Bitka za Britaniju

4

Bitka za Britaniju

offline
  • Oxygen 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2012
  • Poruke: 692

Khaless ::P.S.
u ratnoj situaciji dolšloje do promene vrednosti aviona. Došla je do izražaja čvrstina i izdržljivost, a brzina i tehnološka naprednost nisu bili od tolike važnosti.

Uz to nije svaki front bio isti, negde su visinski lovci bili odlični, negde neupotrebljivi. u SSSR su obožavali P-39 Erkobre, dok su ih sami Amerikanci mrzeli, a opet Rusi su jako loše mišljenej imali o Tanderboltima, dok su ih Amerikanci obožavali.

Nije sve isto.

Sve si rek'o...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

Iznad britanije nije bilo isto 1940 i 1942 na primer.
Medjutim pogledajmo nešto kasniej njihovu vojnu filozofiju - oni su bili zemlja koja je odbacila F-4 fantom u zamenu za VTOL Harrier.
Zašto?

1940 i 1980 trebao im je isti avion - dobet je bio malo bitan, Britanija je srazmerno uska, pa je bio dobar bilo kakav avion sa jakim naoružanjem dok količina goriva je bila sekundarna ili tercijalna.

I faza - odbrana od agresije 1940. i 1980. godina.

Trebala im je prvenstveno - pokretljivost.

Paralela Hariken ( a ne Spitfajer!) - Harrier
Problem: Aerodromi koji su na udaru neprijatelja, poučeniiskustvom 1940 godine oni biraju Harriera kome i ne treba klasičan aerodrom.

II Faza: 1942-1945 i 1980-

Tu već imamo Ne samo Spitfajera nego Typhoon - koji je imao veliki domet, čvrstinu pa je radije korišten kao lovac bombarder nego jurišnik, ali samo iz razloga nestanka Luftwaffe sa neba i postojanja Američkih Mustanga i Tanderbolta, inače bi Typhoon bio glavni lovac.
Dakle napuštanje manevarske borbe iznad sopstvene teritorije.
A danas imamo - opet Typhoon, samo ovaj savremeni

Lično smatram da su britanci imali Polikarpova da bi njegovi lovci briljirali iznad Britanije. I-16 i čak I-15 su poslove radili dobro koliko i Hariken. Ne treba zaboraviti da su isti ti avioni godinu dana raniej nad Španijom lepo presretali i nemačke bombardere. Uz to poslednje verzije I-16 su bile negde 8skoro) na nivou Me-109E.

Ovim paralelama želim samo da pokažem kako je potreba za jednom vrstom aviona sasvim drugačija nego što mi smatramo danas. Tada im je trebao mali i okretan izdržljiv avion (gde je I-16 bolji od Harikena)
Ali već godinu dana kasnije, trebala im je konstrukcija kao što je Spitfajer.



offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Možda ovaj avion zasližuje posebnu temu ali i ovde se može uklopiti.Pošto je ovo jedan od najboljih lovaca drugog svetskog rata osetio sam potrebu da napišem posebnu priču o ovom avionu jer mislim da zaslužuje. Hawker huricane je inženjersko čedo Sidnija Kama. Hawker huricane je uneo revoluciju u pravljenje aviona i odigrao veoma važnu ulogu u čuvenoj vazdušnoj bici za Britaniju. Početak ovog aviona počinje 30-ih godina kada je svima bilo jasno da će RAF biti potreban novi avion. Na insistiranje komandanta vazduhoplovsta Dauninga ministarstvo počinje da razmatra mogućnosti. Pošto je prvobitni predlog inžinjera Hawkera Sidnija Kama odbijen, on je počeo rad na drugom tipu lovca ovoga puta kao samostalni projekat pošto iza njega nije htela da stane njegova matična firma. I tako počinje o Hewker hurican-u koji je nosio radni naziv F-5/34, kao lovac koji je posedovao osam topova, i koji je bio pogonjen motorima Rols rojs PV-12 (Merlin). Kam počinje rad na ovom avionu 1934. Usled ekonomskih faktora Kam je bio prinuđen da koliko je to moguće smanji cenu izgradnje aviona. To je uspeo kroz utilizaciju delova aviona i modifikaciju načina proizvodnje. Ono što se dobilo bio je avion koji je bio mnogo bolji od prethodno ponuđenog dvokrilca Hawker Fury. Usled događaja u Nemačkoj i njenoj naglom razvoju u sferi avio tehnologije Britanski ministar vazduhoplovsta se odlučio da se nastavi dalje sa projektom i za 1935 je bilo predviđeno prvo opitovanje huricane. Prvi prototip je bio gotov u oktobru 1935 dok je prvi let obavljen 1. novembra 1935. Posle prvih letova došlo se do zaključka da je ovaj avion daleko napredniji od svih aviona koje je tada posedovalo RV. Na njemu su tada upotrebljene neke revolucionarne ideje koje su ovaj avion svrstali među najbolje avione drugog svetskog rata. Neke od tih ideja su:
1. Trup je izgrađen od visoko kvalitetnih čeličnih cevi
2. Drveni okvir je bio prekriven platnom kako bi se pojačala otpornost. Ovo drvena krila prekrivena tkaninom su zamenjena na kasnijim modelima sa metalnim čime je značajno povećana mogućnost preživljavanja na bojištu.
Uvođenje u naoružanje RAF-a počinje decembra 1937 god. čime je ono dobilo vrlo kvalitetan i moderan avion. RAF dočekuje početak drugog svetskog rata 1939 sa oko 500 letelica dok je do kraja rata bilo izgrađeno negde oko 14000 aviona u samoj Britaniji i Kanadi.
Prvi model hawker huricane MK1 dobija 111 skvadron decembra 1937 dok skvadroni 3 i 56 se naoružavaju 1938. Ovaj avion je prvi jednokrilac koji je uveden u upotrebu u RAF-u, prvi avion koji jeimao zastakljen kokpit i prvi avion u njihovom naoružanju koji je leteo brzinom većom od 480 km/h. Do kraja 1938 RAF je u naoružanju imao oko 200 aviona, ali je RAF svoju prvobitnu narudzbinu od 600 letelica povećalo na 1000 usled Minhenske krize 1939. Kako je vreme odmicalo a rat je bio pred vratima RAF je ponovno povećao narudzbinu na 1500 letelica. Zbog obimnosti posla čak je i firma Gloster bila osposobljena da pravi Hawker huricane.
Prva veća modifikacija se obavlja sredinom 1940 godine kada dobija naziv MK2. Glavne razlike u odnosu na izvorni model je bila dužina, nosivost i dobio je mnogo jače motore Merlin XX koji su imali snagu 1.490 ks u odnosu na izvorni model MK1 koji je posedovao motore Merlin II koji su imali snagu od 1030 ks. Merlin XX je bio pogonjen sa dva turbo punjača. Glavno naoružanje ovog aviona činili su četiri Browing mitraljeza kalibra 7.7 milimetra, brzine paljbe od 1200 metaka u min. U odnosu na prototip koji je imao dvoelisni propeler 1939 Hawker huricane dobija troelisni propeler koji je bio kreacija Hamilton Standard ali se po licenci proizvodio u Britaniji u firmi Haviland. Ovaj propeler je znatno popravio manevarske karakteristike aviona.
Posle njega dolazi modifikacija MK2B Mk2c koja je osim sitnih promena u izgledu i blagog povećana dužine dobila i novo naoružanje mitraljeze Browing 12.7mm na modelima MK2B i topove Hispano mark 2 od 20mm na modeliamMK2c. Model MK2bulazi u upotrebu u aprilu 1941 dokmodel MK2 u junu iste godine.
HAWKER HURRICANE IIB:
_____________________ _________________ _______________________

spec metric english
_____________________ _________________ _______________________

wingspan 12.19 meters 40 feet
wing area 23.97 sq_meters 258 sq_feet
length 9.82 meters 32 feet 2 inches
height 3.99 meters 13 feet 1 inch

empty weight 2,495 kilograms 5,500 pounds
loaded weight 3,310 kilograms 7,300 pounds

max speed at altitude 550 KPH 340 MPH / 300 KT
service ceiling 11,125 meters 36,500 feet
range, internal fuel 770 kilometers 480 MI / 420 NMI
_____________________


Izgrađeno je negde oko 3100 aviona tipa MK2b, i 3400 aviona tipa MK2c.
Zadnja modifikacija modela MK2 jeste tip MK2e koji je kasnije bio preimenovan u MK4 i čija je glavna namena bila napadi na mete na zemlji. Modeli MK4 su bili opremljeni motorima Merlin 24 ili 27 koji su bili namenjeni za rad u ekstremno toplim klimatskim uslovima snage 1620ks. Njegovo naoružanke činile su rakete bombe i topovi kalibra 40mm. Ukupno je izgrađeno oko 794 modela.
Zadnji avion tipa Hawker huricane izgrađen je jula 1944 do tada je on već prepustio glavnu ulogu Spitfajeru i bio je prevashodno upotrebljavan u borbama u Burmi i na Pacifiku.
Osim službe u RAF-u huricane se upotrebljavao i u sastavu RM kao model sea huricane. On je vodio veliku borbu protiv nemačkim aviona tipa Focke wulf 200 koji je bio pravi strah i trepet za savezničke brodove. Sea huricane je bio lansiran raketnim katapultima sa NA i posle završene misije bi sletao na aerodrome na konu ili bi sletao na površinu mora u blizini savezničkih brodova.
Ukupno proizvedeno Hawker Huricane:
Prototype 1
Mark I 3,814 Including Canadian Mark I production.

