Ukrajina kao novo globalno odmeravanje snaga, 2014, 2015, 2016. godina

548

Ukrajina kao novo globalno odmeravanje snaga, 2014, 2015, 2016. godina

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2596
  • Gde živiš: Čačak

Шеф истраживања послова Украјине у Одеси региону Иван Катеринцхук рекао је новинарима да је 2. маја у Одеси, шест људи је умрло од прострелних рана, 32 погинула у пожару у Дому синдиката дима и гаса, десет је пао са прозора током пожара и умро.

http://lifenews.ru/news/133262



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Jun 2013
  • Poruke: 2467

Sporni UN MI-24 je imao prinudno sletanje u njivu , nacigarda je blokirala okolinu i nije dozvoljavala ljudima da pridju, mobilni kran je stigao a fotka je munta jer bice da je iz daljine slikana iz kola u pokretu



Ovim tempom , UKR nece imati sta da digne u vazduh do plovine juna .

Navodni razgovor tajkuna finansijera naci garde ( privat bank ) sa Olegom Carevim gde mu kaze da je ucenjen na mil $ :



Rambo naci garde :



Na svom radnom mjestu do majdana i drzavnog udara :



Naci garda potvrdila da im je zarobljen pukovnik , nacelnik istocnog operativnog odelenja :

http://rusvesna.su/news/1400138041



offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

МАРКОВИЋ: Следи промена односа снага великих сила на Балкану



ОКРУГЛИ СТО У БЕОГРАДУ: „АКТУЕЛНА ПИТАЊА СПОЉНЕ ПОЛИТИКЕ РУСИЈЕ И БАЛКАНА” (9)

Саша Марковић

Путин је добио двадесетак година за мирни развој о којима је сањао Петар Столипин стотињак година раније
Русија се као феникс уздиже и послије догађаја у Грузији 2008. године и своју позицију у међународном поретку посљедњег деценија гради веома прецизно
Очајнички покушај Америке у дестабилизацији постсовјетског простора, резултирао је референдумом на Криму и враћањем Крима под суверенитет Русије
Америка је успјела да неоколонизује све државе бивше СФРЈ, у већем или мањем обиму, а што се модерним политичким речником зове - да их уведе у процес евро-атлантских интеграција
Да ли, и колико, данашња Русија може утицати да се тај процес заустави, зависиће највише од прекомпозиције на глобалном плану, а мање од догађаја у нашем региона
Европа је окупирана, а Европска унија у оваквом облику тешко може опстати
Њемачка се поново рођа као свјетска велесила. Њена еманципација неминовно мора ићи у правцу изградње стратешких односа са Русијом. Ту лежи шанса и за ослобођење Србије и Црне Горе од америчке империје
Године које долазе, дефинитивно ће промијенити и однос моћи великих сила на Балкану. Да ли ће то значити и стварање новог-старог стратешког пријатељства Бугарске, Србије и Црне Горе са Русијом? Видјећемо, али надајмо се и радимо заједно у том правцу

ОКРУГЛИ сто „Актуелна питања спољне политике Русије и Балкана” одржан је у Београду, у организацији Српског кода, Руског института за стратешка истраживања и Нове српске политичке мисли.

Уприличен је у конференцијској сали хотела „Москва” -непосредно после промоције књиге директора РИСИ др Леонида Решетњикова „Вратити се Русији”.

Говорили су: др Решетњиков, главни и одговорни уредник НСПМ Ђорђе Вукадиновић, заменик председника Одбора за науку и технологију Државне думе Руске Федерације Михаил Дегтјарјов, главни уредник портала „Факти” Ђуро Билбија, научни сарадници РИСИ др Петар Муљататули и др Никита Бондарјев, виши научни сарадник Института за европске студије Миша Ђурковић, саветник директора РИСИ Игор Пшењичников, црногорски политиколог и аналитичар Саша Марковић и директор Центра за стратешке алтернативе др Душан Пророковић.

Факти настављају да објављују излагања учесника у целни. Ево шта је за округлим столом рекао Саша Марковић:

ПАДОМ Берлинског зида и колапсом СССР-а, Џорџ Буш старији је у обраћању нацији пред оба дома Конгреса, јануара 1991. године најавио изградњу новог свјетског поретка, тог давно зацртаног циља англоамеричке елите, постављеног крајем 19 вијека.

Према Хенрију Кисинџеру, Америка је три пута покушавала изградити нови свјетски поредак.

Први неуспјeли покушај десио се за вријеме и послије И свјетског рата, кроз 14 тачака Вудроа Вилсона, којима је конципирана нова архитектура у свјетској политици, што је послије Версајског мира резултирало стварањем Друштва народа. Вудроу Вилсон није успио у покушају да издејствује ратификацију Версајског мировног уговора двотрећинском већином у америчком Сенату.

Други неуспјели покушај представља писање Атланске повеље 1941. од стране Черчила и Рузвелта, којом су требали бити ударени темељи новог свијетског поретка послије слома нацизма. И овај покушај је доживио слом, јер је совјетска армија имала делеко више успјеха него што су САД и Британија предвидјели, па се на крају рата нашла у Њемачкој. Како је Стаљин ускоро дошао и до атомске бомбе, свијет се подијелио на два идеолошки супротстављена блока. Америка је ипак искористила шансу да у име брањења тзв. демократског свијета злоупотријеби готово све међународне институције створене наконДругог свјетског рата, посебно оне финансијске ММФ и СБ.

