Automati u naoružanju

58

Automati u naoružanju

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2008
  • Poruke: 2292

HK32 je pushka (prototip) razvijena pedesetih godina specijalno za konkurs finske armije po finskim vojnim specifikacijama (konkurs za sluzhbenu automatsku pushku).



Na konkursu je uchestvovala zajedno sa koleginicama iz Svicarske (SiG510-3 - 7.62x39) i Danske (Madsen LAR - 7.62x39). Pobedila je finska pushka Valmet Rk.62 koja je i usvojena u naoruzhanje.


_____________________________________________________________



@...


Tema su automati u naoruzanju...

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 04 Avg 2009
  • Poruke: 74

da li neko zna nesto vise o automatu "zagi" M91 hrvatske proizvodnje, da li su im cevi bile hromirane?

offline
  • profesor Istorije
  • Pridružio: 06 Okt 2008
  • Poruke: 710
  • Gde živiš: tu, u kraju

ovde ces naci sve sto te zanima

http://www.mup.hr/1120.aspx

offline
  • Pridružio: 01 Okt 2010
  • Poruke: 282




sta mislite o ovom automatu?, pomalo zaboravljen, ali kazu da je radio posao vrhunski


offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Mislim da sam ja postavio nekoliko skenova o njemu - M3A1 grease gun, pumpalica za mast...Više je ličio na proizvod vodoinstalaterske radionice. Korišćen je kao prigušeno oružje, a proizvodili su ga još Argentinici i Kinezi (oni, naravno, bez licence).

U ''Metku'' je svojevremeno (mislim u dva natavka) izlazio članak o tom čudnom konstruktoru, Džordžu Hajdu, koji je na kraju ipak uspeo da napravi automat koji je ušao u masovniju serijsku proizvodnju.

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5744
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

Maajka ::da li neko zna nesto vise o automatu "zagi" M91 hrvatske proizvodnje, da li su im cevi bile hromirane?



Dali ovaj Zagi ima kakav kundak koji bi mogao da se rasklopi?

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3152
  • Gde živiš: bela crkva banat

joooj,gde si ovo nasao !Smile podsetio me na moj prvi "izlet" u slavoniju... komad koji sam ja imao u rukama bio je izradjen od neke fluorescentne plastike, licio je na decju igracku! imao je zicani nazovi kundak koji se izvlacio. nisam gadjao iz njega pa ne mogu nista da komentarisem, ali eto,proradile emocije... Smile

offline
  • sema 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2010
  • Poruke: 1

moze li mi neko opisati kako funkcionise automat M 49/57 Cvetic/Maticev 7,62mm,mislim na nacin punjenja i okidanja.

Dopuna: 05 Okt 2010 17:25

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2008
  • Poruke: 2292

@sema

Imaš skenirano pravilo nekoliko stranica unazad.

__________________________________________________________





Osnovni britanski automat za vreme drugog svetskog rata bio je dobro poznati Sten, veoma jednostavan za masovnu proizvodnju i jeftin ali efikasan i dovoljno pouzdan. Po završetku rata Sten je trebalo zameniti modernijim automatom dizajniranim po novim, mirnodopskim specifikacijama. Masa nije smela biti veća od šest funti (2.72 kg) bez okvira, teorijska brzina gađanja ne veća od 600 metaka u minuti, kapacitet okvira između 30 i 60 metaka uz mogućnost montaže standardnog puščanog bajoneta. Više konstruktora je ponudilo različite prototipove koji su testirani između 1947. i 1952. godine. Konstruktor George Patchett je još 1942. godine dizajnirao automat koji je Sterling Engineering Company izradila u manjem broju primeraka a britanski padobranci su ga testirali pred sam kraj rata gde se solidno pokazao. Taj automat je zahtevao određene modifikacije i na kraju ovog opsežnog istraživanja, septembra 1953. godine u naoružanje je usvojen modifikovani automat Sterling L2A1 konstruktora George-a Patchett-a.

Sve ostale konstrukcije testirane na konkursu, otišle su u zaborav. Neke od tih konstrukcija zaslužuju pažnju makar samo zbog inventivnosti konstruktora i pojedinih, do tada neviđenih pristupa i rešenja koja će tek kasnije imati primenu i odjek.



Eksperimentalni automat BSA iz 1949. godine (Birmingham Small Arms Company);



Bio je to kompaktan automat koji je funkcionisao na uobičajenom principu slobodnog trzaja zatvarača, automatski ciklus započinjao je sa zatvaračem u zadnjem položaju ali nije imao klasičnu ručicu za zapinjanje. Ulogu ručice zatvarača igrala je naročita plastična obloga (montirana na metalnom tubusu) koja je obuhvatala cev a kontakt sa zatvaračem bio je ostvaren preko jedne šipke smeštene iznad cevi. Da bi se automat zapeo bilo je potrebno tu oblogu deblokirati zakretanjem te povući unazad pri čemu je šipka potiskivala zatvarač duž cevastog sanduka, protiv njegove povratne opruge, do kraja unazad. Potom se zatvarač vraćao i preko šipke potiskivao oblogu u prednji položaj a sam se zaustavljao u položaju za paljbu čime je veza između šipke i zatvarača bila prekinuta. Obloga je u prednjem položaju bila blokirana a ponovo se prilikom zapinjanja oslobađala zakretanjem. To je omogućavalo brzo "pump action" zapinjanje automata slobodnom rukom, bez skidanja šake sa rukohvata, a konstrukcija navlake za zapinjanje je obezbeđivala njeno mirovanje pri paljbi. Zatvarač se takođe mogao fiksirati u krajnjem zadnjem položaju uz pomoć pomenute obloge (njenim zakretanjem).

