Ko je oborio F-117

52

Ko je oborio F-117

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Па имаш око 100-105км до спачванских шума, ако се прати аутопут, од позиције наше батерије, одузми још око 10-12км од ласнирањаа до поготка и онда имаш око 90км раздаљине. Раздаљину сам мерио од средине шуме под предпоставком да је ту негде у кругу од пар км пао, до наше батерије...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

mean_machine ::@Rej

Nije fora da avion bude letece krilo vec da bude veliko letece krilo kad pricamo o metarskim radarima. Jos kod matorog YB-49 se desavalo da je tezak za pracenje (pre svega metarskim radarima), a objasnjenje se nalazi u tekstu koji sam postavio, imas grafik i to nema price o nekakvim analizama to je cista fizika.
.


Veliko letece krilo bolje reci `veliki bumerang` kao sto je B-2 se ocito pokazao vidljivim na radarskim monitorima( Ameri su u zahtevu trazili da im se pojasni sta su tacno nasi imali na monitorima u oba slucaja ) .Velika povrsina krila-trupa ( oblika delte-trougla a to je F-117A ,bumeranga-B-2A ili slicno ) iz donje polusfere daje veliku odraznu povrsinu ,tu je caka .U pitanju je ravna povrsina i tu nema nikakvih uglova,zakosenosti ,cisto jedna velika povrsina od koje se signali odbijaju ,jos ako je to pod datim uglom ozracivanja ,odgovarajucim uglom da se dovoljno jak signal odbije pa pri svemu tome mocni prijemnik bude u stanju da primi takav odbijen signal ,tim bolje .

Veoma moguce da se upravo to i desilo te noci 20og maja 1999g .

Sto se daljine tice,u pravu su kolege ,to je moglo biti oko 100km kad se uzme u obzir moguca pozicija pada ,selo Soljani taj prostor u opstini Zupanja...

Ilustracija iz`VN`



Po ovom tajmingu ispada da je od momenta pogodka do momenta pada u reonu Zupanje leteo 12 minuta.



offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30231

Samo bacam kosku...

Pogodjen B-1B 85-0084, okrenuo nazad, istresao bombe po spacvi. Posada dobila distinguished flying cros(zaista jedna dobila, udar munje koji je otkinuo stabilizator). Avion povucen u Amarg u pustinju pa posle reaktiviran.

Broj B-1 je posle smanjen sa 92 na 67. Ima ih i u pustinji, mozete sa njima sta hocete, sa B-2 nemozete tako.

Uostalom i B-1 je za laika veliko, crno, strelasto krilo...

Leteli su dosta, gadjani su, vise puta ih spasavali AN-ALE 50 vuceni mamci

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Niije loša koska ali cela ova tipično novo amaerička komentija u stilu slučaj Džons samo svi ćutimo ko prase u kukuruzu kada doleti Dvina itd.nadalje u novoamerici zapravo boslikava ko se skrljao. Da nisu po redu svoje gebeslovske propagande izvodili sve te kerefeke prvi ne bih poveraova, pres vega jer je bio prenisko ...

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6758
  • Gde živiš: Srbija

Da je istresao bombe u spačvanskoj šumi, ne bi bilo logike zbog toga blokirati taj deo i vršiti asanaciju terena.

Sa druge strane, verujem da su "Nevaši" i pripadnici VOJiN vrlo dobro apsolvirali kakav radarski odraz ima B-1B, a kakav B-2 i F-117A.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Evo nekih detalja iz Svedoka

Citat:Američka vojska indirektno priznala da VJ oborila i nevidljivi B-2
Preselo mu nebo nad Beogradom
Piše: Milan Dinić

Jedan od svakako najupečatljivijih momenata za vreme NATO agresije desio se 27. marta 1999, svega četiri dana od početka bombardovanja, kada je jugoslovenska PVO uspela da obori ponos američke avijacije i moderne stelt tehnologije - (ne)vidljivi F-117.
Ovaj poduhvat izveli su pripadnici 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade PVO SRJ.
O ovom slučaju se naširoko pisalo i pričalo u javnosti. Dovoljno je samo da pomenemo da je čitava operacija od trenutka lociranja do obaranja aviona trajala svega 23 sekunde. Tako je „nevidljivi“ postao vidljiv, i to u ataru sremskog sela Buđanovci.
Ova operacija detaljno je opisana u knjizi „Smena“ koja predstavlja ratni dnevnik potpukovnika Đorđa S. Aničića, koji je, paradoksalno, jedini član posade 3. raketnog diviziona koji nije dobio unapređenje povodom obaranja F-117, ali i još najmanje pet letelica. (O slučaju Đ. Aničića pogledati poseban tekst u ovom broju.)
I dalje se ne zna koliko je tačno aviona i projektila za vreme agresije Vojska SRJ uspela da obori. Pominju se razne brojke - od šezdeset do sto letelica. NATO je priznao gubitak tri aviona, dva helikoptera i oštećenje desetak drugih letelica.
Ipak, ono što NATO nije priznao, a što je po podacima koje ćemo izložiti u ovom tekstu, izgleda - istina, jeste obaranje strateškog bombardera B-2-A koji se u američkoj avijaciji vodio pod imenom Duh Misurija (engleski - Spirit of Missouri).
O obaranju ovog aviona, koje se desilo noći 19. na 20. maj 1999, pričalo se i ranije, ali sa dosta nagađanja i neizvesnosti.