И коначно, трећи покушај грађења, представља већ поменуто обраћање Џорџа Буша старијег 1991. послије краја хладног рата и слома СССР-а. Буш је нагласио, да је та велика идеја тај давно постављени идеал „нови свјетски поредак у којем ће различите нације радити у корист заједничког циља, како би досегли универзалне тежње човјечанства: мир, слободу и владавину закона. То је свијет за кога се вриједи борити, јер од те борбе зависи будућност наше дјеце”.

У име истог тријумафализма Фукујама ће наговијестити крај историје, јер, како он тврди демократске државе по правилу не могу ратовати између себе. Умјесто мира и благостања, нови свјетски поредак је донио хистерични покушај Америке у изградњи униполарног међународног поретка.

Дилип Хиро наглашава да су САД у периоду од пада Берлинског зида, па до инвазије на Ирак 2003. године имале десет великих војних интервенција, дакле сваких 15 мјесеци једна, што је био свјетски рекорд. Да би се нашла оправданост таквој агресивној спољној политици требало је послије пада СССР-а наћи новог противника. Тог новог противника у обрисима наслућује Самјуел Хантингтон у књизи коју је написао као идеолошку подршку будућем америчком ангажману, а која је насловљена „Сукоб цивилизација”.

Америка је дакле, по њеној новој стратегији националне безбједности, требала у будућности, читав свијет бранити од експанзије тероризма иза којег би стајао муслимански фундаментализам.

Каква је била улога Русије у свим тим догађањима након слома СССР-а и која је била њена геополитичка и стратешка позиција, од фундаменталног је значаја за промјену карактера свјетске политике као и трећег неуспјеха англоамеричке елите у грађењу новог свјетског поретка.

Ипак, прије него се позабавимо Русијом потребно је у најкраћим цртама објаснити суштину која детерминише појам „нови свјетски поредак”.

Карол Квигли тврди да су коријени ове идеје створени у британској империјалној памети, кроз рад Сесила Роудса и британске краљевске фамилије од 1891., уз учешће најзначајнијих политичких и научних ауторитета империје тог времена. Изградња свијета на федералним основама са Британијом као нуклеусом у центру, био је далекосежни циљ доносиоца одлука у империји.

Тај центар, или нуклеус, временом ће прећи преко Атлантика када долази до симбиозе британске елите са америчком, да би англоамеричка елита између два свјетска рата са највећом преданошћу наставила изградњу свијета у којем би она имала, оно што Вилијам Енгдал назива, „пуном доминацијом у свим сферама”.

Позиција Русије за остварење англоамеричке „пуне доминације у свим сферама” била је пресудна. Англоамеричкој елити је било јасно да су двије империје главна препрека за оставрење њиховог циља. Њемачка и руска империја су крајем 19. вијека угрозиле британско империјално царство и америчку економску доминацију.

Гвидо Ђакомо Препарата сматра да су узроци за Први свјетски рат и извоз бољшевичке револуције у Русију директно повезани управо са овим страхом англоамеричке елите од даље експанзије њемачке и руске империје, као и њиховог евентуалног повезивања у стратешки савез. Халифорд Мекиндер, отац британске геополитике, 1904. је упозорио да се тај савез не смије дозволити, јер ће се у противном створити сила у центру Евроазије која ће имати доминацију над оним што он назива хартланд.

Дакле, ко контролише хартланд контролише цијело свјетско острво, како је он називао Евроазију. Требало је превести Русију на страну Британије и увући је у рат против Њемачке. То и није било толико тешко, ако знамо да у Њемачкој више није било Бизмарка који је снажно опомињао да се не смије водити политика против Русије, а да је Цар Николај Други послије кобног атентата на реформаторског премијера Петра Столипина, био окружен руском високом буржоазијом која је све више нагињала ка Лондону и сматрала да се може изградити Русија на другачијим основама - Русија без цара.

Намеће се питање зашто је извршена велика издаја Цара Николаја у фебруарској револуцији. Улога британског амбасадора Бјукенена била је веома важна, али не и пресудна. Да није било издаје међу онима који нису смјели издати, Цар не би био свргнут. Било је вријеме када је Николај Други консолидовао своју војску и од 35 корпуса с почетка рата крајм 1916. дошао до 60 корпуса, док су сви остали имали мањак људства, због чега је постајало све извјесније да ће Русија на крају бити једини побједник. Или су можда преговори са Кајзером о прављењу сепаратног мира узнемирили доносиоце одлука у Лондону и Вашингтону, те је читава игра покренута у фебруару 1917. године.

Каснији слом пучиста, њихово међусобно супарништво, потпуна погубљеност премијера Керенског, који ће у коначници наоружати бољшевике, окренуло је ток историје погубно за Русију, а управо онако како је одговарало главним супарницима за доминацији у свјетској политици, англоамеричкој елити. Русија је у И свјетском рату изгубила само милион људи, док су губици Њемаца били 2 милиона, Француза 1,5 милиона, а Енглеза 900 хиљада. План Николаја ИИ био је да изврши десант 1917. на Дарданеле и Босфор и тако једном за свагда одагна опасност од америчке геополитичке доктрине адмирала Махена, тзв. анаконде, којом се супарник прво опколи, а онда постепено дави.

Фебруарска револуција у Русији, па долазак бољшевика послије октобра, затим глад, страшан грађански рат, па опет глад, уз Стаљинове чистке и жртве у Другом свјетском рату, донијеће Русији губитке од преко 50 милиона људи. Тај проблем у људству и до данас ће остати велики проблем Русије.

