Kako stvarno uništiti nosač aviona

5

Kako stvarno uništiti nosač aviona

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Činjenica je da se ove godine mnogo govori o nekoj kineskoj protivbrodskoj raketi izvedenoj iz balističke rakete DF-21C pod oznakom DF-21D. I činjenica je da su registrovana kineska gađanja u daleku metu koja je zaista podudarna sa palubom američkog nosača aviona klase Nimic. I činjenica je da su se u SSSR-u još krajem šezdesetih a naročito tokom prve polovine sedme decenije intezivno bavili tim problemom.
E sad dokle su u SSSR-u stigli sa tim? Kao prvo projekat je razvijan u dva pravca u početku oba bazirana na raketi R-27.
Prvi projekat je bio ultimativnih karakteristika. Tačnost satelitske lokacije sa tadašnjim satelitima je bila u proseku sa greškom ± 25 km. Kada se sabere vreme od otkrivanja, do odluke za gađanje i pripremno vreme do lansiranja, pozicija grupe nosača aviona je mogla da promeni svoj položaj od 100 do 150 km od početnih koordinata, sa uračunatom greškom lokacije. Zato je rešeno da projektili imaju dvoetapnu glavu za navođenje po sistemu pasivne radarske pelengacije. Prva etapa se sastojala od prvog pelengacionog zahvata protivnika po dostizanju vanatmosferskog dela putanje, aproksimativno negde na temenu putanje i korekcije putanje na osnovu tog zahvata i od drugog zahvata na padnom delu i adekvatne korekcije putanje prema njemu. Korekcija se izvodila motorom drugog stepena. Posle toga je odbacivan i motor i elektronika glave prve etape i ostajala je samo konstrukcija druge etape. Druga etapa je obuhvatala vraćanje u atmosferu, kočenje do nominalne maksimalne brzine, konačni zahvat pelengujuće elektronike druge etape i navođenje na cilj aerodinamički sa učešćem pelengacije. Prvi zahvat prve etape je trebao da se odigrava na oko 800 km od cilja. Međutim sve se to pokazalo tada prilično nerealnim. Pre svega dvofazna pelengujuća glava i raketni motor drugog stepena i aerodinamički upravljana bojeva glava sa drugom elektronikom pelengovanja je bila toliko velika, da su morali da se umanje neki vitalni klasični delovi rakete. To je na kraju dovelo do toga da je domet pao na 30% od zadatog ili negde oko 300 km što je bio nonsens jer je to bilo daleko manje od krilatih protivbrodskih raketa iz porodice P-6.
Drugi projekat je bio u suštini spasavanje od propasti cele zamisli (što se na kraju pokazalo beznadežno). U njemu se predviđala dvostruka balistička korekcija prema radarskoj pelengaciji ali se potpuno odustalo od druge glave sa završnom pelengacijom i aerodinamičkim navođenjem u drugoj etapi. To je omogućilo da se domet istera do zadovoljavajućih 900 km. Naravno, preciznost je opala u najmanju ruku katastrofično. Ispitivanja su pokazala da pri gađanju na nepokretan cilj preciznost ima dobre vrednosti (odlične ali čemu) ali je bilo jasno da će na pokretan cilj to biti vrlo slabo. Zbog toga je morala da se uvede nuklearna bojeva glava veće snage i potpuno odustane od eventualne upotebe klasičnih bojevih glava. Jedna podmornica tipa 629 (Golf) je preuređena da nosi R-27K po projektu 605. Posle mnogo muka i odlaganja sistem je na njoj postao operativan. Na ostale podmornice nije uvođen. Rusi tu navode mnoge razloge (političke i strateško-vojne prirode) ali po svojoj prilici lažu. Vrlo je moguće da je svaka podmornica sa R-27 raketama imala jednu ili dve ovakve rakete sa sobom. Tih godina su Amerikanci uveli nuklearne glave na PVO rakete tipa Standard (zbog male verovatnoće pogađnja krilatih raketa) i javno je izvršena analiza da bi takve rakete mogle evantualno i da presreću ovakve ruske projektile na završnom padnom delu. Analiza je bila pogrešna jer je uzela u obzir verziju prvog projekta sa završnom glavom i aerodinamičkim upravljanjem a takve glave imaju malu brzinu povratka jer moraju da se oslobode problema vezanih za pojavu plazme u graničnom sloju. Ovakve kakve su bile stvarno, imale su mnogo veću brzinu i veliko je pitanje da li bi ih bilo moguće na vreme otkriti i tadašnjim Standardima presresti. Istina, preciznost im je bila nekoliko redova veličina manja od američkih procena a bojeva glava mnogo jača. Sa današnje tačke gledišta, izgleda da bi najveće dejstvo ovih raketa bilo u izazivanju pregorevanja elektronike kod protivnika odnosno EMI efektu koji tih godina još nije bio pravilno uočen na zapadu. Ipak analiza pokazuje da je američka flota mnogo ozbiljnije uzimala ove rakete u razmatranje nego ostatak sveta. Da je ozbiljnosti bila na svom mestu goovori to što su u SSSR-u zapravo počeli projektovanje novog sistema (R-33) na novoj raketi R-29, koje je davala mogućnost dometa od teorijskih 2000 km, a u praksi oko 1500 km, ali je i omogućila realnu ugradnju samonavođene završne bojeve glave. Međutim, kasnili su u razvoju CMOS tehnologije, ukupni rezultati očigledno nisu bili baš očaravajući i na kraju Amerikanci su zahtevali (u suštini sa pravom) da se sistemi ovog tipa ubroje u strateške, što ih je dovelo pod udar dogovora o strateškom nuklearnom razoružanju.
Za mene lično u celoj priči najinteresantnije je, da suprotno svim očekivanjima i analizama i na zapadu i na istoku, ovi sistemi nisu imali niti aktivno radarsko samonovađenje, niti IC samonavođenje u poslednjoj fazi, već pasivnu pelengaciju. To je (ako je istina uopšte) zaista za ozbiljnu analizu ali ja za nju nisam dovoljno stručan.
Pa dobro gde su tu onda Kinezi? Opšte je poznato da su oni pokrali planove za svih pet verzija američkih mešovitih (fisija-fuzija-post fisija) fuzionih glava vrlo malih dimenzija, što je jedna on najvećih direktnih materijalnih špijunskih akcija ikada. Amerikanci se žale da su im nekako ukrali i radarsku glavu sa Peršing raketa penzionisanih u sklopu ugovora o smanjenju nuklearnih taktičkih i operativnih sredstava. Ako je ono prvo istina, možda je i ovo drugo. Radarski sistem samonavođenja na Peršingu je, navodno, imao vrlo dobre karakteristike u poslednjoj fazi. Toliko dobre, da se aproksimira njegovo usavršavanje i prilagođavanje kod Kineza kao realno. Ono što svi zaboravljaju je, da ako je sve to tačno, onda je skoro sigurno, da su u Jeljcinovo doba došli i do ruskih projekata R-27K i nerealizovanog R-33. To je već krajnje ozbiljno. Kinezi redovno lete u kosmos, znači mogli su da nakupe dovoljno iskustva na licu mesta sa povratnim modulima i problemima sa plazmom. Satelitska lokacija je danas mnogo preciznija, proces lansiranja veoma ubrzan. Kinezi sami lansiraju satelite i sami ih prave. Teorijski mogli bi.

