Domaća balistička raketa dometa 300 km, 400 mm Šumadija

63

Domaća balistička raketa dometa 300 km, 400 mm Šumadija

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Do sada sam bio ubeđen da lansiranje na zapad smanjuje domet.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4550

Milinović se u toj emisiji ponašao spram primarnog formata emisije a to je radio. Zaboravio je da se cela stvar snima i distribuira se i kao video u realnom vremenu na portalu i kasnije trajno, u ovom slučaju na društvenoj mreži (FB). Impuls i podsvest su uradili svoje, da se radilo o primarnom TV formatu emisije autokontrola bi odradila svoje i ne bi smo verovatno nikada imali ovaj spontani govor tela.
Da mi moderacija ne zameri, na zahtev Šumadinca...
Citat:




























offline
  • Pridružio: 03 Sep 2012
  • Poruke: 28

Шумадинац је вероватно мислио на овако нешто Smile



(Хвала Gargantua на сликама)

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5389

Oluj2.1 ::Do sada sam bio ubeđen da lansiranje na zapad smanjuje domet.

Ex vrabac, jel tako ?
Nemoj te se dati pokolebati, možda su kod mene krivi predznaci pa ispada tako kako ispada.
Puno je varijabli koje se ukrštaju i upitno je koji efekt rotacije Zemlje na kraju prevlada.

Činjenica je da kod elevacija oko 60 (točnije 58 i nešto) kreću zajebancije, a kod još većih gotovo da se može postići da pogodiš sam sebe kakve to putanje budu.

Treba to malo bolje istražiti, ja i dalje mislim da lansiranje na zapad (azimut 270 ili 45-00) ostvaruje veći domet nego na istok (azimut 90 ili 15-00).
Možda tablice gađanja od Lune pomognu, glup je jezik ali više očiju bolje vidi. Jasno je da su korekcije po x najveće na 90 i 270. Lijepo se vidi da vrijednosti korekcije nisu u linearnom nizu, rastu kako raste domet (i elevacija) i onda se počinju smanjivati.
Na azimutu 90 (15-00) piše vrijednosti korekcije dometa umanjeni (negativni), a na 270 (45-00) vrijednost korekcije dometa dodatni (pozitivni).
Samo to je već dovoljno da upetlja mozak.

Svako mišljenje, razmišljanje i viđenje je dobrodošlo.






offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Gargantua svaka čast na slikama .. nisam znao da je to bila radio emisija .. a da je vide snimak išao onako ispod žita.. onda mi je potpuno jasna gestikulacija pofesora Milinovića , na spomen Šumadije i njenih parametara.

Pukovnik našlo si se na dosta klizavom terenu ,sa premalo podataka , nisam nikada ranije razmišljao o tim dometima , i naravno da nisam računao putanje takvih raketa.

Program kojeg imaš si pokupio sa nekog sveučilišta i on bi trebao biti ok za neke normalne rakete u nekim normalnim uvjetima atmosfere , smatram da bi on trebao raditi korektno za rakete tipa Grad , i smatram da u ruskim sveučilištima studenti diplomskog studija rasturaju na vježbama takve zadatke.

Kod dometa od oko 300 km nisam više ni u što siguran , jedino što imam u literaturi obrađeno je V2 raketa i neka teorija objavljena u knjizi Feodosiev i Sinjarev Vedenije v raketnuju tehniku Moskva 1960 godine, oni tu ne što spominju prelazak sa parabolne teorije leta na eliptićnu , Keplerovu teoriju .

Po Kepleru na ekvatoru , lansiranjem prema istoku na brzinu leta se dodaje i onih 500 m/s od rotacije zemlje , ali je tada na nekoj visini kut lansiranja O stupnjeva , odnosno raketa je u eliptičnoj putanji paralelnoj sa površinom zemlje.

Feodosijev kao primjer navodi da sa uvođenjem Keplerovih teorija za raketu sa brzinom od 1500 m/s maksimalni domet od 400 km postiže kod elevacije 42 stupnja.

Dok kod svemirskih letova ili strateških raketa lansiranje prema istoku koristi , kod raketa karakteristika Orkana ili Lune to ne pokazuje tako značajne efekte.

Šumadije koja bi morala doći na domak svemirskih visina u letu prema zapadu ima tu situaciju da zemlja ispod nje , i atmosfera , uredno prolaze ovisno od paralel na kojoj se nalazi sa barem 250 m/s , osim toga zemlja nije ravna , na 8 kilometara ponire za 5 metara .. nabere se tog ponora .

Ali kažem ne znamo točno algoritam studentskog programa , ne znamo što on točno uzima ali ako na kursu 0 i 180 ima tu negdje isti domet , a na kursu 90 manji i na kursu 270 veći onda možemo vidjeti da li program prepoznaje kursne razlike.

Treba lansirati Grada pod 45 po tom programu na sve četiri strane razlika ne bi smjela biti veća od 50m

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5389

Ma volim ja klizavi teren Smile
“Lansirao” sam danas Lunu, prije toga i Grad i Uragan i Smerč. I uvijek isto, na 0 i na 180 to je tu negdje, na 90 manji domet i manja relativna visina tjemena, na 270 veći domet i veća relativna visina tjemena.
Šumadija isto, ali samo sa kutevima elevacije ispod 60. Kad počnem dizati elevaciju sve poblesavi, dometi i tjemena recimo normalni na 90, a na 270 sve ludo. Mali domet, nikakav, a u visinu bogu pod nogu.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Puno toga mi o njenom motoru odnosno motorima ne znamo i o načinu lansiranja pogotovo.

