Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

458

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

offline
  • Pridružio: 23 Avg 2022
  • Poruke: 310

bojank ::
Nisam rekao "okupacija" vec "vojna kontrola (teritorije)". Da li znas razliku?

Ne znam, za mene je to isto. Nadam se da ces mi objasniti razliku
bojank ::
To je ono sto ti zelis da procitas.
Ja tvrdim da sutra krene neko masovno ukrajinsko povlacenje usled... cegagod Rusi to ne mogu iskoristiti kako treba jer nemaju dovoljno mobilnih snaga.
Ali da, ako vec insistiras prilicno sam siguran da ce se deo bez naredbe o polaganju oruzja/povlacenja boriti i u slucaju kolapsa. Borili su se i 2022.

Ovo je sustina naseg razlicitog misljenja, obojica smo pratili dogadjanja od 2022 i dosli do potpuno drugacijih zakljucaka.
Pocecu od kraja, 80% Ukra se nikad nije dobrovljno borilo u SVO. Borili su se zato sto nisu imali izbora.
Kao potvrdu za ovu tvrdnju podsjecam da je u ljeto 2022, bar 20 videa postoji (i jedan iz Luganska) u kome ukri kazu ''..mi smo teritorajlna jedinica, branicemo svoj kraj ali necemo da ginemo u Donbasu".
To je prije operacije u Harkovu, a sto se tice te operacije, jedini razlog za uspjeh su izuzetne NATO informacije o velicini i kreatnju ruskih jedinica i cinjenica da su bar 60% istih cinile jedinice iz Luganska (mnogi od njih prisilno mobilisani) koje su napravili gore spomenuti video.

Ljudi nisu htjeli da ginu za "pro ruski Harkov" koji je 8 godina dernecio dok su oni ginuli.

Cim su "super elitne" ukro jedinice presle u Lugansk, odmah su im kicmu slomili kod Svatova.
Jos jedan primjer (ne)sposobnosti u istom "bjezanija Rusa periodu", je primjer 2 ili 3 napada koje su pokusali da izvedu na ruske jedinice koje su presle Dnjepar (prelazak Dnjepra jedina i ogromna greska Rusa u SVO).
Rusi su ih tako iskasapili da kad su se Rusi kasnije sa vojskom i civilima povlacili, ukri nisu prisli Hersonu jos 2-3 dana

Kad se kaze "kolaps" ja tu ne vidim "..neko masovno ukrajinsko povlacenje usled..", ja vidim pocetak gradjanskog rata u naci okupiranoj teritoriji. To se sve cesce spominje i u njihovim medijima.
Prema tvrdnji njihovog oficira (prosle godine) jos uvije 70% razgovora na frontu se odvija na ruskom. Kad ti ljudi dodju kuci, pa im neko pocne zabranjivati jezik kojim govore...
Dezerteri se vracaju kuci a TCC mafija hoce da ih hapsi...
bojank ::
Opet, kakve to ima veze onim sto sam ja originalno napisao? Laughing

Ako je tacno to sto sam napisao, zasto bi neko pokusao da okupira ili vojno kontrolira tu teritoriju kad 80% ljudi misli isto kao ti?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 39701

+ Орлан-10, лебдећи изнад пута, раније је могао да омета мобилне комуникације, па чак и да чита информације са непријатељских СИМ картица.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Haris 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 22 Dec 2024
  • Poruke: 335

Hans Gajger ::мали офф,
зашто "ISW" касни са ажурирањем мапа у односу на "DIVGEN",
да ли имају различите изворе информација на основу којих ажурирају мапе, или "ISW" не жели да покаже како руси напредују, или обратно?


ISW je negde od vremena bitke za Pokrovsk otprilike postao beskoristan. Situacija koju prikazuje je toliko konfuzna i nemoguće je uhvatiti bilo kakvu logiku u stanju na terenu da to više ne vredi gledati. Ja lično mislim da razlog jeste taj što nastoje da nekako zamaskiraju kretanja na frontu koja im se ne sviđaju, ali ima i to da im na ruku ide način na koji je počeo da se vodi rat u kome je linija fronta fluidna pa mogu da šaraju po mapi.

