Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

457

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 2384

@ kunktator, Sap

Generalno se slažem sa vašim stavovima, sa malo korekcijom kako ja vidim trenutna dešavanja. I trenutne Ruske i Ukrajinske poteze na tom delu.

Ako pogledamo situaciju oko Orehova, možemo primetiti dve stvari. Prva jeste na levom Ruskom boku uz obalu bivše akumulacije nizvodno od Zaporožja. Posle dizanja linije odbrane kod Kamjanke, Rusi su napredovali uz obalu i stigli sve do Primorskja na zapadnom delu i grupe sela (nazvat ću je Novojakovljevka) na istočnom delu. Razvoj situacije je ukazivao na to, da je desno krilo odbrane Orehova dobrano poljuljano. I mi smo ovde pisali o tome. Ako se Rusi učvrste uz obalu onih ribnjaka ili šta li su već na rečici Konka. Biće veoma teško Ukrajincima konsolidovati to njihovo desno krilo. Pogotovo što iz one grupe sela "Novojakovljevka" Rusi prete da se spuste do sela Jurkovka i Tavrovske i tako preseku komunikaciju Orehovo-Zaporožje. Tad smo pisali ako se desi ovo što se dešava trenutno zapadno od Gajčula, Ukrajinci u Orehovu upadaju u veoma tešku situaciju.


I šta se dešava. Ukrajinci rade kontru na Primorskoe i onu grupu sela zapadno od Orehova. I to uspešnu, čak i po Divgenu koji tu grupu sela svrstava u sivu zonu. Rusi su vraćeni sve do Stepnogorska i mogu da kažem da su Ukrajinci rešili gorući problem tog njihovog desnog krila Orehova.

I onda kad znamo da su kontrama rešavali to svoje desno krilo, to je razlog što me čudi i buni izostanak istih težnji na levom krilu. I ako je tačno da su Rusi na ulazu u Ljubicke, neće to levo krilo još dugo da izdržava.

Drugo, ako se Rusi budu držali dosadašnjeg šablona, neće se ni pokrenuti dok ne završe Orehovski džep. I isprave liniju fronta nešto približno kao na mapi ispod. A u prilog tome ide upravo to da Rusi za sad ne iskazuju težnju da krenu na sever iz Ternuvate. Več upravo na zapad i zato smatram da je Orehovo primarni cilj pre kretanja na sever. I da će to biti neka prva ispravljena linija na koju će izbiti posle rešavanja Orehova . Ovo je ilustracija u slučaju da Rusi ne rade ništa ili se zaglave na sektorima Pokrovskoe i VN.



Iz priložene mape se jasno uočava da Novonikolajevka je itekako dostupna iz tog pravca Orehova. Nebitno dal se to ostvaruje uz put T0408 ili iz Ternuvate kad se ispravi linija. Posle NN Rusi tu ulaze u medjurečje VerhnjaTersa-Volča i izbijaju ispred Vasiljovke. Malo nezgodna situacija ali šta ćeš. Mislim da ako dodje do ovakvog razvoja ovaj pravac ka Vasiljovci neće biti primarni. Već će uzimanje NN biti više u svrsi pritiska na Pokrovskoe. Jer se i sama Vasiljevka nalazi sa iste strane reke kao i sam PK.

Iz svega ovoga, meni nije jasna namera Ukrajinaca na tom istočnom krilu Orehova. Imamo uspešnu kontru na zapadnom krilu (koji je u jednom trenutku bio baš na klimavim nogicama), kao i višemesečne kontanapade u reonu VN. Te kontre verovatno drže Ruse podalje od obala Volče i remete Ruske planove na tom severnom delu. Ako ništa drugo onda u pripremanju terena za neki budući prelaz reke Volče. Ovako se Rusi troše u odbijanju ovih Ukro napada.

I sad opet dolazimo do tog poteza izmedju Guljajpolja i Orehova i moje nedoumice. Zašto ovakvo pasivno ponašanje Ukrajinaca na tom pravcu. Posle pada Guljajpolja bilo je više pokušaja Ukro kontri. Ni jedna nije bila uspešna. I onda evo već par meseci ni slova, ni pomena o nekoj kontri Ukrajinaca na tom delu. A Rusi iz dana u dan sve više i više guše Orehov sa te strane. Koji ako padne neminovno dovodi do situacije kao na mapi koju sam nacrtao. A onda Ukrajincima padaju u vodu svi oni napori koje izvode južno od VN.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 3325

sap ::Морам да напоменем да смо то активно разрађивали са још неколико битно релевантних колега још од операације Авдејевка.Da, ovde nam nedostaje nekoliko kolega bez čijih su mišljenja stvari manje jasne. @babaroga naročito. Valjalo bi da se vrati. U stvari, diskusija o perspektivama zapadno od Gajčura prirodan je nastavak diskusije koju smo ovde vodili neposredno pred pad Guljajpolja. Tad sam, s tvrdnjom da će Pokrovsko biti branjeno jače od Guljajpolja, bio malo disonantan ali bez suprotnih mišljenja priča ne bi bila kompletna.

