J-22 Orao

599

J-22 Orao

online
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22274

nuke92 ::@bojank
Da li se sećaš modela nišanskog kontejnera i LVB?

Za kontejner je spominjano u temi o nezavrsenim projektima JNA. Bomba - "domaci razvoj", cenim na bazi Paveway-a.

Citat:Raketa Grom nije kopija Kh-23. Samo pogledajte gde se nalaze upravljačke površine i mlaznice raketnog motora.

Dobro primeceno...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • nebkv 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Mar 2007
  • Poruke: 3542

Sto se tice instalacija za Maverik,davno sam negde procitao da je moguce prebacivanje sa jednog primerka na drugi,i da to nije komplikovano
Medjutim u poslednjih 25 godina podvesene Maverike vidjamo iskljucivo na istim letelicama.To jest do pre neku godinu samo na 122
Nakon dolaska preostala dva J22 sa remonta vidjeni su i oni
Mislim da ih nikada i nigde nisam video na NJ22



online
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22274

nebkv ::Sto se tice instalacija za Maverik,davno sam negde procitao da je moguce prebacivanje sa jednog primerka na drugi,i da to nije komplikovano...

Koliko se ja secem opisa od strane ex-oruzara u IAF-u (radio na A-4, F-4 i F-16), za Maverik se instalirao ekran, komandni pult i povezivala dva kabla. Nije bilo nekih posebnih zahteva kompatibilnosti, pa je moglo u teoriji da se instalira na bilo koji avion.
F-16 i F-4 su vec imali sprovedene odgovarajuce kablove, trebalo je samo povezati, na A-4 je malo "budzeno" preko starih kablova za AGM-12 Bullpup. Opisao je detaljno sta su radili, ali jbg, prodje 15 godina pa sam pozaboravljao. Sad

offline
  • nuke92 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 29 Mar 2018
  • Poruke: 675

VTI je krajem 80tih godina razmatrao dve varijante modernizacije J-22:




bojank ::nuke92 ::@bojank
Da li se sećaš modela nišanskog kontejnera i LVB?

Za kontejner je spominjano u temi o nezavrsenim projektima JNA. Bomba - "domaci razvoj", cenim na bazi Paveway-a.


I ja se sećam da je nešta negde pisalo ali nisam nigde našao u temi nezvaršeni projekti JNA. Ali knjiga "Elektronska oprema i naoružanje savremenog borbenog aviona" iz 1991 je dobar indikator da je bilo velikog interesovanja za nišanski kontejner LANTIRN AN/AAQ-14 (ili eksportnu verziju AN/AAQ-19 Šarpšuter) težine oko 250 kg. Ovim sistemom je bilo posvećeno poglavlje sa tri strane, korica knjige + dijagram na kojim se izgleda vidi i rani crtež LVB-250. O drugim nišanskim kontejnerima nema mnogo. Između ostalog se vidi i koncept laserskog daljinomera (ovi uređaji često imaju i tragač laserski označenog cilja) i termovizije u nosu aviona - koncept kakav ima J-22M1A.

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 8011

Napisano: 07 Apr 2026 7:50



Dopuna: 10 Apr 2026 18:11

offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2455
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

Brisanjac , steta bio sam na zemlji ne na terasi bilo bi ovo daleko bolje, bucnije i duze
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 13017
  • Gde živiš: Srbija

offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2455
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

Jos jednom prelet
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Opet izvinjenje zbog losijeg snimka bice valjda bolje neki drugi put

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 13017
  • Gde živiš: Srbija

Српске птице

online
  • Pridružio: 20 Dec 2018
  • Poruke: 3449

Citat:Ради унапређења способности за пружање ваздухопловне ватрене подршке копненим и специјалним снагама Војске Србије, пилоти 241. ловачко-бомбардерске авијацијске ескадриле 98. ваздухопловне бригаде пролазе интензивну обуку на авионима „орао“ у свим метеоролошким условима, дању
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]




Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 3610 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 2 sakrivenih i 3579 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ArchaBasha, Avalon015, bigfoot, Blair, bojank, brundo65, Bubimir, Coabelgrade, DezurniOperativni, Dusko_Dugousko, ekser222, HawX, hyla, Japidson, Joint Chief, kybonacci, Lap720, Litostroton, LostInSpaceandTime, Magarac, mig21, Steeeefan, TheDictator, tooljan, Trimi68, Vanderx, wolverined4, Zastava, zzapNDjuric99