Evo na primer kako danas izgleda po ISW-u stanje kod Guljajpolja, a Konstantinovka izgleda još luđe, ali to je grad pa ajde da kažeš teško je pohvatati gde se ko nalazi.

offline
  • lcc 
  • Građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2024
  • Poruke: 159

Patrick Lancaster ... Put smrti (dronovi, artiljerija) ... Donjetsk - Avdivka

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 2384

sap ::
Орехов би могао бити примарни циљ само ако руси планирају ослобађање овог дијела Запорошке области који је с лијеве обале Дњепра и без да обавезно притисну само Запорожје,а
у то сумњам,посебно у ситуацији кад вјерујем да дају приоритет борбама за донбас,конкретније
примицању Краматорску и Славјанску.
Ако им је тренутно такав оперативни план ,а вјерујем да јесте,то ће неминовно одвући дијелове
укро снага орјентисане и у овом,,средњем дијелу,,и олакшати русима напредовање у области
око Покровскојег.
У том смислу треба сагледати и евентуални руски покрет из Тернувате.


Kad kažem primarni Ruski cilj, na umu mi je ovaj deo fronta, južni, Zaporoški. Trenutno u odnosu na sektore Pokrovskoe i Velikomihajlovka. Uostalom, stava sam da upravo ova dva sektora čekaju rešavanje Orehovačkog džepa. Setimo se samo na koliko mesta su Rusi čekali i po godinu dana posle dostizanja odredjenih pozicija. Dok se ne ostvare predispozicije na nekom drugom pravcu pa tek onda pokrenu taj deo.

Ako pogledamo celokupan front, trenutno je najaktivnije na Konstantinovci i istočno od Donbaškog luka. Pa onda upravo ovaj deo zapadno od Gajčula.

Citat:Што се тиче овог ореховског лијевог и десног крила,рекао бих да ствари стоје овако;
Руси су ту јако збијени на Ореховском десном крилу.Логистички су ограничени на Васиљевку,а оперативно ослоњени само на Камјанско на врло уској просторији ограниченој језером,положајима десног крила Орехова и ријеком Конком.
Ту су укри у много повољнијој позицији плус имају цијело Запорожје иза себе.


Smatram da su ovde i jedni i drugi u stišnjenoj prostoriji. Nije ni Ukrajincima nešto bog zna kako lagodno. I njih isto muče skoro iste brige kao i Ruse. i oni imaju iza sebe rečicu Konka i one močvare oko Primorskoe. Tu Ukrima samo Orehov i put N-08 pružaju bolju poziciju.

Citat:Са друге стране,на руском десном крилу је друга пјесма.Ту руси имају одличну оперативну основу за развој дејстава,а наступају са веома јаком групацијом која је већ доста простора прегазила.Укрима је ту већ теже да одржавају одбрану широког простора и вјероватно ће да грчевито држе Омељник пробајући да вежу линију од Жеребеца према Конки са везом на Орехов и наравно Запорожје.
То је нека основа прилично изоловане али веома јаке одбране.
Мишљења сам да ће руси морати да појачају са сјевера ово наступање да себи олакшају ове операције,а поготово због тих недостатака на свом лијевом крилу.

Штоб реко онај кинез,,има ли ово смисла,,?


Ta linija kod Omeljnika i reke Žerebec je gradjena da se odupire napadima sa juga. A kako se stvari razvijaju ona će biti pritisnuta sa istoka ili čak i severa. Tako da slabe vajde od nje, nisu joj prilazi gradjeni da se odupire ovoj situaciji. Ovde vidim jedinu nadu po Ukrajince da nekako zaustave Ruse u donjem toku reke Verhnja Tersa sa spojem na Guljajpoljskoe. Ako bilo šta padne na ovom potezu, smatram da će Ukrajinci teško, al baš teško održati Orehov.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22301

Tvrtko I ::...
Ne znam, za mene je to isto.