„Svedok“ je došao u posed prevoda dokumenta koji je 2002. godine dostavljen Vojsci SAD od Jugoslovenske vojske, u kojem se navode odgovori na pitanja vezana za F-117 i B-2, iz kojih sledi zaključak da je ovaj avion, ipak, pogođen od naše vojske, čim su se Amerikanci posebno interesovali kako je Jugoslovenska Vojska vršila njegovo praćenje i lociranje.

U nastavku objavljujemo pitanja i odgovore koje je 2002. godine tadašnja Vojska Jugoslavije prosledila SAD. Originalni dokument je na engleskom jeziku, a nama je dostavljen prevod ovog dokumenta. Nije nam poznato da li je ovo ceo dokumenti ili ima još delova.

1. Koliko su bili važni vizuelni osmatrači na terenu za F-117 i B-2?
Bitno je naglasiti za vizuelno izviđanje da su avioni uglavnom korišćeni noću, a B-2 i na vrlo velikim visinama, te nije vidljiv vizuelnim osmatračima.
2. Putanje sipanja goriva za B2 - gde je sipano gorivo? B-2 koristi mnogo drugačiji način sipanja goriva od F-117. Da li ste mogli raspoznavati ponašanje F-117 od ponašanja B-2?
3. Osnovno pitanje za B-2 jeste da li ste prepoznavali ovaj avion pri preletu preko vaše zone?
Prema našim saznanjima B2 je poletao iz baze Vajtman iz SAD u pratnji obezbeđenja lovačke zaštite punjenja u vazduhu. Leteo je na visinama preko 40.000 fita, čime je mogao izbeći dejstvo PVO. Kako smo ga mi otrkivali, slušali... Kao i svaki avion - mora da se prijavi nekoj kontroli letenja kada dolazi u taj reon. Imao je specifične pozivne znake, izvanredno jaku radio-stanicu i leteo je isključivo noću. Prijavljivao se kontroli letenja Brindizi. Doletao je sa severa i dejstvovao severno od 45 paralele u rejonu Beograda, po unapred zadatim specifičnim ciljevima: Kineska ambasada, zgrada MUP-a, zgrada MO. Registrovano je više od 10 avio-poleta.
4. Da li možete pratiti taj avion? Da li možete identifikovati taj avion?
Možemo pratiti ciljeve do 18.000 metara te možemo identifikovati i ovaj avion.
Iako u Ministarstvu odbrane niko nije bio spreman da nam zvanično potvrdi postojanje ovog dokumenta (tvrdilo se da ne znaju pod kojim je imenom zaveden i gde), upućeni sa kojima je „Svedok“ razgovaralo potvrdili su postojanje takvog „papira“ te da su posle 2000. predstavnici NATO i SAD više puta tražili razgovore sa našim vojnim sturčnjacima u vezi sa detaljima iz rata koji se odnose na tehniku, modifikacije, izmene u načinu upotrebe...

Međutim, ne samo veličina pogođene mete već i reakcija NATO-a u vazduhu koja je usledila pokazala je da se radi o nečemu zaista ozbiljnom.
„… Sa Operativnog centra Brigade od Obrenovca najavljuju helikoptere… Avioni na nas naleću u talasima iz tri pravca. Posle lansiranja nemamo više indikaciju da je lansirna rampa, sa koje je pucano, ispravna. Nešto se dogodilo sa njom. Kao da znaju za to avioni su se uskonmšali i kompletan nalet, najjači od početka rata, od kako sam ja u smeni, ide na nas… Aviona ‘milion’ u vazduhu… Oko nas prava košnica… Bukvalno se samo šetamo sa jednog cilja na drugi i zračimo po pet sekundi, jer nema vremena za duže…“.