Da li sistem ima dovoljno dobre osobine, da može da registruje grupu nosača aviona i da u njoj pogodi sam nosač, ostaje nam samo da nagađamo. Navodno te nove kineske rakete treba do kraja ove ili tokom sledeće godine da uđu u naoružanje.
Da li je sve ovo izvodivo. Teorijski jeste, a sa sadašnjim nivoom elektronike i praktično barem na manjim daljinama, bez problema do 300 km. To se može videti i na nekim ruskim projektilima taktičke namene ali ispod 1000 km dometa. Ali tu je jedno Međutim. Problem stvaranja plazme kod projektila većeg dometa ne zavisi ni od kakve elektronike ali ona zavisi od njega. Brzina povratnih glava zbog toga mora biti jako smanjena. Sadašnje najnovije fenomenalne verzije Standarda bi takvu povratnu glavu verovatno presretale sa zavidnom pouzdanošću. Aktivna radarska lokacija bi sa druge strane bila podložna teškim aktivnim i pasivnim ometanjima u kojima je američka flota odavno ispekla zanat. Sa druge strane, ovakve GSV u završnoj fazi mogu danas da kombinuju i pasivnu pelengaciju na poslednjem delu bez značajnog povečanja težine. Možda su se Ameri malo previše opustili zbog Rusa ali evo im prilike da se razbude 'ladnom vodom.
Moje lično mišljenje, unatoč ovoj analizi je da sistem nije operativan, zato što Kina u ovom trenutku još nije formirala grupu izviđačkih satelita za elektronsko i optičko izviđanje u klasi ruskog sistema Liana-Pion, niti joj je sistem njene satelitske navigacije proradio. Bez te dve komponenete ove kineske rakete, bar u ovom trenutku nisu prevelika opasnost. Ali trenutak sadašnjosti brzo prođe a ljudi mnogo rade, ljubi im čika Vrabac Žang Ziji kako li se već zove ona lepojka...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16072
  • Gde živiš: Lublana