Mark II Series 1 - All conversions from Mark Is?
Mark IIA Series 2 - All conversions from Mark Is?
Mark IIB 3,100
Mark IIC 3,400
Mark IID 800

Mark III - Not built.
Mark IV 794
Mark V - Two conversions from Mark IVs.

Mark X 489
Mark XI 150
Mark XII 398
______________________________________________________________________

TOTAL 12,946
___________________

Prve borbena iskustava ovaj aviin je sticao u toku bitke za Francusku 1940 i uprkos velikih gubitaka oborio je impozantan broj nemačkih aviona. Sledeću priliku za pokazivanje je imao u toku vazdušne bitke za Britaniju. U toku ovog sukoba mnogo pokretljiviji Spitfajeri su napadali nemačke lovce dok je glavna namena Huricana bila napadi na flote nemačkih bombardera. Iako dosta sporiji od BF-109 i Spitfajera bio je mnogo bolji vidi vatrene moći u odnosu na svoje rivale. Glavna prednost Huricane je bio to što je bio mnogo lakši za održavanje i za opravku u odnosu na svog glavnog rivala Spitfajera. U sukobu sa Bf-109 prolazio je dosta dobro jer su granate ispaljene sa Bf-109 bukvalno prolazile kroz njegovu oplatu obloženu tkaninom a da pritom se nisi aktivirale. Glavna mana Huricane je bio to što je tank za gorivo bio smešten napred kod pilota, što je uzrokovalo dosta požara pri kojem je dosta pilota stradalo. Užasnost ovim komandant RAF-a maršal Dauning je naredio da se tank redizajnira i bio je obložen specijalnim vatro otpornim materijalom Linatex. U bici za britaniju najveći broj aviona oborio je upravo Huricane a kada je Spitfajer preuzeo glavnu težinu borbi Huricane se prevashodno upotrebljavao na Pacifiku, na Afričkom frontu. Treba napomenuti da je negde oko 3000 aviona ovog tipa letelo u sastavu RV SSSR u skopu zakona o zajmu i najmu.
Ovo definitivno nije najbolji avion drugog svetskog rata ali je definitivno igrao veoma važnu ulogu u istom i svakako zaslužuje da o njemu bude napisane najvažnije karakteristike.





offline
  • Nebojša
  • prodavac magle u penziji
  • Pridružio: 23 Maj 2012
  • Poruke: 2848
  • Gde živiš: Niš bre

&dragon986
Kolega, ne zameri, ali postoji tema o ovom avionu, pa mislim da je bolje da se tvoj post prebaci tamo.

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Nisam našao iako sam tražio tim bolje nek je moderatori prebace tamo.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

Hariken i jeste bio taj koji je dobio Bitku za Britaniju, Spitfajer je bio tek u povoju tada.
Šta je ovde važno znati i što sam u prethodnih nekoliko postova rekao.
Bitka za Britaniju vodila se gotovo izdvojeno iz celokupnog DSR. Praktično je bila nastavak španskog gradjanskog rata, sa istim avionima skoro.
I ovde sam naveo I-16 koji je po karakteristikama bio gotovo istovetan sa Harikenom, iako tehnološki iza njega, ali Hariken je mladji.

Pogledajmo filozofiju aviona:
- Nemci praktično nemaju odbrambeno naoružanje na svojima vionima. He-111 i Ju-88 su prebrzi sa 99% postojećih aviona, odbrana se sastoji od 1-2 mitraljeza 7,9 i to u glavnom su radisti posedali taj mitraljez i to u slučaju da napadne neki neprijatelj.

- Ideja o topu u avionu se tek pojavljuje, Italijane niko ne može u to da ubedi, Britanci misle da je važnija gustina vatre nego daljina sa koje se puca, Nemci tek onako uvode topove, posle katastrofa prvih Me-19 A,B,C protiv I-16.

Šta je problem:
Bombarder je bio zakon. Niko nije imao ideju kako oboriti bombarder, posebno ne nemački. Za razliku od britanaca i Francuza, nemci su uzeli male i brze bombardere, koji su leteli visoko (posebno genijalni Do-17) Ni jedan od GB/FRA protivnika - i nije imao bombardersku avijaciju pa ovi nisu ni pravili presretačke avione, Pre Harikena Britanci su imali 2x7,7 mm naoružanje i to je bilo to.
Tvorci Harikena su krvarili da objasne zašto u opšte je potreban. U stvari i stvoren je kao "Ajde da nešto napravimo tek da imamo dok ne dodje nova generacija aviona".