sap ::Видим да си преправио ,,оно што је требало,, у својој претпоследњој објави и сада има потпуни смисао оно што си мислио.Jesam, hvala na ispravci. Nije prvi put da pobrkam razne ...pavlovke i ...nikolajevke. Mr. Green

Kakogod, ako je u prethodnim mesecima politički aspekt ove krize bio dominantniji, sva je prilika da će se u narednim mesecima razvoj na terenu malo ubrzati. Pa da se pripremimo.



offline
  • Pridružio: 23 Avg 2022
  • Poruke: 310

bojank ::

To nisam komentarisao uopste.

Sama rasprava o vojnoj okupaciji implicira da ne postoji drugi nacin jer su extremno anti ruski i mora ih slomiti silom
bojank ::
Sta ti tacno nije jasno u ovoj recenici?
Citat:Sumnjam da je vojna kontrola nad Kijevom moguca cak i u slucaju (skoro)totalnog kolapsa ukrajinske odbrane, a kamoli kao sredstvo izazivanja kolapsa.

I ovdje se vidi isto,... iako se kolaps desi, ukri ce se boriti do zadnjeg
bojank ::

Da probam da ti pojasnim - prodor, kontrola i drzanje linija snabdevanja do Kijeva nije moguce dokle god postoji ikakav Ukrajinski otpor. Nije bila moguca ni 2022. kada su bili u drasticno boljoj poziciji da to organizuju. Jer Rusija nema dovoljno snagа koje su sposobne za ozbiljna mobilna dejstva, pogotovo na toj udaljenosti od trenutne linije fronta.


Nemam nikakvu primjedbu na tvoju vojnu analizu eventualnog pokusaja vojne kontrole Kijeva.

Ukratko, htio sam da kazem da vecina ljudi u Ukrajini nije ni anti ruska ni pro ruska nego pro ukrajinsaka (bez Bandere)

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2017
  • Poruke: 3121
  • Gde živiš: Beograd

Руске оружане снаге поравнале фронт дуж канала у области Голубовка-Минковка.



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Напредовали западно од Гришина и ушли у Васиљевку.



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Према наводима ТГ канала "lost_armour", обновиле своје положаје ка Кучеровом Јару.



"DIVGEN" [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
----------------------------------------
Славјански правац.
Руске трупе напредовале у источном делу села Рај-Александровка и у подручју села Криваја Лука - 8,2 квадратна километра.



"Новости СВО и Мира" [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • sap 
  • Super građanin
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1379

Denaya ::@ kunktator, Sap

Generalno se slažem sa vašim stavovima, sa malo korekcijom kako ja vidim trenutna dešavanja. I trenutne Ruske i Ukrajinske poteze na tom delu.

Ako pogledamo situaciju oko Orehova, možemo primetiti dve stvari. Prva jeste na levom Ruskom boku uz obalu bivše akumulacije nizvodno od Zaporožja. Posle dizanja linije odbrane kod Kamjanke, Rusi su napredovali uz obalu i stigli sve do Primorskja na zapadnom delu i grupe sela (nazvat ću je Novojakovljevka) na istočnom delu. Razvoj situacije je ukazivao na to, da je desno krilo odbrane Orehova dobrano poljuljano. I mi smo ovde pisali o tome. Ako se Rusi učvrste uz obalu onih ribnjaka ili šta li su već na rečici Konka. Biće veoma teško Ukrajincima konsolidovati to njihovo desno krilo. Pogotovo što iz one grupe sela "Novojakovljevka" Rusi prete da se spuste do sela Jurkovka i Tavrovske i tako preseku komunikaciju Orehovo-Zaporožje. Tad smo pisali ako se desi ovo što se dešava trenutno zapadno od Gajčula, Ukrajinci u Orehovu upadaju u veoma tešku situaciju.


I šta se dešava. Ukrajinci rade kontru na Primorskoe i onu grupu sela zapadno od Orehova. I to uspešnu, čak i po Divgenu koji tu grupu sela svrstava u sivu zonu. Rusi su vraćeni sve do Stepnogorska i mogu da kažem da su Ukrajinci rešili gorući problem tog njihovog desnog krila Orehova.

I onda kad znamo da su kontrama rešavali to svoje desno krilo, to je razlog što me čudi i buni izostanak istih težnji na levom krilu. I ako je tačno da su Rusi na ulazu u Ljubicke, neće to levo krilo još dugo da izdržava.