Имајући у виду све наведене чињенице, јасно је да је англоамеричка елита остварила у доброј мјери своје планове. Њемачка је послије другог свјетског рата била окупирана, а СССР је од стране САД-а коришћен као баук. САД су по ријечима Гора Видала, плашећи своје грађане да Руси долазе, почели изградњу државе националне безбједности 1946. и уједно у спољној политици увлачећи у свој чврсти „загрљај” све савезнике, уз изузетак Де Голове Француске.

Руску спољна политику послије слома СССР-а, условно можемо подијелити у четири периода. Први је Јељцинова ера, када је Русија прошла кроз болан процес транзиције, по рецепту „чикашке” неолибералне школе Милтона Фридмана. Шок терапијом кроз приватизацију и либерализацију цијена, домаће руско тржиште потпуно је било отворено свјетској конкуренцији. Посљедице су биле катастрофалне.

Адекватно томе, и улога Русије у међународним односима радикално је била ослабљена и поред чињенице да је Русији остао читав нуклеарни потенцијал бившег СССР-а. У то вријеме Русија постаје миљеница Америке, а план отимања њених природних ресурса од стране највећих америчких корпорација назирао се на крају погубног тунела. Улога Русије у догађајима у бившој СФРЈ била је објективно омеђена, већ поменутим стањем унутар Русије. Други период је долазак Јевгенија Примакова на мјесто министра спољних послова Руске федерације, те почетак активније улоге Русије у међународним пословима.

Примаков је на степеници више у хијерархији руске власти, као премијер, покушао консолидовати Русију изнутра, коз активности врло сличне њу дилу Рузвелта из тридесетих година XX вијека. Трећи период је долазак Путина на власт и развлашћивање олигарха, враћајући власт у институције система. Такође, Москва је врло ефикасно централизовала власт, преузимајући губернијама надлежности, које су их чиниле готово државама у џави.

Овај период, Путин је успјешно пребродио на спољнополитичком плану, дајући у то вријеме пуну подршку Америци у ономе што је Америка назвала рат против тероризма. Иако свјесни чињенице да догађаји од 9/11, имају много рупа у званичном извјештају Вашингтона, те да нијесу без основа оптужбе о умијешаности дијела јастребова из Бушове владајуће структуре у ове догадјаје, руско вођство се мудро ставило на страну Бушове коалиције, у мјери руских интереса, како би Русија добила на времену у својој унутрашњој, како политичкој, тако и војној и економској консолидацији.

Четврти период руске спољне политике у пост-совјтском периоду можемо датирати Путиновим говором у Минхену фебруара 2007. Он је најавио повратак Русије у свјетску политку као војне супер-силе. Оптужио је Америку за грађење униполарног свијета, који је резултат њеног унилатерализма у међународним односима, уз велика кршења међународног права.

Покушај грађења противракетног штита Америке, уз изговор како је он усмјерен ка Сјеверној Кореји, или евентуално сјутра Ирану, био је фактички покушај задавања завршног ударца Русији, којим би се онеспособио руски нуклеарни потенцијал. Емануел Тод упозорава америчко вођство да са Русима није памтно играти шах, па чак и када шаховску таблу постави један од најбољих шахиста геополитике међу њима, Збигњев Бжежински.

Путин је добио оних двадесетак година о којима је сањао Петар Столипин стотињак година раније.

Иако у заостатку од готово читавог вијека, са великм демографским губицима, Русија се као феникс уздиже и послије догађаја у Грузији 2008. године и одлучне војне интервенције Путинове армије, на што је Америка могла само вербално бурно реговати, по ријечима Дилипа Хира, рођен је нови мултипоалрни свијет.

Русија своју позицију у међународном поретку посљедњег деценија гради веома прецизно. На једној страни су изграђени билатерални однсоси са трећим великим играчем у свјетској политици Кином, који су више од пријатељских и које можемо условно назвати стратешким. Такође, изграђен је снажан економски савез сила у успону, између Бразила, Русије, Индије, Кине и Јузноафричке Републике, БРИКС, као против тежа америчкој доминацији у свјетској економији преко долара као повлаштене валуте и злоупотребом ММФ-а и СБ за америчке геостратешке интересе.

Уз то, Русија је отпочела изградњу евроазијског савеза, налик ЕУ, у који су ушле Бјелорусија и Казахстан. Консолидација пост-совјетског простора који су САД предвидјеле да преведу у НАТО и тако до краја опколе Русију - биће за Америку готово немогућа мисија.

Очајнички покушај Америке у дестабилизацији тог простора финансирајући и дајући логистику пучистима у Кијеву 2014. године, резултирао је референдумом на Криму и враћањем Крима под суверенитет Русије.

Догађаји на истоку Украјине, говоре у прилог томе да су амерички доносиоци одлука покренули слијед догађаја који може у коначници Украјину увести у крвави градјански рат, свјесни да су доживјели тежак геостратешки ударац показавши тоталну немоћ да парирају руским потезима на Криму.

Русија је поред обнове своје војне моћи, такође, и својом енергетском политиком повратила себи активну улогу у међународним односима.