Svedočanstvo o obaranju aviona B-2 zabeleženo je i u ratnom dnevniku „Smena“ potpukovnika Đorđa Aničića čija je jedinica PVO pucala i oborila(?!) ovaj avion. U delu dnevnika koji se odnosi na sredu, 19. februar, Aničić beleži neobična dešavanja na nebu iznad Beograda, govori o roju aviona koji se naglo stvorio izvan srpske prestonice i uskomešao nakon dejstva jedinice PVO u kojoj je on bio i čijim radom je te večeri on rukovodio.
„…Iznenada nas u 23:00 prevode u pripravnost br. 1. Spremni smo za borbeni rad.
Uključujem zračenje na osmatračkom radaru i vidim jako puno ciljeva na daljinama 10 do 12 km od nas. Iz pet pravaca idu na nas. Nišanski radar još nije spreman. Puštam prvi prsten, i idem na drugi, koji je na daljini 25 km od nas… Cilj je na daljini od 17 - 18 km. Naređujem dizanje visokog napona na nišanskom radaru i na daljini od 15 do 16 km - antena. Veoma brzo, za nekoliko sekundi, formacijski oficir vođenja Janković pronalazi cilj. Mali okret točkića po azimutu i mesnom uglu i cilj je doveden u centar. Ide u manevar… Predaja na praćenje. Operatori praćenja ga prihvataju i posle stabilisanja pratećih sistema posle dve do tri sekunde naređujem: ‘Cilj uništiti sa dve, metod vođenja, način aktiviranja bojeve glave, utrošak raketa, način lansiranja’. Zaglušujući pisak, paljenje startnih motora i prva raketa startuje - poleće sa rampe, posle pet sekundi odlazi i druga. Oficir vođenja izveštava parametar, visina, brzina, prva zahvat, druga zahvat, vođenje normalno. Daljina 14 km. Tiosavljević komentariše, ‘Jebo te, šta je ovo? ‘ Odraz cilja je bio ogroman na pokazivaču operatora praćenja. Prva eksplozija rakete u reonu cilja, druga eksplozija, daljina 13km, 180 stepeni. Naređujem skidanje visokog napona i ekvivalent. Školsko gađanje“…

Te noći NATO avioni nisu bombardovali položaj jedinice 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade PVO, koja je na njih ranije pucala. Kako beleži Đorđe Aničić u svom dnevniku, „razlog za to je što od momenta otkrivanja cilja (B-2) pa do momenta uništenja prešao je (B-2) samo četiri kilometra… Nismo mu dali vremena. Bili smo mnogo brži od njega“.
Inače, ovo je bila jedina jedinica PVO koja tokom čitavog trajanja rata nijednom nije pogođena!
Tek nekoliko dana kasnije, Đorđe Aničić i drugi vojnici koji su učestvovali u okršaju 19. na 20. maj dobili su potvrdu da su pogodili američki B-2 i da je letelica pala u Hrvatsku.
Amerikanci nikada zvanično nisu potvrdili obaranje ovog aviona. Zanimljivo je da zasluge za taj podvig pripadaju istoj onoj jedinici koja je oborila i „nevidljivi“ F117!
- Mi smo u noći 20. na 21. maj pucali na njega. Pogodili smo nešto veliko i ogromno. Kasnije smo ispitivali ceo slučaj, i preko ljudi iz Vojske i Državne bezbednosti dobili smo potvrdu da je pogođen B-2 i da je pao izvan naše teritorije. Postoje i dokumenti koji pokazuju da su se SAD raspitivale o tome kako smo pratili i pogodili taj avion, kaže za „Svedok“ učesnik ove operacije, potpukovnik Đorđe Aničić.


D0datak:
Citat:
Srpska državna bezbednost „uhvatila“ razgovor pilota

"Ne smete da padnete na teritoriju Srbije"
Prema podacima koji su dostupni iz svedočenja brojnih aktera uključenih u obaranje aviona B-2, srpska Državna bezbednost "ulovila" je snimak razgovora pilota iz B-2 sa komandom.
Pilot je tražio da se evakuiše. Iz komande mu je naređeno da to ne čini dok ne napusti granice SRJ.
Narednog dana, 21. maja 1999, hrvatski mediji objavili su da je u rejonu Spačvanske šume u Hrvatskoj pao američki bombarder B-2. Istog dana vest je povučena iz medija. Oblast Spačvanskih šuma je nekoliko meseci posle toga bila zatvorena za pristup javnosti.
Prema nepotvrđenim informacijama, velikim transportnim kamionima, pod vojnom pratnjom, odvoženi su isečeni delovi aviona koji je pao u Hrvatskoj.