Onda nemoj da pametujes o tome sta sam ja mislio na osnovu sopstvenog neznanja.

Citat:
Nadam se da ces mi objasniti razliku


Cisto radi drugih koji ne znaju a za razliku od tebe imaju zelju i da nesto nauce Smile
- Vojna kontrola teritorije - nedozvoljavanje protivniku da aktivno koristi tu teritoriju i mogucnost sopstvenog koriscenja te teritorije.
- Za razliku od okupacije ne bavi se administracijom i civilnim stanovnistvom. Deo svake okupacije je i vojna kontrola teritorije, ali nije svaka vojna kontrola teritorije okupacija.

Prvi dani SVO su verovatno skolski primer pokusaja vojne kontrole teritorije bez okupacije, gde ni Ukrajinske zastave nisu skidane, a lokalne administracije, ukljucujuci i lokalnu policiju ostavljene na miru.


Ostatak necu ni komentarisati, u tvojoj stvarnosti jedan od najvecih ruskih uspeha (zauzimanje Hersona) je promasaj, a jedna od najvecih katastrofa (ukrajinska protivofanziva) veliki uspeh. To je onda vec stvar vere, a u veru se ne dira.

offline
  • Pridružio: 08 Avg 2019
  • Poruke: 7697

Citat:🇷🇺 Употреба дронова дугог домета "OWA" наставља да ескалира током 2026. године.

🇺🇦 Ваздухопловне снаге су пријавиле рекордних 7.433 лансираних дрона у организованим ноћним (и дневним) нападима у мају. Ово је премашило претходни „рекорд“ за скоро 1.000 и довело укупан број за 2026. годину на приближно 30.000.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16630

bojank :: Prvi dani SVO su verovatno skolski primer pokusaja vojne kontrole teritorije bez okupacije, gde ni Ukrajinske zastave nisu skidane, a lokalne administracije, ukljucujuci i lokalnu policiju ostavljene na miru.
Ово је кључни део који треба уоквирити.

По западним медијима, све где су ушли Руси је било "Russian-occupied" - окупирано од Русије.

А имамо:
- Крим, који је анектиран пре више од деценије (у потпуности уведен у РФ),
- четири републике које су на путу да буду анектиране у РФ
- делове Украјине на почетку рата за које Бојан наводи горе где смо имали војну контролу а остала цивилна контрола
- и на крају за делове Украјине који јесу окупирани - скорија ситуација са заузетим територијама ван отцепљених република.

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2017
  • Poruke: 3121
  • Gde živiš: Beograd

Руси прешли канал Северски Доњец-Донбас, успостављајући мостобран на његовој западној обали у правцу Словјанск-Краматорск, те ослободили насељено место Тихоновка и приближили се на око 10 км од источне периферије Краматорска.



"LOSTARMOUR" [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Динамика ослобађања територија у 2026. години

Према аутоматским прорачунима мапе ДИВГЕН, руска војска је од почетка године ослободила 1.488 квадратних километара територије и 89 насеља.
За месец мај 232 квадратна километара.



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Мањи помак код Рај-Александровке у ​​самом насељу и даље на југ.



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Apok  Male
  • Legendarni građanin
  • Izrada proPotipova
  • Pridružio: 27 Apr 2013
  • Poruke: 2543
  • Gde živiš: Beograd

Пољско министарство спољних послова се жали на давање имена Украјинској јединици по херојима националистичке војске из 2св. рата.
https://www.gov.pl/web/diplomacy/mfa-statement28

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 686 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 1 sakriven i 660 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 5.56, bojanstros9, brandža84, casual03, Cicumile, Colt D, famoso, koneks, kozhedub, mist-mist, nelezele, nenad81, nuki1234, Opeshek, pirke96, Pohovani_00, procesor, RD84, superwhy, suton, tamno.nebo, tomigun, Vladimir90, vuksa72, Zastava