Sistemi S-300 i S-400 "Triumf"

142

Sistemi S-300 i S-400 "Triumf"

online
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 4874
  • Gde živiš: Novi Sad

Ево и шести који чита, упија и не усуђује се да коментарише Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Feb 2009
  • Poruke: 335
  • Gde živiš: Nis

Svi citamo i ucimo.



offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Од те њихове командне структуре имам ноћне море..те овај подређен овоме, па онда овоме, а може и овоме..сунце ти пољубим, па где је ту једноставност...изгледа она од михајла калашњикова, овде не важи, о једноставности..

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Prоblеmi sаdејstvа (PVО Rusiје)

Gеnеrаlnо hiјеrаhiјu PVО u izvršnоm оdnоsnо аktivnоm (udаrnоm) bоrbеnоm smislu činе tri fаktоrа silе:

1. Prоtivаzdušni rаkеtni kоmplеksi
2. Lоvаčkа аviјаciја
3. Еlеktrоnskо оmеtаnjе

Svа tri fаktоrа silе su i sа kvazipаsivnim (nеudаrnim) bоrbеnim dеlоvimа, kојi sе оglеdајu prе svеgа u :

1. Sistеmimа izviđаnjа stаnjа u VаP-u:

1.1. Rаdаri rаznih vrstа klаsičnоg tipа (uključuјući i lеtеćе)
1.2. Pаsivnа pеlеngаciја, prе svеgа rаdаrskih signаlа
1.3. Оstаli izvоri prе svеgа zаhоrizоntаlni i kоsmički rаdаri аli i pеlеngоvаnjе rаznih kоmunikаciја pa i kosmička sredstva

2. Sistеmimа vеzе
3. Sistеmimа kоmаndоvаnjа

Pо prirоdi nаbrојаnе tеhnikе, cеlоkupnа PVО sе suštinski grupisаlа u tri cеlinе kоје su svаkа zа sеbе u vеćеm ili mаnjеm hiјеrаhiјskоm pојаvnоm оbliku:

1. Lоvci
2. Rаkеtni kоmplеksi (uključuјući u mаnjој mеri tоpоvе)
3. Vојskа zа еlеktrоnskо rаtоvаnjе

Dоk su kоd lоvаcа i rаkеtаšа hiјеrаrhiје јаsnо ustrојеnе prеmа nоsiоcimа udаrnе silе, hiјеrаrhiја Vојskе zа еlеktrоnskо rаtоvаnjе је ustrојеnа оkо Sistеmа еlktrоnskоg izviđаnjа i slоbоdnо sе mоžе rеći prе svеgа оkо klаsičnih rаdаrа. Tа hiјеrаrhiја prе svеgа imа svоје kоrisnikе a onda zatim i prosleđivanje na druge instance. Njој је јеdnаkо kоrisnik јеdinicа rаkеtаšа ili lоvаcа kао i јеdinicа pоstаvljаčа еlktrоnskоg оmеtаnjа.

Nаrаvnо, svi nоsiоci UDАRNЕ SILЕ su оspоsоbljеni dа SАMОSTАLNО dеluјu i zbоg tоgа imајu SОPSTVЕNА srеdstvа i izviđаnjа i kоmаndоvаnjа i vеzе. Nа primеr rаkеtаši imајu svоје intеgrаlnе rаdаrе (а svе čеšćе i pеlеngаtоrе rаdаrа na višim taktičkim nivoima) dоk su lоvci glаvni kоrisnici lеtеćih rаdаrа (оsim bоrtоvih nаrаvnо). I јеdinicе zа pоstаvljаnjе smеtnji imајu svоје intеgrаlnе rаdаrе оsim intеgrаlnih pеlеngаtоrа .
Tаkvа slikа uspеšnоg sаmоstаlnоg dејstvа sе mеđutim nа bојištu gubi vrlо brzо sа prеlаskоm nа višе prоstоr(vrеmе)-mаtеriјаlnе nivое. Nо pоglеdајmо prvо tе оsnоvnе nivое kојi su primаrnо ustrојеni zа sаmоstаlnо dејstvо.


