Nabavka novih aviona za RV i PVO vojske Srbije

542

Nabavka novih aviona za RV i PVO vojske Srbije

offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 1286

Istina je da cena vojne tehnike može žestoko da varira. Iračani će da plate 2-3x skuplje svoje žestoko osiromašene F-16ice IQ (bez AMRAAMA) nego što su Poljaci platili svoje superiorne blokove 52 (sa sve AMRAAMIMA). Stvar strategije i poverenja.

Rusi garantuju da će njihov Mig biti pandan F-35? Budževina aviona starog 30 i kusur godina da parira avionu koji se tek sad uvodi u naoružanje? Pa i Migovi za njihovo RV bi to teoretski mogli samo za kraće vreme dok F-35 ne preleži dečije bolesti (mada bi ih i Mig mogao imati). Ako su to stvarno rekli pričaju bez veze. Ma ako uopšte bude išta od toga, budimo realni, ako nam budu stavili elektroniku kad se sve uzme u obzir u rangu one na njihovim SMTovima biće dobro (izvozne verzije svih aviona su manje ili više osiromašene, pogotovu kada se daju državi sa raspalom ekonomijom čije funkcionere svako može da kupi za šaku dolara). Ali najzad i nebitno - nama lovci i ne trebaju za v-v kačenje sa NATOom nego za air police i v-z.

Ja i dalje mislim da će se na kraju ipak ići na zapadne avione.

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2008
  • Poruke: 3441

Znaci za samo 200 miliona DOLARA (oko 160 miliona evra) 12 Mig-29M ali tek 2015-2016e sa "elektronikom" iz Mig-35 (sta ga onda jos deli od toga da bude 35?) koja danas jos nije dostupna, i u istoj ceni i raketni sistemi PVO?

Ma kako da ne... Rusi ce i da dele stanovnicima Srbije akcije od 1000 Evra kao dodatni poklon, jedva cekaju.

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2011
  • Poruke: 5389

I meni isto pomalo neverovatno deluje da nama Rusi prodaju Mig 29M po ceni ispod 15 000 000 evra po komadu, plus jos i modernizacija nasa postojeca cetiri Mig-a 29 na SMT nivo. Razumem ja politicku prodaju, ali cisto sumnjam da Rusija ima toliko poverenje u nas, pa da je spremna da nam prakticno pokloni moderne sisteme naoruzanja. I ispade po toj prici ne samo avione nego i pvo sisteme.

Ok mozemo mi da kazemo dacemo im zelezaru u Smederevu, ali ta zelezara ne vredi bas mnogo, sta bi to jos pored zelezare trebalo pokloniti Rusima u ovakvoj razmeni. Na primer pominje se rudnik u Boru i Majdanpeku, ali ti rudnici vrede mnogo vise od ove tehnike, i samo lud covek bi napravio takvu razmenu. Ako su tacni podaci o rudnim rezervama u tom rudniku onda je smesno pricati o tome kako ga treba prepustiti (pod ovim ne mislim na pokloniti, vec prodati za neku sicu ispod cene) u zamenu za par aviona.

Evo lepog teksta o samom rudniku:
http://glassrbije.org/privreda/borski-okrug-bor

Citat:Velike svetske kompanije su veoma zainteresovane za istraživanja rudnog bogatstva Bora i okoline, a pojedine su već dobile i koncesije. Tako kanadska kompanija „Avala risorsiz“ već godinu dana vrši istraživanja na područu Crnog vrha, planine u blizini Bora. Reč je o području Korkan-Bigar u timočkom magmatskom kompleksu, za koje se predpostavlja da sadrži velike količine zlata. Prvi rezultati istraživanja govore da se tu nalaze ležišta u kojima ima najmanje 2,34 grama zlata u toni materijala. Na potezu „Bigar hil“ najsiromašnija iskopina sadrži 0,84 grama, a najbogatija ima 9,5 grama po toni, što je izuzetan rezultat, ako se ima u vidu da je rentabilna proizvodnja na količinama od 0,4 grama zlata po toni. Ono što je takođe značajno je da se to zlato nalazi u relatino plitkom području od sedam do 225 metara dubine, što će olakšati eksploataciju i smanjiti njene troškove. Kompanija „Avala risorsiz“ bi uskoro trebalo da počne istraživanja nalazišta ostalih metala, na prvom mestu bakra.

