Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

170

Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25481

Код ове игре Белорусије и Русије око набавке енергената неко тврди пазар а по оној старој народној на крају Пазари ТВРД..

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Jun 2015
  • Poruke: 657

Napisano: 26 Jan 2020 20:32

Rusija namerava da smanji isporuke gasa u Evropu:

"18. maja prestaje da važi ugovor za tranzit kroz Poljsku preko gasovoda Jamal—Evropa. A sudeći po tome da Gasprom još uvek nije pružio Varšavi nikakve predloge, ruska strana ne namerava da ga produžuje.
Isto smatraju i Poljaci. "Spremni smo na prekid tranzita", rekao je krajem decembra direktor poljske države naftne i gasne kompanije PGNiG Petar Voznjak...
Prestanak pumpanja gasa kroz Poljsku koristi Gaspromu u svakom pogledu. Prvo, to će istovremeno smanjiti isporuke u Evropu za oko 30 milijardi kubnih metara (projektni kapacitet gasovoda Jamal—Evropa iznosi 32, 9 milijardi kubnih metara godišnje), podržavajući cene na tržištu.
Kao drugo, ruski holding uštedeće na tranzitnim taksama...
( jer ) Evropsko gasno tržište je prezasićeno. U strahu od prestanka ruskog tranzita kroz Ukrajinu, skladištene su rekordne količine plavog goriva, a zbog toplog vremena potrošnja gasa je znatno manja nego proteklih zima.
Prema podacima asocijacije za praćenje GIE, od početka grejne sezone iz evropskih skladišta potrošeno je tri milijarde kubnih metara manje nego pre godinu dana, a rezerve su sada za četvrtinu više: 78,6 milijardi kubnih metara u odnosu na 62,9 milijardi, prenosi Sputnjik.
Zbog toga bi cene mogle biti rekordno niske. "
sputnik/B92:
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2020&mm=01&dd=26&nav_id=1646856

Dopuna: 03 Feb 2020 21:50

"Nova godina priredila je nekoliko neprijatnih iznenađenja američkim izvoznicima prirodnog gasa, koji gube strana tržišta...
Brisel se još prošle godine pripremao za mogući prekid tranzita ruskog gasa preko Ukrajine. Zbog toga je obezbedio zalihe goriva, kako bi spokojno preživeo hladnu zimu, koja nije došla. Zbog toga američki prirodni gas jednostavno nije potreban Evropskoj uniji...
Evropska unija planira da revidira pravila gasne industrije. Važno je istaći da je osnovni deo sporazuma o isporuci američkog gasa Evropi zaključen na dugoročnoj osnovi. SAD su samo prošle godine potpisale pet ugovora o isporuci 22,3 miliona tona tečnog prirodnog gasa u roku od 15 do 20 godina...
"Odustaćemo od dugoročnih ugovora o isporuci gasa, jer oni sprečavaju Evropu da dostigne cilj snižavanja emisije ugljen-dioksida na nulu do 2050. godine", izjavio je potpredsednik generalne direkcije za energetiku Evropske komisije Klaus Diter Borhart tokom Evropske gasne konferencije."

Sputnik/B92:
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2020&mm=02&dd=03&nav_id=1650384

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 2982
  • Gde živiš: Zemlja čuda

Ljubav prema ekologiji ili profitu – zašto srpski tajkuni vole „obnovljive izvore energije“
Krajnje je vreme da se u Srbiji otvori diskusija o tome kakvu energetiku želimo u budućnosti – i koliko će nas koštati (kao potrošače i društvo) favorizovanje OIE, a posebno vetroelektrana, odnosno, da li ima (a ima) neuporedivo racionalnijih načina da se unapredi energetska efikasnost, zaštita životne sredine i energetska bezbednost zemlje.
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/ljubav-prema.....alphabet=l

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2011
  • Poruke: 2682

Napisano: 09 Mar 2020 11:38

Opet naftni udar na Rusiju. Ali su oni još prošle godine najavljivali i spremali se, da barel padne i na 25 USD. Prethodni budžet su zasnovali na cijeni od 42 USD za barel. Spominjali su da imaju zbog više nego projektovane cijene prethodnih godina, u rezervi dovoljno sredstava za tri godine niskih cijena nafte. Ako bi se kretale 25-30 USD po barelu. Dobro su oni naučili lekciju sa obaranjem cijene nafte.
Saudijci planiraju značajno povećanje izvoza po nižim cijenama da istisnu Rusiju. Bilo bi zanimljivo da se "Huti" opet malo poigraju.