Automat je imao sklopivi uvodnik okvira sa leve strane te se okvir mogao lako preklopiti napred zbog lakšeg transporta i održavanja, bezbednijeg nošenja ili eventualnog otklanjanja zastoja. Sklopivi kundak nije ometao zapinjanje a u sklopljenom položaju oslonac za rame je olakšavao pridržavanje automata. Regulator paljbe je ujedno i kočnica a smešten je sa leve strane rukohvata na dohvat palca desne šake. Mušica je podesiva po visini a zadnji nišan je preklopni diopter sa otvorima za 100 i 200 jardi. Automat je neko vreme usavršavan, prilagođavan montiranju bajoneta, redizajniran je oblik navlake za zapinjanje i uvedeni su zakrivljeni okviri ali je na kraju ocenjen kao komplikovan i otišao je u zaborav.


Automat BSA spreman za paljbu;




Ukupna dužina : 697 mm
Masa : 2.9 kg
Dužina cevi : 203 mm
Kalibar : 9mm
Ožlebljenje : 6 žlebova desnog koraka
Hranjenje : kutijasti okviri kapaciteta 32 metka
Teoretska brzina gađanja : 600 metaka u minuti


_____________________________________________________________


Eksperimentalni automat MCEM 2




Ovaj zanimljivi prototip automata iz 1944. godine bio je vrlo naprednog dizajna za to vreme i mnoge kasnije, veoma uspešne, svetske konstrukcije bazirale su se upravo na tom konceptu. MCEM 2 je delo talentovanog poljskog oficira i konstruktora Podsenkowskog i jedan je od prototipova testiranih u sklopu MCEM istraživanja (Machine Carbine Experimental Models) sprovedenog u Enfield-u. Bio je to veoma kompaktan, jednostavan i robustan automat sa specijalnim slobodnim obuhvatnim zatvaračem i vrlo dugom cevi u odnosu na dužinu sanduka. Imao je 18-metni bifilarni okvir smešten u rukohvatu a teški, dugi, "teleskopski", delimično cevasti zatvarač, čijom konstrukcijom je postignuta mala dužina oružja, je u momentu opaljenja potpuno obuhvatao 216 mm dugu cev. Na zatvaraču se sa gornje prednje strane nalazi otvor za koji se pri zapinjanju automata kači prst a na sanduku iza prednjeg nišana postoji odgovarajući prorez. Automatski ciklus započinjao je sa zatvaračem u zadnjem položaju. Kundak je služio kao futrola, sastojao se od žičanog rama i platnene navlake a fiksirao se na zadnji kraj sanduka uz pomoć bajonet priključka. Rukohvat je sačinjavao uvodnik okvira na koji su montirane plastične obuhvatne korice. Regulator paljbe je obostran i smešten je na ramu ispred obarače. Fiksni nišani su zaštićeni bočnim štitnicima.

MCEM 2 je imao solidan balans i mogao se koristiti kao pištolj ali je "teleskopski" zatvarač, bez obzira na masu kojom je konstruktor pokušao usporiti brzinu paljbe, imao kratak hod uslovljen kratkim sandukom pa je kadenca bila ogromna. To je za posledicu imalo jako lošu kontrolu pri rafalnoj paljbi. Kasniji prototipovi imali su uređaj za usporenje brzine gađanja smešten u kućištu mehanizma za okidanje čime je brzina svedena prihvatljivih 700 metaka u minuti ali se vojska odlučila za automat Sterling L2A1. Kako bilo, obuhvatni "teleskopski" zatvarač je nešto kasnije primenjen na čehoslovačkim automatima Sa. 23, potom na izraelskom UZI-u itd.

Ukupna dužina : 598 mm
Masa : 2.72 kg
Dužina cevi : 216 mm
Kalibar : 9mm
Ožlebljenje : 6 žlebova desnog koraka
Hranjenje : kutijasti okviri kapaciteta 18 metka
Teoretska brzina gađanja : 1000 metaka u minuti

offline
  • Boskovic
  • IT-Programmer
  • Pridružio: 26 Feb 2009
  • Poruke: 1092
  • Gde živiš: Zasad u Svedskoj

Ajd reko ovde da ubacim sunjao sam malo po netu i pronadjem ovu kopiju mp5 ili novu varijantu SMGa (automata)





Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1332 korisnika na forumu :: 53 registrovanih, 5 sakrivenih i 1274 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, A.R.Chafee.Jr., Apok, Asparagus, Atomski čoban, bankulen, bojank, bojcistv, Boris90, Botovac, comi_pfc, cvrle312, darcaud, darkangel, Dimitrise93, Dorcolac, Duh sa sekirom, dule10savic, FileFinder, Frunze, galijot, Georgius, gorantrojka, HogarStrashni, Ivan001, kikisp, Krvava Devetka, Kubovac, kybonacci, Lubica, LUDI, Luka Blažević, mackenzie, mercedesamg, Metanoja, mile09, mile23, Mirage 2000N, NoOneEver Dreams, oldtimer, operniki, Panonsky, Panter, Parker, RecA, Srki94, Srle993, tmanda323, Tragač, VJ, wolf1, zziko, Žrnov