MUNICIJA kalibra do 14,5 mm (vrste i načini obeležavanja)

305

MUNICIJA kalibra do 14,5 mm (vrste i načini obeležavanja)

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 48

Sto se tice pouzdanosti Belom municije danas ode blizu 2000kom. (nisam sve sam naravno 😁) iz CZ99 i zbrojevke...
Nije bilo ni jednog zastoja zbog neopaljenje metka(jedan CZ samo nije dobro izbacivao caure, al to je vec do pistolja).
Al ko sto rece kolega, za licnu bezbednost jedino da nemam drugi.
Takodje i Belom metak 7.62x39 je nesto malo slabiji (manja pocetna brzina) od PPU metka.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Vzor50 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 08 Avg 2016
  • Poruke: 623

Za gađanje meta biramo onu municiju koja nam leži i koju "voli" sprava koju koristimo, uz faktor cene. Pa i ako zakaže niko neće glavu izgubiti. Ali, što se kaže, "šta bi poneo u rat" to je devetka PPU. Isto tako CZ Shadow 1/2 su npr odlični pištolji kojima sportski strelci ostvaruju vrhunske rezultate. Ali nigde nisu usvojeni kao službeni.



offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 1026

Upravo to što si naveo je od krucijalne važnosti, najpre treba uzeti u obzir da li je određeno oružje ili municija našlo svoju primenu kod onih kojim od toga zavisi život. Ne broj krugova na meti niti "padanje divljači u vatri".
Ako već govorimo o 9x19mm, dovoljan je podatak da je PPU jedan od glavnih dobavljača NATO, a S&B već skoro 15 godina ne zadovoljava ne naročito zahtevne i rigorozne zahteve. Pametnom dosta.

offline
  • Pridružio: 26 Nov 2023
  • Poruke: 697

Ne znam o kakvim zahtevima je reč ali ja godinama ne čuh da je neko imao bilo kakav problem sa S&B. A ispucale su se tone, doslovno. U principu, nema greške sa bilo kojim od ta dva proizvođača u 9x19.

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 1026

Jednostavni zahtevi da ne glavi kada se koristi iz automata, uglavnom zbog cepanja vrata ili krzanja dna čaure.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 21424

A automat je recimo MP-5, gde je izvlacenje caure iz lezista teze i opterecenja barutnih gasova na cauru veca nego kod pistolja, zbog poluslobodnog zatvaraca (umesto zabravljenog).
Ili u automatima sa slobodnim zatvaracem, gde su pritisci kada krene zatvarac unazad jos veci.
I eto problema ako je caura malo slabija koji se kod pistolja nikada nece ispoljiti.

offline
  • Vzor50 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 08 Avg 2016
  • Poruke: 623

A ako se vratimo na sport, oni strelci koji spravljaju municiju će rado i uvek prvo uzeti čauru PPU.

offline
  • Pridružio: 26 Nov 2023
  • Poruke: 697

Ok, pokrenuta je priča o pištoljima. Automate nisam ni razmatrao.
@bojank
Da li se to dešava isključivo kod rafalne paljbe ili ima problema i sa jedinačnom?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 21424

Uvek. Bitan je princip rada oruzja,
Jos jedna stvar sa automatima - posto (sa par izuzetaka) imaju duze cevi od pistolja, znaci da je duze vreme dejstva maksimalnih pritisaka na cauru (jer zrnu treba vise vremena da napusti cev, jer mora da predje veci put). Sto dodatno stavlja slabije caure u los polozaj.

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2010
  • Poruke: 1026

Identičan problem se dešavao u SFRJ, odnosno JNA sa municijom 7,62x25mm koju je pravila "Pobjeda" iz Goražda. Dok je PPU pravio vrlo dobru, čak odličnu za vojne standarde, ona sa signaturom "PG" je bila od prvog do zadnjeg dana problematična kada se koristi automatom.
Pošto je vojska raspolagala velikom količinom automata PPŠ, M49 i M56, uvek i bez greške se dešavalo uzdužno cepanje vrata čaure metaka iz Goražda. Pištoljima TT33 i M57 ponekad, ali automatima - redovna pojava.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1766 korisnika na forumu :: 72 registrovanih, 10 sakrivenih i 1684 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 5109 - dana 09 Dec 2025 16:28

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 4. Ozrenska, 9191vs, A.R.Chafee.Jr., Baždaranac, Ben Roj, bojan1234, bojan_t, bolimejoli, Boris BM, Brana01, colji, DalmatinacMF, darionis, Despot1, Dioniss, Django777, Dovla 1980, DrMrak, FOX, france93, gagidjuric, goran.vvv, GveX, ivan_8282, Jakonjveliki, jodzula, K-1A, Kajzer Soze, kreker, kunktator, kuntalo, lord sir giga, mačković, mikrimaus, Milan A. Nikolic, mile.ilic75, mnn2, MrNo, nemkea71, nnnnnnnnnn, Nobunaga, Orc, Panter, Pekman, Petarvu, ping15, PlayerOne, Podljub, Posmatrač u uniformi, Radio operater, raptorsi, shaja1, Sioux7674, sistem22, Srdjadj70, stegonosa, stokssone, tamno.nebo, umpah-pah, vaci, vathra, VBoss, Velizar Laro, Vrač, Walkers, Zavulon, zeka013, zmajognjeniivan, zubri, Živković, Žrnov