Šest bombardera B-2 letelo nad Srbijom

Avion B2-A pripada strategijskoj avijaciji. U borbenim dejstvima na SRJ je upotrebljavano šest bombardera B2. Oni su poletali iz baze Vajtman i doletali su direktno na nebo Srbije i vraćali se nazad u Ameriku. Ta misija je trajala od 30 do 35 sati.
Inače, vrednost ovog bombardera iznosi milijardu i 157 miliona dolara. Ovo je ubedljivo najskuplji avion koji je bio u upotrebi u američkoj vojsci. Vojska SAD u svojoj floti ima (ili je imala?!) 20 ovakvih aviona.

B - 2 21. maja 1999. „izvršio poslednju misiju“

Kako je objavljeno u američkoj knjizi „B-2 spirit jedinice u borbi“ (engleski: B-2 spirit units in combat) iz 2006. godine, avioni iz 509. eskadrile B-2 bombardera 21. maja 1999. izvšili svoju poslednju misiju u operaciji „Saveznička sila“ (kako je glasio zvaničan naziv operacije NATO 1999. godine). Indikativno je da su ovi avioni „poslednju misiju“ izvršili dan nakon što je (navodno ili očito) jugoslovenska PVO pogodila B-2.
Razlozi povlačenja ovog tipa aviona iz borbenih dejstava nisu obelodanjeni. Nekoliko godina kasnije, februara 2008, objavljeno je da je jedan B-2 („Duh Kanzasa“) pao za vreme taktičkih vežbi u bazi na Tihom okeanu. Jula 2008, prilikom poletanja, pao je još jedan B-2.



Arrow http://www.svedok.rs/index.asp?show=87009

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Napisano: 18 Dec 2017 19:11

ray ban11 ::
Velika povrsina krila-trupa ( oblika delte-trougla a to je F-117A ,bumeranga-B-2A ili slicno ) iz donje polusfere daje veliku odraznu povrsinu ,tu je caka .U pitanju je ravna povrsina i tu nema nikakvih uglova,zakosenosti ,cisto jedna velika povrsina od koje se signali odbijaju,


Rej drugar kako ne postoji zakosenost u odnosu na zemaljski radar? Evo kao to izgleda uprosceno:


I da da je tako lako pratiti letece krilo kad leti visoko pa sto bi danas imali B-21, sutra PAK-DA a prekosutra neki H-20?

Ponavljam da je poznato da je metalni YB-49 umeo da nestane sa radara i to metrasa a tu nema reci o stelt tehnologiji ali ima veze sa fizikom.

ray ban11 ::
Sto se daljine tice,u pravu su kolege ,to je moglo biti oko 100km kad se uzme u obzir moguca pozicija pada ,selo Soljani taj prostor u opstini Zupanja...
...
Po ovom tajmingu ispada da je od momenta pogodka do momenta pada u reonu Zupanje leteo 12 minuta.


Ovo je po meni samo jos jedan problem u mogucem obaranju jer znamo koliko je komplikovan njegov upravljacki sistem da bi uopste mogao da leti a onda bude pogodjen i bez problema preleti 100km?

Da li postoje bilo kakvi uhvaceni razgovori koji potvrdjuju da je oboren?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Postoji zakosenost naravno ali ne oplate donjake aviona ( to sam i ukazao ) vec zakosenost kod ugla ozracivanja, to stoji .Sto se uhvacenih razgovora tice postoje info o uhvacenim razgovorima i striktnom naredjenju da se ne iskace nad teritorijom SRJ vec leti ka Tuzli ( u kursu 270 ) .

Kako je bombarder završio u šumi

Citat:O druga dva oborena aviona Dani govori sa istom pažnjom. Detalji su sveži kao i pre devet godina.

"F-16 je vozio komandant njihovog VING-a, eskadrile. Na trupu tog aviona bile su nacrtane, simbolično, sve do tada uspešno izvedene operacije po svetu. Vozio ga je jedan od najuspešnijih pilota. Međutim, i njega smao skinuli 2. maja u 2.10. Bili smo u Karlovčiću. Oko ponoći je bio prvi nalet. Drugi je bio oko dva, oko 2.10 je moj pomoćnik Boško Dotlić, koji je sada takođe u penziji, je gađao i uspeo. Bombarder B2 je oboren 21. maja u deset minuta iza ponoći. Gađanjem je tada rukovodio moj zamenik Đorđe Aničić. Letelica je išla iz pravca Obrenovca prema Beogradu, mi smo bili u selu Bečmen i ispalili smo dve rakete. Ušle su u njega kao u sir. Bio je ogroman odraz na ekranu. Kao da je te dve rakete usisao u sebe. Ali, nije padao, samo je promenio azimut i gubio visinu. Nismo više mogli da ga pratimo", sjeća se Dani.

