|
Poslao: 25 Maj 2026 15:31
|
offline
- bojcistv
- Ugledni građanin
- Pridružio: 19 Sep 2018
- Poruke: 494
|
Imaš neki link za te Ose iz stekova? I Osa je koliko ja znam ok PVO sistem. Dobar za ove dronove koji lete prema rafineriji.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Maj 2026 15:39
|
offline
- Pridružio: 21 Maj 2008
- Poruke: 16562
|
bojank ::Da mogu da ih nadoknade proizvodnjom ne bi vadili rane verzije Ose iz stekova.
Ако мислиш на ракете на Осама, логично је да су их прилично испуцали, а нове мислим да више не праве.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Maj 2026 15:44
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5755
|
esko_hz ::raketaš ::esko_hz ::Šta je tačno postignuto sinoćnjim ruskim napadima je upitno. U biti se radilo samo o lijepoj demonstraciji sile, budući da je zgrada komande ukrajinske vojske u Kijevu bila prazna u vrijeme napada, a sigurno i mnogo ranije, kao i većina pogođenih skladišta. Proizvodnja oružja se ionako odvija u inostranstvu. Sve je to bila loša propagandna predstava za umirivanje ruske javnosti, a ne prava odmazda. Te uzalud potrošene rakete bile su mnogo skuplje od štete koju su napravile uništavanjem tih nebitnih praznih zgrada.
Na bazi kojih informacija izvodiš zaključak da je zgrada komande KOV bila prazna, ili skladišta ??
Radio sam niz godina u Zavodu TITO Vogošća , svaki dan bi poslije 16 sati lokomotiva izvuka dvadesetak vagona punih muniije iz kruga zavoda , i odvezla bi to nekuda , a onda bi se nakon par sati vratila sa praznim vagonima za slijedeći dan.
Po čemu bih ja kao direktor sektora za razvoj mogao znati što je u vagonima ??? jal to moj problem, jel to u mom opisu radnog mjesta i zadataka ?? nije , a svaka znatiželja ili takvo pitanje izaziva pozornost službe koja je za to zadužena.
Niđe veze. Radio si u pomenutom zavodu u mirnodopskim uslovima jel' de? Gdje je taj zavod bio 95-te godine i šta se u to vrijeme proizvodilo u njemu?!
U petoj godini rata, vojna i namjenska industrija Ukrajine je odavno reorganizovana i premještena u zapadne dijelove zemlje. Proizvodnja je raspoređena u manje pogone, koji su većinomi smješteni pod zemljom ili u posebno zaštićenim objektima. Paralelno s tim, razvijena je saradnja s evropskim kompanijama, dok su u nekim evropskim državama uspostavljeni i zajednički proizvodni i remontni kapaciteti.
Tako isto i zgrade komande. Komandni centri u Kijevu se ne nalaze u klasičnim administrativnim zgradama već su odavno smješteni u podzemnim i zaštićenim objektima, projektovanim da izdrže raketne i zračne udare.
PA UPRAVO SAM TI TO I GOVORIO U TOTALNO MIRNODOPSKIM UVJETIMA SE NIJE SMJELO ZNATI ŠTO SE RADI KOLIKO SE RADI I GDI SE ROBA NALAZI. ZNALI SU SAMO ODABRANI
Ja jako dobro znam što je u Vogošći rađeno do 95 , ali to nije za ovu temu.
Ti kao Internetski ratnik nemaš pojma o tome , novinari i anal litičari još manje.
Naravno da su pogoni dislocirani , a možda su i vraćeni strojevi natrag u prvotne pogone , Kako ti to možeš znati.
Naravno da je proizvodnja prebačena van Ukraine , pa evo Hrvatska je svjetski lider u proizvodnji dronova , samo se pitam odakle nam u RH Neodimij i Disporzij za magnete , odakle nam Litij i Crom za baterije. I ono totalno bezveze odakle nam amonijak , odnosno dušićna kiselina za TNT.
