Protivpožarna avijacija

27

Protivpožarna avijacija

offline
  • Pridružio: 29 Maj 2009
  • Poruke: 1103
  • Gde živiš: Beograd

koliko taj mi8 moze da ponese vode?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
rip
  • Pridružio: 27 Feb 2010
  • Poruke: 194

padobranac75 :: Uz to, neuporediva je cena sata leta helikoptera i malog motornog aviona ili, još bolje, motornog zmaja.

... ili, još bolje, bespilotne letelice ! Inače, u SFRJ se razmišljalo u tom pravcu i razmatrana je upotreba aviona Poljoprivredne avijacije za osmatranje "početnih požara". Ne znam dokle se stiglo u tome.



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Citat:ja mislim da je taj bese bio remontovan u skorije vreme, vidjao sam ga cesto iznad skole i ade...

Taj vise ne leti.

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 157

padobranac75 ::Protivpožarna avijacija je veoma interesantna tema. Vidim da diskusija traje skoro dve godine i da je okupila preko 60 učesnika. Svaka čast.
Pobegao sam sa jedne teme u podgrupi Vojna istorija (nadam se privremeno). Nadam se da neću da vam poremetim tok diskusije sa jednom konstatacijom i nekoliko pitanja.

Najpre da konstatujem da, kao i obično, uglavnom razmišljamo o tome kako da se organizujemo i opremimo za situaciju kada se nešto dogodi i otme kontroli.
Krajem prošle godine Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o vanrednim situacijama. Njegova primena počinje ovih dana. Najjednostavnije bi bilo da Sektor za vanredne situacije kupi avione, helikoptere, opremu i gotov posao. Ali, ima li u Srbiji za to para. Neko će reći - postoji helikopterska jedinica MUP-a.


U SAD postoji ogranak USAF koji se zove Civil Air Patrol. Lete na C172,C182, C206. Namena je za SAR misije, obuku kadeta.
Jel si tako dobio ideju?

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2009
  • Poruke: 668

@ Liutenant ,Kruške koje mi korisitimo su nosivosti 2200 litara ,vjerojatno je i ova nosivosti manje/više 2000 litara






offline
  • Pridružio: 29 Maj 2009
  • Poruke: 1103
  • Gde živiš: Beograd

Jim Goose ::@ Liutenant ,Kruške koje mi korisitimo su nosivosti 2200 litara ,vjerojatno je i ova nosivosti manje/više 2000 litara








koliko to ima efekta na pozar, ako je u pitanju neki veci mogu samo da ga zalivaju radi fore Mr. Green

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5788

Ostali Bambi Baketi nose od otprilike 1 do 2 tona vode, Dromoder nosi oko 1,5 ton vode, Air Traktor nosi oko 3 tona vode, Kanader nosi oko 6 tona vode, pa sada zamisli ti kakav efekt moze da se postigne sa 2 tona vode.
Inace prednost helikoptera je to sto moze mnogo preciznije da pogodi zonu gasenja, za razliku od aviona.

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2009
  • Poruke: 668

Ima itekako dobar efekt,dobro ako je baš velik požar tu kanaderi igraju ulogu ili sami ili potpomognuti helikopterima ili air tractorima,no požari manjih razmjera prvestveno preuzimaju helikopteri ili ka dkonfiguracija terena to zahtijeva ,cijena leta helikoptera po satu je oko 1000 i više eura dok je cijena leta po satu kanadera 6000 eura pa se nekad gleda i računica no to se ugl određuje i prema stupnju ugroženosti


STUPANJ UGROŽENOST ANGAŽIRANE SNAGE


1. stupanj – požari otvorenog prostora manjih razmjera – indeks opasnosti vrlo mali do mali – vatrogasne postrojbe s područja grada/općine



2. stupanj – manje šumske površine – veće površine trave i niskog raslinja – indeks opasnosti mali do umjeren – snage iz 1. stupnja i –vatrogasne postrojbe iz susjednih gradova i općina – zapovjedništvo područja




3. stupanj

– veće šumske površine – velike površine trave i niskog raslinja – indeks opasnosti mali do umjeren – snage iz 2. stupnja i –županijskovatrogasno zapovjedništvo –uključivanje dijela vatrogasnih postrojbi s područja županije po prosudbi uključuju se i: – intervencijske postrojbe – zračne snage – postrojbe civilne zaštite s područja županije – NOS OS RH (Hrvatska vojska)







4. stupanj

– vrijedne šumske površine – vrlo velike površine trave i niskog raslinja – ugroženost objekata i naselja – moguće više istovremenih događaja na širem području (različitog intenziteta) – indeks opasnosti umjeren do velik – snage iz 3. stupnja i – uključivanje ukupnih vatrogasnih snaga s područja županije – operativno vatrogasno zapovjedništvo priobalja (Divulje) i kontinentalnog dijela RH – intervencijske postrojbe – zračne snage – županijski stožer civilne zaštite – postrojbe civilne zaštite s područja županije – NOS OS RH (Hrvatska vojska) – priprema dodatnih snaga za ispomoć iz drugih županija po potrebi uključuju se i: – vatrogasno zapovjedništvo RH – stožer Civilne zaštite RH – Krizni stožer Vlade RH





5. stupanj – posebno vrijedne šumske površine – izrazito velike površine otvorenog prostora – više istovremenih događaja većeg intenziteta – ugroženost naselja i/ili drugih sadržaja ili objekata – indeks opasnosti velik do vrlo velik – snage iz 4. stupnja i – vatrogasno zapovjedništvo RH – vatrogasne postrojbe iz ostalog dijela RH – stožer Civilne zaštite RH – postrojbe Civilne zaštite iz ostalog dijela RH – Krizni stožer Vlade RH – po potrebi, pomoć iz drugih zemalja




rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Korto II

Slažem se da je korišćenje bespilotnih letelica još ekonomičnije, ali ih nemamo za tu namenu. Izbor je velik, ali ih treba kupiti.
Osim ako nešto ne napravi VTI. Ali da ne bude u klasi onih koje na zapadu koštaju do 1.500 dolara.

