Prvi Srpsko-Turski rat 1876-1877

2

Prvi Srpsko-Turski rat 1876-1877

offline
  • Šuca  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 10 Feb 2011
  • Poruke: 386
  • Gde živiš: Aleksinac

Ali sto je interesantno,iz ovoga,mozemo da vidimo da je u Srpsko-Turskim ratovima bilo ne samo ruskih dobrovoljaca,nego i dobrovoljaca iz drugih drzava,koji su nam pomagali u stvaranju nase drzave i oslobadjanju ostalih delova nase zemlje.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25185
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Po pitanju dobrovoljaca.
Do sredine juna, kod Šapca su stvorene dve dobrovoljačke brigade sa 2729 dobrovoljaca pod komandom potpukovnika Gruje Miškovića.
Kod Kruševca oko 300 dobrovoljaca pod komandom arhimandrida Nićifora Dučića.
U Kladovu su se prikupljali bugarski dobrovoljci, oko 400-500 ljudi, koje je organizovao bugarski komitet preko svojih delegata.



offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

Mixelotti ::@Šuco stićićemo do Aleksinca samo malo da povežmo dešavanja i pomenemo bitne detalje u skladu sa naslovom teme Wink

Pregledavajući sadržaj Wikipedije, primetio sam da autor(i) nisu obradili događaje u istočnoj Srbiji, pa s obzirom na naslov teme "Prvi Srpsko-Turski rat 1876-1877" da se podsetimo šta je o tome napisano.
Eto i google nas stavio na 3-će mesto kao izvor o ovoj materiji.
Da ne ostanemo dužni, pa da predstavimo slikom i glavnokomandujućeg srpske vojske na Moravskom frontu, generala Mihaila Černjajeva.


"Тимочка (Зајечарска) војска, која је, према почетном операцијском плану Врховне команде, имала да брани источну границу Србије, прешла је 19.јуна ту границу и покушала да заузме Кулу ради појачања својих одбрамбених положаја. Међутим, збпг жилавог отпора тусрских снага којима је командовао Осман-паша, један од најталентованијих турских војсковођа (нарочито се истакоао годину дана доцније у одбрани Плевне од напада руске војске), била је принуђена на повлачење.

Турска војска (око 20.000 људи) прешла је у против напад, упала у Србију и заузела Велики Извор (село с/и од Зајечара, лична примедба), стављајући под дејство своје артиљерије целу долину Тимока, до самог Зајечара.


Сви покушаји пуковника Лешјанина да поврати Велики Извор завршили су се неуспешно, јер се Осман-паша на заузетим положајима "зарио као граната". Српска Врховна команда је због тога наредила генералу Черњајеву да с Тимочком војском, која је стављена под његову комаду, и делом Моравске војске истера турске снаге из Србије и поврати Велики Извор.

Пре но што је отпочео напад на турске снаге у долини Тимока, Черњајев је ојачао зајечарске трупе: Ваљевском бригадом I и II класе, Београдском бригадом I и II класе, са три батаљона Крушевачке бригаде I класе, 7 артиљеријских батерија једном пионирском четом. Поред тога, одлучио је да у исто време кад отпочне напад на Велики Извор, са два одреда изврши диверзију према Кули (једним одредом из села Брегова преко села Косова и Рабова, а другим са Кадибогаза преко села Салаша и Раковице) у циљу угрожавања непријатељске позадине и привлачења његових снага од Великог Извора".

Одред мајора Кирјејева (описаћу његово ангажовање у следећем топику) није успео да се са Кадибогаза (с.Ново корито) пробије ка Кули, тако да није успео да допринесе дејствима у бици за Велики Извор. О томе у наставку

Dopuna: 18 Maj 2011 23:50

Mixelotti ::Po pitanju dobrovoljaca.
Do sredine juna, kod Šapca su stvorene dve dobrovoljačke brigade sa 2729 dobrovoljaca pod komandom potpukovnika Gruje Miškovića.
Kod Kruševca oko 300 dobrovoljaca pod komandom arhimandrida Nićifora Dučića.
U Kladovu su se prikupljali bugarski dobrovoljci, oko 400-500 ljudi, koje je organizovao bugarski komitet preko svojih delegata.