1. NIŽI TAKTIČKI NIVO – DIVIZION


1.1. Divizion kod PVO Suhoputnih

Divizioni o kojima govrimo su divizioni sistema Buk i sistema Antej (S-300V). Suhoputni divizioni su uvek imali karakteristiku višestrukih vatrenih jedinica upravljanih sa jednog mesta. Praktično u sovojoj osnovi model upavljanih baterija cevne artiljerije posle II sv. rata a i kasnije pa i danas osim što je velike cevne artiljerije nestalo.
Na primer i dan danas PVO divizion Suhoputnih može da se svede na model cevne artiljerije sa početka 50-tih tipa:
SON + KUZA odnosno kasnije VAZA + KRAB. Suštinski taj model se nastavio i sa pojavom sistema KRUG i KUB, gde je prvi dugo bio pod komandom KRAB-a, da bi na kraju većina KUB-ova bila pod KRAB-om a KRUG-ovi pod POLJANOM-D1. Interesantno je da od tog modela nisu odustali ni dan danas, problemi u funkcionisanju nisu bili do modela nego do sredstava. Da ne ulazimo u detalje razlika kod KUB-ova i KRUG-ova ovaj sadašnji model zapravo još više je sličan početnom obliku.
Sledeći su principi kod takvog DIVIZIONA:

1. Vatreni delovi imaju radare koji osim nišanske funkcije obezbeđuju sekundarno i
mogućnost akvizicije – suštinski vatreni delovi odgovaraju BATERIJAMA
2. Više vatrenih delova je pod jedinstvenom komandom, pod komandnim punktom
koji OBAVEZNO raspolaže akvizicionim radarom

Današnji oblik DIVIZIONA ANTEJ je sa samo dva nišanska radara (mada ih može biti do 4) pod zajedničkim komandnim mestom (KIS-om) koji ima na raspolaganju radar OBZOR.
Sličan njemu je i recimo DIVIZION BUK-a koji može da ima od 3 do 6 nišanskih radara pod zajedničkim KIS-om kome je na raspolaganju radar KUPOL.
Ovakav model je dobro odgovarao nekadašnjoj ogromnoj kopnenoj vojsci SSSR-a, ali je veliko pitanje da li je u današnje vreme optimalan. Ako posmatramo po kanalnosti po ciljevima vatrene jedinice i prema tome njihove divizionske KIS-ove, danas se može reći da je broj ciljeva za dodelu na gađanje praktično optimalan. Štaviše, usled osobina modela sama raspodela je vrlo dobra, bolja nego u drugom (sledeća glava) modelu kod Vozdušnih, time bolja što je proces borbe kraći. Međutim ako primenimo pravilo o broju osmatračkih radara prema vatrenim odnosno nišanskim radarima model ne zadovoljava najviše kriterijume, GLEDANO KAO SAMOSTALAN DIVIZION. Trenutno se taj problem rešava ad hoc ukoliko je moguće, ali sistemskog rešenja za sada nema zvanično. Za točkaške varijante bi ga bilo lako ostvariti i to i jesu sadašnja ad hoc rešenja ali guseničnih nema mada se nova sredstva ipak pojavljuju. Štaviše Suhoputni i ne drže mnogo do samostalnih diviziona na ovom nivou, naprotiv oni zapravo dejstvo raketnih sistema ANTEJ i BUK vide ili U SKLOPU BRIGADA ili što je novina U SKLOPU MEŠOVITIH BRIGADA ali to su drugi taktički nivoi.
Strani kupac ovih sitema mora dobro da pazi pri opremanju da obezbedi maksimalno kvalitetan rad samostalnih divizona BUK i ANTEJ jer strani kupac uobičajeno NEMA RAZNE DRUGE OPCIJE koje Rusi sebi mogu da dozvole.