Naravno da sam zadnjih mjeseci odvrtio razne varijante i sad iznosim najluđu

Rekoh u prvi mah sam zamislio da se Košava lansira iz zatvorene cijevi , kao minobacački projektil , idemo se malo poigrati sa masama i brzinama da vidimo koliko te noge izdržavaju sile akcije i reakcije.. recimo da energija trzaja bude u rangu sa energijom trzaja kod Nore. Ekipa iz EDEORO a je u mladosti radila takve stvari , mislim da je čak jedna protugradna raketa , rađena u seriji, imala taj minobacački start.

Možemo zamisliti neki Gas Generator koji ostaje u lanseru i koji bude dao dovoljno tlaka kontinuirano tako da ta mrcina napusti lanser sa najmanje 50 m/s , a poželjno bi bilo 100 m/s.

Opet ponavljam da ekipa sa VTI penziči poput mene ima iskustvo sa time jer su to radili za Orkana , i ne samo za njega , čak smo radili gas generatore za pirenje tankova u podmornici za prinudno izranjanje , i gas generatore za avionski katapult.

Kad je ta mrcina napustila lanser i otvorila stabilizatore , i kad kanari uhvate vjetar pali se buster motor koji to nagura na nekih 250 m /s , i on radi 15 -20 sekundi , sve je stabilno , kanari rade , otpor zraka prihvatljiv i Košava napušta guste slojeve atmosfere bez da probija zvučni zid.

Po prestanku rada bustera pali se marševski motor , koji je za sada jako hipotetski sa jako hipotetskim gorivom ali ga mogu zamisliti , i znam barem još dvojicu sa teritorije EX Yu koji su ga u stanju napraviti.

Šumadija dalje leti ne po paraboli, ne po elipsi , već po nekoj krivulji penjanja koju dirigiraju kanari i taj slabi ali dugotrajni marševski motor , rekosmo ranije da Šumadija ne rotira oko svoje ose , da su stabilizatori na prstenu sa lagerima i to što oni rotiraju ne smeta puno kanarima da rade svoj posao i održavaju konstantni kut penjanja .

Druga varijanta je ista samo se sve odvija u nadzvučnom području , negdje oko 2 Maha.

Kako god odvrtio tu Šumadiju ispada da treba tri režima rada motora , sve ostalo je silovanje

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

- Luna lansira pod 60 stepeni i 0 minuta (prema tvojim tablicama) za maksimalmi domet 67 160 m.
znači toliko je veći dobitak zbog atmosfere da nije 45 nego 60
- tablice Lune ti potvrđuju da u njenom dometu važi povećanje i skraćenje dometa (ka istoku (15-00) i ka zapadu (45-00)) i da na azimutima 0-00 i 30-00 NEMA popravke po daljini ali ima po pravcu i to UVEK ULEVO (naravno podrazumeva se severna hemisfera)
- skraćenje daljine ka zapadu (porast ka istoku) raste do 62 km daljine a onda opada od 62 do 67.
- vreme leta je besprekorno linearno do približno iste daljine ili nešto manje
Zašto dolazi do takvog efekta na kraju ????
Možda malo nelinearno usporenje na tropopauzi?
Pošto balističkim raketama za razliku od kosmičkih nije ograničenje nije minimalna brzina izlaska na zadatu orbitu nego minimalna brzina stabilnosti da li bi onda povećanje vremena leta odnosno maksimalno moguće usporenje u propadanju pre stratopauze i tropopauze (tu sad opet imamo verovatno neki optimum) dovelo do povećanja dometk ka zapadu usled obrtanja zemlje ?
Kako god kod Lune obrtanje Zemlje cima putanju (45-00 ka zapadu) na gore, ka većem uglu lansiranja i većem temenu putanje i onda do pre tih poslednjih 10% smanjuje ukupni domet.
Da li se efekat preko 75 km menja stvarno ne znam, na prvi pogled ne jer bi se verovatno gadno približili granici stabilnosti mada ... stvarno ne znam.
Evo ti neki tekst iz spravoćnika seržanta 1976. god deo I pa sad ako možeš da izvučeš neki zakjljučak i koliko je to adekvatno ...





offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14802

Osnovna fizika, na velikim visinama, npr 50km na ekvatoru, je rotacija duža za 2xPi x 50km dnevno, odnosno 314km, ili 13km na sat, tj preko 200m u minuti. Nije zanemarljivo. Dalje od ekvatora je to još veće, jer se računa prav ugao u odnosu na polarnu osu, a ne visina, dok pri polovima opada.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

U jebo te ako je ovo spravoćnik za seržanta kakav je tek spravoćnik za pukovnika

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1241 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 7 sakrivenih i 1197 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, Atomski čoban, Ben Roj, Bluper, bojank, Boris Bosiljčić, Boris90, Buzdovan, ccoogg123, cenejac111, comi_pfc, Demostant, Denaya, doktor1964, Dr.Strangelove, Excalibur13, flash12, FOX, ILGromovnik, ivica976, Joja, Karla, Kriglord, kunktator, laki_bb, MB120mm, mercedesamg, Mixelotti, Mlav, Ne doznajem se u oružje, nenad81, procesor, Srki94, Stoilkovic, YU-UKI, |_MeD_|, 1107