Ešalon - Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije

2

Ešalon - Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

Poštovani članovi Foruma My City Military,

Povodom, evo još malo, godišnjice sukoba u Ukrajini, moja malenkost i kolega Branislav Kojadinović, napisali smo jednu svojevrsnu analizu dosadašnjeg učinka sistema PVO, VOJiN i sistema elektronskog ratovanja na bojnom polju Ukrajina, na našem vazduhoplovnom portalu Tango Six.

Tekst je povezan i sa našom knjigom "Ešalon", te smo iskoristili priliku da povežemo analizu sa poglavljima i stranica iz knjige u kojoj se navedeni sistemi i sredstva ratne tehnike pominju i opisuju.

Ovo će, pored ostalog, nadamo se i olakšati praćenje knjige "Ešalon" za sve one koji budu zainteresovani za nabavku ili su je već nabavili.

Godinu dana nakon početaka rata u Ukrajini: Čija PVO je bolja?
https://tangosix.rs/2023/09/02/godinu-dana-nakon-p.....-je-bolje/

Podsećam da se knjiga "Ešalon - Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije", može nabaviti preko Foruma My City Military kontaktiranjem Kubovca ili ostavljanjem komentara ispod teksta.

Knjiga se takođe, kome je tako iz bilo kog razloga zgodnije, može nabaviti i preko sajta Vojne knjižare:

https://www.vojnaknjizara.com/shop/esalon-istorija.....atizacije/

I preko prodavnice Spektar M-Hobby:

https://spektar-mhobby.com/prodavnica/literatura/k.....atizacije/



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 939

Malopre u dahu pročitah članak na Tangosix-u.
Mogu samo da kažem SVAKA ČAST Zoranu i svima koji su učestvovali u priređivenju knjige a i Zoranu na ovoj analizi koju je pisao za Tangosix!
Profesionalno, konkretno, koncizno, neostrašćeno rekao bih čak (bez neke lažne skromnosti) da je ovo na svetskom nivou.
Možda se neko negde bavio ovom tematikom i bolje (ne otpisujem niti potcenjujem unapred nikoga), ali dok mi neko ne "pokaže" tog boljega, za mene ste vi broj 1!



online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

"Tamara" u borbi protiv dronova

Sistemi hiperbolične pelengacije razvijeni još u vremenu SSSR-a i dalje su efikasni u otkrivanju vazduhoplova i posebno bespilotnih letelica

Ukrajina ima najmanje četiri kompletna sistema hiperbolične pelengacije „KRTP-86/KRTP-91 Tamara“, razvijenih još u bivšem SSSR-u. Razvoj sistema je započet još 1981. godine na Češkom tehničkom institutu, a od 1983. je nastavljen u okviru tadašnje vojne fabrike Tesla, koja je proizvodila razne vrste vojnih sistema u Rusiji i Ukrajini. Namena sistema je slična kao i američkom ‘AN/TPQ Counter measures radar“, s tim što oni funkcionišu u širem spektru frekvencija.

Četiri sistema KRTP-86 je Sovjetski savez početkom devedesetih razmenio za nuklearne bojeve glave koje su se tada još uvek nalazile u Ukrajini. Sam sistem se sastoji od jednog komandnog vozila sa ECM računarom i vozilima sa hardverom za podršku i obradu signala, te dodatna dva ili tri vozila sa ECM prijemnicima. Sistem koristi fenomen u fizici poznat kao „nejednako rasipanje signala“ (TDOA, time difference on arrival), kada se radio signali nejednako apsorbuju od strane letelice u vazduhu. Korišćenjem više signala sa različitih predajnika, na frekvencijama od 0,8 do 1,8 GHz (gigaherca), „KRTP-91 Tamara“ može da detektuje čak i neke stealth (nevidljive) letelice, jer za razliku od klasičnih radara sistem detektuje samo nejednako vraćanje signala.

