Lend-lease program za SSSR

11

Lend-lease program za SSSR

offline
  • Pridružio: 23 Maj 2014
  • Poruke: 1163

ltcolonel ::Nagradno pitanje:
Od kog materijala su pravljeni avioni Jak-1, Jak-3, Jak-7, Jak-9 (sve verzije do Jak-9P), LaGG-1, LaGG-3 i da ne nabrajam dalje ?


Yak-3 je bio od metala, a i Yak-9 je imao dosta vise metala nego Yak-1, tako da su Sovjetski avioni za vreme rata olaksavani, a nemacki tezili sve vise.
Nedostatak aluminijuma nije jedini razlog zasto su uglavnom koristili drvo, bitna je i jednostavnost obrade, sto je bilo vazno sa obzirom na profil radne snage.

A sto se tice limana, koji ne moze da pogodi niti red velicina u svojim postovima, samo par primera:

Bakar



Tekst za link



Цветные металлы в СССР. Производство и внешняя
торговля в 1917—1966 гг.
Non-Ferrous Metals of the USSR: Their Production and Trade in 1917—1966


Sto se tice aluminijuma, jedna bitna stvar je sto dostupni statisticki podaci samo za primarni, dok za sekundarni aluminijum postoje samo dokumenti i procene. Po gruboj proceni sekundarnog aluminijuma je verovatno bilo oko 35.000 tona godisnje.
(Dobar deo uvoznog aluminijuma je bio sekundarni)



A evo i cuvenih lokomotiva Smile
25.568 za jun 1942




Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2510
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

na danasnji dan 1939 - Na zahtev predsednika Frenklina Ruzvelta, Kongres SAD je doneo zakon o prodaji ratnog materijala na osnovu principa "plati pa nosi", što je bio prvi korak SAD na putu ulaska u Drugi svetski rat. U martu 1941. taj zakon je zamenjen novim - o zajmu i najmu - s još većim povlasticama zemljama koje su se borile protiv nacizma.



offline
  • liman 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 27 Okt 2018
  • Poruke: 963

Evo još nekih podataka:

- Pored materijala nabrojanih u prethodnom postu zaboravih da napomenem da je i oko 50% gume bilo iz LL.

- 57% goriva za avione je bilo iz LL. Ako se ne varam jedan deo najboljih ruskih pilota je leteo na P-39 koji se odlično pokazao na istočnom frontu, a bez goriva teško da bi i on i ostali leteli koliko je trebalo da se ovlada nebom. Čini mi se da je i Pokriškin odneo najviše pobeda baš u P-39, inače saveznički pilot sa najviše obaranja.

- 38.000 radio stanica i 380.000 poljskih telefona. nisam uspeo da nađem SSSR proizvodnju pa ne znam koji je ovo red veličina vezano za njihovu proizvodnju

- Po Hruščevu Staljin je izjavio : "Da moramo da se borimo sa Nemačkom 1 na 1 ne bismo izdržali jer smo izgubili previše naše industrije".

- Žukov je posle rata konstatovao da bez pomoći SSSR ne bi bio u mogućnosti da nastavi rat posle katastrofe na početku rata.

I tako dalje, mrzi me da kopam po hrani tamo imao milijardu stavki, interesantan je podatak, doduše nebitan za temu, da su dobili i 15 miliona čizama pa se čovek zapita nije valjda da ni to nisu mogli sami da odrade nego se trošio dragoceni brodski prostor na to. Umesti tih čizama moglo je mnogo važnijeg materijla da se pošalje kao što su ovi pomenuti u ovom i prethodnom postu.

@vathra

obzirom na količinu aluminijuma koju su trošili po jednom avionu mogli su da proizvedu verovatno bar 10 puta više aviona nego nemci ili zapadnjaci. Tako da je cifra sigurno ogromna. Doduše i drugi su pravili avione od drveta, ovako iz glave UK muskito je bio od drveta a možda neko ko je više u tim tehničkim "vodama" može da nam navede i druge.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25468

Hariken i preobuka baćuški iz jeseni 1941.g. za LL.

Koliko je ovih eroplanova stiglo u SSSR , kakvi su njiovi rezultati u upotrebi bili kod Sovjeta ima li oti podataka i gde?

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10852

liman ::
I tako dalje, mrzi me da kopam po hrani tamo imao milijardu stavki, interesantan je podatak, doduše nebitan za temu, da su dobili i 15 miliona čizama pa se čovek zapita nije valjda da ni to nisu mogli sami da odrade nego se trošio dragoceni brodski prostor na to. Umesti tih čizama moglo je mnogo važnijeg materijla da se pošalje kao što su ovi pomenuti u ovom i prethodnom postu.


Zato sto je vojniku (a i svakom ko radi,boravi napolju) obuca jako bitna stvar. Kada sam sluzio vojsku (koja je bila daleko od neceg ozbiljnog, pred samo gasenje obaveznog sluzenja sa oruzjem) tri stvari su mi bile bitne, da sam sit, da imam dovoljno cigareta i da su mi cizme udobne. Posto sam i zbog posla proveo dosta vremena na razlicitim terenima, mogu jos jednom da potvrdim znacaj dobre obuce. I na karaju kada sirijske izbeglice (isto vazi i za druge) dodju u prihvatni centar, prvo traze vodu i hranu,pa onda cipele. To je cisto ilustracije radi,sto su cizme zauzele mesto neceg vaznijeg.

