Desant na Drvar

14

Desant na Drvar

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

Za
sajkaca

Ona prva od gore je odluka da se švabi dodeljuje zlatna značka zbog toga što je 5 puta ranjen u Drvaru. Sad možeš misliti kakve su bile borbe.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Nov 2010
  • Poruke: 1121

Iz memoara Ficroja Maklina
Pošto nije pronašao Tita u Drvaru, neprijatelj je počeo da opkoljava šumu. Uskoro su stigli do ivice šume. Paljba se čula sve bliže. Tito je odlučio da se probije.

Proboj je izvršen u toku noći. Vodila se ogorčena borba. Na prevoju iznad njih sevalo je. Paljba se čula sve bliže. S vremena na vreme, signalna raketa zasvetlela bi na nebu.

Onda je Vivijen spazio nešto što ga je iznenadilo. Tamo, na tračnicama u šumi, nalazio se partizanski ekspres-voz, pod punom parom, a dim i iskrice kuljali su iz dimnjaka. Tito i njegova pratnja, kao i pas Tigar, svečano su se ukrcali; začula se pištaljka i uz fuktanje i škripu voza pošli su na put od 7—8 kilometara prugom kroz šumu, dok su neprijateljeva zrna zviždala oko njih kroz drveće.

Narednih dana Tito i njegov štab, sa misijama saveznika i jedinicom od nekoliko stotina partizana bili su stalno u pokretu; krijući se u šumi, preko dana su spavali, a noću pešačili. Bezbroj puta su za dlaku umakli neprijatelju. Nemačke patrole, avioni i laki tenkovi, kao da su se nalazili svuda. Hrane i municije je nestajalo, ali jednom su uspeli da zastanu malo duže kako bi dobili materijal od britanskih aviona iz baza u Italiji. Istovremeno, drugi britanski avioni pružali su im neophodnu avijacijsku podršku, gde god su mogli. Za nedelju dana posle napada na Drvar, naši avioni izvršili su oko hiljadu borbenih letova podržavajući partizane i time su dosta doprineli da se smanji pritisak na njih.

Sve ovo vreme Vivijen je bio u bliskoj vezi sa Titom. Kako mi je kasnije ispričao, sve vreme bio je oduševljen Titom kako je vladao situacijom, zadržavši smirenost i pribranost i u najvećim naporima, lično komandujući jedinicom koja ga je pratila, kao i drugim partizanskim formacijama u blizini. Ovako nešto od Viviiena, iskusnog vojnika i veoma strogog kritičara u ovakvim pitanjima, bilo je veoma pohvalno.

Onda ga je jednog dana, dok su se odmarali posle dugog hoda, Tito pozvao. Vivijen je zatekao maršala umornog i tužnog. On je, rekao je, teška srca zaključio da mu je nemoguće ovako da rukovodi operacijama svojih iedinica širom Jugoslavije, dok ga gone kroz šumu i dok se nalazi u stalnom pokretu. Složenost ovog zadatka iziskuje da sada ima relativno čvrstu bazu za svoj štab. On je već izgubio vezu sa gotovo svim jedinicama pod svojom komandom. Mora da zamoli Vivijena da uredi da se on i njegovo osoblje avionom evakuiše do Italije sve dok situacija ne dozvoli da se vrati u Jugoslaviju.

Vivijen je u prvom trenutku bio iznenađen. Tito je u njegovoj svesti bio vezan za šume i planine i bilo je teško zamisliti ga kako ih napušta. Ali uskoro je shvatio da je odluka koju je doneo sasvim ispravna.

Poslao je depešu u Bari i skoro odmah je stigao odgovor. Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo će učiniti sve u svojoj moći da ih preuzme sa obližnjeg ravnog terena koji su sad držali partizani. Tog popodneva su odmah krenuli ka sletnoj stazi.

Tamo su stigli posle mraka. Padala je kiša i nadvijali su se niski oblaci. Nije bilo puno nade da će se izvući. Onda se mesec probio kroz oblake i oni su se malo razvedrili. Nestrpljivo su čekali. Najzad se začuo zvuk koji su čekali — šum avionskog motora u daljini. Zapalili su vatre i uskoro je jedna "dakota" kružila nad poljem spremna da sleti. Dodirnula je tle; onda su se svi ukrcali. Tito, njegov pas Tigar, petoro-šestoro od njegovog osoblja, Vivijen i ruska misija. Skoro u istom trenutku su uzleteli.