Dopuna: 09 Mar 2020 11:40

Opet naftni udar na Rusiju. Ali su oni još prošle godine najavljivali i spremali se, da barel padne i na 25 USD. Prethodni budžet su zasnovali na cijeni od 42 USD za barel. Spominjali su da imaju zbog više nego projektovane cijene prethodnih godina, u rezervi dovoljno sredstava za tri godine niskih cijena nafte. Ako bi se kretale 25-30 USD po barelu. Dobro su oni naučili lekciju sa obaranjem cijene nafte.
Saudijci planiraju značajno povećanje izvoza po nižim cijenama da istisnu Rusiju. Bilo bi zanimljivo da se "Huti" opet malo poigraju.

Inače rublja u odnosu ne evro i dolar od početka godine, sa ovim padom od danas, 20-25% izgubila na vrijednosti.

offline
  • Pridružio: 19 Jun 2014
  • Poruke: 1402

Nije ovo naftni udar na Rusiju, vec naftni udar na SAD.

U trenutku kada potreba za naftom opada, zbog karantina i corona virusa, Rusi su odbili da zavrnu slavinu i tako odrze cenu nafte.

Sada kada Rosnjeft porucuje da ce cak i povecati proizvodnju od aprila, americki proizvodjaci nafte (iz skriljaca) se nalaze u vrlo nezgodnom polozaju, jer je njima potrebna cena od 60+$ da bi bili iole likvidni.

Do sada su bili na rubu bankrota, ali sada ove cene koje idu ka <25$ su ih definitivno gurnuli preko.

Zato berza u SAD ide naglavacke i zato su zaustavili berzu na 15 minuta danas. A tek sledi haos.

Ukratko, Rusija im se sveti za sankcije na Severni Tok 2 i iskoristili su pravi momenat.

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2011
  • Poruke: 2682

Uticaće na američke proizvođače, ali koliko se budžet SAD-a puni sredstvima vezanim za naftnu industriju?
Da li je nešto kao ruski koji ako je cijena niža, onda se povlače sredstva iz rezervi?
U SAD samo kapital pređe iz jedne u drugu industriju. Naruče Saudi još koju milijardu dolara oružja... U Rusiji je pitanje funkcionisanja sistema.
Pa više će ovaj pad uticati na SA nego na SAD, jer je njoj za balansiran budžet potrebna cijena oko 70 dolara.
I na tom sastanku nedavnu Saudijci su direktno prijetili Rusima da će zažaliti zbog odluke da ne prihvate smanjivanje proizvodnje.
Ali više od Rusije ovo će uticati na Iran, ali tek na Venecuelu.
Naravno, Kinezima najviše odgovara.

offline
  • Pridružio: 24 Jun 2015
  • Poruke: 657

Čisto za zapisnik, vest o padu berze:

"Njujork -- Trgovanje na Vol stritu danas je obustavljeno nakon što je indeks S&P potonuo sedam procenata, preneli su svetski mediji.
Akcije su danas potonule jer su investitori uplašeni krizom koju izaziva koronavirus, kao i šokantnim raspletom događaja na naftnom tržištu nakon razlaza OPEK-a i Rusije.
Rijad je šokirao tržišta s odlukom da snizi prodajne cene za svoju naftu za šest do osam dolara po barelu, u zavisnosti od tipa nafte, kao i s planom da od aprila znatno poveća pumpanje, kako bi kaznio Rusiju, dojučerašnju saveznicu, što nije prihvatila predlog Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) za rezanje proizvodnje za još 1,5 miliona barela dnevno radi podrške tržištu ovog energenta"

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2020&mm=03&dd=09&nav_id=1664277

Inače zvanična Moskva veruje da može da izdrži niske cene nafte 6 do 10 godina:
"Moskva -- Ministarstvo finansija Rusije objavilo je danas da ta zemlja može da održi stabilnost ekonomije 6-10 godina ako cena nafte padne na 25-30 dolara po barelu.
Rusko ministarstvo navodi da je to u stanju zahvaljujući sredstvima akumuliranim u Nacionalnom fondu, koja trenutno iznose 138,8 milijardi dolara."

iako je rublja pala za 9.5%

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2020&mm=03&dd=09&nav_id=1664203

offline
  • Pridružio: 19 Jun 2014
  • Poruke: 1402

Malo vise o situaciji sa "shale" naftom u SAD.

