Balistička raketa FROG 7 (LUNA R-65) u bivsoj JNA

97

Balistička raketa FROG 7 (LUNA R-65) u bivsoj JNA

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

0,5mm plus jedno 5mm dodatnih Mr. Green
Na Gradu je tog zelenog sloja V-58, koji je valjda na svim komorama tog doba, milimetar debelo. Ovaj puše i do 5 puta duže.
Al ispitat ću ga jednom, ne kažem da je Hastelloy karikirano, ali mislim da nije ni neki drek najobičniji.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Malo sam istraživao po pitanju onog trobroja mađarskog. Iz više izvora (poljska i mađarska), divizioni su na početku brojali 3 lansirne jedinice 9P113 i to tako da je po svakoj bateriji išla jedna. Znači nije kako smo mislili divizion od 3 baterije i u svakoj 3 lansera.
Ishodište je sistem Luna 2K6 gdje je divizion bio grupa dvije baterije i u svakoj bateriji jedan lanser.
Onda su ti divizioni prenaoružani sa 9K52, 3 lansera u divizion, po jedan u svaku bateriju da bi to tamo negdje '82 reorganizirano u divizion od dvije baterije i po dva lansera u svakoj.

Znači divizion 2K6 … 2 baterije, 1+1 lanser
9K52 … 3 baterije, 1+1+1 lanser
9K52 … 2 baterije, 2+2 lansera

Na kraju (stanje 1988.) u Poljskoj je bilo ukupno 47 lansera podjeljenih u 13 diviziona, 8 od njih reorganiziranih sa po 4 lansera i 5 koji su ostali po starom na trobaterijskom rasporedu.
Kod Mađara je sve do 1986.g svih 6 diviziona naoružanih lunama bilo po starom sistemu, ovo je organizacija diviziona (osztály) u kojem je 3 raketne baterije (rakéta üteg) sa po jednim lanserom u svakoj.



Jezik je nestvarno nerazumljiv, ali istražio sam i po svemu Mađari su u konačnom broju kupili 18 lansera i to 9 komada 1967.g, 6 komada 1977.g i 3 komada 1982.g čime su opremili 6 diviziona. Podaci odgovaraju i prema ovoj tablici.



Od 1987.g sistem se reorganizira i Lune završavaju u 3 diviziona sa po 6 lansera u svakom (ne znam baterijski raspored). Godine 1990. ruše još više strukturu i Lune završavaju u dva diviziona (po 8 lansera u svakom) dok su dva završila u rezervi.

Inače R30 je 2K6, R70 je 9K52, R170 8K11 i R300 je 9K72.

Ovo sad otvara puno pitanja kako je bilo u SSSR-u na samom početku jer ruski izvori matraju samo o divizionima sa po dvije baterije (2+2 lansera) i još više šta i kako je bilo u JNA kada su došli prvi primjerci.



offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8444
  • Gde živiš: pecina stroga

Ne znam. Veliki trud svakako, ali mi je potpuno nelogicno da se od jednog orudja pravi baterija.

Da ima bolju preciznost pa ajde. Ali ovako kako smo mi ovdje ocjenili preciznost, nema sanse da se dejstvuje samo jednom raketom po jednom cilju. Nema logike.

Osim kod nuklearne BG. Ne znam da li su to imali Poljaci i Madjari?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Tako je kako je. Potražio i našao da je i kod Bugara bilo tako sve do 1981.g kada su divizioni išli u reorganizaciju u dvobaterijski sastav sa po dva lansera u svakoj ili oni koji su kupovani nakon '81 (a bilo ih je) su dolazili takvi. Ako je JNA imala 12 lansera sve vuče na to da je 389.rb bila u početku isto tako sa 4 diviziona.

Atomskih glava je bilo, ali to je sigurno bilo isključivo u sovjetskim rukama. Inače ima i ruskih tekstova u kojima su jako ogrdili Lunu i njenu preciznost. Kažu bila je toliko neprecizna da čak i atomska glava nije bila dovoljna da se pogodi nekakav točkasti cilj, pa se krenulo u projekt nekakve upravljive lune, nazvaše je Luna-3. Međutim upravljanje je bilo toliko loše da je zona rasturanja bila još veća od neupravljive rakete i onda se od svega toga odustalo i krenulo u pravcu Točka.

Ima jedna dobra bugarska knjiga sa svakojakim detaljima, ovdje ću par stranica iz nje, a po temi.
Генерал Димитър Тодоров:Ракетните войски на България







offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

I kod čehoslovaka isto, divizioni 2K6 u divizione 9K52 sa tri baterije pa onda dvobaterijski sa ukupno 4 lansera. Istočne Pruse ne trebam ni istraživati, kod njih je sigurno ista priča.

