Višecevni bacači raketa ''Plamen'' i "Oganj"

90

Višecevni bacači raketa ''Plamen'' i "Oganj"

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Mora da je bio dobar pasulj, a vjerojatno mu se svidjela i Morava . zna čovjek što je dobro.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25477

Samo neka Toma razveže kesu di su novci i malo oživi sve iz lanca za proizvodnju.
Posle može da se veseli od dobrog jela pa i kad počne štancovanje celog sistema i kane parica tatrane...



offline
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 731

Da li su ta zadebljana neminovnost ili je prosto neka vrsta budzenja dve postojece komore dok ne pocne stancovanje u Krusiku na novim masinama? Mozda ih u finalnoj verziji nece biti.

Kako je to izgledalo pre tri godine Partner 2013:




Nesto vezano za INS koliko sam razumeo:


Obratite paznju na tadasnje karatektirstike i na dimenzije i ove danas:


Jedan pored drugog stari i novi Oganj:

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Ima na tim fotkama svega i ja sam zbunjen.
Idemo redom .
U prvoj verziji Ognja koja je usvojena u naoružanje kao M77 raketno gorivo je bilo rađeno prešanjem , nakon toga je uslijedila revizija svih raketa zbog bojeve glave , bile su kuglice gole i znalo se dogoditi da se glava rastepe kod lansiranja .

Nakon par godina je u SPS u uvedena nova tehnologija exstrudiranja goriva i dogodilo se da u postojeću komoru ne stane dovoljno goriva za dogovoreni domet , pa je komora produžavana dodatnim prstenom kako bi stalo dovoljno goriva .

Meni ove fotke koje je postavio Voja liće na tu produženu varijantu, zato sam i pitao koliko je po novom dugačka komora motora .

Po mome ako komora novog Ognja nije iz jednog komada onda je on rađena od onih komora koje smo mi radili u Pretisu prije raspada države, tako da se od dvije rakete pravi jedna. Sastav materijala i kvaliteta valjanja dozvoljavaju to , pogotovo što kompozitno raketno gorivo radi na dva put nižem tlaku od dvobaznog raketnog baruta.

Zato bi me jako zanimalo detalj cijevi i spojeva i dužina komore

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Bahuss ::
Upaljac blizinski je razvio Krusik evo ga ovde:



Zar ga nije razvio VTI? I još da dodam, upaljače sa elektronikom pravi Ei Opek. I nalivajuća baterija je njihova.

offline
  • 13892 
  • Super građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 1423

Raketa dometa 50 km se planirala najmanje od 2013 kada sam prvi put saznao da jedna firma iz Srbije nudi raketu za Oganj dometa 50 km.

Tekst iz 2013:
Jedna firma iz Srbije nudi Oganj dometa 50km medjutim takva raketna goriva ostavljaju veliki dimni trag iza sebe i demaskira polozaj dok ovo raketno gorivo pripada kategoriji bezdimnih ali takve rakete imaju nesto manji domet. Protiv pesadije danas se koriste rakete sa blizinskim upaljacima koji na idealnoj visini od zemlje aktiviraju granatu dok za utvrdjene objekte se koriste termobaricne glave koje su neuporedivo bolje od ondasnjih trenutno fugasnih....

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

kompozit koji ne dimi ???? ima toga , ali koooooooošta, i voli grunuti sam od sebe , ono kad mu se digne grune, i sad budi ti s njim prijatelj. GUZ - Glavom U Zid

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16069
  • Gde živiš: Lublana

Postoji bezdimni propelant kome je agregatno stanje ko žele (tvrdno ili jako viskozno???) i koji je stabilan. Za cenu neznam, verovatno nije jeftin kao i svi noviteti. http://www.bayern-chemie.com/gel.htm

Video: http://www.bayern-chemie.com/media-center_video_gel.htm

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4530

Malo skretanje sa teme, novo je novo ali ništa bez libele. Very Happy




offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Napisano: 12 Maj 2016 19:33

Kvadrant sa libelom , ha ha dobra stara tehnologija , tu nema da ne radi , jedna crtica ( pars ) na ovoj libeli iznosi 0,1 hiljaditi , znači sa šacanjem se to još dijeli na 4 manja dijela , tako da se može dosta točno i sigurno izmjeriti kut od 0,025 hiljaditih odnosno 5 lučnih sekundi što je zadivljujuće za tako jednostavnu i jeftinu napravu.