Budući da su ovi sistemi montirani na kamione „Tatra T815“ i imaju cilindrični oblik, NATO snage su mu dale kodno ime „TM-1 Trash Can“ (kanta za otpatke). Delovi sistema su međusobno povezani radio i mikrotalasnom vezom niske snage (LeML), kako bi se onemogućila njegova detekcija (često je sistem postavljen u radijusu od dva do 3,5 kilometara). Kada se sistem pokrene, stvara polje signala kupastog oblika, širine od pet do 12 kilometara i do visine od pet kilometara. Ova „signalna kupa“ se dalje može nezavisno premeštati u okviru vazdušnog prostora.

U punom kapacitetu „Tamara“ može da detektuje do 23 radarska (potvrđena) objekta u vazduhu i da simultano prati do 48 IFF-signala (Identified Friend or Foe, prijateljska ili neprijateljska letelica). Ovaj sistem takođe koristi i tehniku „trilateracije“, gde računar u okviru ovog sistema može da „pogodi“ poziciju letelice samo na osnovu jednog ili dva poznata parametra (visine ili putanje leta).

Unapređene verzije „KRTP-Tamara 2“ i „Tamara – M“ imaju daleko veći signalni domet – čak i do 450 kilometara – što u praksi znači da mogu da primete neprijateljske dronove ili avione dok su još u ruskom vazdušnom prostoru. Tehnički posmatrano, sistem ima dovoljno snage i za domet preko 1.000 kilometara, ali je efekat „radarskog horizonta“ (rasipanja signala na velikim daljinama) tada veoma izražen.

Zanimljivo je i da su dva sistema „Tamara-M“ ostala u Nemačkoj nakon pada Berlinskog zida, te da ih je nemačka vojska (Bundeswehr) koristila do 2010, kada su oni ukinuti u okviru reorganizacije NATO-a. Treba reći i da je nakon raspada SSSR-a na osnovu tehnologije „KRTP-91“ nastavljen razvoj sličnog sistema u Češkoj, koji se danas naziva VERA S/M i VERA NG, a izvezen je i koristi se i u Estoniji, Maleziji i Pakistanu.







O ovom hiperboličkom sistemu pelengacije, ali i drugim srodnim sistemima pelengacije, više informacija možete pronaći i u knjizi Zorana Vukosavljevića i Branislava Kojadinovića, "Ešalon - Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije", koju možete, ukoliko ste zainteresovani, direktno poručiti ostavljanjem komentara ispod teksta ili kontaktom u pp Kubovca.

Knjiga se, kome više odgovara tako, može nabaviti i preko sajta Vojne knjižare:

https://www.vojnaknjizara.com/shop/esalon-istorija.....atizacije/

I preko prodavnica Spektar M-Hobby:

https://spektar-mhobby.com/prodavnica/literatura/k.....atizacije/

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

Poštovani članovi foruma MyCity Military,

Obaveštavam vas da od danas, 13/04/2023. pa do narednog utorka 18/04/2023. godine, zainteresovani članovi mogu poručiti knjigu "Ešalon, Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije", po posebnim sniženim cenama od 1000,00 din. (+ troškovi PTT)!

Zainteresovani članovi foruma MyCity Military mogu ostaviti komentar ispod objave, pa ću ih kontaktirati u inbox ili se direktno javiti u inbox Kubovcu.

Obzirom na nadolazeće Uskršnje praznike, sve eventualne porudžbine će biti evidentirane, knjige spakovane i poslate odmah posle praznika, dakle od utorka 18/04/2023.

Iskoristite priliku dok su cene snižene i dok još ima knjiga na stanju! Smile

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

Pored osnovna dva načina rada raketnih diviziona PVO u kojima se cilj otkrivao sopstvenim osmatračko-akvizicijskim radarim ili tzv. planšetnim načinom rada, postojao je i način rada kroz integrisani sistem protivvazdušne odbrane. Za sisteme tipa Dvina, Volhov i Neva, ali i za neke druge sisteme sovjetske proizvodnje iz tog vremena, poput S-200 Angara/Vega, najčešće su se koristila dva sistema automatizovanog rada, jedan po oznakom Vektor-2VE i drugi pod oznakom Senjež-ME.