Drugo, ako se Rusi budu držali dosadašnjeg šablona, neće se ni pokrenuti dok ne završe Orehovski džep. I isprave liniju fronta nešto približno kao na mapi ispod. A u prilog tome ide upravo to da Rusi za sad ne iskazuju težnju da krenu na sever iz Ternuvate. Več upravo na zapad i zato smatram da je Orehovo primarni cilj pre kretanja na sever. I da će to biti neka prva ispravljena linija na koju će izbiti posle rešavanja Orehova . Ovo je ilustracija u slučaju da Rusi ne rade ništa ili se zaglave na sektorima Pokrovskoe i VN.



Iz priložene mape se jasno uočava da Novonikolajevka je itekako dostupna iz tog pravca Orehova. Nebitno dal se to ostvaruje uz put T0408 ili iz Ternuvate kad se ispravi linija. Posle NN Rusi tu ulaze u medjurečje VerhnjaTersa-Volča i izbijaju ispred Vasiljovke. Malo nezgodna situacija ali šta ćeš. Mislim da ako dodje do ovakvog razvoja ovaj pravac ka Vasiljovci neće biti primarni. Već će uzimanje NN biti više u svrsi pritiska na Pokrovskoe. Jer se i sama Vasiljevka nalazi sa iste strane reke kao i sam PK.

Iz svega ovoga, meni nije jasna namera Ukrajinaca na tom istočnom krilu Orehova. Imamo uspešnu kontru na zapadnom krilu (koji je u jednom trenutku bio baš na klimavim nogicama), kao i višemesečne kontanapade u reonu VN. Te kontre verovatno drže Ruse podalje od obala Volče i remete Ruske planove na tom severnom delu. Ako ništa drugo onda u pripremanju terena za neki budući prelaz reke Volče. Ovako se Rusi troše u odbijanju ovih Ukro napada.

I sad opet dolazimo do tog poteza izmedju Guljajpolja i Orehova i moje nedoumice. Zašto ovakvo pasivno ponašanje Ukrajinaca na tom pravcu. Posle pada Guljajpolja bilo je više pokušaja Ukro kontri. Ni jedna nije bila uspešna. I onda evo već par meseci ni slova, ni pomena o nekoj kontri Ukrajinaca na tom delu. A Rusi iz dana u dan sve više i više guše Orehov sa te strane. Koji ako padne neminovno dovodi do situacije kao na mapi koju sam nacrtao. A onda Ukrajincima padaju u vodu svi oni napori koje izvode južno od VN.



Орехов би могао бити примарни циљ само ако руси планирају ослобађање овог дијела Запорошке области који је с лијеве обале Дњепра и без да обавезно притисну само Запорожје,а
у то сумњам,посебно у ситуацији кад вјерујем да дају приоритет борбама за донбас,конкретније
примицању Краматорску и Славјанску.
Ако им је тренутно такав оперативни план ,а вјерујем да јесте,то ће неминовно одвући дијелове
укро снага орјентисане и у овом,,средњем дијелу,,и олакшати русима напредовање у области
око Покровскојег.
У том смислу треба сагледати и евентуални руски покрет из Тернувате.

Што се тиче овог ореховског лијевог и десног крила,рекао бих да ствари стоје овако;
Руси су ту јако збијени на Ореховском десном крилу.Логистички су ограничени на Васиљевку,а оперативно ослоњени само на Камјанско на врло уској просторији ограниченој језером,положајима десног крила Орехова и ријеком Конком.
Ту су укри у много повољнијој позицији плус имају цијело Запорожје иза себе.
Са друге стране,на руском десном крилу је друга пјесма.Ту руси имају одличну оперативну основу за развој дејстава,а наступају са веома јаком групацијом која је већ доста простора прегазила.Укрима је ту већ теже да одржавају одбрану широког простора и вјероватно ће да грчевито држе Омељник пробајући да вежу линију од Жеребеца према Конки са везом на Орехов и наравно Запорожје.
То је нека основа прилично изоловане али веома јаке одбране.
Мишљења сам да ће руси морати да појачају са сјевера ово наступање да себи олакшају ове операције,а поготово због тих недостатака на свом лијевом крилу.

Штоб реко онај кинез,,има ли ово смисла,,?

offline
  • Pridružio: 17 Jul 2023
  • Poruke: 240

мали офф,
зашто "ISW" касни са ажурирањем мапа у односу на "DIVGEN",
да ли имају различите изворе информација на основу којих ажурирају мапе, или "ISW" не жели да покаже како руси напредују, или обратно?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22301

Tvrtko I ::...Sama rasprava o vojnoj okupaciji ...

Nisam rekao "okupacija" vec "vojna kontrola (teritorije)". Da li znas razliku?