Jos tokom prosle godine krenuli su problemi za manje proizvodjace kada su kreditori krenuli da zavrcu slavinu i da uskracuju kapital, tako da su im dugovi dostigli ogromne proporcije, nacinivsi ih tako vrlo ranjivim na niske cene nafte.

https://www.hartenergy.com/exclusives/investors-st.....tal-183614

Citat:
The money pipeline is running dry for large portions of the U.S. shale oil sector, tipping drillers into bankruptcy and threatening the industry’s breathtaking growth in oil production.

Spooked by lower oil prices, equity and bond investors are now shunning the smaller, independent shale explorers that lifted the U.S. to the top rank of global oil producers. Meanwhile, say analysts, banks have pulled in their horns, and are likely to further restrict companies’ capacity to borrow when they begin their twice-annual reviews of loans secured by oil and gas reserves.



Da bi ostali na "nuli", cena "shale" nafte mora biti minimalno 49$/barel.






Dugovi cine veci deo vrednosti tih "shale" naftnih kompanija, i sada kako cena ide ka polovini neophodne cene, nece moci da otplacuju svoje dugove, vrednosti akcija ce pasti na nulu tj. bankrotirace cime ce napraviti ozbiljnu stetu za SAD. FED ce morati da uleti i da nastampa ogromne novce, smanji kamatnu stopu.

Uz sve ovo Apple se suocava sa ozbiljnim "supply side" problemom i vrlo je moguce da ce vrednosti njihovih deonica takodje ostro pasti.

U svakom slucaju ocekuje nas jako "zanimljiv" period.

------------

https://twitter.com/JavierBlas/status/1237019716675403777

Citat:The U.S. shale sector is getting completely killed. A complete bloodbath. Billions of dollars in equity wiped out.

Occidental Petroleum is down 44%. EOG is down 35%. Continental Resources down 40%. Smaller players like Parsley down more than 50%. #OOTT $OXY

offline
  • Pridružio: 19 Jun 2014
  • Poruke: 1402

Inace Rusija ima isplaniran budzet za naftu po ceni od 40$ i dovoljno novca u rezervi da pokrije sve javne dugove (ne racuna se privatni dug gradjana i kompanija). Tako da mogu da se hvale mogucnoscu da izdrze 5+ godina sa tim cenama.

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2011
  • Poruke: 2682

Inače je taj fond oko 10% BDP. Ali kada padne ispod 5% BDP onda se godišnje može iz fonda uzeti samo 1% od BDP-a. Zato su i spominjali da tri godine bez problema mogu, a kasnije daleko od toga da može bez ozbiljnijih rezova tek tako izdržati.
SA i sebi štetu pravi, pa neće oni dugo ovo da guraju. Ali ko zna kakve su to igre u pozadini. Možda i oko privatizacije Aramco. Ali SA ima najnižu cijenu proizvodnje barela, tako da ako hoće jednim udarcem više muha da ubiju... mogu oni što se tiče samog profita najniže ići sa cijenom. Samo, da neka mu'a ne uzvrati na neki drugi način.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 801 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 7 sakrivenih i 766 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Petar, Bobrock1, cavatina, cenejac111, Denaya, djboj, GenZee, hologram, Karla, kikisp, krkalon, Leonov, MiG-29M2, milutin134, MrNo, Ne doznajem se u oružje, NoOneEver Dreams, Regrut Boskica, slonic_tonic, solic, Srky Boy, Trpe Grozni, tubular, Tvrtko I, vladulns, zziko, Žrnov, šumar bk2