Вилијам Енгдал сматра да су покушаји Америке у дестабилизацији Украјине, као и раније дјелатности у обојеним револуцијама у Грузији и Украјини, како би се ове двије државе превеле у амерички табор, превасходно везани за копнене путеве нафте и гаса из каспијског басена. Такође и подршке чеченским терористима од стране Америке, садржале су у себи тежњу за отимањем нафтовода који је водио кроз ову руску покрајину.

Балканске, словенско-православне државе Бугарска, Србија и Црна Гора за коначно признавање пуне независности добијене на Берлинском конгресу 1878. године дугују захвалност само Русији.

Овакво касно добијање независности, иако су фактички постојали услови за много раније њихово формално признавање, лежи у чињеници да се британска политика, а касније и америчка, сводила на свађање ове три словенске државе, као и онемогућавање Русије да стратешки преко њих дође до Медитерана. На једној страни Дарданели, а на другој Јадран, биле су двије неуралгичне геостратешке тачке којима су Англоамериканци у посљедњих 200 година онемогућавали руско стартешко приближавање .

У овом контексту можемо протумачити и политику Америке у нашем региону послије рушења Берлинског зида.

Америка је успјела да неоколонизује све државе бивше СФРЈ, у већем или мањем обиму, а што се модерним политичким речником зове уведе у процес Евро-атлантских интеграција.

Да ли, и колико, данашња Русија може утицати да се тај процес заустави, зависиће највише од прекомпозиције на глобалном плану, а мање од догађаја у нашем региона.

Дејвид Харви истиче да је по први пут један званични амерички државни орган обзананио да Америка најкасније до 2025. године губи своју лидерску позицију у свијету, иако ће остати и даље јак играч.

Европа је окупирана, а Европска унија у оваквом облику тешко може опстати.

Она је економски џин са невјероватним разликама у развоју сјевера и југа, у разликама између великих и малих држава чланица, али прије свега и због неодрживе позиције у којој Америка снажно покушава држати Њемачку.

Њемачку која се поново рођа као свјетска велесила. Међутим, и таква снажна Њемачка и даље је геополитички безуба зато што се налази под америчким протекторатом, а што више него доказују свједочења најчувенијег америчког звиждача Едварда Сноудена, који се бијегом у Русију сачувао од америчке одмазде.

Еманципација Њемачке неминовно мора ићи у правцу изградње стратешких односа са Русијом. Онога што је некада Карл Хаусхофер називао осовином Берлин-Москва-Токио, данас можемо превести на геополитичку стабилност Евроазије коју би гарантовало стратешко повезивање Берлина, Москве и Пекинга.

Ту лежи шанса и за ослобођење наших неоколонизованих држава од стране америчке империје, Србије и Црне Горе, у којима готово све политичке елите, готово сви медији, највећи дио НВО сектора директно, или индиректно ради за рачун америчких националних интереса, умјесто за рачун својих народа и држава.

На крају, приближавање према Русији оставрено је преко великих руских инвестиција, прије свега изградње гасовода Јужни ток који треба да прође кроз Бугарску и Србију, као и великих улагања у туризму у Црној Гори, биће на великом испиту, с обзиром на притисак Америке да се ти привредни и геополитицки продори зауставе.

Такође, специфични проблем Црне Горе је био што је своје стратешке односе са Русијом покушала градити преко сумњивих руских олигарха, а не директно са руском државом.

Године које долазе, украјинска криза, паковање геополитике свијета у макрорегионе по рецепту Обаминог специјалног савјетника Збигњева Бжежинског, као и опадање релативне моћи САД, уз неизбјежни почетак еманциповања Њемачке, дефинитивно ће промијенити и однос моћи великих сила на Балкану. Да ли ће то значити и стварање новог-старог стратешког пријатељства Бугарске, Србије и Црне Горе са Русијом? Видјећемо, али надајмо се и радимо заједно у том правцу.


Fakti

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2013
  • Poruke: 19

Pogledajte pazljivo snimak ultimatuma:Ako Kijev ne povuce vojsku,unisticemo ih sve,bilo da su mladiciod 19 god,stariji profeionalci a posebno strani placenici koji djeluju na teritoriji Rusije,oprostite ,ne Rusije nego DNR

offline
  • Pridružio: 21 Mar 2014
  • Poruke: 280

Turcinov jasno kazao Stajnmajeru, pali mali, ovo je igra za ozbiljne momke iz Vasingtona.

Medvedev: Ako Ukrajina plati deo duga za gas, spremni smo da nastavimo isporuke i pregovaramo o ceni!
Ako ameri nastave igru mogu mnogo da dobiju, da ostave Ruse bez para od gasa i pokazu da Rusija nije sposobna da obezbedi sigurne isporuke, a u isto vreme da ostave pola Evrope bez gasa i pokazu im da to sto kupuju Ruski gas opet ne moze bez odobrenja Vasingtona. Ako Rusi nastave da isporucuju gas bez placanja, pokazace da su slaba drzava koja nije u stanju da zastiti svoje interese.

@Kljiuft

Nisu tajkuni toliki problem, mnogo veci problem su vlada i administracija, oni su ti koji uzimaju mito i kupuju kuce od Grcke do Spanije. Ako pomisle da Putinova politika ugrozava njihove pare okrenuce se protiv njega, organizovace razne sabotaze od devalvacije do nestanka struje. Vladu i birokratiju nije narod birao, Putin ih je postavljao pa ce sva odgovornost biti na njemu. Ali ko mu je kriv na vlasti je vec 15 godina i nista nije uradio. Samo mislim da se Putin dzaba nada da ce popustanjem i neuvodjenjem vojske u Ukrajinu uspeti da izbegne sankcije.