Ostaje JNA, tu isto imamo nekakvih nepovezanosti. Prvo ne znam točno kada su Lune pristigle. Zna li netko neki tekst u kojem se to spominje?
Na majskoj paradi 1975. su bile tu, slika i film ne lažu. Dva lansera su paradirala. Par stranica ispred je slika gdje sam napisao da su tablice pokrivene i da nema evidencijskih brojeva vozila. Ali biće da tada nisu još ni bile uvedene u jedinice, jer ako tekst ne laže Lune su u Banja Luku stigle 29.11.1976. Tekst dalje navodi ukupan broj pristiglih bojevih raketa od 120 komada. Liči na četiri kompleta, ali za divizione sa po četiri lansera i dva transportna vozila. A godine sedamdesete. Počet ću misliti da su Rusi možda pomislili vidi bogati ovi tupavi balkanci možda i nisu tako tupavi kako se čini.

Inače tekst dalje navodi da je u SRJ tada 1993. iz BL došlo 4 lansera (22291, 22292, 22293 i 22294) dvije školske rakete, dvije sa umetnutom cijevi (i dalje ne znam 122mm ili 140mm, ali barem po nekim slikama 122mm je u pitanju) i samo 4 bojeve rakete.
Taj divizion je bio početni dio 38.arbr iz Šapca u čijem sastavu je bilo još dva diviziona ( autor piše “barem na papiru” ), ali od sredstava je bila samo baterija Košave i jedan neupotrebljivi lanser 22201 !? Koji je pak sad to? Kasnije su nastali oni četverocjevni Orkani itd.

U svakom slučaju zanimljiv je taj put Luna i šteta da oni koji imaju te spoznaje nikako da ih prezentiraju javnosti.

A vojne knjižice pa makar i sa općim opisom i crtežima ni za lijeka. Nitko ne da. Jebote ima tih knjižica za rakete kojima Rusi rokaju po Siriji, a za ovu matoru magarčinu ništa.
Internet po pitanju crteža daje ovakve čičagliše



Već se duže vrijeme premišljam dali da se upustim u to, želio bih napraviti jedan uljuđeni crtež lunine raket od glave do repa. Ali puno je to posla i sve preko fotografija, bilo bi taman između fušeraja i nečega. Ili pričekati da se granice otvore pa fino u par muzeja gdje ih imaju razrezane i poslikati ih kako spada, pa onda, e to bi bilo već nešto.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5114

@drug pukovnik

Nisam pratio na času. Kakve su to rakete sa umetnutom cevi 122 mm?

Navodio sam ovde isečke iz knjige Nebojše Pavkovića u kome se navodi da je R-65 Luna bila spremna za delovanje u slučaju kopnene invazije 1999-te. Ali s čime? Sa 4 bojeve rakete?
Bilo bi zanimljivo "iskopati" koliko je zaista bilo raketa....

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Trenažne rakete, iz njih se ispucavaju mali kalibri. Ovo je slika sa gradovom 122mm što viri, takve smo i mi trebali imati, ali ne znam da li smo dobili i gradove rakete.



Ili su možda sa cevkom 140mm za one rotirajuće monstrume koje isto tako možda nismo nikada dobili.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

1975 sam bio na paradi u Beogradu i sječam se tih luna , ali se ne sječam da li su bili brojevi na vozilima, to su morale biti te dvije školske rakete ali u punom gabaritu po dimenzijama i po masi .

Mi smo tada imali Ognjeve na paradi isto neka školska varijanta, po domenzijama je moralo biti sve isto i napunjenio sa pjeskom da vozila legnu na cesti kak se šika , a ne da se poslije vojni atašei akreditirani u Beogradu ismijavaju da smo vozili makete.

Ako je opremanje jedinice u Banjaluci počelo 1976 godine onda je to išlo korak po krak , trebalo je napraviti hangare pripremiti vatrene položaje obučiti oficire , napraviti skladišta , ja nisam obračao pažnju na to što se pucalo iz umetnute cevi vjerojatno Grad , možda ona mala Vijetnamka , nije nam bilo interesantno jer smo od rujna 1976 imali svoje gradove rastavljene u prototipnoj radionici.
,
Da je bilo neko rusko rotirajuće čudovište znao bih, jer bi ih sigurno bilo u prototipskoj radionici, naime tada smo več bili naveliko u vlastitom razvoju rakete koja je kasnije nazvana PLAMEN II, i grupa u kojoj sam radio potrošila je silno vrijeme i novce na razvoj tehnologije izrade mlaznica , bili smo samouki u tome i bilo kakva tuđa mlaznica bi bila dragocjena , mogli bi po tragovima obrade otkriti kako je rađena .

Kad smo dobili prve Gradove i vidjeli njihovu plastičnu mlaznicu bilo je prekasno , mi smo več bili otišli drugim putem. Napravili smo specijalni stroj koji je na tri pozicije obrađivao tri mlaznice istovremeno sa 18 alata.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387



Kazetna 9M21K na lanseru u fazi štelanja. Godina je 1974., Sergejevski poligon na dalekom istoku. Na lanseru je nacrtano 5 zvjezdica, to bi moglo biti 50 puskova. Inače 200 je granica, kako Rusi vole reći, rok službe ne manje od 200.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4542

Luna i prototipski Ognjevi na paradi 1975:

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 862 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 1 sakriven i 852 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Istman, ladro, marsovac 2, Mi lao shu, Mixelotti, nebkv, Oscar, stegonosa