Tehnike sakrivanja, obmanjivanja, prikrivanja i maskiranja

66

Tehnike sakrivanja, obmanjivanja, prikrivanja i maskiranja

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26278

Ruski snajperisti



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 37748
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Dobar prikaz maskiranja sa maskirnom navlakom JNA





offline
  • Pridružio: 13 Feb 2011
  • Poruke: 2819
  • Gde živiš: tamo daleko...

Ova stara JNA maskirna sara je bila krajnje nepopularna 90-ih. Malobrojni su oni koji su koristili MOL-68 (ako se dobro sjecam oznake). Uglavom su je koristili nevoljnici koji nisu mogli da se docepaju neceg modernijeg i oni koji su uniformu sili od satorskog krila. Kada sam zapoceo aktivnu sluzbu, bio sam u prilici da "istestiram" doticnu i da je uporedim sa starim americkim woodlandom, "tigrom" u par nijansi (od smedje do zelene), tzv. petobojnom ili hrastov list, odnosno jos uvijek akuelnom maskirnom sarom u VS i jos nekom, ali da me ubijete, ne sjecam se kojom sarom. Pokazala se kao jako efikasna u pojedinim uslovima. Npr, na daljinama od 50 i vise metara, teze mi je bilo da prepoznam vojnika koji lezi na ledini nego u bilo kojoj drugoj uniformi. Jednostavno, konture su bile "razbijene" i to ponajvise zahvaljujuci onoj zutoj boji dok je zelena odlicno odgovorala boji trave. Iako nista na polju nije bilo zuto, nekako nije djelovalo neprirodno, da tako kazem. U sumi sa opalim liscem i sa okolnim zbunjem, opet se pokazala kao izuzetno efikasna, iako je sa estetske strane bila naruznija. A to je, priznacete najvaznije.
Izgleda da je prilicno olako izbacena iz upotrebe...

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26278


Nije ni ova šara loša a mož i da edukuje one keksualno nepismene...

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 37748
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Apsolutno se slažem sa tobom lajavi.
Ja sam "dužio" ovu navlaku 91'-ve, i nosio sam onaj smešni gornji deo preko vijetnamke.
Čak sam odeskao rukave i napravio prsluk. U rezervi mi to niko nije zamerao jer smo svi izgledali kao skupljeni "s štapa i kanapa" Wink Nisi mogao da sastaviš dva čoveka identično obučena.
Kako sam dužio plavu M-77 uniformu, donji deo sam navlačio preko plavih pantalona. Inače, bilo je preporučljivo da se nosi SMB uniforma pa smo kombinovali detalje kako je ko stigao. Leti su se nosile plave M-77 pantalone kombinovane sa SMB košuljom jer one svetloplave košulje su baš bile praktične za maskiranje Smile - zato su nam to i odobravali.
Inače, ova navlaka se zaista pokazala veoma dobro - u šipražju, naročito negde kad neko zabasa u kukurz u jesen, ne vidiš čoveka ako se ne kreće. Jeste malo šara arhaičnog izgleda i bezveze, ali je radila posao za ono za šta je bila namenjena.

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

Imam ja kompletno Mol odelo, sa sve navlakama za sake i maskom i stvarno je super stvar.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26278

Ja imam MOZ i redovno je zimi koristim kad je sneg za prikradanje lisicama..

offline
  • boyce 
  • Super građanin
  • Pridružio: 05 Nov 2007
  • Poruke: 1056

Po meni još bolja od ove M-68 je bila ova daždevnjak ili ruska kako smo je zvali, možda još ponajbolja šara iz ex-yu sukoba

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26278

Ja tog daždevnjaka nisam nosio ali jesam stariji MOL pesak i on je bio odličan za jesen i prolećne vegetacije...

offline
  • boyce 
  • Super građanin
  • Pridružio: 05 Nov 2007
  • Poruke: 1056

Znam za ovu, ako se ne varam ušla je krajem 90-tih, i bila je rađena u DDR?!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 4932 korisnika na forumu :: 68 registrovanih, 8 sakrivenih i 4856 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 33 bren, A.R.Chafee.Jr., alke12, annon, Armadillo, blatruc82, cenejac111, Ciri1994, Colt D, delboy, Denaya, djboj, Dogma21, draganl, DragoslavS, drimer, dule10savic, Dzoni70, FOX, Georgius, iceburn, IchihaTada, ikan, ivran064, Jan, Jecmendo, JOntra, Jose, K a s p e r, karevski, komsija1, Koplje, lafa008, Lošmi, LUDI, Makarid, Marko Marković, mat, mean_machine, milenko crazy north, Miler88, mist-mist, Nemanja.M, Nikoletina Bursac, nixos, nobutado, novator, Orc, pablojepao, proka89, Robin, Rok A Bit, saputnik plavetnila, sasa76, sasovsky, shone34, SpaDej, stegonosa, Tajpan, Tanjagre, Tumansky, Tvrtko I, VekiJ, Vlada78, vrgudinac, xAlex2, Zec, Zoran1959