@Vartha

U Moskvi uskoro u Rostovu na Donu.

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

@Kolege, glede postova Vlade 123,

Mislim da ne bi tre njegovo pisanije na ovoj temi a najmanje bi trebalo da insistiramo na njegovom izopštavanju ili udaljavanju sa foruma. Pre svega, čovek ima pravo na svoje mišljenje.
Druga i najbitnija stvar jeste to što njegovi postovi i komentari pokazuju koliko on nije u pravu, odnosno koliko fenomen ,,ispiranja uma,, može biti poguban po jednog mladog čoveka. Iz njegovih postova mi nismo mogli čuti ništa drugo osim floskula koje slušamo već dobrano dvadeset godina. Fraze o moći i snazi demokratskog zapada, o zatucanosti nas, koji se još ložimo na Rusiju, tradicionalne vrednosti, naciju, veru. Kosmopolitizam koji se nam se sevira a pri tome, te vajne kosmopolite na jedan, krajnje kosmopolitski način popljuju po verskim osećanjima miliona i miliona ljudi a da pri tome, ne trepnu, nazivajući hrišćanstvo ,,religijom stolara,, Ti mladi umovi, isprani dvadesetogodišnjim naklapanjima o relitivizovanju svega i svačega, o ljudskim slobodama do granice uskraćivanja istih, negiraju svoje poreklo, negiraju vrednosti na kojima je nastala jedna civilizacija, negiraju postojanje nečega bitnijeg od punog džepa, Egzita, putovanja po prestonim gradovima Evrope. To je upravo generacija rođena 70ih, i početkom 80ih, kojoj i ja pripadam, a koja je, po svemu sudeći izgubljena za velika dela i velike misli. To je generacija ponikla na lažima o Zapadu, čarima zapadne demokratije i liberalizma. To je generacija koja je, čim je nastupila petooktobarska sloboda pohrlila u obilazak Rima, Beča, Budimpešte (na otplatu) a da pri tome nikada u životu nije obišla ni svoj okrug u Srbiji u kome žive. To je generacija koja na svojim FB profilima kači slike svog boravka u Beču, Parizu, Rimu a pri tome nikada nisu obišli Đavolju varoš, Lepenski vir, Đerdap. To su oni koji se slikaju ispred Notr Damske katedrale, Crkve Svetog Petra i Pavla u Rimu, Piramida a da nikada nisu posetili srpske manastire, koji su takđe evropska kulturna baština i takođe bi trebalo da predstavljaju predmet poštovanja jednog ,,kosmopolite,,
Ti ,,isprani umovi,, promovišu toleranciju a sami su kao poštovaoci ideologije ,,evrounijatizma,, kojoj pripadaju krajnje netolerantni. Jer, kako objasniti izjavu poput ,,religija stolara,, ili onu kako su rodoljubi, nacionalno svesni, kategorija zatucanih i da su sve vrednosti, koje nisu evropske vrednosti, nazadne, tekovina mračnog doba. Da li je to tolerancija koju promovišu te mlade uzdanice evropke kulture? Da li se ta kultura ogleda u Končiti Vurst, koja je u Austriji zamenila Mocarta. Da li se ta kultura ogleda u izviždavanju dve mlade sedamnaestogodišnjakinje samo zato što su iz Rusije? Da li se ta kultura ogleda u Paradama neukusa, muškaraca golih guzica i zena sa bradom? Jel to ,,cool,, u odnosu na diktatora Putina koji teži da Rusiju i Ruse izvuče iz kanalizacije zvane ,,zapadna sloboda i tolerancija,,?
Evrounijatizam je, preko svojih propagatora na ovim prostorima, od pojedinaca iz te generacije stvorio svoje janičare, grupu evrofanatika koji su, a na primeru Ukrajine se možemo uveriti, spremni da za svoju ideologiju pale ljude koji im se protive a sve u odbrani evopskih vrednosti.
Ipak, vladu123 i njemu slične ne treba izopštavati zbog njegovih postova. Zašto? Zato što su njihovi postovi dokaz da nisu u pravu i, u ovim novonastalim vremenima, deluju iluzorno, gotovo komično i sve više gube na snazi i značaju.

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2013
  • Poruke: 1708

Русија забринута погоршањем унутрашњополитичке ситуације у Украјини
Русија је забринута наставком деградације унутрашњополитичке ситуације у Украјини, изјавио је званични представник МСП РФ Александар Лукашевич.
Према његовим речима, Кијев не жели да почне процес националног помирења. Потврда тога је и објава завршне фазе „контратерористичке акције“.
Лукашевич је, такође, истакао да још увек није покренута адекватна истрага трагичних догађаја у Одеси, где је погинуло неколико десетина људи. Представник МСП РФ сматра да је то доказ неодговорности кијевских власти, које подржавају националистичко-радикалне снаге, укључујући и Десни сектор.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2014_05_15/Rusija-zabr.....jini-5634/

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2013
  • Poruke: 1708

Direktno nema veze, ali ima indirektno veze
Рејтинг председника РФ Владимира Путина је достигао свој историјски максимум. Према подацима социолошког испитивања, које је спровео руски Левада центар, 81% Руса би гласало за Путина на председничким изборима, ако би били одржани у недељу.
Крајем марта тај проценат је износио 77%, а у јануару 66%. Рејтинг Путина и његова популарност расту у условима догађаја у Украјини и заоштравања међународне ситуације. Његова одлучност импонује већини испитаника. У условима раста рејтинга шефа државе, порасло је и поверење грађана не само у партију „Јединствена Русија“, него и у све структуре државне власти.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2014_05_15/Vladimir-Putin-nezamenjiv-4616/
Ovu popularnost Putin bi trebalo da usmeri i na resavanje domacih problema