Dong Feng-21D rakete prave paniku među vojnim stručnjacima u SAD do te mere da su zapretili nuklearnim protiv udarom ako bi se Kinezi usudili potopiti koji njihov nosač. Znači Amerikaci bi išli neklearnim oružjem protiv konvencionalnog.



offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

vrabac ::
...................
E sad dokle su u SSSR-u stigli sa tim? Kao prvo projekat je razvijan u dva pravca u početku oba bazirana na raketi R-27.
.........................

Е баш си нас лепо подсетио како је то било






offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

Dakle, američki nosač aviona „Nimic” vraćao se sa rutinske plovidbe u svoju matičnu luku Sasebo na jugu Japana kada su ga na otvorenom moru nadletela dva ruska strateška bombardera tipa Tu-95, od kojih je jedan skoro preletao na samo 610 metara iznad palube „Nimica” probivši i zaštitni pojas od 90 km oko američkog nosača aviona. Sa palube nosača aviona odmah su poletela četiri lovca tipa F-18 da bi „otpratili” ruske avione izvan zone oko „Nimica”. Između ruskih aviona i američkog nosača navodno nije bilo radio-komunikacije čak ni na međunarodnoj frekvenciji.

Inače, ruski bombarderi došli su iz vazduhoplovne baze „Ukrajinka” na Delekom istoku, i tokom leta ka zapadnom Pacifiku bili su praćeni i od strane lovaca F-15 iz sastava japanskog ratnog vazduhoplovstva. Od jula 2004. godine kada je jedan bombarder Tu-95 prošao pored američkog nosača aviona „Kiti Houk” repriza sa „Nimicom” prvi je takav slučaj na Pacifiku.

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Ratne-igre-na-Pacifiku.lt.html

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/30149/SAD-Nadletanje.....rovokacija

offline
  • Pridružio: 05 Apr 2009
  • Poruke: 3702
  • Gde živiš: JAGODINA

Odmah su oni dali i objašnjenje:

Ruske avione uočili su još dok su bili jako daleko,i bla,bla,bla nisu hteli da dejstvuju po njima, a preko radia nisu uspeli da ih kontaktiraju.

Svo vreme su ih pratili i držali na nišanu, bla,bla,bla!

Kada je postalo očigledno da će ih preleteti nisu hteli da dignu lovce jer bi to bila opasna provokacija, bla, bla,bla...

Posle toga su podigli 4 F-18 da ih isprate i pokažu im kako ipak imaju čime da odgovore, bla, bla, bla...

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

Ма каки, знали су за њих (те Ту-22) док су још били у "prajmaru", како кажu ови добри познаваоци EF-2000 Mr. Green
Него опет ви са тим „Nimic”, и како човек, да се отме утиску, да само на њега пикирате.

Ајмо за промену "Како уништити НА - Charles de Gaulle (R91)", ето они су нам стартешки партнери и неће да се љуте, што расправљамо о томе.



Само да сад неко не почне да добацује: "Оног првог...Оног првог..." Smajli

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 06 Jul 2011 1:49

Doći ćemo i do Ruskih (i ostalih) aviona ali dali ste upoznati sa sistemima za stvaranje plazmenog omotoač oko oviona u letu? Istina dvostrano je radarski neproziran. Međutim u Rusiji u upotrebi TREĆA (!) generacija tih sistema. Čak je izvanično priznato (mada samo usmeno na jednom intervjuu) da su ti sitemi uzrok za uspešna preletanja maritimnih aviona nad protivničkim sastavima. Jedva čekam da Kinezi porinu onog svoga pa da i na njima vežbaju dati sport. Eto ne pikiramo samo Nimica, jedva čekamo ZaSadBezImena Kineza.
Imam lep predlog specijalno za one koji su gadljivi na Nimic klasu a vrlo je zanimljiva tema: Kako uništiti nosač aviona Indija v.s. Kina (u smislu kad Kineski zaplovi a Rusi već jednom isporuče Indijcima njihov).