Po meni je najvaznije kod LL SSSRu rastrecivanje njihovih ljudskih i industrijskih kapaciteta, pa su sitice poput cizama i slicnog mogli da prepuste drugima,a da moblisu ostalo za druge stvai.

offline
  • liman 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 27 Okt 2018
  • Poruke: 963

@voja64

Hariken je prošao kao i na zapadu. I tamo je podcenjen iako je on izneo veći deo bitke za Englesku. Doduše u Rusiji je kritikovan sa razlogom za razliku od zapada. U Rusiji je bila gomila problema jer se navrat nanos slao na front pa se koristio sa gorivom koje ima manje oktana, piloti su su učili u hodu.... Da stvar bude gora dobili su modele sa 8 i 12 7,7mm mitraljezima. Za to vreme to je bilo preslabo za dobro oklopljene nemačke avione. Rusi su pravili modifikacije i ubacivali teže naoružanje tako da je kasnije bio vrlo dobar no retko ko ga je hvalio.

Ono što je interesantno je da su Spit-a pljuvali još gore ali ne znam tačno na šta su se žalili.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19102

Slaba pouzdanost zimi.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14764

Napisano: 04 Nov 2018 13:10

Cifra od 15 miliona čizmi se čini kao jako velika, ali obzirom da su imali više od tog broja vojnika, svaki je trošio 1-2 para godišnje, i još puta četiri godine, dobije se da je to ustvari bio samo manji deo potreba.

Dopuna: 04 Nov 2018 13:12

Liman,
Napisao ti već Kairos ono što je očigledno.
Količina obojenih metala koju si naveo je glupost, 500, 600 i sl. tona je ništa.

offline
  • liman 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 27 Okt 2018
  • Poruke: 963

izvinjavam se prepisivao sam iz tabele gde su brojevi skraćeni za tri nule. Znači SSSR 350.000 tona aluminijuma (uključujuči i silumin), LL 300.000 tona aluminijuma. Dakle isti odnos tako da priča ostaje ista.

Usput naletih na još jedan lep citat vezan baš za ovo :

Give me 30,000 tonnes of aluminium, and I will win the war.

— Soviet leader Joseph Stalin in writing to U.S. president Franklin Roosevelt in 1941

"Dajte mi 30.000 tona aluminijuma i pobediću u ratu" Staljin u pismu Ruzveltu 1941. godine.

offline
  • Pridružio: 23 Maj 2014
  • Poruke: 1163

voja64 ::
Koliko je ovih eroplanova stiglo u SSSR , kakvi su njiovi rezultati u upotrebi bili kod Sovjeta ima li oti podataka i gde?


Poslato je oko 3000 Harikena. Taj avion je bio dobar '40-te, bio je efikasan protiv nemackih bombardera , a mogao je i da se nosi sa Mesershmitima na vecim visinama. Medjutim, tezak planer sa debeliim krilom '41-e i kasnije jednostavno nije vise imao perspektive. Tu mu nije mogao pomoci ni odlican motor koji je bio i u Spitfajeru.
Nemci nisu sedeli na mestu, dodatno su oklopili teze bombardere i lovce, a cak protiv Me-109E7 sa novim motorom sanse za Hariken su bile male, pogotovo na tim visinama gde se vodio boj.
Kacili su im bombe i rakete da napadaju pesadiju, kao sto su i Britanci radili.

Problema je bilo zbog nedostatka glikola (pa su budzili sa domacim antifrizom) i vece osetljivosti Merlina na prljavstinu i losiji kvalitet ulja. Dok naprimer, sa P-40 nije bilo vecih problema. Pokazali su se odlicno, izdrzljivi i uz olaksavanja sa skidanjem dela naoruzanja i na visim rezimima rada motora od preporuke proizvodjaca (sto je dosta skracivalo resurs motora), iskusni piloti su mogli ravnopravno da se nose sa Mesershmitima do '43 i G modela.

Sa Spitfajerom, problem je izgleda bio sto su im Britanci poslali remontovane avione, a i model V je '43-ce bio prevazidjen. Bilo je mnogo pucanja delova motora, sto se nije desavalo sa Harikenima.
Imali su i dosta problema sa raspoznavanjem, pogotovo od strane PVO.

Bilo kakvo razbacivanje ciframa van konteksta ne daje nikakvu sliku. Nesto nisam video da su poceli da tope kasike zbog aluminijuma.
Proizveli su preko 60 miliona pari kozne obuce za armiju, a naravno da su prihvatali sve sto je moglo da rastereti ionako preopterecenu proizvodnju.
Bedna Mongolija im je poslala nesto manje mesa nego SAD.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1411 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 8 sakrivenih i 1366 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ageofloneliness, babaroga, bagor10, bigfoot, Dimitrise93, Dorcolac, draganca, Georgius, ILGromovnik, kikisp, kovinacc, kuntalo, Leonov, lord sir giga, LUDI, M1los, Marko Marković, Mcdado, Mi lao shu, Milos ZA, Mixelotti, nikola990, oganj123, pein, robert1979, S2M, sasa87, Shinobi, shone34, Skywhaler, suton, Trpe Grozni, Vlada78, YugoSlav, zlaya011, zziko