Kad je Vivijen ušao u avion, video je da njim upravljaju Rusi. To je bila "dakota" isporučena u okviru Ugovora o zajmu i najmu, kojom su iz Bariia upravjjali Rusi pod britanskom operativnom kontrolom. Nadležni sovjetski oficir pokazao je veliku oštroumnost što je uspeo da dobije baš ovaj zadatak. Kasnije su Rusi od ovoga napravili veliki kapital tvrdeći da su oni Tita spasli u nevolji.

Sat ili dva kasnije stigli su u Bari. Sledeći korak je bio odluka gde da se smesti Tito i njegov štab. Otišao sam i posetio ga u vili u predgrađu Barija gde je privremeno smešten i utvrdio da je spreman da pređe na ostrvo Vis sve dotle dok vojna situacija ne omogući njegov povratak na kopno. Ovo je, očigledno, izgledalo kao pravilno rešenje. Vis je bio jugoslovenska teritorija; istovremeno, zahvaljujući sad već dosta jakim snagama na njemu i stalnoj podršci britanske mornarice i vazduhoplovstva, pružao je onaj stepen sigurnosti i bezbednosti koji se nije mogao imati na kopnu u Jugoslaviji.

Zadatak da se maršal prebaci na Vis poveren je Kraljevskoj ratnoj mornarici i u ovu svrhu stavljen nam je na raspolaganje razarač "Blekmur" klase "hant", pod komandom poručnika Karsona, sa još jednim razaračem za prevoz ostalog dela grupe.

Karson, oficiri i posada "Blekmura" odmah su shvatili značaj zadatka, kako to samo mornarica ume. Da bismo izbegli bilo kakav rizik od neprijatelja, prebacivanje smo izvršili preko noći. Oko šest uveče, Tito je u pratnji Tigra ukrcan sa počastima i odmah odveden dole i ponuđen džinom. Kako je njegova prvobitna maršalska uniforma pala u ruke Nemcima za vreme napada na Drvar i odneta da ukrasi neki muzej u Nemačkoj, pronađena je zamena i on je opet izgledao kao i ranije i, pretpostavljam, tako se osećao.

Kad smo digli sidro već je nestala sva prethodna uzdržanost i mogli smo da naslutimo da ćemo provesti prijatno veče. Seli smo za večeru u salonu i zatekli jelovnik kaligrafski ispisan od nekog člana posade, kako na srpskom, tako i na engleskom. Odmah sam primetio da je spisak vina izuzetno dug: posle džina došao je šeri, onda crno vino, zatim belo, pa port i najzad likeri. Maršal je pio od svega pomalo, oklevajući samo začas, kad su odnekud doneli veliku bocu tajanstveno uvijenu servijetom. Za trenutak se pokolebao.

— Šeri-beri? — upitao je tajanstveno.

— Ne, šampanjac — odgovorio je ponosno kapetan.

— Ah, šampanjac! — rekao je Tito i ispio čitavu čašu.

Tek kasnije smo utvrdili da je pod šeri-beri mislio na šeri-brendi, iako je kasnije, kad se to ukusno piće pojavilo, svako nepoverenje koje je možda imao ranije, te večeri očigledno sasvim nestalo.

U ovom delu večere, maršal je, na moje iznenađenje, sasvim tečno govorio engleski i na kraju sa mnogo duha recitovao "Sova i maca".

The Owl and the Pussy-Cat went to sea
In a beautiful pea-green boat.
They dined on mince and slices of quince,
Which they ate with a runcible spoon;
And hand in hand, on the edge of the sand,
They danced by the light of the moon.. .

Posle toga popeli smo se na palubu. Nebo je već postalo svetlije i naspram njega videli smo iskrzane obrise dalmatinskih planina. Tito je sedeo u fotelji na palubi i zamišljeno pušio cigaru. Uskoro smo primetili i tamne obrise Visa, koji su se dizali iz mora i, dvadeset minuta kasnije, Karson na mostu vešto nas je uvodio u malo pristanište u Komiži.