Pretpostavili su da je pogođen, ali da je uspeo negde da sleti. Ujutru su se javili radio-amateri i Dragan Antonić im je rekao da su snimili razgovor pilota sa "mamom". "Mama" je bila avax. Pilot je tražio pomoć, rekao je da je pogođen sa dve rakete. Tražio je instrukcije šta da uradi. Ovaj u komandi mu je rekao da proceni štetu i da, ako je moguće, napusti važdušni prostor Srbije i onda se katapultira ili da sleti na najbliži alternativni aerodrom. Onda je pilot rekao šta sve gori i ta priča je tekla sve do momenta kada je iskočio, a tada su već prešli u Hrvatsku, 15 kilomatera od granice, u Spačvanske šume. Posle toga je na nekom hrvatskom sajtu bilo izveštaj da je letelica oborena, da je gorela, ali je vrlo brzo ta informacija skiunuta sa sajta.

"Pošto sam penzionisan otišao sam kod rođaka u Vinkovce čiji su kumovi bili vatrogasci. Oni su pričali da su ekipe išle da gaše šumu, misli su, da je sve crno jer je gorelo, a u stvari je to bio bombarder, ogroman kao fudbalski teren, a nema nigde repa, to je bio taj B2, on ima konfiguraciju krila, bez vertikalnog stabilizatora", kaže Dani.

Američka vojska, navodi on, svake godine izdaje neki od svojih biltena. Te 2001. godine na spisku više nije bio "Duh misurija". Posredno su priznali da su ga izgubili, ali zvanično to nikada nisu uradili.

A kada je bombardovanje završeno, sve jedinice su dobile zadatak da ono što su pogodile ili oborile donesu u Muzej vazduhoplovsta u Surčinu. Njegova jedinica pokupila je delove oba aviona, i F-16 i F-117 i još su samo ta dva tamo.


odlomak iz teksta

Arrow https://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/Pekar-ko.....rder/22948

Ovde imamo novi detalj ,avion je isao iz pravca Obrenovca ka Beogradu tj isa na borbeni zadatak a nije se vracao sa njega .

Zanimljivo je da B-2 nema pasivne ometace/mamce ,mislim samo aktivne u sklopu sistema DMS.

Citat: Defensive Management System (DMS) to inform the flight crew of possible threats. The onboard DMS is capable of automatically assessing the detection capabilities of identified threats and indicated targets. The DMS will be upgraded by 2021 to detect radar emissions from air defenses to allow changes to the auto-router's mission planning information while in-flight so it can receive new data quickly to plan a route that minimizes exposure to dangers.

Sa foruma `Krstarica` u vezi teksta iz VN

Citat:Mogu samo potvrditi da se u nas tih dana znalo da je nesto veliko palo u Slavoniji, i da je tjednima taj dio vojna i civilna policija blokirala za pristup!

Arrow https://forum.krstarica.com/showthread.php/400074-.....der/page12

Citat:Potpukovnik Đorđe Aničić je preko svojih veza u tom periodu stupio u kontakt sa čovekom koji je u vreme ratnih dejstava radio u Tuzli na komunikacijama i koji je svedočio da je lično čuo kako je posada B-2 20. maja tražila dozvolu za iskakanje, koja im nije data. Naši oficiri iz Odeljenja za vazdušno osmatranje i javljanje u dnevniku od istog datuma zabeležili su ulazak dva B-2 u rejon dejstva, pred vazdušni prostor SRJ, koji su se legitimisali kao "Stub 1" i "Stub 2".

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Napisano: 18 Dec 2017 19:45

Dakle amateri snimili razgovor ali ga nigde nema? Dok ne bude tog razgovora na netu sve je ovo prica posto delova od aviona nema a uopste nije mali.

Dopuna: 18 Dec 2017 19:47

A sta kazu likovi koji su pratili poletanja i sletanja aviona? Verovatno je neko primetio da B-2 sleteo? Koliko razumem zvanicno je sleteo na aerodrum sa kog je i poleteo?

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Onaj dijagram pokazje da upravo metarski radari otkrivaju nevidljivce i da tu nikakva veđtina u obliku ne pomaže. Jedino da sloj na avionu bude debeo metar čisto.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 859 korisnika na forumu :: 21 registrovanih, 8 sakrivenih i 830 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, crnitrn, Dimitrise93, djboj, Dovla, Istman, Komentator, Kubovac, Luka Blažević, mikrimaus, mile23, milimoj, mnn2, ozzy, Rogan33, savaskytec, Srki94, tubular, vathra, virked, zdrebac