Višecevni bacači raketa ''Plamen'' i "Oganj"

52

Višecevni bacači raketa ''Plamen'' i "Oganj"

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2010
  • Poruke: 602

Zato sto ce takticar uvek da ima pitanje: kako da se orijentisem ako nemam poznate tacke a sve ostalo je zakazalo. Zato svi drze i dalje kompas a mole Boga da ga ne koriste

Pobodes piket na odredjenom rastojanju (bilo od VP-a ili osmatraca), bitno je da to rastojanje bude sto vece (inverzna trigonometrija povezana sa rasturanjem gps-a) ocitas coordinate i posle je cista matematika (arctg ili atan2 4 kvadranta...)



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 25 Mar 2014 22:25

Ali tako možeš da dobiješ jako veliku grešku po pravcu, zar ne ? Rastojanje bi moralo da bude vrlo vrlo veliko da bi greška po pravcu bila mala.

Dopuna: 26 Mar 2014 1:29

Da se ja vratim na to zašto i renomirani proizvođači rade te digitalne kompase. Pre svega odmah da bude jasno to jesu i vrlo su sposobni uređaji uz prateći GPS za sve radove u artiljeriji ako nemate nešto bolje, jer stari način koji mi i mnogi drugi još uvek imamo u radu sa uglovima su daleko teži i teži za konstantnu kvalitentu primenu.

No to nije glavna uloga takvih uređaja. Magnetni kompas je mnogo manji i jeftiniji od žiroa i fizički može da stane u dvogled-laserski daljinomer čak i sa GPS-om. Dakle tri u jedan pa i više, obzirom još da ovi moderni imaju merenje vertikalnih uglova sasvim upotrebljivo, automatsko podešavanje niveliranja ... Ali najvažnije je da staje sve u jedan malo veći i teži *dvogled*. Štaviše po pravilu se može poneti laki tronožac ili sličan oslonac za takav uređaj.

Šta se dobija sa time. Pre svega možete da radite sve normalnim geodetskim zadatkom odnosno polarnim metodom. Sve odjednom, svoju poziciju GPS-om, integralnim ili spoljnim (ima i takve varijante samo onda treba interfejs a ozbiljni proizvođači ga obavezno imaju recimo RS-232 ili čak noviji i adekvatan softver za to) zatim merite daljinu do cilja i AZIMUT tim MAGNETSKIM kompasom.

Jeste da taj kompas ima grešku nemalu i da malo zna da maltretira ali on ako je sve u redu odradi sa tom greškom koju ima dakle 0-08 do 0-12 recimo.

TA GREŠKA JE IPAK MANJA PA I MNOGO MANJA OD MOGUĆE GREŠKE MERENJA UGAONE POZICIJE SA DVA NE MNOGO UDALJENA MEST SA GPS-om i praktično Obrnutim geodetskim zadatkom između te dve tačke.

NAJVAŽNIJE JE PITANJE, KO MOŽE DA TRPI TU GREŠKU, OD 0-08 do 0-12. Odgovor je prost IZVIĐAČ MERNIK.

Najveći broj korektura on će izvršiti na daljinama do 2000 m, mnogo manje od 3000 m a samo iznimno do 4000 a neverovatno mali broj do 6000 m koja je i poslednja empirijsko teorijska granica vršenja iste i to mogu vam reći samo kao akademsko razmatranje.

Normalno vaše korekture će biti od 1500 do 2000 pa eventulano do 2500. Posle toga nije baš *mekano*.

I na toj dalijini od recimo neka bude 2000 metara sa greškom od 0-12 on napravi ukupnu grešku u koordinatama cilja od manje više 24 m.

A ŠTA SAM ON NAVEO KAO ĆELIJU TAČNOSTI TAČKE ZA ARTILJERIJU u prethodnim postovima ?

Da se ne vraćate kvadrat 25 X 25 m.

Solo GPS će ga pomeriti, kako kad, možda 1m ali neka bude 10, štaviše neke bude 30 m.
ALI TOJE POD MONTE KARLO OBLIKOM, NEKI PUT ĆE SE PONIŠTAVATI NEKI PUT DODAVATI ALI UGLAVNOM NE SVE, NE PUNA VREDNOST.