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2013
  • Poruke: 1708

Сергеј Глазјев

Украјини ће до 2018. године бити потребне још 104 милијарде долара критичних спољних зајмова. То три пута превазилази обим финансијске помоћи у наредних пет година коју су обећали ЕУ, САД и ММФ
Ако се томе дода још и неопходни обим инвестиција за обезбеђивање темпа раста које је прогнозирао ММФ, а то је додатних 190 милијарди долара, онда би укупан износ финансијских улагања у украјинску привреду до 2018. године требало да достигне 300 милијарди долара
Једини начин да се сачува територијална целовитост Украјине јесте да се осуди кијевска хунта и организује међународни трибунал. За њих треба припремити нови Нирнбершки процес
Не мислим да ћемо поводом западних санкција кренути по принципу „око за око, зуб за зуб“. Зашто да пленимо америчку имовину због групе умишљених америчких политичара који нас, у њиховој русофобској хистерији, увлаче у економски рат? Ако бисмо увели санкције као Иранци, Американци би пре свега казнили Европљане
Наше процене говоре да би у том случају ЕУ изгубила око билион евра. Највеће губитке трпи Немачка, номинално негде око 200 милијарди евра
КАДА Сергеј Глазјев говори „ми“, он по правилу подразумева своје колеге из Руске академије наука - али овај саветник председника Русије нерадо говори о томе какви се спорови воде у Кремљу поводом ситуације у Украјини.
Овај интервју је дао у свом кабинету на Старом тргу. На зиду виси портрет Владимира Путина, а председников поглед је упрт у репродукцију Ван Гога која се налази преко пута. Преко зида се шири карта Русије, а Крим је обојен тако да се разликује од остатка Украјине. Узгред, помоћник Глазјева нам је објаснио да је та карта стара.
Глазјев је још пре референдума на Криму подржао припајање полуострва Русији и зато му је био забрањен улазак на територију Украјине, да би убрзо био стављен и на санкциони списак САД.
Сценарио за Украјину
Недавно је агенција S&P дала прогнозу да у случају да Украјина изгуби источне регионе, ову земљу очекује банкрот. Како ви видите даљи развој догађаја у Украјини?
- Мене те проамеричке рејтинг-агенције забављају. У ситуацији, када је Украјина већ одавно банкрот, они се претварају и говоре: ево само што није наступио банкрот и тврде да се он још може спречити. То није ништа мање забавно од времена када су пропадале америчке инвестиционе банке, а те исте агенције им додељивале рејтинге AAA. Украјина више не плаћа своје обавезе, у сваком случају не плаћа руски гас. Са закашњењем јој стиже обећана симболична помоћ САД и ЕУ која не може имати никакав суштински утицај на потпуно бесперспективну финансијску ситуацију у тој земљи.
Дакле, Ви сматрате да је недовољан новац који је обећан Украјини?
- Чак и при најповољнијем сценарију, програм помоћи ММФ-а покрива само две трећине минималних потреба Украјине у наредне три године. А у случају лошег сценарија, ако нацистичка хунта изолује Украјину од Русије - у земљи ће наступити финансијска катастрофа. Она ће се по економским показатељима сурвати на ниво Средње Африке.
Колико је онда потребно новца Украјини?
- Потребна су јој гигантска упумпавања. Вратимо се повољном сценарију. На основу прорачуна Центра за регионална истраживања Евроазијске банке за развој, при том сценарију Украјини ће ове године бити потребно за консолидацију платног биланса више од 25 милијарди долара. Читав пакет помоћи ММФ-а - плус оно што је обећала ЕУ - биће нешто више од 25 милијарди долара за ову годину.
Међутим, највероватније је да ће доћи до погоршавања производне кооперације са Русијом. Тешко је претпоставити шта ће бити ако се у Кијеву учврсти антируска власт и да ли ће бити очувана зона слободне трговине. У том случају - да би се компензовали опадајући приходи Украјине - негде ће се морати пронаћи још 30-так милијарди долара.
По рачуници тих истих експерата, Украјини ће до 2018. године бити потребне још 104 милијарде долара критичних спољних зајмова. То три пута превазилази обим финансијске помоћи у наредних пет година коју су обећали ЕУ, САД и ММФ.
Ако се томе дода још и неопходни обим инвестиција за обезбеђивање темпа раста које је прогнозирао ММФ, а то је још 190 милијарди долара, онда би укупан износ финансијских улагања у украјинску привреду до 2018. године требало да достигне 300 милијарди долара.
То је могуће само у случају да буде реализована иницијатива председника Русије која подразумева програм сарадње Русија-Украјина-ЕУ. Али, после казнених операција фашистичког режима против становништва на југоистоку Украјине - то је тешко могуће.
Колико је генерално вероватан сценарио по коме Украјина остаје јединствена?
- Нелегитимну хунту, која је узурпирала власт насилним превратом, исток Украјине не признаје. То јест, земља се већ распала. Избори 25. маја на истоку и југу доживљавају се као покушај да се озакони преступни режим. САД и ЕУ покушавају да обезбеде легитимизаицју злочинаца, па су, у суштини, саучесници у злочину против народа Украјине.
Уверен сам да читаве области Украјине неће учествовати у тим изборима, посебно након монструозног злочина нациста у Одеси који је унапред био испланиран и вођен из Кијева. Људи су у директном преносу спаљивани, а у телевизијским студијима у Кијеву су то коментарисали фашистоидни елементи, међу њима и посланици Врховне Раде, које је тешко назвати људима.
Међутим, фашисти у Кијеву неће дуго, сем ако не „одсеку“ источне, а сада већ и јужне регионе. Једини начин да се сачува територијална целовитост Украјине јесте да се осуди кијевска хунта и организује међународни трибунал. За њих треба припремити нови Нирнбершки процес.
Да ли је, у случају да се сценарио на југоистоку Украјине заоштри, могуће слање руске армије у ту земљу?
- Управо је наша војна интервенција оно што веома прижељкују Американци. Зато они и настоје да се користи армија за убијање по украјинским градовима.
Реакција на санкције
Недавно сте упутили писмо Министарству финансија са предлогом како да се реагује на економске санкције против Русије. На њега су кразличито одреаговали чланови руске владе. Да ли сте добили званични одговор?
- Ово питање је најбоље поставити људима у Министарству финансија који су дозволили да оно што сам им упутио дође до јавности. Не желим да коментаришем само фрагменте наших предлога јер се ради о системском предлогу мера. Нема вајде од коментарисања нечега што је истргнуто из контекста, искривљено и лажно представљен да би било претворено у страшило.
Коментаторе су највише уплашили ваши предлози везани за ограничење обрта долара...
- Јесу, а то је једна од ствари коју су истргли из контекста и коју ми желе приписати као средство застрашивања. А права истина је да Американци желе да Русији забране коришћење долара. Ако амерички председник донесе одлуку замрзавању руске имовине, онда ће то само значити да Американци одбијају да испуњавају своје обавезе. Дакле: да ваш новац у доларима, који се чува у депозитима у руским банкама, САД не желе да признају као своју платну обавезу.
