|
Poslao: 31 Maj 2026 22:13
|
offline
- Tvrtko I
- Ugledni građanin
- Pridružio: 23 Avg 2022
- Poruke: 310
|
bojank ::
Nisam rekao "okupacija" vec "vojna kontrola (teritorije)". Da li znas razliku?
Ne znam, za mene je to isto. Nadam se da ces mi objasniti razliku
bojank ::
To je ono sto ti zelis da procitas.
Ja tvrdim da sutra krene neko masovno ukrajinsko povlacenje usled... cegagod Rusi to ne mogu iskoristiti kako treba jer nemaju dovoljno mobilnih snaga.
Ali da, ako vec insistiras prilicno sam siguran da ce se deo bez naredbe o polaganju oruzja/povlacenja boriti i u slucaju kolapsa. Borili su se i 2022.
Ovo je sustina naseg razlicitog misljenja, obojica smo pratili dogadjanja od 2022 i dosli do potpuno drugacijih zakljucaka.
Pocecu od kraja, 80% Ukra se nikad nije dobrovljno borilo u SVO. Borili su se zato sto nisu imali izbora.
Kao potvrdu za ovu tvrdnju podsjecam da je u ljeto 2022, bar 20 videa postoji (i jedan iz Luganska) u kome ukri kazu ''..mi smo teritorajlna jedinica, branicemo svoj kraj ali necemo da ginemo u Donbasu".
To je prije operacije u Harkovu, a sto se tice te operacije, jedini razlog za uspjeh su izuzetne NATO informacije o velicini i kreatnju ruskih jedinica i cinjenica da su bar 60% istih cinile jedinice iz Luganska (mnogi od njih prisilno mobilisani) koje su napravili gore spomenuti video.
Ljudi nisu htjeli da ginu za "pro ruski Harkov" koji je 8 godina dernecio dok su oni ginuli.
Cim su "super elitne" ukro jedinice presle u Lugansk, odmah su im kicmu slomili kod Svatova.
Jos jedan primjer (ne)sposobnosti u istom "bjezanija Rusa periodu", je primjer 2 ili 3 napada koje su pokusali da izvedu na ruske jedinice koje su presle Dnjepar (prelazak Dnjepra jedina i ogromna greska Rusa u SVO).
Rusi su ih tako iskasapili da kad su se Rusi kasnije sa vojskom i civilima povlacili, ukri nisu prisli Hersonu jos 2-3 dana
Kad se kaze "kolaps" ja tu ne vidim "..neko masovno ukrajinsko povlacenje usled..", ja vidim pocetak gradjanskog rata u naci okupiranoj teritoriji. To se sve cesce spominje i u njihovim medijima.
Prema tvrdnji njihovog oficira (prosle godine) jos uvije 70% razgovora na frontu se odvija na ruskom. Kad ti ljudi dodju kuci, pa im neko pocne zabranjivati jezik kojim govore...
Dezerteri se vracaju kuci a TCC mafija hoce da ih hapsi...
bojank ::
Opet, kakve to ima veze onim sto sam ja originalno napisao?
Ako je tacno to sto sam napisao, zasto bi neko pokusao da okupira ili vojno kontrolira tu teritoriju kad 80% ljudi misli isto kao ti?