Dopuna: 06 Jul 2011 1:54

Nego da ponovim obzirom na moguću netačnost u tablici gore, domet protivbrodkog sistema R-27K je bio tačno 900 km a ne nekoliko hiljada. Veći domet su imale one za gađanje kopnenih ciljeva.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

vrabac ::
Nego da ponovim obzirom na moguću netačnost u tablici gore, domet protivbrodkog sistema R-27K je bio tačno 900 km a ne nekoliko hiljada. Veći domet su imale one za gađanje kopnenih ciljeva.

http://www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/r-27-specs.htm

"The SS-NX-13 submarine-launched ballistic missile is a short-range, two-stage, storable liquid-propellant missile apparently designed for an anti-ship role. It is capable of delivering a reentry vehicle in the 2500-lb class, containing a warhead with a yield of 2.0 to 3.5 MT, to a minimum operational range of 80 nm or a maximum operational range of 360 nm".
http://www.fas.org/nuke/guide/russia/theater/ss-n-13.htm






Projekt 605 (kód NATO: Golf-IV) - - 4 stock ballistic missile SS-N-6 Mod 1 or SS-NX-13, па ето, сад имамо податак и за 1.100 км

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 07 Jul 2011 0:18

1.1.1. Rakete brod-brod

Već je napomenuto da rakete brod-brod nisu prevelika opasnost za grupu nosača aviona. Ipak one u realnim borbenim dejstvima imaju svoju težinu čak i u toj ulozi. Za tu rolu ipak moraju da ispunjavaju određene kriterijume.
Pre svega domet takvih raketa, da bi uopšte mogle da ozbiljno dejstvuju po ovakvim ciljevima mora biti minimalno 500 km, mada je stvarno dobar domet za ovu svrhu 1000 km.
Moraju da budu relativno brze na putanji, jer na tako velikim dometima, brzina stizanja na ciljeve koji mogu da budu sa brzinom od 30 čvorova i više, je od presudne važnosti za fazu zahvata. Spore rakete, pre svega dozvučne, mogu lako da izgube brz cilj na vrelikim daljinama. Idealna brzina za ovu ulogu je 3 M i više, što nije lako dostižno, mada za manje domete može da bude i nešto manja ali nikako ispod 2,3 M.
Velika brzina rakete je vrlo bitna i u poslednjoj fazi, jer smanjuje PVO odbrani grupe vreme za reakciju. Takođe velika brzina u samoj terminalnoj fazi omogućava pogodak i kada je raketa manje oštećena CIWS odbranom.
Poseban problem kod raketa ove namene (protivnosačkih) je što moraju da imaju veoma velike bojeve glave, za red veličina veće od uobičajenih, u ostalim protivbrodskim raketama. Osim toga obavezna je mogućnost ostvarenja višeraketnog plotuna. U praksi se radi zapravo o (jedno)dvoraketnim rafalima kratkog međuvremena. Obično se ipaljuju po jedna dve rakete istovremeno, nekoliko puta (u rafalu). Ukupan broj raketa je od minimalno 4 do uobičajenih 6, mada je maksimalan broj verovatno 8 što sledi iz narednih osobina.
E sad slede nimalo uobičajeni zahtevi. Prvi i svakako najfantastičniji je saradnja raketa iz istog plotuna. Pretpostavljam da ste svi odavno čuli za to, ali ukratko, za one koji ne znaju, rakete u jednom talasu, 4 ili obično 6 (Cool, sarađuju između sebe tokom leta. Jedna leti na velikoj visini i ona će prva zahvatiti cilj svojim radarom, dok druge lete nisko u radarskoj tišini. Posle zahvatanja ciljeva, po specijalnom algoritmu, jedan broj raketa napada brodove pratnje a polovina sam nosač aviona. Ukoliko vodeća raketa bude zaslepljena ometanjem, silazi na malu visinu u radarsku tišinu a druga raketa iz grupe se penje i preuzima njenu ulogu. To se dešava i ako dođe do uništenja vodeće rakete. Zahvaljujući ovom sistemu grupa vrlo teško može da promaši ciljeve. Istina rakete mogu biti ispaljene i solo ili u nezavisnim letovima kao i sve druge sasvim obične.
