Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

319

Samohodna haubica 155 mm „Nora“ B-52

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2011
  • Poruke: 2682

Dobro je i Aleksandar... mogao je neko otići i korak dalje pa ga nazvati Aco Srbine.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Mar 2006
  • Poruke: 677

amaterSRB ::Значи да Александар на МАНу ипак није за Кипар.
nikad nije bilo ni price da jeste...



online
  • Pridružio: 05 Dec 2012
  • Poruke: 584
  • Gde živiš: Evropska Kolumbija

louderick ::amaterSRB ::Значи да Александар на МАНу ипак није за Кипар.
nikad nije bilo ni price da jeste...
\

Pa za koga je onda?

online
  • Pridružio: 14 Mar 2017
  • Poruke: 2455

yrraf ::Meni miriše da ciljaju UAE. Oni su i Pancire imali na MAN šasiji. Na Aleksandru za sad sve deluje odlično osim imena (mada ga i ja nosim). Samo bi poručio ulizičkom k***enu koji ga je smislio da ako mu je već trebalo ime za re-branding i to da bude na A mogao je haubicu nazvati Anastas. Ovo je ionako ostvarenje njegovih snova i ideja.

Anastas je čak štaviše vrhunsko ime, jer je izvedeno iz "anastasis", odnosno vaskrsenje. Jer, vojna industrija je ipak vaskrsla sad.

offline
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 1029

jazbar ::^ Anastas je bolje ime, zato jer je neutralno. Aleksandar ima več konotacije na Makedonski - osvajač, pa ako je kupac iz neke od osvojenih zemlja to se može nekomu ne svidjeti, pa ako je u dilemi ili jedno ili drugo takva malenkost može da podsavesno prevaga.
Аха зато НОРА већински купују муслиманске земље јер подсећа на муслиманско име нора (нур). Ништа следећи систем ћемо назвати Џорџ Вашингтон и све има да продамо америма Wink

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Jazbar, to što si rekao važi za Irance, Arapi međutim imaju nešto kao omanji kult Aleksandra Velikog u čijoj su se vojsci prilično rado i borili i koga spominje i Muhamed kao čoveka obdarenog od Boga.

offline
  • Pridružio: 03 Jun 2011
  • Poruke: 1645

Koje drzave sve poseduju NORA B52 i u kom broju?

Na netu se mogu naci razni podaci koji se poprilicno razlikuju. Cak su navedene i drzave za koje ranije nisam cuo da su kupovale NORA B52 poput Alzira. Takodje i brojke naricenih/isporucenih se razlikuju. Recimo za Banglades od 20 do 30 narucenih preko 6 do 18 isporicenih itd dok na njihovom zvanicnom sajtu oruzanih snaga pise da ih imaju 30.

offline
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 1029

VP3987 ::Koje drzave sve poseduju NORA B52 i u kom broju?

Na netu se mogu naci razni podaci koji se poprilicno razlikuju. Cak su navedene i drzave za koje ranije nisam cuo da su kupovale NORA B52 poput Alzira. Takodje i brojke naricenih/isporucenih se razlikuju. Recimo za Banglades od 20 do 30 narucenih preko 6 do 18 isporicenih itd dok na njihovom zvanicnom sajtu oruzanih snaga pise da ih imaju 30.

Наводе се 5 држава корисници Србија, Кенија, Мјанмар, Бангладеш, Кипар (у току је испорука) и Алжир. Е сад за Алжир се све више појављују подаци по нету и на страним и нашим изворима 50-122 ком ???. Прво се појавило на википедији и нико није веровао јер сви знамо каква је википедија. А ли сада све више шушка али званично наши Алжир НЕ ПОМИЊУ као купца. А бројке су тек конфузне. Потенцијални купци Пакистан, Египат и УАЕ

offline
  • Aleksandar
  • Pridružio: 30 Okt 2012
  • Poruke: 901
  • Gde živiš: Kraljevo

Nigde ne mogu da pronadjem da li se planira nabavka , odnosno da li je isplativ taj oblik proizvodnje, presa za toplo kovanje odlivaka koji se sad uvoze.
Ima li tu ekonomske , strateske, i tehnoloske dobiti, imamom li mi kadrova i znanja za tako nesto ?, koja bi potencijalana firma bila u mogucnosti da tako nesto nabavi ?