1.2. Divizion Vazdušne PVO

Divizion Vozdušne PVO nema tako direktnu prošlost u svom modelu ili bar ne toliko jednoznačnu. Neki precizan osvrt na prošlost bi bio više uopšten. Ima nekoliko stavki koje su uslovile takav divizion. Pre svega Vazdušna PVO je imala uglavnom pozicioni karakter, sistem BERKUT čak stacionaran. Osim toga, ona je u startu uglavnom ustrojavana kao veća funkcionalna celina u kojoj su pojedini divizioni gubili svoju samostalnost u većim formacijama uglavnom pukovskim i brigadnim. U ruskom jeziku se razlika između PVO Suhoptnih i PVO Vazdušnih suštinski opisuje u razlikama između reči SJEDINJENA i OBJEDINJENA, ali u srpskom jeziku čini se da se ta razlika u živom jeziku slabo primećuje. Verovatno bi najadekvatnije bilo opisati Suhoputnu kao GRUPISANU (zapravo kao MOGUĆE GRUPISANU) a Vazdušnu kao ZDRUŽENU.
Paradoksalno, združivanje Vazdušne PVO je počelo oko sistema ASURK koji je u nekoj meri srodan KRAB-u. Vazdušna PVO je za razliku od Suhoputne vrlo brzo otišla u izgradnju složenih hijerarhija zasnovanih na sve modernijim i modernijim KIS-evima koji su redom usledili, istina i sa slepim i sa bočnim granama. Ali glavna grana je dalje išla preko VEKTORA i SENJEŽA do BAJKALA u taktičkim okvirima a na višim nivoima je dugo dominirao Alamaz u raznim verzijama. No to je na drugim nivoima.
Kako bilo, prelazak na sistem S-300PT a zatim i na S-300S i tim redom dalje je suštinski promenio dotadašnju Vazdušnu PVO. Jednako mnogo i to u najnegativnijem smislu je promenio i raspad SSSR- a koji je ne samo ukinuo stare sisteme (NEVA, VOLHOV, VEGA) već je praktično došao glave i sistemu S-300PT.
Ipak, do tog trenutka divizion je dobio osnovnu formu. Malo je komplikovano ali moramo da primetimo da je rad SAMOSTALNIH DVIZIONA uvek u nekoj meri bio prisutan u Vazdušnoj PVO, uvek mada se sa vremenom smanjio procenat takvih. Sa druge strane mnogi strani korisnici su divizione često tako koristili. Jasno je PRIMEĆENO da divizion BOLJE deluje u realnim okolnostima ako POSEDUJE SPOSTVENU AKVIZICIJU. U samom SSSR-u je unutar hijerarhija bio stalno prisutan neki vid niskovisinskih radarskih postova. Što je najvažnije SSSR se na kraju 70-tih jako bojao krstarećih raketa. I kao što je ANTEJ-u stavljeno na dužnost obaranje taktičkih projektila tipa Lens i Pluton pa mu zato dodat sektorski radar, tako je svekolikom Vazdušnom PVO dato da se bori protiv krstarećih raketa. To je uslovilo pre svega pojavu Krokodila, specijalizovanog radara za niskoleteće ciljeve. On je ispitan još na starim raketnim sistemima Neva, Volhov i Vega i ti sistemi pod upravom Senježa su relativno dobro obarali tomahavkolike ciljeve ali u jednoj kiklopskoj formaciji. Tako je Krokodil postao obavezan deo svakog diviziona S-300PT. Međutim ima i jedno međutim, baš ta prva verzija, nišanskog radara, UOPŠTE NIJE IMALA MOGUĆNOST AKVIZICIJE pa su formirani manji sastavi podržani dodatnim radarima, osim već poznatog Lešinara koji će do danas ostati prepoznatljiva figura u svim sistemima nadalje sve do S-400. Tako je SVAKI NIŠANSKI RADAR dobio JEDNOG KROKODILA kao niskovisinskog detektora. Kako je projekat ultramodernog radara ST-68 propao usled prevelike cene, dorada projekta koja je u stvari bila SASVIM DRUGI radar je data Ukrajincima i tako su nastali ST-68U i kasnije ST-68UM zvanično nazvani Niva. Radar je u proizvedenom obliku imao dobre svevisinske karakteristike i dobro se uklapao za podršku NEZAVISNIM DVIZIONIMA ili kao ojačanje manje ili veće pukovske formacije. Idealno, svaki divizion je trebao da ga ima. Osim prve, nulte serije S-300PS, svi ostali proizvedeni (i modernizovani stari) sistemi nadalje su dobili mogućnost akvizicionog rada i sa nišanskim radarima. No, struktura DIVIZIONA Vazdušne PVO je dobila formu:

1. Nišanski radar
2. Niskovisinski specijalizovani detektor Krokodil
3. Svevisinski radar Niva

Vazdušna PVO PO DEFINCIJI nije računala mnogo na samostalno dejstvo diviziona kao osnovno jer osnovno je bilo vezano za sledeću borbenu hijerarhiju PUK i time se vezivala za rad ne samo Lešinara već i specijalizovanog KIS-a koji je večiti par sa Lešinarom. Jedan od razloga pukovske formacije je bio i to što su verzije S-300 sve do PM verzije bile U PRAKSI ČETVOROKANALNE PO CILJU a ne šestokanalne kako je ANTEJ već izgurao. Sami divizioni su postali poslovični po tome što su Krokodile i Nive skoro po pravilu dizali na stubove (često i same nišanske radare) i tako stvarali fenomenalnu sliku stanja u VaP-u na malim visinama, što je bilo stvarno efikasno ne samo proitv krstarećih raketa nego i protiv avijacije u niskom letu ali je zato sa druge strane činilo vreme svijanja i razvijanja veoma dugačkim, obzirom na potencijal sistema da bude brz u tim radnjama. Međutim to je specifično ruska potreba jer nigde kao tamo nema OGROMNIH šumskih pojasa koji su DEO URBANE ukupne celine, tipično ruski ogromne. U današnje vreme Krokodila i Nivu je ukinuo Padljot, koji se takođe viđa i na stubovima i koji je pratioc svakom divizionu pa je danas struktura NOVIH DIVIZIONA:

1. Nišanski radar
2. Svevisinski radar Padljot

Dakle, poredbeno, divizion Vazdušnih je dva puta manji po vatrenim delovima i obzirom na KIS ima ne samo manje vatrene mogućnosti nego mnogo manji manevar vatrom i slabiju manipulaciju nišanskim radarima a sa druge strane, specifično gledano dva puta veću popunjenost spoljnim radarima odnosno na neki način veću samostalnost akvizicije i manju glomaznost. Razlike u divizionima usloviće i razlike na sledećem taktičkom nivou.

2. SREDNJI TAKTIČKI NIVO

Ako Bog da nastavljam za jedno 3-4 dana ovo mu dođe skoro kao pola uvoda...

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 636
  • Gde živiš: Split

Napisano: 26 Dec 2013 12:35

2 nove regimente S-400 sustava dostavljene Ruskoj Armiji (2014-e idu 3 regimente S-400 sustava) Smile Smile Smile


http://ria.ru/defense_safety/20131226/986569217.html

Dopuna: 26 Dec 2013 15:40

2014 će bit brutalna godina .... ovo su koliko razumin novi S-300V4

Land Forces to receive long-range anti-aircraft missile system S-300V4 in 2014
http://en.itar-tass.com/russia/712990

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2012
  • Poruke: 1250

Што брутална година???

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 636
  • Gde živiš: Split

Iskander M ::Што брутална година???

Modenizacija:

- S-300PM na Favorit standard
- S-300V na S-300V4 standard

Isporuka:

- 3 regimente S-400
- novi S-300V4

+ hrpa "malih" sustava ... u postocima rastu ne ispod 50% godinu za godinom ...

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

I sta na kraju bi sa ovom 40N6 dometa 400 km ? Jel ima ikakvih zvanicnih najava vezanih za nju ?

Koliko trenutno ima pukova S-400 Trijumf ?

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 636
  • Gde živiš: Split

ray ban11 ::I sta na kraju bi sa ovom 40N6 dometa 400 km ? Jel ima ikakvih zvanicnih najava vezanih za nju ?

U proizvodnji je.

http://ria.ru/defense_safety/20131120/978374905.html

Sa zadnjim isporukama od danas ... 7 pukova .... iduće godine 10. Very Happy

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Stavljeno pod striktnu vojnu tajnu, što znači da su bar malo odmakli sa domačom verzijom, a za izvoznu se kao čeka ...
Pravo da ti kažem mislim da će GIS da prođe tek 2016.-2017. ajde možda sma malo pesimističan ali na to mi onako sve vodi ...
Do 120 pa i do 180 km je mnogo drugačije nego kad neko zapali da ostvari 340 ili čak i više.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 990 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 9 sakrivenih i 941 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, Andrija357, Apok, bojank, Boris90, Brana01, bufanje, darkangel, Dimitrise93, FOX, Georgius, Kubovac, Kvazar, ladro, ljuba, M1los, menges, mercedesamg, mihajlo.hrin, milanovic, moldway, nemkea71, nextyamb, pacika, procesor, proka89, Sirius, SlaKoj, solic, srbijaiznadsvega, Srki94, Steeeefan, tmanda323, Valter071, voja64, YU-UKI, zillbg, Čivi, 79693