Britasnki i Francuski bombarderi bili su ogromni i spori ali odlično naoružani i sa dobrim tovarima bombi. iskreno da su počeli sa ravnanjem Berlina, teškod a bi se Nemci ikako odbranili tada.m Ali nemci od straha i kreću na 2x 20 mm koji su kasapili predratne bombardere sa daljina gde odbrambeno naoružanje nije moglo ništa.

I sad odjednom - morajud a presreću bombardere. Nemaju sa čim. Na sreću tu su Harikeni i na sreću imaju 8x7,7 koji kada zahvate avion, rešetaju.
Problem -

1. Stićia vion. Mali višak brzine.
2. Kada je u dometu tvojih 7,7 mm i ti si u doemtu njegovih 7,9.

Popriličan broj GB aviona je oboren odbrambenom vatrom. Bilo je zaista majstorstvo presresti Harikenom bilo koji avion, zato su držali patrole, posebno njihove poznate "Big Wing" , gde je ideja da drže 40-100 čak lovaca koji bi bili usmeravani čeono na nemačke mobmardere. U stvari gro "presretanja" je bilo - čeono, a ne jurnjava elisom u rep kao u filmu.

Mahom su obarani He-111 a najmanje Do-17 kojis u praktično bili previsoko i bili prebrzi. He-111 je bio dobro naoružan, ali svi nemački avioni su patili od toga da su bili u stvari preradjeni civilni. He-111 je bio odličan i brz, ali ako ga probije metak u repu, on bi izletao kroz nos aviona.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

U toku bitke za britaniju, letelo je više ( i u više eskadrila) harikena nego spitfajera. Odnos se, u korist drugog aviona, počeo menjati tek kasnije. Zato smatram da je i ovom avionu mesto u temi.
Mnogi znani i neznani britanski asovi su leteli harikenom.
Prvi avion, oboren iznad britanije, pa tako i prvi nemački avion oboren u bici za britaniju, oboren je harikenom.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

Uz to sve imamo i pogrešnu strategiju koju su britansci sprovodili u nekim sgmentima.
Imamo Bolton pol Defijant, ozloglašeni avion kojis u svi ispljuvali. Doduše isti avion glasi za avion sa najviše oborenih neprijateljskih aviona.

Avion je dizajniran specijalno za obaranje neprijateljskih bopmbardera. U nedostatku klasičnih prsretača (jedino su Rusi nešto sa MiG-1 uspeli) britanci su zaključilid a jurenje za bombarderom nema svrhe i da jedino u naopadu na bok aviona mogu da pobede, Onda su došli na idejud a se pošalu avioni sa 4x 7,7 u tureli kojibi došli ispod lili sastrane bombardera i iskasapili ih.

Defijant je sam po sebi bio dobar avion, ali sporiji u penjanju, značid a je morao da ima dovoljno vremena da se umeša medju neprijateljske bombardere. Mana je bila i radio stanica sa talansom dužinom nekompatibilnom s aHarikenima i Spitfajerima, sa zastarelom antenom itd.

britanci su napravili grešku jer su taj avion stvoren da tuče ISKLJUČIVO bombardere poslali da lovi bombardere koje su štitili LOVCI i avion je bio masakriran.

Jedinice Defijanta su bile postavljene na jugu engleske gde je vrvelo od Meseršmita, a mogle su da budu stavljene na istok engleske ili uŠkotskoj gde su nemci slali bombardere bez ikakve lovačke zaštite.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96686

Battle of Britain ace fighter pilot Paul Farnes dies aged 101
Citat:The last surviving Battle of Britain ace pilot from World War Two has died aged 101.
Wing Cdr Paul Farnes was among the 3,000 airmen - The Few - who defended Britain's skies in 1940.

Arrow https://www.bbc.com/news/uk-england-hampshire-51306750

offline
  • Nebojša
  • prodavac magle u penziji
  • Pridružio: 23 Maj 2012
  • Poruke: 2848
  • Gde živiš: Niš bre

Još malo na ovu temu:
http://warbirdsnews.com/aviation-museum-news/raf-m.....lenge.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1234 korisnika na forumu :: 58 registrovanih, 6 sakrivenih i 1170 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, _Sale, A.R.Chafee.Jr., Areal84, babaroga, Bobrock1, bojankrstc, Boris90, dankisha, darcaud, DejanSt, dekan.m, deLacy, Denaya, DENIRO, djboj, Dorcolac, dragoljub11987, Georgius, gomago, GORDI, gorican, goxin, h8propaganda, HogarStrashni, HrcAk47, hyla, Istman, Ivica1102, kikisp, Kubovac, kunktator, kybonacci, ljubacv, Marko Marković, Mercury, milenko crazy north, Milometer, nebkv, nemkea71, oganj123, Panter, Parker, procesor, raptorsi, raso7, Ripanjac, RJ, robert1979, Romibrat, S2M, Sirius, SlaKoj, vathra, Vlad000, voja64, Wrangler, šumar bk2