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 31 Maj 2026 22:21
|
offline
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 39701
|
+ Орлан-10, лебдећи изнад пута, раније је могао да омета мобилне комуникације, па чак и да чита информације са непријатељских СИМ картица.Слично томе, могао је да детектује Старлинкове, лебдећи изнад Старлинк терминала на украјинским беспилотним летелицама. Ако украјински дрон лети на висини од 30-150 метара, а Орлан-10 или 30 је најмање 10 метара изнад њега, може лако да детектује Старлинк сигнал, па чак и да га омета или детектује, и осветли га ласером како би напао украјинску беспилотну летелицу. Постоје и тешки дронови Орион, предстража, који могу да носе још више опреме која може да детектује, омета, па чак и обара украјинске беспилотне летелице. Зашто се не користе за заштиту наших залеђа? Плаше се да ће их оборити „пријатељска ватра“, па их подигните на висину од 5 км — могу да лете на тој висини, а њихова радио-извиђачка покривеност ће бити већа — и инсталирајте „пријатељске“ сигнале. Ефикасни менаџери или не знају да имамо такве беспилотне летелице или их више немају. На крају крајева, фабрика у Кронштату је у хаосу. Путеви дуж којих Украјинци ударају удаљени су 100-200 км од линије фронта. Ту би требало распоредити дронове Орлан, Орион и Форпост. Ако постоје, Орион и Форпост могу да носе барем радаре монтиране на хеликоптеру који могу да детектују украјинске дронове на даљини од 20 км, или оптику за хеликоптер која може да детектује на 10 км. Министар одбране је недавно посетио ЛБС и мислим да му нису рекли да Украјинци нападају путеве у нашој позадини. Дошао је да схвати како су дозволили напад на колеџ у Старбејеву или како се већ звао тај град, који је био удаљен 100-200 км од линије фронта. Речено му је да користе преносиве радаре, али сам чуо да га лажу: плаше се да доведу преносиве радаре и системе за електронско ратовање близу ЛБС-а, јер ће бити уништени, а онда ће морати да доставе финансијске извештаје. Уморићеш се од писања папира и ризикујеш да те пребију. Зато украјинске беспилотне летелице пролазе поред ЛБС-а. Детекција пријатеља или непријатеља је проблем, чак ни радар не може да каже да ли је пријатељ или непријатељ; могао би бити један од наших Орлана који се враћа из извиђања. Постоји и проблем са особљем: многи стручњаци за комуникације напустили су војску 2022. године, неки су чак побегли у Грузију. Стога, постоји мањак стручњака, а колико је комуникационе опреме, беспилотних летелица, радара и система за електронско ратовање изгубљено током повлачења. Украјинци показују заробљене беспилотне летелице Орлан у цеви, али зашто нису прелетеле конвој и пружиле заштиту? Беспилотне летелице Орлан могу то да раде док се крећу; оператери могу то да контролишу тако да се ниједан гад не приближи путу. Одговор је једноставан: ако изгубите или оборити беспилотну летелицу Орлан, да бисте доказали да је оборена, морате вратити остатке Орлана, иначе ћете бити кажњени. На почетку Централног војног округа имали смо око 1.000 средњих и тешких беспилотних летелица Орлан, Орион и Форпост. Чак и да су мотори 200 ових беспилотних летелица били истрошени, могли смо да покријемо све путеве до Кијева током наше офанзиве и повлачења из Кијева и повлачења из Харковске и Запорошке области, не би било таквих губитака.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 31 Maj 2026 23:23
|
offline
- Pridružio: 22 Dec 2024
- Poruke: 335
|
Hans Gajger ::мали офф,
зашто "ISW" касни са ажурирањем мапа у односу на "DIVGEN",
да ли имају различите изворе информација на основу којих ажурирају мапе, или "ISW" не жели да покаже како руси напредују, или обратно?
ISW je negde od vremena bitke za Pokrovsk otprilike postao beskoristan. Situacija koju prikazuje je toliko konfuzna i nemoguće je uhvatiti bilo kakvu logiku u stanju na terenu da to više ne vredi gledati. Ja lično mislim da razlog jeste taj što nastoje da nekako zamaskiraju kretanja na frontu koja im se ne sviđaju, ali ima i to da im na ruku ide način na koji je počeo da se vodi rat u kome je linija fronta fluidna pa mogu da šaraju po mapi.
