Kapitulacija Vojske kraljevine Jugoslavije

33

Kapitulacija Vojske kraljevine Jugoslavije

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883

Citat:МА Милош Жикић

ТИМОЧКА ДИВИЗИЈА У АПРИЛСКОМ РАТУ 1941.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


Citat:Марко Б. Милетић, историчар

ПОКУШАЈ ОДБРАНЕ ИСТОЧНЕ МАКЕДОНИЈЕ У АПРИЛСКОМ РАТУ 1941.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 8014

Koji su topovi na slici?



online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16630

Цеви мерзера Шкода 305мм.
Транспортоване су одвојено од лафета.

offline
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 8115
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Moze li neko reci da li je bio savjet Britanaca pred napad na Jugoslaviju da se vojska povuce na Jug (koliki je taj Jug) i tu uspostavi odbranu sa Grcima?

JU plan odbrane je bio da se brani Jugoslavija na granicama, bukvalno bez dubine fronta.

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 12021

Sva tri ratna plana (S, R-40 i 41) su predviđala su povlačenje ka jugu zemlje i povezivanje sa Grcima. Prvi je napisan tokom 1938. godine.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2305

Sa obzirom na situaciju četrdesetprve (tale u Albaniji i grčkoj), zvuči kao "između čekića i nakovnja"

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 12021

Zato je R-40 pređaen u 41, sa ofanzivnim akcijama u Albaniji i ka Zadru.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2305

Napisano: 04 Maj 2020 13:57

Povlačenje u napadu. Slično nešto kao šesta armija u Staljingradu.

Dopuna: 04 Maj 2020 13:59

Iako je ovako napredovao Romel do el Alameina. U biti je "živio" od zapljene.

offline
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 8115
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Mozda sam se pogresno izrazio. Napustanje teritorije prije samog rata i pruzanje prve odbrane na Jugu?

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 20883






Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2363 korisnika na forumu :: 82 registrovanih, 6 sakrivenih i 2275 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 6.5lapua, A.R.Chafee.Jr., alex71, bavar357, Boris90, Borski1977, Bubimir, coaa, crazydkure, croato, Dixtrix, Djota1, djuradj, dok80, dolinalima, DonRumataEstorski, Dorcolac, DragoslavS, dushan, Džekson, feanor, GaleDJ, Georgius, Glavonja049, goran.vvv, Helket, igorkozar83, Jeremiah, Jeremija98, kalens021, kaput21, kori, kybonacci, Lep1na, ljubo70, LostInSpaceandTime, markolopin, mat, Mihailo Gazdić, miki kv, Milan A. Nikolic, Milometer, miodrag, mir, Moldovan, Mrav Obrad, Nele79, Nikoletina Bursac, OgnjenMitric, Oscar, Parker, Petar25, pfc74, ping15, pisac12, porticco, Qvazimodo, read-only, repac, ruma, sap, sarma, sasa87, shiro, Stevan Visoki, stevo svinja, tanakadzo, TangoSix, taomaster, Tila Painen, tomo2, Tribal, vathra, veljko82, yrraf, YugoSlav, Zastava, zeka013, Zoran1959, zvomar, 79693, 800077