Jel tebi jasno da amerika od 1986 godine ne proizvodi TNT , da na tržištu nema nitroglicerina i da DUREX više ne radi kondome s premazom koji širi kapilare i qurac stoji satima tvrd ko kamen.
Za europčanke je to problem , pa nemožeš qurac premazati s amonijevim perkloratom pa da ti stoji satima, čak se dešava suprotno.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Maj 2026 15:55
|
offline
- Pridružio: 05 Avg 2006
- Poruke: 398
- Gde živiš: tamoDaleko
|
bojank ::Da mogu da ih nadoknade proizvodnjom ne bi vadili rane verzije Ose iz stekova.
Pa to je dobro za zapad. Projekat Ukrajina daje rezultate. Ima nade
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Maj 2026 16:02
|
online
- Pridružio: 20 Jul 2025
- Poruke: 317
|
Rusko ministarstvo vanjskih poslova najavilo je prijelaz na dosljedne napade na objekte ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u Kijevu nakon terorističkog napada ukrajinskih oružanih snaga u Starobilsku.
U izjavi na web stranici Ministarstva vanjskih poslova naglašeno je da je odluka povezana s napadom ukrajinskih trupa na akademsku zgradu i studentski dom Luganskog državnog pedagoškog sveučilišta u Starobilsku.
„Krvavi napad koji su izvele ukrajinske oružane snage na akademsku zgradu i studentski dom Luganskog državnog pedagoškog sveučilišta u Starobilsku (LNR) u noći 22. maja dronom bio je još jedna očita demonstracija nacističke i terorističke prirode kijevskog režima, koji namjerno napada civile i ne ustručava se hladnokrvno ubijati djecu“, stoji u izjavi.
„Zelenskijeva hunta i njezini zapadni sponzori, koji ukrajinskim oružanim snagama opskrbljuju alatima za počinjenje zločina protiv našeg naroda, cijelom su svijetu pokazali svoje flagrantno nepoštivanje međunarodnog humanitarnog prava“, naglasilo je Ministarstvo vanjskih poslova.
Ministarstvo je istaknulo grubo kršenje odredbi Ženevskih konvencija iz 1949. i njihovih Dodatnih protokola, koje predviđaju zaštitu civila u oružanim sukobima, kao i Konvencije o pravima djeteta iz 1989. i drugih ključnih normi međunarodnog prava.
„Sve je to postala kap koja je prelila čašu. U tim okolnostima Oružane snage Ruske Federacije pokreću sustavni, sistematski napad na objekte ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u Kijevu“, izjavilo je Ministarstvo vanjskih poslova. Prema ministarstvu, napadi će biti usmjereni na objekte za projektiranje, proizvodnju, programiranje i operativnu obuku dronova koje koristi kijevski režim uz pomoć NATO-ovih stručnjaka odgovornih za opskrbu komponentama, obavještajnim podacima i određivanje ciljeva. Posebno je naglašeno da se napadi planiraju i na centre za donošenje odluka i na zapovjedna mjesta.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Maj 2026 16:04
|
offline
- Trinitron1
- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Avg 2017
- Poruke: 3034
- Gde živiš: Beograd
|
ВН трансформатор Дњепровска 750 kV у Дњепропетровској области у близини насељеног места Василевка погођена је нападима дронова камиказе Геран-2, објавио је јуче 24. маја Телеграм канал «ИЗНАНКА» .
Видео снимак [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
--------------------------------------------------
Дњепропетровска област.
Војници из 36. моторизоване бригаде Источне групе снага ослободили су село Добропасово на правцу Покровское.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
---------------------------------------------------
Изгледа да је удар на Старобилск постао кап која је прелила чашу; руске оружане снаге почињу систематску кампању удара на објекте украјинског војно-индустријског комплекса у Кијеву.
+ Изјава Министарства спољних послова Руске федерације 25.05.2026 у 16:26Крвави напад који су извршиле украјинске оружане снаге на академску зграду и студентски дом Луганског државног педагошког универзитета у Старобилску у ноћи 22. маја коришћењем дрона постао је још једна очигледна демонстрација нацистичке и терористичке природе кијевског режима, који намерно напада цивиле и не оклева да хладнокрвно убија децу.