Evo na primer kako danas izgleda po ISW-u stanje kod Guljajpolja, a Konstantinovka izgleda još luđe, ali to je grad pa ajde da kažeš teško je pohvatati gde se ko nalazi.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Jun 2026 00:33
|
offline
- Pridružio: 23 Nov 2024
- Poruke: 159
|
Patrick Lancaster ... Put smrti (dronovi, artiljerija) ... Donjetsk - Avdivka
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Jun 2026 11:36
|
offline
- Pridružio: 22 Jan 2012
- Poruke: 2384
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: sap, rovac, zoran MKD, kolle.the.kid, Trinitron1, Bobrock1, Žrnov, Panter, Gargantua, ILGromovnik, zlaya011, Rectifier
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
sap ::
Орехов би могао бити примарни циљ само ако руси планирају ослобађање овог дијела Запорошке области који је с лијеве обале Дњепра и без да обавезно притисну само Запорожје,а
у то сумњам,посебно у ситуацији кад вјерујем да дају приоритет борбама за донбас,конкретније
примицању Краматорску и Славјанску.
Ако им је тренутно такав оперативни план ,а вјерујем да јесте,то ће неминовно одвући дијелове
укро снага орјентисане и у овом,,средњем дијелу,,и олакшати русима напредовање у области
око Покровскојег.
У том смислу треба сагледати и евентуални руски покрет из Тернувате.
Kad kažem primarni Ruski cilj, na umu mi je ovaj deo fronta, južni, Zaporoški. Trenutno u odnosu na sektore Pokrovskoe i Velikomihajlovka. Uostalom, stava sam da upravo ova dva sektora čekaju rešavanje Orehovačkog džepa. Setimo se samo na koliko mesta su Rusi čekali i po godinu dana posle dostizanja odredjenih pozicija. Dok se ne ostvare predispozicije na nekom drugom pravcu pa tek onda pokrenu taj deo.
Ako pogledamo celokupan front, trenutno je najaktivnije na Konstantinovci i istočno od Donbaškog luka. Pa onda upravo ovaj deo zapadno od Gajčula.
Citat:Што се тиче овог ореховског лијевог и десног крила,рекао бих да ствари стоје овако;
Руси су ту јако збијени на Ореховском десном крилу.Логистички су ограничени на Васиљевку,а оперативно ослоњени само на Камјанско на врло уској просторији ограниченој језером,положајима десног крила Орехова и ријеком Конком.
Ту су укри у много повољнијој позицији плус имају цијело Запорожје иза себе.
Smatram da su ovde i jedni i drugi u stišnjenoj prostoriji. Nije ni Ukrajincima nešto bog zna kako lagodno. I njih isto muče skoro iste brige kao i Ruse. i oni imaju iza sebe rečicu Konka i one močvare oko Primorskoe. Tu Ukrima samo Orehov i put N-08 pružaju bolju poziciju.
Citat:Са друге стране,на руском десном крилу је друга пјесма.Ту руси имају одличну оперативну основу за развој дејстава,а наступају са веома јаком групацијом која је већ доста простора прегазила.Укрима је ту већ теже да одржавају одбрану широког простора и вјероватно ће да грчевито држе Омељник пробајући да вежу линију од Жеребеца према Конки са везом на Орехов и наравно Запорожје.
То је нека основа прилично изоловане али веома јаке одбране.
Мишљења сам да ће руси морати да појачају са сјевера ово наступање да себи олакшају ове операције,а поготово због тих недостатака на свом лијевом крилу.
Штоб реко онај кинез,,има ли ово смисла,,?
Ta linija kod Omeljnika i reke Žerebec je gradjena da se odupire napadima sa juga. A kako se stvari razvijaju ona će biti pritisnuta sa istoka ili čak i severa. Tako da slabe vajde od nje, nisu joj prilazi gradjeni da se odupire ovoj situaciji. Ovde vidim jedinu nadu po Ukrajince da nekako zaustave Ruse u donjem toku reke Verhnja Tersa sa spojem na Guljajpoljskoe. Ako bilo šta padne na ovom potezu, smatram da će Ukrajinci teško, al baš teško održati Orehov.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Jun 2026 11:45
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 22301
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: mkukoleca, Mcdado, Komentator, Georgius, Vlada1389, Kenanjoz, dac, Insan, DonRumataEstorski, Ray1973, MaRtInsrbija1993, tomigun, amaterSRB, nemkea71
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Tvrtko I ::...