Istini za volju, da su hrvatski vatrogasci na Kornatima imali pre par godina bar takvu, na vreme bi spasili ljude da ne izgore.
Zato sam išao logikom - da prvo pokušamo da organizujemo ono što već imamo i iskoristimo na ekonomičan način. Pa kad i ako bude para kupovaćemo, helikoptere, avione, kamione ...

Nažalost, izgleda da je i u sportskom vazduhoplovstvu stanje očajno.
Nekada davno, kada sam se aktivno bavio sportskim padobranstvom, JNA je davala klubovima benzin za obaveznu trenažu pilota - rezervnih oficira.
Koristili smo tako što on "ne pegla vazduh", već sedne u avion koji može da nosi padobrance i, na kraju, svi zadovoljni (a i vuk sit, jer je pilot dobio trenažu).
Koliko znam, danas je gotovo sve komercijalizovano i svako plaća svoj skok, svoj sat leta itd.

Ne znam za poljoprivrednu avijaciju (Jat-ovu i privatne firme), ali mislim da se bore za preživljavanje.


ConAir

Nije mi američka CAP dala ideju. Smo mi je pomogla da osvežim i doradim jednu staru ideju.

Prva slična ideja realizovana je u Beogradu, pre više od 30 godina.
Iako sam aktivno učestvovao u njenoj realizaciji, ne mogu tačno da se setim godine.
U svakom slučaju, negde između 1977. i 1980. godine, padobranci iz zemunskog aero kluba "Franjo Kluz" pokrenuli su ideju da se, u okviru tadašnje Civilne zaštite, formiraju timovi osposobljeni za brzi transport na nedostupna mesta, na kojima ugroženima hitno treba pružati prvu pomoć. Ne treba da naglašavam da je u nesrećama bitno da se povređenima pruži prva pomoć u prvom ili u prvih nekoliko sati. Ako to nije moguće, ne moraš ni da žuriš.

Postojale su dve opcije. Prva je bila da obučeni padobranci završavaju kurseve prve pomoći. Dakle, mogu bezbedno da se spustim na nepristupačan teren, još samo da završim kurs prve pomoći.
Ipak, kurs je samo kurs i nije ni srednja medicinska škola. Zato je izabrana druga opcija. Da one koji su stručni za pružanje medicinske pomoći obučimo da mogu da se bezbedno spuste sa potrebnom opremom na mesto nesreće.

Za to se dobrovoljno prijavilo oko 50 učenika i učenica Srednje medicinske škole u Zemunu. Završili su osnovnu padobransku obuku.

Na svu sreću, u dužem periodu posle toga nije bilo potrebe za njihovim angažovanjem, pa je cela ideja pala u zaborav, kao i Civilna zaštita i sve ostalo što se ticalo tadašnjeg sistema Opštenarodne odbrane i društvene samozaštite. Ali dobro, bar je propratni efekat projekta bilo nekoliko brakova.

Kada je, pre više od godinu dana, po novinama počelo intenzivnije da se piše o potrebi donošenja Zakona o vanrednim situacijama, potrebi organizovanja za elementarne nepogode i sl. - setio sam se te stare, već zaboravljene ideje, proširio je i prilagodio mogućnostima koje pruža današnji nivo tehnološkog razvoja ljudskog društva.

Naravno, vremena su se promenila, pa nisam siguran da je i danas moguće naći dobrovoljce. Još uvek okupljam ekipu.
S druge strane, postali smo skloni da odbacujemo sve što je iz "onog vremena" i da smišljamo nešto novo.

To uvek dokazujem jednim, ne tako starim primerom.
Gledam tako na televiziji mladu damu, koja, kao predstavnik Ministarstva pravde, objašnjava srpskom narodu da su "Medijatori novi oblik vansudskog rešavanja sporova".
Očigledno, dama je dovoljno mlada pa nije čula za nešto što se zvalo "Mirovno veće".
Od kraja Drugog svetskog rata, pa dok nisu zamrla (ne znam tačno zašto i kada) imalo ih je svako selo.
Čak, sudovi nisu primali tužbe, ako čovek ne donese papir da spor nije mogao da se reši na Mirovnom veću. To, svakako, nije odgovaralo bar advokatima.
Samo, sada su Mirovna veća "bljak", jer su relikt "onog vremena", a Medijatori su "in", jer su nešto novo.

Da li će ova ideja proći kao "bljak" ili "in", videćemo.

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 157

Prva je bila da obučeni padobranci završavaju kurseve prve pomoći. Dakle, mogu bezbedno da se spustim na nepristupačan teren, još samo da završim kurs prve pomoći.

To je nesto slicno kao "smoke jumpers" padobranci-vatrogasci, kao po SAD i Rusiji.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1001 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 2 sakrivenih i 976 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, bigfoot, Centauro, Dimitrije Paunovic, DonRumataEstorski, dragoljub11987, Džordžino, Georgius, havoc995, ILGromovnik, ivica976, Karla, kovinacc, kybonacci, m0nstrum_, milos.cbr, opt1, pein, Shilok, sovanova95, vaso1, Vlad000