I na kraju da dodamo postojanje dve prilično neobičajene pojave na protubrodskim raketama. Jedna je postojanje uređaja za elektronske kontramere (naravno nikad nije o njima precizirano ali je svakako da su u pitanju neke aktivne smetnje) a druga je korišćenje titanijumovih legura u smislu oklopa radi povećanja otpornosti rakete na dejstvo ubojnim parčadima i(ili) prefragmentiranim elementima.
Zanimljivo je da raketa na samom kraju terminalne faze gasi elektroniku GSN radi izbegavanja elktronskih kontramera poslednje odbrane (pre svega raznih vrsta pasivnih ili aktivnih mamaca).
Nekoliko važnih elementa u vezi ovih raketa je ostalo i dan danas nepoznato. Prvo, da li poseduju mogućnost efikasnog samonavođenja pasivnom radarskom pelengacijom, što je opcija koje se često navodila kao postojeća. Drugo, da li je za njih razvijen sistem plazmene protivradarske zaštite, koji bi ih na velikom delu putanje (makar i visoko letele) učinio nevidljivim, sve do momenta uključivanja radara radi pretrage.
U ovom trenutku na svetu ima samo dve operativne rakete koje zadovoljavjau većinu ovih kriterijuma (zapravo one su iposlužile za opis) i to su ruski sitemi Vulkan i Granit. Vulkan je potekao direktno od starijeg sistema Bazalt (usavršavenjem sa elementima Granita) i njega nose krstarice tipa Slava dok je Granit u naoružanju Bojnih krstaša tipa Petar Veliki. Međutim pojavljuju se još dve. Večito najavljivana a nikad realizovana verzija Tomahavka možda ipak bude realizovana u skorije vreme. Ona ima drugačiju koncepciju od gore navedenih raketa jer je spora, podzvučna a leti ekstremno nisko ali je zato vrlo malih gabarita i težine. Može da bude zanimljiva je i francuska raketa Naval Scalp ali o njoj nema još uvek dovoljno podataka, no svakako sa svojim dometom od 1000 km je moguć potencijal.
I na kraju ne znamo skoro ništa (osim da je nadzvučna) o novoj nadzvučnoj iranskoj raketi koja je pred poligonskim ispitivanjima. Možda je evolucija balističke protivbrodske rakete dometa 300 km kojusu uspešno ispitali (istina u verziji obala-brod) ali nije jasno da li ima povećan domet. To je inače za očekivati jer su Iranci pusitli u pobon OTH radar dometa 1100 km (po njihovim navodima) za vazdušne ciljeve, koji, ako stvarno ima takve performanse, može da bude izvor informacija za rakete dometa 500 km i više, istina, najverovatnijeu verzije obala-brod.
Da li ćemo videti u skorije vreme verzijurakte Club.-M koja navodno treba da ima domet od 500 do 600 km ostaje da vidimo. Ukoliko se pojavi mogla bi da bude jedna od najboljih na svetu.
Kako bilo da se vratimo na početak odnosna na rakete brod-brod u operativnoj upotrebi koje još uvek imaju makar potencijalne prerogative za gađanje grupe nosača aviona. To su rakete Granit i Vulkan. Iako je ova druga nastala od Bazalta koji je stariji od Granita ipak je ona modernizovano po siskustvima sa Granita. Međutim, Granit je vrlo moćna i opasna raketa po gurpe nosača aviona ali prevashodno ako se koristi sa podmornica, a ne brodova (nose je samo bojni krstaši tipa Petar Veliki). Zbog toga ćemo ovde samo ukratko razmotriti Vulkan a Granit kada dođemo do klase raketa podmornica-brod.

natavak sledi...

