Rat u Ukrajini - 2017, 2018, 2019, 2020, 2021. godina

547

Rat u Ukrajini - 2017, 2018, 2019, 2020, 2021. godina

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2317

Kolega dragon. Kažeš plaćaju u eurima i da nisi rekao da plaćaju išta mimo svifta. Razumiješ protuvrijednost svoje izjave? Mimo činjenice da svoje predpostavke tumačiš kao moju izjavu.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Stug

Ne razumem te. Ako pričamo o Nemcima? Nemci i Rusija trgovinu odvijaju u EU valuti, preko Swifta šta je kontradiktorno? Pojasni

offline
  • Pridružio: 17 Nov 2021
  • Poruke: 444

Stug
ako prvredni sistem ne valja, logicna je posljedica da financije nisu kako treba da budu, znaci ne spinujem, niti mi tako nesto pada na pamet, samo nemozes ovde reci trecinu istine i onda tvrdit da je to kompletna istina.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2317

@dragon. Kada trguješ preko Swifta trguješ u dolarima (zamjenska valuta zar ne?). Ako Nijemci trguju sa Rusima preko Swifta onda ne trguju u eurima. Tu trgovinu možeš izraziti u dolarima, eurima, pezosima ili šlinglingzima ali trguješ u dolarima.

@Neutral: imaš uzroke i posljedice. Uzrok pada cccp-a je bio velika potreba za stranim valutama koje nije mogao obezbijediti. Priliv mu je bio sve manji (mala cjena energenata) a potražnja sve veća (rat u Afganistanu se ovdje naj više ističe). Sovjetima devize i nisu toliko trebale u samom savezu. Bili su oni samodostatni itekako. Ali. Za projekciju svoje moći su im trebale itekako. Kuba (i njeni afrički izleti), Afganistanu itd. Trku u naoružanju je sovjetski savez mogao bez problema dobiti. Po kvantiteti ali svakako i po inovativnosti. Onaj omerički star wars je tigar na papiru. Izmišljeni da cccp troši pare dok oni plaćaju neke studije izvodivosti koju su tisućama puta jeftinije od stvarnog proizvoda. Ali. Hipersonik im presudi sada. Sovjetski djete izvojeva Rusima paritet. Zanimljivo. Sljedeća stavka - potraživanja. Ako juga nije mogla naplatiti svoje milijarde (jednoznamenkasti broj Iran i irak) šta misliš koliko su sovjetima svi ostali dužni? I onda imaš. Moraš platiti kredite kojima si garant, a priliv manji nego potreban. Znači. Uzrok - manjak love koji je trebao biti naplaćen iz energenata a njemu cjena mala.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32325

Pisao sam i ranije al ajde imao sam prilike popričati sa jednom švabicom radi kao nastavnik u školi kaže ima dosta đaka koji neznaju nemački i nije u pitanju odvojena nego normalna škola.

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

[quote]@dragon. Kada trguješ preko Swifta trguješ u dolarima (zamjenska valuta zar ne?). Ako Nijemci trguju sa Rusima preko Swifta onda ne trguju u eurima. Tu trgovinu možeš izraziti u dolarima, eurima, pezosima ili šlinglingzima ali trguješ u dolarima. [quote]

Cekaj dolar jeste zamenska valuta ali je i Euro isto tako zamenska valuta, i to na drugom mestu, razlozi postojanja zamenskih valuta da ne objasnjavamo. Trgovina izmedju Rusije i Nemacke se odvija u dolarima zbog Rusije zato sto je Rusija insistira na PETRODOLARU (mada je bilo pregovora da placanja energetskih proizvoda isto stave ne euro ali za sada bez mnogo uspeha.)a ne zbog SWIFT-a. On je maltene program mreza koji omogucava bezbedne transakcije kroz sifrovane poruke. Da Rusija ne insistira na petrodolaru moglo bi da se tranasakcije odvijaju i u drugim valutama izmedju njih dvoje. Zasto zato sto je to korespodencija izmedju dve banke, npr banka u frankfurtu i banke u Moskvi. Tacno je da ako se transakcija odvija u dolarima SAD moze zahtevati da transakcija ide preko banaka u SAD, pa da onda u skladu sa svojim zakonom ili sankcijama prema odredjenim firmama zamrzne sredstva. Ali to ne moze raditi kada se transakcija odvija u drugim valutama, SWIFT to ne zabranjuje to zavisi iskljucivo od onih koji ucestvuju u transakciji.
Ako SWIFT sve radi u dolarima moras mi poslati neki link nesto, koji potvrdjuje tu tvrdnju. Ali da u pravu si izmedju Rusije i Nemacke ne odvija se placanje gasa i nafte u eurima vec u dolarima. Ali ostalih proizvoda vecina je u eur.