Istraživanja se rade i na ostalim područjima, a negde počinje i probna eksploatacija. U rudniku „Čoka Marin“ kod Majdanpeka, započela je probna eksploatacija zlata, a prosečan sadržaj je četiri grama zlata po toni. Lokalitet „Krivelji kamen“, koji se nalazi u sastavu velikog borskog rudnika „Veliki Krivelj“, prema procenama, ima značajne zalihe zlata, srebra i bakra. Na tom nalazištu se ruda bakra nalazi na samoj površini zemlje, što se retko sreće u svetu. Što se tiče sadržaja metala, bakra ima od 0,37 do 0,45 odsto, dok zlata ima 0,2 grama po toni. To je dobar rezultat, ako se ima u vidu da se trenutno u RTB-u otkopava ruda, koja sadrži 0,26 odsto bakra i 0,008 grama zlata po toni. Prema dosadašnjim istraživanjima, jedno od najvećih podzemnih ležišta bakra je „Borska reka“, gde je prosečan sadržaj tog metala u rudi od 0,8 do 1,2 procenta, a to je pet puta više nego u aktuelnim ležištima. Procenjuje se da na tom ležištu ima zaliha rude bakra od oko dva miliona tona. Ono što može predstavljati problem za njegovu eksploataciju je to što se bakar nalazi na velikoj dubini od čak 900 metara. Na pomenutoj lokaciji se nalaze i velike količine zlata i srebra. Prema procenama stručnjaka, „Borska reka“ ima oko 130 tona zlata, preko 1.300 tona srebra, zatim 38.536 tona izuzetno skupog molibdena i na desetine tona ostalih metala, kao plemenitih, tako i retkih.


Plus je Srbija ulozila solidan kapital u novu topionicu i fabriku cevi za gasovod, kao i u obnavljanje tehnike i istrazivanje novih kopova. Bor treba da ostane nas, pa makar nad nebom Srbije ne letilo nista osim vrabaca i golubova. Bor samo od bakra moze da odplati jedno dvadesetak aviona u periodu od desetak godina.

http://www.rtb.rs/pics/about/shema.png

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Na versusa i njegovu budževinu neći da trošim reči. Interesantno da za njega F-16C sigurno nije budževina. Ma neozbiljno da bi trošio reči. Što se tiče marecara i proke pa proko sam si dao odgovor zašto bi Rusi dali tako jeftino avione. S tim da se Bor naravno ne bi dao za te pare nego bi se od cene za Bor odbio deo za Migove a ostalo bi se naravno platilo. Bor ne može sam da radi e sad je političko pitanje ko će biti strateški partner al sobom na histerično vrištanje Amerikanaca i paradu njihovih ljudi u Beogradu Nemci i Rusi su već podelili sa Italijanima srpsku privredu a Ameri su što je jasno dobili šut u d...e. Nije slučajno da se ugovor raskida sa trenutno jedinom ozbiljnijom američkom investicijom u Srbiji - rafinerijom u Smederevu.

offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 1286

Neozbiljno je porediti dva aviona koja još nisu uvedena u operativna vazduhoplovstva, a naročito ako to, po tvojoj poruci čini država koja evidentno kaska za suprotnom stranom u skoro svim aspektima razvoja vazduhoplova jer, između ostalog, ima neuporedivo manji vojni budžet i 10 godina zastoja usled haosa za vreme Gorbačova i Jeljcina. Mig-35 (koji je ništa drugo nego, ponavljam, budževina Miga-29 nalik na onu koju bi mi dobili) Indusi odbiše na tenderu, a razvoj F-35, ganc novog multirol aviona finansiraju najbogatije države na svetu. Mig-29M da parira F-35ici? Tu izjavu NIKO ne može ozbiljno dati, a ako ćemo da se bavimo spekulacijama sve indikacije ukazuju da to neće biti moguće.

Neozbiljno je pričati šta ja smatram da je budževina ili ne jer naravno niko nema sposobnost čitanja misli. Ako baš hoćeš da pričaš o F-16C, naravno da je i to budževina (s tim što je dizajn F-16 bio nabudžen u ozbiljan multirol mnooogo pre Miga-29, najzad njih smo osetili na svojoj koži 99te dok su Rusi tada tek počeli da uvode SMT kod kuće). Samo nikog još nisam čuo da tvrdi da će F-16C da parira T-50ki kada jednog lepog dana bude gotova proizvodna verzija i uvedena u rusko RV. A ako bi neko to rekao, to bi isto bila samo propagandna glupost kao i to da će Mig-29M da parira F-35ici.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

МиГ-29М/М2 јесте пандан Ф-16Ц/Д Блок 50/52.

Велико је питање да ли ће МиГ-35/Д заживети одн. да ли ће га неко (читај ВВС Русије) наручити.

И мени је неозбиљна прича да Србија 2015/16 добија МиГ-35/Д или МиГ-29М/М2 на скоро истом нивоу као 35-ца.

Реалније ми је да нпр. за годину-две Србија добија рецимо прва два МиГ-29М/М2 и да се испорука ескадриле настави до 2015/16.

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 12 Jul 2012 10:02

Mig 35 će naručiti rusko vazduhoplovstvo iako im realno ne treba isključivo iz komercijalnih razloga jer je na tenderima veliki hendikep kad učestvuješ sa avionom koji nije u naoružanju tvog vazduhoplovstva. Rusi na tržištu moraju da imaju lovac lakši od Suhoja. Apsurdna je situacija da oni trenutno realno nemaju za tržište avion koji bi bio direktna zamena Miga 21. To Suhoji ne mogu da budu. Mig 29 može ali ga rusko vazduhoplovstvo ne uvodi u naoružanje. To što ruskom RV takav avion nije potreban je potpuno nebitno u propagandnoj borbi. Vi imate konkurs na kome se javlja recimo Mig 35 i Rafal i kupac naravno pita Ruse ako je to tako dobar avion zašto ga vi ne uvedete u naoružanje. I zato će, po mojim informacija koje sam dobio od mojih prijatelja ruskih vazduhoplovnih publicista - inače odlično upućenih, verovatno naručiti dva do tri puka Migova 35 ali sa relativno sporom proizvodnjom oko eskadrile godišnje tako da se uvođenje u naoružanje ruskog rv protegne na desetak godina.