Kad već skrećem sa teme sa kvadrantom odnosno sextantom koji je vrlo sličan samo je dodano zrcalo i durbin kojim se glada linija horizonta ( nivo mora ) može odrediti visina sunca u zenitu u istoj točnosti , što u konačnici daje položaj na kugli zemaljskoj , paralelu u nekih 400-500 m .

Naime ako opseg zemlje 40000 kilometara podijelimo na 360 stupnjeva i zatim još na 60 dobijemo da je jedna lučna minuta dugačka 1850 metara, a to može očitati i pijani navigator. Tih 1850 m je uzeto kao dužina jedne nautičke milje , malo pažljivijim radom sa sextantom se lako očita četvrtina podjele pa to iznosi standardnih 460 m točnosti u toj jednostavnoj i jeftinoj navigaciji.

Kad pogledamo sa kojom se točnosti radi kod određivanja položaja artiljerijskog oruđa sa INS uređajima vidimo da oni moraju baratati sa lučnim sekundama ili čak niže od toga , jedna lućna sekunda u astronomskoj navigaciji je cca 30 m na površini zemlje.

Dopuna: 12 Maj 2016 19:52

jazbar ::Postoji bezdimni propelant kome je agregatno stanje ko žele (tvrdno ili jako viskozno???) i koji je stabilan. Za cenu neznam, verovatno nije jeftin kao i svi noviteti. http://www.bayern-chemie.com/gel.htm

Video: http://www.bayern-chemie.com/media-center_video_gel.htm


Gdi si to iskopao ha ha , ali dobro , nije to kompozitno raketno gorivo, nije to komad goriva tvrd ko plastika kojeg možeš potokariti i staviti u sevurdu i opaliti raketu. Kod pravih kompozitnih raketnih baruta imaš uvijek neki oksidator koji je neki nitrat ili perklorat i gorivo neki polimer koji se nakon miješanja stisne kao auto kit.

Problem je u tim oksidatorima svi nitrati osim amonijevog daju krute čestice i dime ko crni barut. Svi perclorati imaju u sebi clor , a taj klor u kemijskom procesu daje klornu kiselinu HCl koja sa vlagom iz zraka stvara bijeli oblak dima.

Ovo što si iskopao su spojevi monopropelanta kao što je nitroglicerin ili etil nitrat ili propil nitrat sve su to tekućine do zla boga opasne za rad , ali se dodavanjem aditiva prevode u gel fazu podnošljive tixotropnosti ( nešto kao kad vam žene doma prave pekmez pa onda dodaju želin i dobiju masu koja se može namazati na kruh)

Ta goriva su obično nižeg impulsa od onih nabrijanih sa aluminijem koja dime , ali su zato totalno bezdimna.

Ne očekujem da se sada netko u Srbiji, pogotovo na Ognju bavi gel gorivima , bila su ozbiljna istraživanja na tom planu još za vrijeme Juge . Smatram velikim uspjehom ako se pokrenula linija u tehnikumu u Bariću i proizvelo gorivo po licenci Herculesa na bazi amonijevog perklorata i HTPB a , onog goriva kojim je zakasnilo za Orkan, ali je zato s njim punjen Grom .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 831 korisnika na forumu :: 12 registrovanih, 0 sakrivenih i 819 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: anta, Bluper, gorican, kybonacci, madza, milan.vukovic, Misirac, pacika, slonic_tonic, SR-3m, wizzardone, zlaya011