Ако нека банка успе да на време прода своје активе, можда ће вам новац бити враћен у другој валути. А ако не успе, онда ћете бити само власник евидентираног износа на рачуну у вашу корист уз осећање да сте кредитор САД и да вас је ујка Сем изиграо за ваш новац. Овакви ризици расту сваким даном. Јер, прво је дошао први пакет санкција, затим други, па трећи. Тако ће доћи до сваког човека који има акар један долар. Зато је просто смешно тврдити како ја ширим страх који долази од Американаца.
У чему је онда суштина ваших предлога?
- Неки од њих се већ сада реализују иако смо предлагали да се реализују још пре више од десет година. Рецимо, стварање свог платног система. Или, на пример, прелаз на обрачун и плаћања у националним валутама - то је неопходни део рада у процесу евроазијских интеграција. Сећам се: када је увођен евро, у посету нам је долазио (бивши председник Европске комисије Романо) Проди и молио укључимо евро међу резервне валуте. У замену сам му предложио: „Хајде да симетрично и рубљу укључимо у састав резервних валута Европске уније“.
На моје велико изненађење, он се одмах сложио. Али, на жалост, тадашњи наш министар финансија (Алексеј) Кудрин чак није ни одреаговао на такву могућност. А сада, буквално пред увођење санкција, путовао је у Берлин и објашњавао - ако се Европа прикључи санкцијама - да ћемо морати да пређемо на обрачун у рубљама. То није могао да одбаци.
Коlика је вероватноћа да дође до иранског сценарија у Русији и чиме можемо да одговоримо?
- Не мислим да ћемо кренути путем „око за око, зуб за зуб“. Зашто да пленимо америчку имовину због групе умишљених америчких политичара који нас, у њиховој русофобској хистерији, увлаче у економски рат? Ако бисмо увели санкције као Иранци, Американци би пре свега казнили Европљане. Наше процене говоре да би у том случају ЕУ изгубила око билион евра. Највеће губитке трпи Немачка, номинално негде око 200 милијарди евра.
Са катастрофалним последицам би се суочиле земље у прибалтичком региону и многе земље Источне Европе. Само Естонија би имала губитке једнаке вредности њеног БДП. Зато се надам да ће се Европа понашати разумно. Јер, шта значи замрзавање наше имовине? То да наше банке неће бити у стању да враћају кредите. Не својом вољом, већ зато што ће им на силу одузети имовину. Сумњам да ће Европљани у судовима добити спорове који би уследили. Генерално, сматрам да ће Обама због такве политике завршити са импичментом.
Да ли су неопходне мере монетарне контроле као реакција на санкције?
- Мере монетарне контроле морају да постоје због превараната. Одлив капитала из Русије - представља бег од пореза који наноси штету нашој земљи у износу од 0,5 до 1 билиона рубаља годишње. Други задатак је тај да морамо обезбедити наш монетарно-финансијски систем од напада шпекуланата. У периоду 2008-2009 године, држава је банкама дала новац, а њих је обузео експлоататорски дух и уместо да кредитирају реални сектор, оне су већину новца убациле у шпекулативне трансакције против рубље. Због тога је машиноградња изгубила 40 одсто производње, поштени људи - своју уштеђевину, а банкари су остварили профит у износу од 300 милијарди рубаља (8,5 милијарди долара).
Да ли монетарну контролу треба уводити изменама у Кривичном законику РФ?
- Бескорисна је борба против шпекулација путем Кривичног законика. Најједноставнији инструмент, који из неких разлога није у периоду 2008-2009 примењен, јесте ограничење монетарне позиције комерцијалних банака. Недавно је донет пакет закона који дају право банкама да одбију клијента уколико процене да се ради о сумњивим операцијама. Треба ићи и даље.
Совјетске лекције
У идеалном смислу, то треба да доведе до формирања аутархичне привреде Русије. Да ли ће то бити праћено и политичком самоизолацијом?
- Све што имамо као последице санкција - није самоизолација. То је покушај споља да нас изолују. Финансијске санкције, уколико не будемо блесави, лако ћемо заобићи, што ће нас учинити јачим. А технолошке санкције су далеко опаснија ствар. Мораћемо да пробијамо блокаду у осетљивим технологијама. Треба више стручњака слати у иностранство. Односно, на парадоксалан начин санкције нас не терају на изолацију, већ на далеко активнију политику према иностранству.
Ми у томе већ имамо одређено искуство. На пример, Совјетски Савез је на санкције које су му уведене због слања војске у Авганистан одговорио стварањем машиноградње за нафтно-хемијску индустрију и многе друге гране индустрије које ангажују високу науку које тада у земљи није било.
Говорите које је лекције из санкција извукао Совјетски Савез. Сада многи истичу да се Русија враћа совјетској традицији. Први мај се вратио на Црвени трг. Шта ви осећате тим поводом?
- У последњих 20 година изгубили смо значајан део нашег културно-историјског наслеђа. Умногоме смо изгубили осећај солидарности и узајамне одговорности. Деградација морално-културне средине данас је толико дубока да нас приморава да се замислимо о будућности нашег друштва и земље. Вредности које образују нашу културу су осећања социјалне правде, заједничка одговорност, истина, примат духовног над материјалним. То је оно што нас умногоме разликује од западног света где доминирају вредности индивидуализма и самобогаћења.
Увоз западних вредности и подривање наших - разоружава наше друштво. И совјетске симболичке вредности су део наше културе, али дужни смо да се сетимо и оних вредности које су биле у Русији пре револуције.
Које мере треба да се донесу да би руска привреда, која се налази у стагнацији, обновила раст?
- Зашто производни капацитети стоје? Најједноставнији одговор је да су - застарели. Међутим, то није тачан одговор. Капацитети стоје јер нема дугорочних кредита за освајање компликоване производње. А нема их јер је каматна стопа виша од стопе рентабилности у прерађивачкој индустрији. Зато предстоји ширење нетржишних залога, продужавање рокова по кредитима - и преко банака за развој.
Друго структурно ограничење је недостатак радних ресурса, а све је повезано и са ниском продуктивношћу рада. Ако модернизујемо привреду, неће нам бити потребна гастарбајтерска радна снага.
Другим речима, стимуланс треба да дају монетарне власти преко канала кредитне политике? Али, тада прети инфлација која и сада није међу ниским...
- Сви инструменти регулисања економије су мач са две оштрице. У време бума кинеске економије - темпо монетизације привреде био је изузетно висок. Исто је било и за време јапанског привредног чуда. Код нас је тренутно однос кредита према БДП-у око 50 одсто, код наших конкурената - између 80 и 100, а код неких чак и 200 одсто.
Јасно је: ако се новац буде просто делио, као што је то било раније, његова емисија ће довести до даљег пада курса рубље и инфлације. Уколико исправно поставимо монетарно-кредитну политику и затворимо контуре рефинансирања у оквирима реалног сектора и инвестиција у модернизацију научно-техничког потенцијала - добићемо позитивни антиинфлациони ефекат.