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25077
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Tito - Posljednji svjedoci testamenta (7. epizoda)

Negde od 30. minute kreću sećanja na desant od osoba u najbližem Titovom okruženju
treba odgledati celu emisiju jer ima šta da se čuje a sumnjam da je igde zapisano ...

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Trpe Grozni ::walther45 ::Napisano: 03 Jan 2012 23:06

imam jedno pitanje.neki dan sam vodio polemiku sa jednim mojim prijateljem.
jesu li njemci u bitki za drvar koristili STGW.ja kzem da nih nije bilo u drvaru a on mene uvjerava da je gleda jedan film i da ih je bilo.
po meni nemoguce jer su pojedine postrojbe waffen ss dobile na probu stgw te u 9 10 misecu 1943
koje je vase misljenje

Dopuna: 03 Jan 2012 23:07

a koliko znam nisu u drvaru waffen ss postrojbe.pa sad ne znam.a rosselsprung je bio u 5 misecu 1944.nemam pojma sta rec


Po fotografijama izgleda da ih nemaju, mada to nista ne znaci sve dok se ne pronadje dokument-lista sa naoruzanjem jedinice/ca koje su izvele sam desant.
To sto su bili u filmu, to opet nista ne znaci, jer je takvo naoruzanje imao padobranski bataljon koji je ucestvovao u snimanju filma "Desan na Drvar", a izgledali su dovoljno njemacko. Very Happy

Evo jos nekoliko fotografija koje sam izvukao iz knjige "Bitka za Drvar" autor Petar Miskovic koje nam je Gorran ljubazno ponudio u PDF izdanju.






Može li mi neko dati objašnjenje ove slike (podnaslov ili opis iz knjige ili nešto drugo) jer bombe na fotografiji nisu njemačke već italijanske poluprobojne od 100kg ili 140 kg, pa mi je malo čudno vidjeti ovu fotografiju u kontekstu Desanta na Drvar.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14764

EOD :: Može li mi neko dati objašnjenje ove slike (podnaslov ili opis iz knjige ili nešto drugo) jer bombe na fotografiji nisu njemačke već italijanske poluprobojne od 100kg ili 140 kg, pa mi je malo čudno vidjeti ovu fotografiju u kontekstu Desanta na Drvar.
Потпис из књиге:
Citat:Aerodrom Zalužani: desetine tona avionskih bombi pripremljene
za »neutralisanje područja desantne operacije« u Drvaru


Цела књига је овде:
http://www.znaci.net/00001/266.pdf

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Napisano: 20 Feb 2012 9:45

pošto nisam siguran da su Njemci koristili italijanske bombe na svojim avionima, sistem kačenja i armiranja je različit, balistika je drukčija, a također italijani nisu bombardovali drvar vjerovatno je fotografija snimljena na drugoj lokaciji a onda sa navedenim podnaslovom uvrštena u knjigu.

Dopuna: 20 Feb 2012 13:11

to je ta, ja sam pogresno na prvu zakljucio da je poluprobojna bomba, od 100kg, ali prema knjizi vjerovatnije je da je 50kg HE, no još uvijek italijanska.



izvor:
Itlian and French Explosive Ordnance, manual TM9-1985-6, Departments of the Army and Air Force, Washington, March 1953.

online
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5788

Moguce je da ih je koristila RZ NDH, ko ce ga znati. Smile

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

mađari su koristili bombe koje su bile kopije italijanskih. da li je njih bilo iznad exYu i BiH tokom 2sr?

online
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5788

Iznad Ex-Ju ih je bilo sigurno, ali nisam siguran da su bili i iznad BiH.
@EOD
Zar nisu njemci koristili i zapljenjene italijanske avione i njihovo naoruzanje (barem ono sto nisu dali saveznicima)??

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Pa moguće je, mada nemam informacija kad, gdje, zašto i koliko.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1392 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 3 sakrivenih i 1364 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Alibaba1981, bestguarder, Bobrock1, croato, Dimitrise93, GandorCC, Georgius, jackreacher011011, janbo, Koca Popovic, loon123, Luka Blažević, M1los, Mi lao shu, milimoj, Milometer, mrav pesadinac, Trpe Grozni, Tvrtko I, Vatreni Zmaj, VJ, Vlada1389, Volkhov-M, zlaya011, zzapNDjuric99