepa želja sa ovakvim minama. Sam domet od 6 ili 7 km se ne postiže tako što samo ubaciš minu već se prvo mora da ubaci dopunsko punjenje pa tek onda mina, znači još malo manja brzina dejstva na tim daljinama. A za daljine 4-6 km imaš dovoljno veliki broj POVR koje su u naoružanju različitih zemalja i u proizvodnji. Ima čak i većeg dometa ako to nešto znači.
Ne reče ja da nemože iz Amosa, to može iz svih minobacača da se ispali. Problemi koje sam naveo su verovatnoća pogađanja cilja koja sa povećanjem broja ciljeva kao što je pri napadu tenkova, koji su na većem prostoru raspršeni, drastično opada i tada je pitanje koliko treba mina da se ispali te cene i koliko bi ciljeva pogodili. I kolika je cena, jer ovakvi projektili nisu baš širomo rasprostranjeni pa da svaka posada minobacača ima njih 20-ak pšored sebe pa udri. Imaju po par komada maksimum. Tadaje pitanje šta je efikasnije, nekoliko komada POVR (koji imaju i domete do 6 km) ili par tih mina? Odgovor je jasan i tebi i meni. Ona može biti upotrebljena na način koji je na onoj slici, samo me interesuje koja budala nebi na tom visu postavila izvidnice i obezbeđenje. Ako je to sukob e tada treba reči da je u pitanju pokretan cilj a to opet opada verovatnoća pogađanja. Dakle nije ta verovatnoća toliko impresivna kako izgleda. Za svako oruđe na poligonu postoje idealni uslovi pod kojim ono postiže impresivne karakteristike koje sve zadive. E sad, šta je sa stvarnošću? Bojište koje je u neredu, pokriveno sa gomilama dima, sve u pokretu, stalna vatra, mogućnost da protivnik kontrabatira po prostoriji na kojoj se nalazi tvoj minobacać i sl. Sve to stvara malko drugačiju sliku o efikasnosti sistema.
|
|
|
|
Poslao: 02 Apr 2007 19:44
|
offline
- Moriarty
- Moderator u penziji
- Pridružio: 29 Okt 2006
- Poruke: 1991
- Gde živiš: nedaleko odavde
|
Što se tiče pripreme za dejstvo Strix se programira i sljedećih 24h nije potrebno ga ponovo programirati,tako da nema složene procedure.Upravo suprotno, svugdje se govori o jednostavnosti korištenja.
Ovo za bojište u neredu (dim,protivnik djeluje po tvojim položajima)ometa više POVR jer položaj sa kojeg minobacač djeluje može biti i ukopan pa je daleko zaštičeniji od lansera POVR koji mora biti u vizualnom kontaktu sa ciljem kako bi navođenje imalo smisla, a STRIX ima termalno navođenje na cilj pa mu ni dimna zavjesa nesmeta.Izuzetno je otporan na mamce pa može razlikovati tenk i npr.zapaljenu vatru.
Jedino što mi je još nepoznanica je njegova cijena i preciznost prema pokretnim ciljevima, što ostavljam mogučnost da mu može biti mana (zato bi ga koristio u kombinaciji sa POVR).
Uostalom u ratovima kakvi su se vodili na našim prostorima (rovovsko- pozicioni gdje su klasični tenkovski napadi bili rijetki) tenkovi su bili više stacionirani odnosno zaklonjeni i na brzinu bi izašli iz zaklona djelovati i opet se povlačeći u zaklon.Upravo tu vidim njegovu primjenu gdje bi opet u kombinaciji sa bespilotnim letjelicama mogao dobiti vremenski realnu informaciju o cilju.
Napominjem da ja nedajem STRIX-u prednost u odnosu na POVR već vidim mogučnost njegove primjene tamo gdje POVR ima nedostatke( i obratno), zato i govorim o kombinaciji ovih PO sistema.Ni Šveđani ne koriste samo STRIX već imaju i POVR.
|
|
|
|
|
Poslao: 13 Okt 2007 18:20
|
offline
- aramis s
- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 28651
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
Citat:Napominjem da ja nedajem STRIX-u prednost u odnosu na POVR već vidim mogučnost njegove primjene tamo gdje POVR ima nedostatke( i obratno), zato i govorim o kombinaciji ovih PO sistema.Ni Šveđani ne koriste samo STRIX već imaju i POVR.
Jeste da je malo otislo od naslova ali posto se vec pominju minobacaci i vodjene mine ne bi trebalo zaobici ALFO, koji je krenuo od lakog prenosnog optickim kablom vodjenog PO sistema a zavrsio do mogucnosti lansiranja-ispaljivanja iz minobacaca 81 i 120mm.
Zbog primene kompozitnih, reaktivnih, hibridnih oklopa i aktivne zastite tenkova napad tenka sa krovne strane je postao imperativ u modernom ratovanju(pritom ne uzimam u razmatranje iskustvo gerilskog ratovanja). Koncepcije koje su do sada bile dominantne: pouaktivno lasersko samonavodjenje(Busard,Gran,PGMM),milimetarsko radarsko samonavodjenje(Merlin) i IC samonavodjenje(Stryx), dobile su jaku konkurenciju u optickim kablom vodjenim minama sa CCD ili IIR kamerama u nosu mine.Francusko-nemacki ALFO i americki FOMP pretvaraju minobacace u prava PO sredstva, eliminisu osetljivost laserskog vodjenja, nedostatke IC samonavodjenja i visoku cenu milimetarskog radara.
Mina se lansira u ocekivanu zonu i kada krene na dole nisandzija lepo odabere cilj i "zakljuca" kameru na njemu.Provereno resenje sa izraelskog Spike.U nekim studijama se istice da ce to biti univerzalno sredstvo koje ce se lansirati iz plasticne cevi POVRS, minobacaca, tenkovskog topa, artiljerijke cevi.
Znam da se na Partneru pojavila i smanjena GSN sa ALAS-a, pa sada ako bude malo dobre volje i "vilinske prasine"...mozda i nasi razmisljaju u tom pravcu.
|
|
|
|
Poslao: 13 Okt 2007 18:32
|
offline
- kNikS
- Moderator u penziji
- Pridružio: 31 Maj 2006
- Poruke: 4640
|
@ aramis
Uzmes papir i olovku u ruke i napises im pismo.
A inace, sa uzivanjem citam tvoje postove, vrlo interesantan nacin razmisljanja. Svaka cast.
|
|
|
|
Poslao: 13 Okt 2007 18:56
|
offline
- vasiljevic
- Elitni građanin
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1519
- Gde živiš: Beograd
|
@aramis s:
To je mnogo drugačija priča od STRIX-a. Tu već imaš mnogo bolji "algoritam" u petlji, imaš čoveka koji , ipak moramo to svi da priznamo, je mnogo bolji u odabiru cilja nego elektronika. Sad se govori o sistemu koji može da vrlo precizno pogodi odabran cilj, i to je nešto što mi se dopada . Iskreno, sam sistem i način vođenja imaju velike mogućnosti prilagođavanja različitim situacijama i iskreno se nadam da neće kao mnogi projekti ostati na prototipovima i na papiru, već da će stići i u jedinice u skoro vreme.
|
|
|
|