Dopuna: 08 Jul 2011 9:55

http://militaryrussia.ru
P-1000 Vulkan raketa 3M70 (SS-N-12 mod.2 SANDBOX po NATO kodu)

Raketa je dalji razvoj kompleksa P-500 sa zadržanim sitemima lansiranja i značajno uvećanim dometaom koji je postignut novim busterom, povećanjem goriva marševskog motora, samanjenjem mase oklopa i drugim radnjama.
Plotun od četiri rakete je izveden 1986. godine. Očigledno je da je osnovni predviđeni oblik plotuna sa četiri rakete.
Kompleks radi po programu Bazalt i po programu Vulkan u zavisnosti od bustera, odnosno mogli su ga koristiti i stariji brodovi naoružani Bazaltom (što više nije aktuelno).
U algoritmu navođenja korišćena je logika izbora glavnog cilja. Posle dobijanja podataka o cilju raketa silazi na malu visinu sa isključenim radarom. U zoni cilja uključije se radar i vrši se izbor glavnog cilja.
Predviđeno je da pred uključenje radara (uoči susreta sa ciljevima) rakete vrše manevrisanje na maloj visini i razmeštanje raketa u plotunu po frontu cilja u svrhu zavaravanja PVO. Na raketama je postavljena stanica aktivnih smetnji 4B-89 Šmelj (ali pošto je ona izvorno iz 1965. godine sigurno je zamenjena nekim duboko modernizovanim modelom).
Eksperimentisano je sa upotrebom lasera u cilju zahvata i procene ciljeva radi povećanja preciznosti dejstva ali se od toga navodno odustalo.
Sprovedeni su eksperimenti o dejstvu neklearnih bojevih glava PVO na rakete i pošto su ustaanovljeni mnogi otkazi usled EMI efekta, rakete su modernizovane pri čemu im je otpornost veoma povećana.
Dužina 11,7 m
Prečnik 0,88 m
Razmah 2.6 m
Startna težina ~ 9300 kg
Težina u letu (4800 ili 5070 kg dostupni podaci)
Domet 550 do 700 km u zavisnosti od profila leta i meteo uslova (pre svega spoljne temperature)
Neki izvore navode i svih 1000 km što bi sa novim ruskim gorivima za bustere možda i bilo moguće a ima indicija da se na raketi idalje radi.
Brzina 2,5 M na velikoj i 2 M na maloj visini
Minimalna visina leta 15 od 20 m.
Bojeva glava težine 500 kg i probojnositi 400 mm fugasno kumulativna. Ispitana na cilju tipa nosača aviona pri čemu se pokazalo da su ptrebana tri pogaotka za njegovo izbacivanje iz stroja.
Nuklearna glava jačine 350 kt