Иако смо већ прешли на дејства вредно је било што су споменути и добровољци. Ја сам нашао за сходно да допуним „Mixelotti“-ја, да не би било да смо неког намерно изоставили, а према подацима, био је то импозантан број људи.

„Када је јуна 1876.године Србија објавила рат Турској , из Босне и Херцеговине, Црне Горе, Војсводине и Македоније прелазе у Србију многи добровољци., од којих је (како је „Mixelotti“ навео) 14.маја 1876.године у Шапцу формиран и посебан добровољачки корпус.
Велики број добровољаца упућен је и од „Словенског комитета“ из Русије (око 2.350 људи, међу којима и више официра с генералом М.Черњајевим на челу), (Кладово и Крушевац, су већ споменути). Али и у Зајечару, такође се прикупило око 1.000 добровољаца Бугара, са намером да упадну у Бугарску и подигну устанак.
У току рата, на Моравском фронту оперисало је неколико добровољачких јединица из других крајева: батаљон добровољаца из Војводине (око 2.500 бораца), Црногорски батаљон под командом војводе Маше Врбице, руско-српски и руско-албански батаљон (од Срба и Албанаца са Косова и Метохије) са руским командним кадром. Ускоро су од црногорских, српских, руских и бугарских добровољачких формација формиране две добровољачке бригаде (од по 4 батаљано), а после одласка руских добровољаца (7.новембра 1876.године) ове јединице су реорганизоване, па је од 1.бригаде и коњичког пука образована Добровољачка дивизија.
У саставу Дринске војске борио се и добровољачки одред Италијана –Гарибалдинаца, у чијем је саставу било и нешто Француза, Немаца, Чеха, Белгијанаца и Норвежана".
Да не бисмо чекали тему II Српско-турски рат, да наставимо континуитет:
"1877-1878.година у саставу српске војске образован је тзв. добровољачки кор од 3 батаљона у којем је, поред добровољаца југословенских националности, било и нешто Аустријанаца и Немаца.
По завршетку рата део добровољаца остао је у српској војсци и заузео високе положаје (међу њима и браћа Јуришић-Штурм, од којих је Павле у ратовима 1912-1918., командовао дивизијом, а потом армијом)."

Vojna enciklopedija, Drugo izdanje, Beograd 1971. strana 496.


O ličnostima, koje su naveden postoje kraće-ili duže biografije na internetu, pa se možete informisati. Posebno je interesantan članak o Maši Vrbici:
http://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/.....vrbici.htm

offline
  • Šuca  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 10 Feb 2011
  • Poruke: 386
  • Gde živiš: Aleksinac

ljubasav ::
- Knjaževačka vojska - nepoznat broj vojnika , pod komandom potpukovnika Đure Horvatovića

Da nije Djuro Horvatovic bio samo komandant IV.korpusa,a ne Knjazevacke vojske ili sam ja nesto pobrkao?

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

Šuca ::Da nije Djuro Horvatovic bio samo komandant IV.korpusa,a ne Knjazevacke vojske ili sam ja nesto pobrkao?

Nipošto. Ali doćićemo dotle.
Vi pošto rekoste da ste iz Aleksinca, počeliste odatle.
Ja pošto sam živeo u ulici sa njegovim imenom, proučio sam lik i delo, ličnosti u čijoj ulici sam stanovao. Tako sam ja započeo pisanije od Knjaževačke vojske.
@Mixelotti, reče: @Šuco stićićemo do Aleksinca samo malo da povežmo dešavanja i pomenemo bitne detalje u skladu sa naslovom teme.