Zanimljiv clanak za one koji se razumeju u monetarnu ekonomiju. Zamrzavanje dolarskih deviznih rezervi RF bi imalo znacajniji uticaj na celu svetsku ekonomiju. Ukoliko bi SAD sprovele ekonomske sankcije definitivno bi unistile sve odnose sa Evropom, a verovatno i sa Japanom i Juznom Korejom i dovele bi do naglih akcija RF, Kina i bio bi sasvim novi svet u 21.veku. Monetarna politika CB RF nema kapacitet da zadrzi takav udar na njen monetarni sektor.

offline
  • Pridružio: 23 Jan 2014
  • Poruke: 320

http://www.kurir-info.rs/uivo-dan-87-donjeck-formi.....ak-1366503

"Kijev šalje vojnike prekaljene u Iraku na prorusko stanovništvo".

Kijev pokušava da spreči, da se mu redovna vojska razpadne. Bolje za sve, da se to što pre desi. Mslim na razpad armije. I da oni mladiči od 18 goodina idu kuči. Niko ne može od njh tražiti da ginu za ništa.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 976 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 5 sakrivenih i 930 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, airsuba, Apok, babaroga, celik, deLacy, Denaya, djboj, DonRumataEstorski, ikan, Karla, kjkszpj, kolle.the.kid, ksyyaj, Kubovac, Lieutenant, madza, mean_machine, mercedesamg, MiG-29M2, MiGac, mikrimaus, milenko crazy north, Mixelotti, mkukoleca, mrav pesadinac, Nemanja.M, nenad81, Pakito93, pein, randja26, raso7, royst33, shaja1, Shinobi, Sirius, slonic_tonic, Srle993, tmanda323, uruk, yrraf