Хунта Зеленског и њени западни спонзори, који снабдевају украјинске оружане снаге алатима за чињење злочина против нашег народа, показали су целом свету своје флагрантно непоштовање међународног хуманитарног права. Ово је јасно кршење Женевских конвенција из 1949. године и њихових Додатних протокола, који регулишу заштиту цивила током сукоба, Конвенције о правима детета из 1989. године и низа других значајних међународних инструмената.
Све је ово постало кап која је прелила чашу. У овим околностима, руске оружане снаге покрећу систематску серију удара на објекте украјинског војно-индустријског комплекса у Кијеву, укључујући и конкретна места где се беспилотне летелице пројектују, производе, програмирају и припремају за употребу. Ове беспилотне летелице користи кијевски режим уз помоћ НАТО стручњака задужених за снабдевање компонентама, обезбеђивање обавештајних података и циљање. Удари ће бити усмерени и на центре за доношење одлука и на командна места.
С обзиром на то да су горе поменути објекти раштркани широм Кијева, упозоравамо стране држављане, укључујући особље дипломатских мисија и међународних организација, да што пре напусте град, а становнике украјинске престонице да избегавају приближавање војним и административним инфраструктурним објектима Зеленског режима.
Извор [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
ЕДИТ - Бржи био колега "Giskard".
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Maj 2026 16:05
|
offline
- Pridružio: 16 Feb 2025
- Poruke: 146
|
bojank ::Da mogu da ih nadoknade proizvodnjom ne bi vadili rane verzije Ose iz stekova.
A gde nestade ona “da se ne baci” logika kojom je pravdana upotreba AIM-7 protiv iranskih dronova? Sta je tacno razlika, osim ucesnika?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Maj 2026 16:35
|
offline
- Pridružio: 12 Okt 2014
- Poruke: 131
|
Ne znam za stare varijante Ose, ali s obzirom od čega brane objekte energetske infrastrukture, mene čudi da i ZSU 57/2 nisu vratili u operativnu upotrebu.
Na X snimaka gdje ih napadaju sa bespilotnim dugog dometa, radi se o letjelicama brzine 100-200km/h. Dušu dalo za PAA kalibra 23+mm, pa čak i teške mitraljeze.
U dosta slučajeva se vidi izostanak bilo kakvog PVO dejstva, što mi je neshvatljivo. Razumijem površinu teritorije, broj objekata koji je potrebno braniti, ali opet me svaki put začudi izostanak dejstva po BPL.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 25 Maj 2026 16:41
|
online
- 16.mabr
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 13 Mar 2026
- Poruke: 5
|
Meni je ovo sad skroz nejasno...
U počecima ovog rata, ja iskreno verujem da su Rusi imali mišljenje da će uspeti da deo Ukrainskog naroda okrenu protiv ovog režima.
Ok, sa moje strane gledano ispravan rezon.
Ali mi neide u glavu sad posle 4 godine rata, kada se sve iskristalisalo manje vise, da od toga nema nista.
Oni i dalje uporno odbijaju da udare konkretno.
Ok, razumem i da se vode mozda pravilima da neće biti kao Ukrainska vrhuška jer se onda nebi razlikovali mnogo od njih.
Ali ne razumem da im podiju decu namerno i ciljano i da oni uporno neogovaraju adekvatno, doduše neznam ja sad sta su oni pogodili po Kijevu, ali zar nebi mogli da im razjebu deo infrastrukture kojima se snabdevaju za pocetak iz jednog pravca, nekazem da treba da polupaju struju i igase svetla ali nogu na primer zeleznicke linije snabdevanja iz pravca Poljske recimo.
Evo čisto sam se malo pozanimao sa ovim i ima 6 glavnih ruta zeleznickog saodracaja koje na svoim pravcima u dubini od 100 km, imaju zanimljive mete, a opet dovoljno daleko od poljske granice da slučajno NEUVREDE Poljake.