Nego vi stadoste. Bilo bi sada korektno da nam prezentirate "Proklamaciju", a da nastavimo pisanje o događajima posle juna meseca, na svim frontovima, pa na kraju da dostignemo "kandidaturu" za nastavak teme "Drugi Srpsko-turski rat 1877-1878"

pozdrav

offline
  • Pridružio: 15 Feb 2010
  • Poruke: 178
  • Gde živiš: Kragujevac

Proklamacija

scr.digital.nb.rs/plakati/dinastije/obrenovici/mid/PL-149-016.jpg

offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 1285

Boj na Šumatovcu:
http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1998/08/article-03.html

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25185
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Sken Šumatovačke bitke
knjiga: Znamenite bitke i bojevi Srpske i Crnogorske vojske (knjiga II)

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

Време за наставак:
После неуспеха у повратку Великог Извора, преношења дејства на простор Бугарске и иницирања устанка, ствари су се искомпликовале.


НАПУШТАЊЕ ЗАЈЕЧАРА И КЊАЖЕВЦА
После неуспешног напада Књажевачке војске на Белу Паланку, Турци су до почетка јула сконцентрисали целу Сулејман-пашину дивизију у Белу Паланку и 3.јула прешли у офанзиву, присиљавајући ослабљену Књажевачку војску да се повуче на Пандирало. Међутим, сви њихови покушају да заузму Пандирало (примедба – ја сам тај простор 10х15км, препешачио уздуж и попреко и разговарао са мештанима, они тај топографски објекат „Пандирало“ као такав не познају, па сам дошао до решења, да је то простор око села Бабин Кал – на правцу Б.Паланка-Сврљиг), остали без успеха до 18.јула, када су се књажевачке трупе, због неповољног развоја борбе на Грамади, саме повукле на Тресибабу, а сутра дан са деловима леве колоне Моравске војске, на положаје за непосредну одбрану Књажевца.
За напад на Књажевац Турци су ангажовали Ејуб-пашин корпус, ојачан Сулејман-пашином дивизијом и тек после тродневних жестоких борби заузели га ноћу 23/24.јула. Изнурене српске снаге повукле су се на положаје код Соко Бање и Лукова.
Непосредно после тога од трупа Моравске и Тимочке војске формирана су 4 корпуса:
1.Корпус (27 батаљона) од трупа на Делиграду;
2.Корпус (30 батаљона) од трупа на положају Јанкова клисура – Грамада;
3.Корпус (22 батаљона) од трупа код Лукова (правац Бољевац-Параћин), и
4.Корпус (20 батаљона) од трупа код Соко Бање (ето где је постављен пуковникЂ.Хорватовић)
После пада Књажевца обраћена је нарочита пажња одбрани линије Соко Бања – Луково, јер се сматрало да ће Турци наставити офанзиву у том правцу. На положају Луково – Калафат било је концентрисано око 20.000 српских војника.


Pukovnik Milojko Lešjanin


Kralj Milan Obrenović

offline
  • Šuca  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 10 Feb 2011
  • Poruke: 386
  • Gde živiš: Aleksinac

Kad smo vec kod napustanja gradova,mogo bih da dodam su Turci izvrsili velika zverstva nad neturskim stanovnistvom,cak je Aleksinac opljackan i zapaljen.A ima i podataka da su jednog vojnog doktora koga su uhvatili sa ranjenicima ubili a ruku na kojoj je nosio povez Crvenog krsta,iskasapili.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1110 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 7 sakrivenih i 1059 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Bokiboks, Boris90, ccoogg123, Djokislav, DPera, DragoslavS, Džordžino, esx66, FileFinder, Fog of War, hyla, Ivica1102, JOntra, Još malo pa deda, Kubovac, ladro, laganini123, laki_bb, ljuba, Luka Blažević, maiden6657, mercedesamg, milanovic, mrav pesadinac, mrvica78, naki011, Nemanja.M, Nobunaga, Pohovani_00, prashinar, proka89, royst33, Srle993, ss10, Sumadija34, Tvrtko I, VJ, x9, zeo, Zerajic, zlaya011, 1107