MMRCA za IAF

134

MMRCA za IAF

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10918

Citat: Kakve veze Pakistan ima?

Kako da ti objasnim....

Zato što će ih protiv PAF realno koristiti, a protiv Kineza teško. Jer Kina i Indija teško da će ratovati direktno, no preko Pakistana.

Citat:
Indijski komandat RV se ne tako davno hvalio da je Rafal sposoban da izadje i na kraj sa kineskim J-20 zvucalo je da je po njemu Rafal cak i bolji lovac od J-20.


Bolodovao sam ti ključnu reč.

Citat: Ozbiljne nabavke koje Indija sprovodi su zbog Kine a ne zbog Pakistana. Za Pakistan bi im bio dovoljan Tejas bk2 (prakticno M2000 a M2000 je ono sto su oni i prvobitno hteli sa za MMCA)

Inidija i Kina, neće direktno ratovati, Pakistan i Indija hoće.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Napisano: 08 Jan 2021 13:21

Hektor ::1. Ne mogu se porediti Su-35 i Rafal sa 100% goriva jer Su-35 može da ponese više goriva nego što je Rafal težak. Pošteno je porediti ih sa onolilo goriva koliko im daje jednak "domet" i nije sporno ko tu bolje stoji.
Možemo ovako do besvesti. Na papiru se porede laki, srednji i teški avioni. Ja sam krenuo od nekog realnog scenarija i za šta su pravljeni Rafal i Tajfun.

Samo skrećem pažnju na to da Rafal ima odličan dolet. Takođe da su oni itekako vodili računa o tome gde su razmeštene rakete radi postizanja najveće ubojitosti, optimizacije potrošnje goriva itd. Su-35 i F-15 imaju nešto prednosti u doletu u odnosu na Tajfun i Rafal, ali nije 50%.

Šta onda reći za zemlje koje su se decenijama pouzdale u MiG-21 za odbranu neba ili sad Gripen i F-16.

Hektor ::2. Informacije koje mi imamo o ishodima duela ne smatram verodostojnim, ali i da ih prihvatimo, to su dueli u strogo propisanim uslovim gde avioni krenu jedan drugom u susret a to tako ne izgleda u stvarnom sukobu. U stvarnom sukobu, karikirano gledano F-15 ne primi borbu i napravi "krug", za to vreme Rafal/EF idu na sletanje, jer goriva više nemaju, a da vijaju bržeg ne mogu.
Ne znam kako teku te vežbe. Sumnjam da tamo negde u nekoj razvijenijoj zemlji, koja je ujedno napravila jedan ili drugi avion, sede neki bezveznjaci. Sve što nama padne na pamet, njima je 10 puta više. Prošlo je proveru u praksi. Mi polazimo od nekih nejasnih polaznih pretpostavki. Oni već decenijama usavršavaju taktike.

Hektor ::3. Ja nisam pominjao šanse R-73 za pogodak, već sam samo reagovao na tvoju tvrdnju da je pitanje da li bi Mig-29 mogao da zahvati u dolasku Rafal, jer ovaj ima smanjeni IC odraz. Zahvati R-73 i to u automatskom modu maleni dron sa klipnim motorčićem a kamoli šta drugo...
Može da zahvti Rafal naravno. Govorio sam o tome da li može da ga obori u dolasku?! Naravno da može i R-73 jeste još vrlo sposobna raketa. Samo je stvar verovatnoće koja je na strani Rafala drastično u njegovu korsit.

Hektor ::Ps: Rafal je fantastičan avion, ali neke stvari koje se tiču sirove snage ne smeju da se zaborave. USA nema nikakav problem da tehnološki savršen F-35 prodaju skoro bilo kome, ali stari F-22, ne daju nikom... A šta to F-22 ima a što F-35 nema?
Ima supermanevarbilnost, kojom za nijansu šije Su-27/30/35 familiju tamo gde je bitno, gde je to stvarno upotrebljivo.
Veliku maksimalnu brzinu.
Daleko bolje ubrzanje.
Supersonično krstarenje, mada se i F-35 može dovesti na mah 1,2 uz nešto dodatnog sagorevanja.
Pa nisu bili ludi da to izvoze kad nema aviona koji bi se tome suprotstavio ozbiljno.

Dopuna: 08 Jan 2021 13:43

A.R.Chafee.Jr. ::Citat:
Indijski komandat RV se ne tako davno hvalio da je Rafal sposoban da izadje i na kraj sa kineskim J-20 zvucalo je da je po njemu Rafal cak i bolji lovac od J-20.


Bolodovao sam ti ključnu reč.


J-20 je daleko od nekih željenih performansi. Potrebni su jači motori. Nema top. Mislim da je u bliskoj borbi za bilo koji moderni lovac laka meta.

Koliko zasad razumem ovaj koncept, prvenstveno je namenjen za korišćenje raketa velikog dometa, te prodiranje u neprijateljski prostor za napad na zemaljske ciljeve preciznom municijom. Da li će dobiti neke rakete za dejstvo po brodovima i drugim zemaljskim ciljevima ostaje da se vidi. Ne vidim da može išta ozbiljno nositi u untrašnjim spremnicima čime bi se napali brodovi.



offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Da kažemo da izbije sukob, nebitno između koga protiv Indije. Ono što me zanima je kako u Indiji planiraju da reše logistiku i održavanje aviona borbeno sposobnim u uslovima sukoba kada sad imaju logističku noćnu moru.

Jedva krpe avione koje poseduju decenijama i za koje bi dosada trebalo da drže sve u malom prstu, a kamoli da uvedu još neki tip aviona u svoj sastav.