Ne znam, za mene je to isto.
Onda nemoj da pametujes o tome sta sam ja mislio na osnovu sopstvenog neznanja.
Citat:
Nadam se da ces mi objasniti razliku
Cisto radi drugih koji ne znaju a za razliku od tebe imaju zelju i da nesto nauce
- Vojna kontrola teritorije - nedozvoljavanje protivniku da aktivno koristi tu teritoriju i mogucnost sopstvenog koriscenja te teritorije.
- Za razliku od okupacije ne bavi se administracijom i civilnim stanovnistvom. Deo svake okupacije je i vojna kontrola teritorije, ali nije svaka vojna kontrola teritorije okupacija.
Prvi dani SVO su verovatno skolski primer pokusaja vojne kontrole teritorije bez okupacije, gde ni Ukrajinske zastave nisu skidane, a lokalne administracije, ukljucujuci i lokalnu policiju ostavljene na miru.
Ostatak necu ni komentarisati, u tvojoj stvarnosti jedan od najvecih ruskih uspeha (zauzimanje Hersona) je promasaj, a jedna od najvecih katastrofa (ukrajinska protivofanziva) veliki uspeh. To je onda vec stvar vere, a u veru se ne dira.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Jun 2026 14:56
|
offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 7697
|
Citat:🇷🇺 Употреба дронова дугог домета "OWA" наставља да ескалира током 2026. године.
🇺🇦 Ваздухопловне снаге су пријавиле рекордних 7.433 лансираних дрона у организованим ноћним (и дневним) нападима у мају. Ово је премашило претходни „рекорд“ за скоро 1.000 и довело укупан број за 2026. годину на приближно 30.000.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Jun 2026 15:05
|
offline
- Pridružio: 21 Maj 2008
- Poruke: 16630
|
bojank :: Prvi dani SVO su verovatno skolski primer pokusaja vojne kontrole teritorije bez okupacije, gde ni Ukrajinske zastave nisu skidane, a lokalne administracije, ukljucujuci i lokalnu policiju ostavljene na miru.
Ово је кључни део који треба уоквирити.
По западним медијима, све где су ушли Руси је било "Russian-occupied" - окупирано од Русије.
А имамо:
- Крим, који је анектиран пре више од деценије (у потпуности уведен у РФ),
- четири републике које су на путу да буду анектиране у РФ
- делове Украјине на почетку рата за које Бојан наводи горе где смо имали војну контролу а остала цивилна контрола
- и на крају за делове Украјине који јесу окупирани - скорија ситуација са заузетим територијама ван отцепљених република.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Jun 2026 15:29
|
offline
- Trinitron1
- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Avg 2017
- Poruke: 3121
- Gde živiš: Beograd
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: Bubimir, sap, rovac, Žrnov, kolle.the.kid, Panter, Otto Grunf, ILGromovnik, zlaya011, Veless, zoranbig, bladesu
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Руси прешли канал Северски Доњец-Донбас, успостављајући мостобран на његовој западној обали у правцу Словјанск-Краматорск, те ослободили насељено место Тихоновка и приближили се на око 10 км од источне периферије Краматорска.
"LOSTARMOUR" [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Динамика ослобађања територија у 2026. години
Према аутоматским прорачунима мапе ДИВГЕН, руска војска је од почетка године ослободила 1.488 квадратних километара територије и 89 насеља.
За месец мај 232 квадратна километара.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Мањи помак код Рај-Александровке у самом насељу и даље на југ.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
|