Dopuna: 12 Jul 2012 10:15

Apropo ovoga. Rusi procenjuju da će do kraja ove decenije morati da se izvrši zamena gotovo svih lovaca tipa F-16A, F-18A, Miraž 2000 i sličnih aviona. F-35 može da bude direktna zamena F-16 u USAF ali vrlo teško to može da bude u Danskoj, Belgiji, Holandiji a pogotovo u zemljama trećeg sveta. Tu trenutno dominiraju Tajfun, Rafal i Gripen. Modernizacijom ti avioni će biti sasvim zadovoljavajući i 2030. godine. F-16C nema šanse jer je svaka njegova dalja modernizacija ceđenje suve drenovine. F-18 može i taj avion će verovatno biti američki adut na tenderima oko 2020. i kasnije u manjim zemljama NATO pakta i trećim zemljama. E tu Rusi vide šansu za svoj Mig-35 jer on kao i F-18 ima potencijal za dalje usavršavanje, naravno ne među zemljama NATO-a ali da među zemljama trećeg sveta.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Ако мало погледате тржиште борбених авиона, види се да тај евентуални будући МиГ-35 има јако мало потенцијала. Земље трећег света ће пре набавити кинески ЈФ-17, мало богатије можда Ј-10.

Свега неколико држава би могло набавити МиГ-35 али тек за десетак година. Ако пре тога заинтересовани не наруче МиГ-29М/М2 као што је нпр. урадила Сирија.

offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 1286

Mada je i kod tih zemalja 3. sveta pitanje koje su u poziciji da odbiju da plate reket SADu u vidu kupovine američkih aviona (ili EU tamo gde Ameri dopuste). Potencijalno tržište za Mig-29M su po meni ex sovjetske republike koje Rusi još drže (poput Belorusije), još nekoliko režima dalje od Rusije ako im se dotad ne desi nešto nalik na Sirijski scenario koji im se evidentno sprema (Kuba, Venecuela, Iran...) i možda Severna Koreja. A Indija, Brazil, Pakistan za nove nabavke, traže kvalitet koji konceptualno 30g stara 29ka van uhodane serijske proizvodnje ne može da ima.

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2265

Pretpostavimo da je podatak o ceni tacan, ma kako on dosao do nas.
Cena od 200 miliona USD svakako nije realna trzisna, ali se radi o ceni koja je ponudjena za kompenzaciju (tj. nema prebacivanja para, kako sam razumeo u dosadasnjoj diskusiji).
Radi se o ceni koja je verovatno "fabricka", tj. proizvodjacka i ispod toga ne mogu da idu.
Zasto Rusi daju ovu cenu ? Zato da bi za manje para dobili ono sto traze u kompenzaciji. Prosto - manja knjigovodstvena vredost, manja amortizacija, manji otpis, manji troskovi, porez...

Druga stvar je da je proizvodnja sirijskih aviona mozda krenula i da sada vise nema "stoj", vec mora da se izgura do kraja ta prva eskadrila. Ukoliko Siriji ne budu isporuceni, mora se naci alternativni kupac.

Moje je misljenje da Rusi neznaju sta da rade sa MIG-om. On njima realno ne treba jer sve mogu da odrade Suhoj-Tupoljev-Iljusin. Trenutno u svetu jos uvek postoji velika baza aviona koja zahteva odrzavanje, ali ona je svakim danom sve manja. Zato moraju da istraju i ponude na trzistu gotov proizvod (MiG-29M/M2), ponekad i po nerealno niskoj ceni, samo da bi odrzali proizvodnju i plasirali avione.
MIG je korak izgubio pocetkom 90-ih, kada su Rusi odustali od daljeg razvoja jednomotornih aviona, naslednika 21-ce. U taj prostor sada se uspesno ubacuje Kina, sa JF-17 i J-10.
Jedini pravi spas za MIG bila bi proizvodnja pandana F-35, koji bi koristio tehnologije razvijene za PAK-FA.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1112 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 5 sakrivenih i 1067 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Apok, Asparagus, BORUTUS, CikaKURE, comi_pfc, cuculo, Dimitrise93, Dukelander, Georgius, gmlale, gorval, ILGromovnik, jackreacher011011, janbo, kolle.the.kid, ladro, Leonov, lord sir giga, Lošmi, Lucije Kvint, Magistar78, mercedesamg, miodrag, Mixelotti, mocnijogurt, Parker, pera bager, Pikac-47, Ripanjac, S2M, skvara, Srle993, stegonosa, tmanda323, Trpe Grozni, Vlad000, vladulns, zlaya011