1. Pravac Przemyśl – Medyka – Mościska II (ka Lavovu)
Ovo je najvažnija pruga koja vodi pravo do Lavova (oko 80 km od granice).
Mostovi i vijadukti: Da, ima ih mnogo. Linija prelazi preko nekoliko reka i lokalnih kanala. Najveći železnički mostovi i vijadukti nalaze se na samom prilazu železničkom čvoru Lavov.
Tuneli: Ne. Na ovoj konkretnoj deonici ravničarsko-brdovitog terena do Lavova nema klasičnih železničkih tunela.
2. Pravac Chełm – Dorohusk – Jagodzin (ka Kovelu)
Ovaj pravac ulazi u severozapadnu Ukrajinu (Volinska oblast) i vodi ka Kovelu (oko 65 km od granice).
Mostovi i vijadukti: Da. Odmah na granici pruga prelazi veliki i strateški važan železnički most preko reke Zapadni Bug. Dalje prema Kovelu pruga prolazi kroz močvarne i rečne oblasti gde ima više manjih mostova i nadvožnjaka.
Tuneli: Ne. Teren je izrazito ravničarski (Polesje), pa tuneli ovde uopšte nisu bili potrebni.
3. Pravac Hrebenne – Rawa Ruska (ka Lavovu)
Ova pruga spaja Poljsku sa Lavovskom oblašću sa severne strane (Rava Ruska je na samoj granici, a pruga nastavlja ka Lavovu, oko 65 km).
Mostovi i vijadukti: Da. Linija prolazi kroz brdoviti predeo (Roštoče) i preseca rečne tokove (poput reke Rata), zbog čega ima nekoliko manjih vijadukata i mostova.
Tuneli: Ne.
4. Pravac Hrubieszów – Izov – Volodymyr (LHS teretna linija)
Ova teretna pruga ide ka gradu Volodimir i dalje ka Kovelu.
Mostovi i vijadukti: Da. Ključni objekat na samoj granici je veliki železnički most preko reke Zapadni Bug. Linija je nedavno elektrifikovana na ukrajinskoj strani, pri čemu su rekonstruisani i prateći nadvožnjaci.
Tuneli: Ne.
5. Pravac Krościenko – Khyriv – Sambir
Ovaj prelaz se nalazi na samom jugu (podnožje Karpata). Unutar 100 km pruga ide kroz planinski i brdoviti reljef prema Sambiru i Stryju.
Mostovi i vijadukti: Da, izuzetno mnogo. Ukrajinske železnice su nedavno kompletno obnovile ovu deonicu i tom prilikom su rekonstruisale čak 10 železničkih mostova na potezu oko Hiriva i Starjave zbog planinskog terena i reke Strvjaž.
Tuneli: Ne u prvih 100 km. Iako je teren planinski, pruga prati rečne doline pa na ovom potezu nema aktivnih tunela (prvi veliki karpatski tuneli, poput Beskidskog tunela, nalaze se znatno dublje u unutrašnjosti Ukrajine, preko 150 km od poljske granice).
6. Pravac Malhowice – Nyzhankovychi – Khyriv
Ova pruga se zapravo spaja sa prethodnom (pravac 5) kod mesta Hiriv.
Mostovi i vijadukti: Da. Prilikom obnove ove istorijske "Linije 102" premošćeno je nekoliko lokalnih rečnih korita u pograničnom pojasu.
Tuneli: Ne.
E sad ako su mogli po Kijevu da tuku sa oresnicima onda mogu sigurno da opale 6 komada na 6 različitih pravaca pa po meti da imaju 6x6, sigurno bi porusili brdo toga.
Opet kazem neznam ja sta su oni ispogađali u Kijevu.
Ali ako su u sred noći porušili neke zgrade, a nisu ispogađali kljucne ljude, onda mi je to uludo, trosenje takvih resursa za premalo efekta.
Mada sta ja znam, mozda su i napravili neku ozbiljnu stetu.
Cuće se.
|
|
|
|
|
|