Dopuna: 17 Jul 2011 1:33

1.2. lansiranjem ispod površine mora

Prve protivbrodske rakete sa podmornica su nastale u jeku hladnog rata u tipično sovjetskom asimetričnom odgovoru na američke grupe nosača aviona. Zapravo, prve mnogobrojne takve rakete tipa P-6 i kasnije P-35 su lansirane sa površine, što je naravno izlagalo podmornicu svim mogućim nevoljama. Vršni broj takvih tipova je dostignut u sedamdesetim kada je ukupan podmornički plotun iznosio 292 rakete tipa P-6, smeštene na dizelke tipa Džulijet i nuklearke Eho II (NATO kod). Takav sustav je izgrađen na konstrukcijama i iskustvima iz šezdesetih, kada je odbrana nosača bila izgrađena oko AWCS-a tipa Treker. Perimetar odbrane je bio na 250 km od nosača što je takvim raketama davalo realnu šansu da poraze grupu nosača.
Početkom sedme decenije dolazi do velike promene u odbrani nosača. Pojava novog tipa AWACS-a, pod oznakom E-2C Hokaj, je mnogo unapredila borbenu vrednost nosačke gurupe. Perimetar odbrane se pomerio na 450 km. Time su mnogi sistemi sa vazdušnim lansiranjem postali zastareli, a sistemi sa lansiranjem sa površine dovedeni pod veliki znak pitanja. Završni udarac je bilo odluka američke mornarice da napokon razvije protubrodski sistem.
Kuriozitet je da mnogi amaterski (novinarski) analitičari i dan danas lamentiraju nad postavljenom specifikacijom za razvoj i proizvodnju znamenith raketa tipa Harpun. Naime, u tipičnoj tehničkoj širini (ponekad nepreciznosti) engleskog jezika, svi odreda su pogrešno zaključili da je značenje teksta u specifikaciji, citiram: gađanje podmornica na površini u radarskom osmatranju. Bili su delimično zavarani time što je SSSR zaista ranije izradio malu seriju takvih podmornica (četiri podmornice sa zaista sa ugrađenim velikim radarima u radu na površini) ali je sve to bila pogrešna procena. Specifikacija se u stvari odnosila na podmornice u površinskoj plovidbi sa aktivnim radio-radarskim stanjem, odnosno na podmornice koje se spremaju za lansiranje ili su upravo lansirale projektile tipa P-6 (35) i eventualno ostaju sa njima u linku. Patrole aviona (podržane Hokajem) sa Harpunima, na 450-550 km od nosača, su sasvim realno mogle da brzo uništavaju ovakve podmornice. Harpuni (sa aviona) su istovremeno postali i efikasno sredstvo protiv, ipak samo eventualnih, brodova sa raketama P-50 Bazalt.
Kako bilo, i pre pojave novih američkih mogućnosti krenulo se u SSSR-u sa projektovanjem tada supermodernih raketa sa lansiranjem ispod vode. U početku ti projekti (ipak je to bio kraj šezdesetih) nisu dali neka bog zna koliko efektna oružja protiv grupa nosača. Radi se naime o raketama tipa Ametist na podmornicama tipa Skat-Čarli I. Realtivno mali domet rakete (samo po kriterijumu za grupe nosača, inače je bio dobar tj. preko 50 km) nije obećavao siguran ulazak u zonu mogućeg lansiranja a američke protivpodmorničke snage su poslovično profesionalne. Tih godina je ASROC postao sasvim standardan a naveliko su počeli da se koriste protivpodmornički helikopteri kao i protivpodmornički avioni bazirani na nosaču aviona. Ideja je razvijana i nadalje i usledile su dosta opasnije rakete tipa Malahit na podmornicama Čajka-Čarli II. Sa dometom od preko 100 km one su već i mogle da ugroze grupu nosača. Ipak organizacija protivpodmorničke odbrane grupe nosača je bila relativno kvalitetna i na kraju su i sami Sovjeti zaključili da ovi sistemi zbog malog dometa nemaju veliku realnu upotrebnu vrednost protiv grupe nosača na okeanskim prostranstvima. Danas je to uobičajeno ali ipak, sistemi su za svoje vreme, bili ekstremno napredni, jer tih godina u ostatku svetu niko nije kako treba vladao ni protivbrodskim raketama a kamoli takvim, lansiranim sa podmornice, pa još ispod vode. U krajnjoj liniji, ovakve podmornice, sa ovakvim raketama, su za sve ostale ratne brodove bile prvorazredna opasnost. Posebno što je podmornica mogla da u brzom plotunu ispali sav borbeni komplet raketa, a Malahiti su imali i terminalno navođenje sa IC glavom da bi sprečili ometanje (pre IC glave locira i određuje ciljeve klasičnom radarskom glavom). U tom smislu je negde i ležala njihova vrednost za ovakve ciljeve, naime, delujući sa maksimalnih dometa, verovatno bi žestoko ugrozile brodove pratnje iz prethodnice ili bočnih zaštitnica (obično grupisane u manje ili veće hanter-kiler grupe) ali i iz spoljnog kruga protivpodmorničke zaštite. Zbog toga bi verovatno i zadale možda čak i prve udare, verovatnije na spoljnu odbranu nego na same nosače, mada bi taj udar bio ponekad od odsudne važnosti. Ovi tipovi podmornica su povučeni iz naoružanja a sam Malahit još nose neke korvete tipa Nanuška.