Neka bude da je dodatna greška najćešće još 20 m. U zbiru 24 +20 je 44 m aproksimativno ispod 50.
O gle najčešća vrednost poslednje raklje !

Zanči tu smo negde, može da bude i manje ako pogledate kako sam uzimao podatke i bude i manje najčešće a samo iznimno više od toga.

I to je to ta naša ćelija u koju gađamo koja je između 25 X25 i 50 X 50 m. I rasturanja odnosno vrednost jednog hiljaditog u daljinaru obično u metrima pomnožena sa dva (plus minus 2 raklje tj. 2 Vd ili 2 Vp kako kome) koincidira sa PREPOLOVLJENOM VREDNOSŠĆU POSLEDNJE RAKLJE...

To je dakle naša TAČNOST u prostoru KAD GAĐAMO SA NEVOĐENIM PROJEKTILIMA.

Zato se takvi uređaji i rade i kod najrenomiranijih proizvođača, ali za tu ograničenu ali važnu ulogu artiljerijskog izviđanja, osmatranja i upravljanja vatrom.

Tu se vidi razlika izemđu klasične građevinske geodezije i vojne. Oni se nakraju bore sa GRAVITACIJOM u teranju vrlo velike tačnosti dok se mi borimo sa *METEOROLOGIJOM I BALISTIKOM* koje nam prave rasturanje koje je dakle za dva reda veličina veće od geodezijskih tačnosti.

Zato je bolje uzeti Krasnopolj ili Kitolov Very Happy



offline
  • Pridružio: 06 Avg 2010
  • Poruke: 602

Kontrolni piket treba da bude sto dalje (sto dalje to bolje), greska ce biti prihvatiljiva i iskljucivo je u f-ji tacnosti pozicioniranja gps-om. Ovo je poslednje prihvatljivo resenje pre prelaska na kompas.
U opisu si zaboravio da pomenes da se izlaz sa kompasa, magnetni sever prvo pretvara u geografski pa tek onda u pravougli, koji treba artiljercima. Ostali su im nisu bas od koristi, sem ako nisu vesti sa magnetnim deklinacijama i zblizavanjem meridijana. Mnogi nisu Smile
Oko daljina laserovanja je posebna prica. Korisnik zna za te kvake i cesto ume namerno da postavi cilj na velikim rastojanjima da bi upravo proverio takve stvari, jer danas vecina proizvodjaca deklarise laser na daljine izmedju 10-20 km, sto je za osmatraca prejako.
Mislim da je greska od 00-08 do 00-12 prevelika za osmatraca i da ce je prihvatiti samo u iznimnim situacijama, tipa mora da se radi hitno i nema se vremena za druge vidove orijentacije, pa se radi sa kompasom. Ne zaboravi da ce 00-08 postici samo uz pravilno odradjenu kalibraciju, i ukoliko je magnetno polje oko uredjaja kompromitovano na bilo koji nacin, nema garancije tacnosti.
Proizvodjaci su lukavi (posebno vektroniks) koji diktira "modu" u ovoj oblasti i vrlo cesto forsiraju stvari koje korisnicima bas i ne trebaju, a kostaju dosta Smile
Inace, jedna od kljucnih stvari je i GUI, korisnicki softver koji melje topografiju, karte, prenos podataka...
Radio sam na jednom takvom, i veruj mi nezaboravno iskustvo GUZ - Glavom U Zid

A oko Kitolova i Krasnopolja, ima i tu dosta zajebancija, pogotovo oko sinhronizacija na relaciji osmatracnica-orudje (zaboravio sam detalje) tako da tu radio veza (kao i svuda) moze da odigra kljucnu ulogu sto dodatno usloznjava stvar, pogotovo ako si zemlja na brdovitom Balkanu Smile

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16069
  • Gde živiš: Lublana

Magnetni kompas je potpuno nepouzdan za precizne operacije i varira iz sekunde u sekundu. Pravac severa magnetnim kompasom je tek za približno određivanje smera.