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

U cemu to Rafal bije po manervabilnosti familiju Su27 aviona, molim te prosvetli nas Leonardo?

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Koliko sam ja razumeo mislio je na F-22 ne na Rafale.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Napisano: 08 Jan 2021 17:14

Tako je. Govorim o F-22. Rafal i Tajfun su ipak deltaši, te uz svu pomoć kanara i ostalog ipak gube dosta brzo brzinu ukoliko se jače povuče ručica u zaokretu. To ne mora biti nužno loše u sprezi sa nišanom na kacigi i novom genarcijom raketa ukoliko se želi ući u krug protivniku. Kao kobra kod Su-27 familije. Samo što nije poželjno u većem pičvajzu. Već možda 2 na 2, jer imaju dosta dobar povećaj brzina pa se mogu kockati ako zagusti. Ipak mislim da je prednost pilota u Su-35, te pogotovo F-22 i Su-57.

Opet jako zavisi od efikasnosti IC raketa-la.

Sve ovo ostalo tipa F-16/18, MiG-29, pa moguće i teže derivate Su-27, mislim da Rafal ipak drži u šaci u bliskoj vazdušnoj borbi.

Govorim za borbu topovima. F-16 je dobar u ustaljenom zaokretu ali to mu mogu poremetiti Rafal i Su-35. Hornet i SH su preslabi u vertikali za pomenuta dva. Tu ga svi moderni deltaši tuku. Džaba mu dobra kontrola nosa pri malim brzinama kad ne može da prdne kad svi pomenuti krenu ka gore.

Za Hornet i SH znaš da će da te vuku dole u borbu pri malim brzinama. Predvidivo je...

Dopuna: 08 Jan 2021 17:24

Možda će se napraviti neka ultimativna nadogradnja Su-35 nekim tehnologijama sa Su-57. Tu prvenstveno mislim na aktivan vid zaštite, te AESA radar. Neka dalja fuzija senzora nisam siguran, ali bi bilo korisno.

Zašto sam ja za to da se sve batali, te da se bilo kakav Su-57 uvede u naoružanje.

offline
  • Pridružio: 26 Jun 2019
  • Poruke: 3154

Ima tu jedna sjajna stvar na strani Rafala, a to je nova MICA-RF NG:
za razliku od postojeceg modela, NG dobija AESA ARS GSN, sto joj jako pomaze da pogodi stelt-avione i avione opremljene ometacima nove generacije. Ako racunamo da ce i Meteor dobiti istu AESA ARS GSN, jasno je da Rafale ima jake karte.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Wisdomseeker ::Da kažemo da izbije sukob, nebitno između koga protiv Indije. Ono što me zanima je kako u Indiji planiraju da reše logistiku i održavanje aviona borbeno sposobnim u uslovima sukoba kada sad imaju logističku noćnu moru.

Jedva krpe avione koje poseduju decenijama i za koje bi dosada trebalo da drže sve u malom prstu, a kamoli da uvedu još neki tip aviona u svoj sastav.


Sve činjenica, ali je pitanje na koju kartu će igrati. Rusima je evidentno u interesu da ceo region snabdevaju oružijem, ali da nema ozbiljnog sukoba.

Ukoliko se zaoštri kriza SAD sa Kinom, tu bi onda mogla Indija da treaži vezu sa zapadom i SAD. Gde bi visoku tehnologiju uvozila od njih. Meni je lako zamisliti da Su-57 i nova generacija motora završi u Kini ukoliko Indija odustane. A to bi im gadno pomrsilo račune.

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Mislim da oni imaju daleko veći problem od pukog prelaska na drugog dobavljača.

Transfer tehnologije ti ništa ne znači ako nemaš stručne ljude. Oni sada ne mogu kvalitetno da održavaju generacijski stare avione a kamoli najnovije. Jedno je inžinjer ali ne zavijaju šrafove uvek oni, već zaposle srednjoškolca ili crnjak ako zaposle priučene pa ovaj umesto kilo-ključa dovati paliju za polugu. A znamo da im vlada korupcija na sve strane.

Karikiram ali nije daleko od istine!

Možda su dobri u programiranju ali im hardware nešto slabo ide od ruke. O ceni da ne govorimo, nabavka rezervnih delova im je misaona imenica u miru a kamoli u ratu. Novi avioni im više sede na zemlji nego što su u vazduhu. A imaju pregršt različitih tipova borbenih aviona.

1, Suhoj Su-30
2. MiG-29
3. Rafal
4. Tejas
5. Mig-21
6. Mirage 2000
7. Jaguar

Da lupaš glavom u zid da nađeš delove za sve ove avione u vreme sukoba

Gde su trenažeri 2 ili tri tipa, AEW i transportna avijacija. Kako ko dođe na vlast kupi nešto novo iz druge zemlje. Imaju barem 7-8 zemalja kao dobavljače aviona i rezervnih delova.

JA bi se utepo iz ma da moram da vodim njihovu logistiku.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Boeing dobio odobrenje da ponude indijcima F-15EX
Arrow https://www.mycity-military.com/Avioni/McDonnell-D.....e_196.html
Citat:Boeing has received a licence from the US gov. to offer its F-15EX fighter jet to the Indian Air Force (IAF).

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 935 korisnika na forumu :: 16 registrovanih, 3 sakrivenih i 916 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: brundo65, dragoljub11987, goxin, havoc995, Insan, JOntra, Koridor, kovac9mm, Krvava Devetka, kybonacci, mikki jons, pein, radionica1, sasa76, wizzardone, šumar bk2