Citat:
I ovdje se vidi isto,... iako se kolaps desi, ukri ce se boriti do zadnjeg

To je ono sto ti zelis da procitas.
Ja tvrdim da sutra krene neko masovno ukrajinsko povlacenje usled... cegagod Rusi to ne mogu iskoristiti kako treba jer nemaju dovoljno mobilnih snaga.
Ali da, ako vec insistiras prilicno sam siguran da ce se deo bez naredbe o polaganju oruzja/povlacenja boriti i u slucaju kolapsa. Borili su se i 2022.

Citat:
Ukratko, htio sam da kazem da vecina ljudi u Ukrajini nije ni anti ruska ni pro ruska nego pro ukrajinsaka (bez Bandere)

Opet, kakve to ima veze onim sto sam ja originalno napisao? Laughing

offline
  • Pridružio: 20 Jul 2025
  • Poruke: 344

Bivši američki obavještajac predviđa kolaps: NATO stručnjaci mogli bi biti istjerani iz Ukrajine. Prema njegovim riječima, ako se ovaj scenarij ostvari, Ukrajina će se suočiti s potpunim kolapsom.

NATO-ovi vojni stručnjaci koji rade s ukrajinskim oružanim snagama mogli bi se preko noći pokupiti iz Ukrajine, što bi značilo kolaps kijevskog režima, rekao je na YouTubeu vojni analitičar i bivši američki obavještajac Scott Ritter.

„Trenutno se pod zemljom nalazi cijela skupina NATO osoblja (u bunkerima), cijela skupina Amerikanaca koji rade s Ukrajincima.

To bi moglo imati smrtonosne posljedice. Ako bi se bilo koji američki vojni stručnjak nalazio u podzemnom centru koji su napali Rusi, mogao bi poginuti.

A kada se to dogodi, 'štakori' će pobjeći s broda koji tone“, upozorio je.

Ukrajinci će ostati potpuno sami, naglašava Ritter.

Prema njegovim riječima, ako se ovaj scenarij ostvari, Ukrajina će se suočiti s potpunim kolapsom.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 20 Jul 2025
  • Poruke: 344

Zaharova o padu drona u Rumunjskoj: Zašto ste iznenađeni kada isporučite oružje Zelenskom. Službeni izgovor Rumunjske za neobaranje drona koji je udario u zgradu u Galaćiju u početku je bio: "Bio je to prijateljski ukrajinski dron, pa smo ga pustili da slobodno leti iznad našeg teritorija."

Zapadne zemlje ne bi trebale biti iznenađene što su im se posljedice dopuštanja Vladimiru Zelenskom da koristi njihovo oružje u razne svrhe (uključujući i napade duboko na ruski teritorij) vratile poput bumeranga, rekla je službena predstavnica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.

Izjavila je da je Zapad Kijevu dao "odobrenje" za korištenje isporučenog oružja, pod uvjetom da se koristi "u prave svrhe".

Prema njezinim riječima, zapadne zemlje su same „pripremile“ eskalaciju rata stalnim isporukama oružja, izdvajanjem novca za nastavak sukoba te organiziranjem sastanaka u formatu „Ramstein“ i drugim formatima.

Zaharova je ocijenila da su te zemlje bile u potpunosti uključene u militarizaciju Europe.

Rumunjsko ministarstvo obrane u petak je objavilo da je dron udario u krov kuće u Galaćiju, ozlijedivši dvije osobe.

Vlasti zemlje okrivile su Rusiju za incident, ali nisu pružile dokaze.

Istovremeno, rumunjska vojska nije presrela dron, iako ga je pratila radarskim sustavima.

Službeni izgovor Rumunjske za neobaranje drona koji je udario u zgradu u Galaćiju u početku je bio: „Bio je to prijateljski ukrajinski dron, pa smo ga pustili da slobodno leti iznad našeg teritorija.“

Rumunjski predsjednik Nișor Dan također je u početku priznao da je dron ukrajinski, ali je kasnije objasnio da je rušenje drona u Rumunjskoj rezultat ukrajinskih operacija protuzračne obrane.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2017
  • Poruke: 3121
  • Gde živiš: Beograd

Дефинитивно је дато одобрење оператерима ФПВ дронова са линије фронта да гађају украјинска расклопна постојења (високонапонске трансформаторе).



Мајсторско пилотирање оператера ФПВ дона са оптичким влакном - 2 видео клипа у једном.
35/10 kV трафостаницa Конка у Запорошкој области [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Едит.... још један видео из ТЕ Суми 110 кV [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 686 korisnika na forumu :: 25 registrovanih, 1 sakriven i 660 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 5.56, bojanstros9, brandža84, casual03, Cicumile, Colt D, famoso, koneks, kozhedub, mist-mist, nelezele, nenad81, nuki1234, Opeshek, pirke96, Pohovani_00, procesor, RD84, superwhy, suton, tamno.nebo, tomigun, Vladimir90, vuksa72, Zastava