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2010
  • Poruke: 602

Tako je, ali bolje ista nego nista... Smile

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 26 Mar 2014 13:06

Aaaa, brate radi Čečnji ako tamo radi moralo bi i kod nas, uostalom ne verujem da bi Francuzi kupili licencu da je loše. Uzgred, njihov uređaj je lakši od 10 kg da ne gledam tačno 8-9 najviše, za Krasnopolja a ruski ima skoro 20 da ne gledam 17 kg toje trenutno ovaj 1D26 Atol.
Tako da je sihoronizacija radila ... istina nekad i sa još jednim zemaljskim retlanslatorom ...

Međutim kad malo BOLJE razmislim U PRAVU SI, jer tamo je ceo sistem veze ma kako u tom trenutku bio zastareo bio razvijen u potpunosti čak i sa vazdušnim retlanslatorom, koji je bio od kritične važnosti ...

Jeste veza ogroman problem koga nema samo u pustinjama i TO ne baš uvek. Čak i sa savremenim uređajima. Čak i Ameri imaju problema u viskokim brdima i gustim šumama itd ... Čini se da je sistem satelita u nižim orbitam i satelitska veza ultimativno pogodna, ali ima nešto manje protoke, no to je već verovatno stiglo do potrebnih čak i za .... za nas nije važno. Uzgred ona ne bi mogla da sihorniše Kransopolja verovatno ... ali nisam siguran verovatno je i to izvodivo.
Ovkao razvijena mreža sa trankingom na kraju izgleda najpovoljnija ali traži vreme, sredstva i cenu ...

ZA DEKLINACIJU si potpuno u pravu. Ko ne zna deklinaciju na datom terenu u datom trenutku ode u *honduras* posebno ako ima stare karte i na na njima zapisanu goidšnju promenukoja je u međuvremenu postala recimo 4 puta veća ... Deklinacija je složeno raspoređena po površini planete a plus jaki lokalni uslovi mogu da budu pogubni.

Problem zbližavanja meridijana je rešiv reltivno lako sa dve vezane formule ako imaš geografske koordinate stajne tačke i izmeriš udaljenje od centralnog meridijana ili što je verovatnije očitaš zbliženje za dati list karte, a po uglovima karata krupnije razmere može da bude veliki... Pravo pitanje je koliko to kadra uopšte zna da uradi peške a i brzina je već narušena...DAKLE I TU SI U PRAVU.
Za žiroe moraš da znaš samo zbilžavnaje meridijana za razliku od toga, što je fiksna i nepromenljiva kategorija ZA RAZLIKU OD DEKLINACIJE.

E sad interesantno je kada radiš preko geografskih koordinata a ne preko pravouglih ...I TO NA GOLO beze karte. Bez kompa nema da mrdneš ...

A za tu zahebanciju SA TAKVIM SLOŽENIM SOFTVERIMA, šta reći, korisnik mora DA SE OBUČI DA GA KORISTI KAKO LI JE TEK PRAVITI GA ! To je na kraju pravi *GIS sa telekomom pride*samo MNOGO TEŽI OD CIVILNOG !

Trebalo bi da taj SOFTVER ODREDI MOGUĆU NABAVKU NOVIH SREDSTAVA VEZE U ARTILJERIJI VS PREMA POSEDOVANJU POROTOKOLA KOJI MOŽE DA GA PRENESE !

Dopuna: 26 Mar 2014 13:10

Evo Nenade one situacije ZABOLE ARTILJERCE 100% ISTINITE !

Sa tom greškom, na osmatračnici, svaki rukovaoc vatrom će da pristane da radi korekturu ojačanog mešovitog art. puka !

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2010
  • Poruke: 602

Nisam bas siguran da su Francuzi kupili licencu, vise je to bila igra KBP-a da sondira trziste 155, I cini mi se da nisu uspeli...
Kada eliminises svu tu igru oko sinhronizacija, veze, kodova za lasersku glavu... ispada da jedan ins/gps sasvim dobro radi posao...
U pravu si veza je kljuc, ko u nekoj armiji drzi vezu svi kod njega idu na poklonjenje Smile
jer je nemoguca bilo kakva integracija bez znanja protokola, frekvencija, protoka...