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

[quote="dragon986"]Citat:Tacno je da ako se transakcija odvija u dolarima SAD moze zahtevati da transakcija ide preko banaka u SAD, pa da onda u skladu sa svojim zakonom ili sankcijama prema odredjenim firmama zamrzne sredstva. Ali to ne moze raditi kada se transakcija odvija u drugim valutama, SWIFT to ne zabranjuje to zavisi iskljucivo od onih koji ucestvuju u transakciji.



Čekaj, u ovo se baš nešto ne razumem. Da li to SAD kontrolišu SWIFT ili možda bolje pitanje da li ga mogu kontrolisati ili ne?

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Mogu ako se trguju u dolarima, i kroz njihove banke bilo gde u svetu, onda mogu traziti da sredstva idu preko americke teritorije i da ona na osnovu toga primenjuju akcije. Ali ovako trgovine i transakcije u drugim valutama i drzavama ne. SWIFT cine nekoliko hiljada banaka i potpisnica. To je ono sto ja znam. Ovo o cemu STUG prica to mi je novo zbog toga i trazim da mi pojasni i potvrdi nekako.

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

dragon986 ::Mogu ako se trguju u dolarima, i kroz njihove banke bilo gde u svetu, onda mogu traziti da sredstva idu preko americke teritorije i da ona na osnovu toga primenjuju akcije. Ali ovako trgovine i transakcije u drugim valutama i drzavama ne. SWIFT cine nekoliko hiljada banaka i potpisnica. To je ono sto ja znam. Ovo o cemu STUG prica to mi je novo zbog toga i trazim da mi pojasni i potvrdi nekako.


Nije inače pitanje upućeno samo tebi nego prosto me zanima. Znači, SAd nemaju uticaj na SWIFT ukoliko se transakcija ne obavlja preko njihove banke i ukoliko ide preko teritorije SAD. U drugim slučajevima nemaju nikakvog uticaja na SWIFT?

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

How is SWIFT governed?

SWIFT is a cooperative company under Belgian law and is owned and controlled by its shareholders (financial institutions) representing approximately 3,500 firms from across the world. The shareholders elect a Board of 25 independent Directors, representing banks across the world, which governs the Company and oversees the management of the Company. The Executive Committee is a group of full-time employees headed by the Chief Executive Officer.

SWIFT is overseen by the G-10 central banks (Belgium, Canada, France, Germany, Italy, Japan, The Netherlands, United Kingdom, United States, Switzerland, and Sweden), as well as the European Central Bank, with its lead overseer being the National Bank of Belgium.
n 2012, this framework was reviewed and the SWIFT Oversight Forum was established, in which the G-10 central banks are joined by other central banks from major economies: Reserve Bank of Australia, People's Bank of China, Hong Kong Monetary Authority, Reserve Bank of India, Bank of Korea, Bank of Russia, Saudi Arabian Monetary Agency, Monetary Authority of Singapore, South African Reserve Bank and the Central Bank of the Republic of Turkey. The SWIFT Oversight Forum provides a setting for the G-10 central banks to share information on SWIFT oversight activities with a wider group of central banks.

SWIFT is committed to open, constructive and regular dialogue with oversight authorities, as well as with individual jurisdictions. The oversight focuses primarily on ensuring that SWIFT has effective controls and processes (e.g. in terms of security and resilience) to avoid posing a risk to financial stability and to the soundness of financial infrastructures.
SWIFT does not monitor or control the messages that users send through its system. All decisions on the legitimacy of financial transactions under applicable regulations, such as sanctions regulations, rest with the financial institutions handling them, and their competent international and national authorities. As far as financial sanctions are concerned, the focus of SWIFT is to help its users in meeting their responsibilities to comply with national and international regulations.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1085 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 6 sakrivenih i 1055 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, babaroga, Boris BM, CikaKURE, comi_pfc, Dimitrije Paunovic, draganca, Georgius, Hexe, hyla, Ivan001, jaeger, Još malo pa deda, Kubovac, Milometer, nenad81, nesa1962, ostoja, raptorsi, S2M, skvara, stegonosa, suton, Vlada1389