Sa te tačke gledišta možemo protubrodske projektile i da podelimo, na one koje su namenjeni specijalno za dejstvo na grupe nosača aviona i na one sa univerzalnom namenom i adekvatno tome drugačijim svojstvima.
U ovu drugu grupu dans ulaze mnoge rakete odavno ne više samo ruske provincijencije, naprotiv, upravo najveći broj ovih sistema se pojavljuje u naoružanju pre svega zapadnih podmornica, koje se masovno i široko izvoze po svetu. Prednjači američki Harpun, koji je odavno dostigao operativnost sa podmornica. Njega u naoružanju imaju ne samo američke nuklearke već i britanske, britanske dizelke ali i čitav niz dizelki zapadnoevropske provincijencije od poslovično brojnih nemačkih, preko holandskih pa i italijanskih i švedskih. Jedino Francuzi koriste svoje tipove Egzose, koje verovatno imaju i drugi korisnici francuskih podmornica. Trenutno važnost francuskih dizelki opada, jer dugo nisu usavršavane i izgleda da i neki stari kupci odustaju od njih ali se zato pojavila nova verzija rakete sa više puta uvećanim dometom nego prethodne verzije. Ove rakete svakako ostaju opasno oružje podmornica za napad na manje i slabije nosače aviona kao što su ruski ili francuski pa i one eskortnih tipova kao što su italijanski, španski, japanski i slični nosači ali za ekstremno jake grupe američkih nosača domet ovakvih sitema jednostavno nije dovoljan a i sami plotuni obično nemaju dovoljan kavantitet, jer napad na jake grupe zahteva više snažnih plotuna da bi se odbrana ozbiljno ugrozila. U krajnjoj meri, ovakve rakete imaju i za red veličina manje bojne glave nego što je potrebno za napad na nosače aviona. Malo je poznato ali američki nosači imaju čitave oklopne pojaseve na sebi, istina ne u onoj meri kako je to bilo u doba oklopnjača. U tom smislu ni najnovije ruske rakete (kao ni Harpun i Egzos) koje mogu biti (ili već jesu) preuređne za lansiranje sa podmornica kao što su rakete iz porodice Klub ili čak i Jahont, nemaju dovoljnu moć kao protivnosačke rakete, barem ne za američke nosače. Protiv kineskog ili francuskog verovatno imaju.
Upravo zbog tih razloga SSSR posle Malahita nije nastavio takvu koncepciju već je i dalje rešenje tražio u velikim raktama tipično antinosačke namene i sa poslednjom evolucijom Šedoka odnosno P-35 Progresom je prenaoružao deo podmornica Džulijet i Eho II ali su one naravno lansiranje vršile sa povšine što svakako nije bilo trajno rešenje. U duhu koncepcije je razvijena nova raketa koja j istovremeno postala i najaće anitinosačko oružje ikada. Radi se naravno o poznatom sistemu Granit. Ovo su najveće i najsnažnije rakete za ovu svrhu ikada napravljene i Rusija ih još uvek koristi. Isitna koristi ih i na brodovima kalse Petar Veliki ali pravi prirodni nosioc ovih raketa su po mnogočemu jednstvene podmornice tipa Oskar I i Oskar II odnosno stvarno se zovu Granit i Antej. Ove podmornice se po svemu smatraju za jedine dostojne protivnike američkih grupa nosača aviona, a već možete da zamislite kakva su opasnost za nosače manjih tipova. Nove rakete tipa P-700 Granit (očigledno su dale ime prvoj seriji od dve podmornice koje su povučene iz upotrebe) su one sa svim mogućim naprednim sitemima za napad na nosač, i što je najvažnije na ovim podmornicama se lansiraju u podvodnoj vožnji. To ih objektivno čini najubitačnijim protubrodskim sistemom ikada. Pri svemu tome podmornice imaju zavidan bojevi komplet od čak 24 ovakve rakete i naravno mogu da ih ispaljuju u plotunima (čak i po dve odjednom) u umreženim grupama koje sarađuju u letu. Osim toga podmornice su opremljene i najboljim torpedima a što je posebno zanačajno protivpodmorničkim raketama u kojima Rusija prednjači (onoliko koliko u torpedima kasni). Naravno, zbog takvih oružnih sistema ovo su pravi giganti među podmornicama sa skoro 14 000 tona deplasmana. Po ruskim kriterujima za napad na grupu nosača, ove podmornice sa raketama Granit i avioni Tu-22M3 sa raketama X-22, su jedini sistemi, koji stvarno, mogu napasti nosač aviona.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Problem kod krstarecih raketa je navodjenje. Nisu za dzabe Sovjeti imali flotu Tu-95 namenjenih upravo za pracenje borbenih grupa nosaca aviona.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 957 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 1 sakriven i 946 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: cikadeda, comi_pfc, draggan, Georgius, goxin, milenko crazy north, saputnik plavetnila, TBF1D, vathra, zlaya011