Obuka u koriscenju nije bas toliko komplikovana koliko mislis, a za razvoj ti vec rekoh GUZ - Glavom U Zid
Jos me boli glava Smile

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Nisam mislio na mene i meni slične. Ali šta da radiš sa rezervnim oficirom koji ne zna artiljerijski trougao, ni posle 10 ponavljnja ni posle tri dana ... Dobro ove mlađe genracije su odrasle na igricama, eto neke koristi i od njih ...

Sreća što je Šeik Zajeb ( :-) ) strpljiv igrač (očito i pametan) pa je dao *servu* par deljenja i isterao svoje.

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2010
  • Poruke: 602

Ma ti si jos dobar... kakvi su rezervni (a tek neki aktivni) oficiri...

offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3189
  • Gde živiš: Kraljevo

Представљена књига „Ракетни мотори са чврстом погонском материјом”

У Дому Војске Србије данас је одржана промоција књиге „Ракетни мотори са чврстом погонском материјом”, у којој је приказано полувековно искуство у области развоја ракетних мотора за потребе система наоружања. Књига представља плод сарадње Медија центра „Одбрана“ и Војнотехничког института Београд.

О књизи су говорили заменик директора Војнотехничког института др Зоран Анастасијевић, научни сарадник, резеценти проф. др Слободан Јарамаз и др Милан Милошевић и коаутори др Никола Глигоријевић и др Велибор Јовановић.

Анастасијевић је том приликом рекао да издавачка делатност Војнотехничког института има дугу традицију, и то више од шест деценија.

- Објављивање ове монографије подудара се са 65 година постојања и рада Војнотехничког института. Монографија има циљ да остави траг вишедеценијског искуства у истраживању и развоју ракетних мотора за потребе система одбране и за цивилну употребу, и да отргне од заборава све до сада урађено што раније није објављено, рекао је научни сарадник.

Професор Јарамаз истакао је да посебну вредност монографији даје податак да је велики број теоријских и експерименталних истраживања проистекао из потреба развојних задатака који су успешно реализовани. Према речима др Милошевића, једанаест поглавља у књизи представљају праву ризницу изабраних поглавља ракетних мотора, у којима су аутори компетентно и стручно преточили своје искуство из области ракетне технике.

Велибор Јовановић говорио је о историјату стварања књиге која, пре свега, треба да буде основа младима који су на прагу истраживања те области.

- Монографија је и објављена са жељом да буде подстицај другим генерацијама да учествују у наредном, проширеном издању, и да стручне установе пронађу системски начин да се после десет година, у свакој области, направи пресек онога што је до тада урађено, рекао је Јовановић.

Никола Глигоријевић говорио је о књизи уз видео презентацију и присутнима представио поглавља, области, теме и ауторе текстова у монографији.

Основна намера групе аутора била је публиковање стручне књиге која би садржала теоријски део практикован и проверен у истраживачком и развојном раду и део у коме би били приказани поступци пројектовања и конкретно изведена решења ракетних мотора, реализована помоћу развојног рада на ракетама борбених система, усвојених у наоружању Војске Србије и извожених у остале земље.

Изабрана поглавља књиге писали су др Никола Глигоријевић, др Славко Дивац, др Драган Лемић, мр Андреј Петрић, др Милорад Савковић, др Милош Чолаковић, проф. Обрад Вучуровић и др Велибор Јовановић.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 840 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 3 sakrivenih i 812 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., dekan.m, drimer, FileFinder, Fog of War, hooraay, indja, Kibice, kolle.the.kid, Koridor, Lazarus, Marko Marković, mean_machine, Milometer, mrav pesadinac, ozzy, panzerwaffe, raketaš, S2M, simazr, Trpe Grozni, vathra, W123, zziko, šumar bk2