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Malo si me zbunio pa mislim da si pogrešio a u stvari nemora da znači.
Prešanje, naročito hidrauličkim presama, u stvari ekscentar više i nema verovatno, jeste po strukturi materijala koju ostvaruje lošije od kovanja ali najčešće mada ne mora da bude. ali obično ako se neko odluči za prešan deo u konstrukciji on ne želi liveni deo.
Ne mora da znači jer ima danas livenja, malo specijalnijih, na primer centirfugalna u zaštitinoj atmosferi koja mogu da daju i bolju strukturu od klasičnog gravitacionog ali uglavnom se konstuktor odluči po liniji ili prešanje ili livenje, uglavnom nije kompatibilno mada ne mora biti.

No pitanje je svakako regularno ako posmatramo da nam treba presa i to neka vrlo velika, u hiljadama tona radne sile.
Naime takve mašine su ogromne, skupe, teške za montažu, a projektovanje alata za njih je intelektualno veoma zahtevno a alati su obično ekstremno skupi i to uglavnom prostom silinom zbira težine specijalno legiranog čelika za pripremak alata, dimenzionim i vremenskim problemima obrade istog i još ako ima i nekih specijalnih termika ili hemija na njemu i završne obrade pogotovu ako je precizna, sve vrlo skupo izađe i bez da je teško samo projektovanje alata.
Tu onda ide najmučnije pitanje kolika je serija i cena toga što se radi na presi, makar taj račun pravili i onako *optimistički* i definitvno, pogotovu u današnja vremena može da se lako desi da je ukupno čak u dužem vremenskom periodu jeftinije da ti to odradi neko veliki koji to ionako radi stalno a ne da sam organizuješ takvu proizvodnju.
Još dok je od Nore bio prvi prototip, parkiran na Torlaku, profesor Kalezić nas je naučio da AKO SI ISPROJEKTOVAO KOREKTNO CEV I IMAŠ KOMPLETNU TEHNIČKU DOKUMENTACIJU ISTE što podrazumeva i da imaš tehnološki deo a ne samo *čisto projektni* i uključujući sposobnost da je ispituješ po izradi, da je onda sasvim korektno napraviti cev recimo u Švajcarskoj a ne da je sam kuješ. Nemam iskustva velikog ali to je danas još izraženije čini se, odnosno da intelektualni deo projekta užasno skup a izrađivača danas ima sve više i sve su jeftinji istina time ima i sve više nepouzdanih. Predpostvaljam da ono što važi za cev važi recimo i za zadnjak i slične delove.
E sad zašto je rekao Švica, jbg. ako je nešto strateške prirode onda počinje politika pa može da se desi da moraš sam bez obzira na cenu, onda gledaš koliko to tebi tvojoj državi znači, ne samo za izvoz veći za spostvene potrebe, ali te sopstvene potrebe moraju biti finansijski definisane u razumnom roku.
A ako su sopstvene potrebe strateški bitne ... jbg. ne znam ja dovoljno brate da ti tačno kažem.
Meni lično se čini da je Evropa stavila granice na 1739. godinu i da dalje od toga više nikad neće ići, štaviše da zapravo jedva će da se orži ili pokuša da se održi na celoj svojoj teritoriji i da možda ipak *ide nadole*, istina sporo.
A sa Srbima i Jevropom je problem brate, kada su Srbi u pitanju ne znaš dali da se smeješ ili da plačeš, oni skoro jedini na Balkanu nisu spremni da stvarno žrtvuju svoju slobodu (praktično jedini su se za nju sami i borili istina uz malu pomoć prijatleja obično) za radi vrlo velikog cilja (za Jugoslaviju su bili spremni ali ona je bila ograničeni južnoslovenski projekat, ne univerzalni kako možda neki misle) a što je najgore taj vrlo veliki cilj im po svemu (jer je 1739.) i nije realno dostupan. A sve varijante, Dobar vođa - loša kamarila, Loš vođa - dobra kamarila i sve gore verzije između kod njih u takozvanim demokratijama ili monarhijama, jednostavno odu u korupciono idiokratsku degeneraciju društva a kombinaciju Dobar vođa - dobra kamarila nisu uspeli nikad da *nabodu* a svakako su im u tome promašaju veliki pomagali stalno i neprekidno ...
I onda se plašim da se u ovakva tehnička pitanja na kraju odlučujuće umeša zapravo politika, što je i normalno, samo nama malim ljudima skoro neizdrživo postalo na ovom bijelom dunjaluku ... koji je tiran tiraninu a kamoli ....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 808 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 3 sakrivenih i 795 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bobrock1, cikadeda, DPera, dragoljub11987, HrcAk47, Karla, Kenanjoz, Krvava Devetka, nemkea71, zlaya011