Ovi sistemi su koristili informacije od radarskih bataljona i data link za prenos lokacije dodeljenih ciljeva do raketnih diviziona PVO, na svakih 10 sekundi.

JNA nije nikada nabavila ove automatizovane sisteme integrisane protivvazdušne odbrane, što ne znači da ne treba reći nekoliko reči o njima.

Više informacija na: https://www.vojnaknjizara.com/integrisani-sistemi-.....vijacijom/

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

S-400 Trijumf, svakako je jedan od najubojitih raketnih sistema PVO današnjice. Da bi sistem bio efikasan, potrebno je pravovremeno otkrivanje ciljeva na svim visinama. I dok su ranije to za divizione S-300PT/PS/PM rešavali radari tipa ST-68 Niva i 5N66/76N6 Krokodil, sistemi S-400 Trijumf koriste usluge samo jednog, savremenog svevisinskog osmatračkog-akvizicijskog radara tipa 96L6 Lira.

Ovo je kratka priča o ovom impresivnom radaru, na čijoj osnovi se danas konstruišu radari na sistemima S-350, ali i S-500 / 550 i sistemu protivraketne odbrane Abakan.



Više na: https://www.vojnaknjizara.com/novi-i-modernizovani.....ke-vojske/

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

Ruski akvizicioni i osmatrački radari

Počeci

Ni jedna zemlja u istoriji nije razvila tako veliki kompleks PVO u kvantitativnom i u kvalitativnom smislu, kao što je to slučaj sa SSSR-om odnosno
danas Rusijom (sa Belorusijom). Unutar njega razvijeni su i mnogi sistemi za upravljanje jedinicama PVO, jednako brojni i razgranati mada ponekad i glomazni.

Kako bilo, ruska PVO, ruski radari, ali i njeni komandni sistemi nemaju pravog pandana u istoriji protivavionske borbe.



Jedini stvarni razlog za to je čisto geografske prirode. Rusija je dominantno kopnena država. Njeni izlazi na more su veliki, ali uslovljeni lošom klimom,
položajem ili i jednim i drugim. Rusija je relativno kasno izašla na Crno more i Baltik koji su potpuno zatvorena mora. Severni ledeni okean nikad nije bio zona pogodna za plovidbu tokom cele godine, a i luke na njemu su relativno daleko od glavnih rejona Rusije. Izlaz Rusije na Tihi okean je na bezmalo 10 dana putovanja vozom od Moskve. Dakle Rusiji mora jesu bitna, ali ne i presudna u procesu života i ratovanja. Rusija nikad nije bila i verovatno nikad neće ni biti prava okeanska sila. Širenje same Ruske države kroz istoriju je bilo po kopnenim pravcima ka Istočnoj Aziji, Srednjoj Aziji, Kavkazu i ka zapadu, prema Evropi. Napadi na Rusiju dolazili su od više različitih mongolsko-srednjoazijskih carstava, uglavnom sa istoka i jugoistoka, Turske sa juga i zapadnih država, uglavnom sa zapada i severozapada (Šveđani, Nemci, Balti, Poljaci, Mađari...). Obratnim pravcima su išla ruska osvajanja. Rusiju jednostavno ne možete osvojiti sa mora ili bar takvu flotu do sada nismo videli. Upravo suprotno je sa Sjedinjenim Američkim Državama koje možeteosvojiti jedino sa mora, ali gle čuda one imaju najjaču flotu koju je svet ikad video (osim možda britanske flote XIX veka uopšteno).

I dok Ameriku niko ne može izložiti lako bombardovanju avijacijom sa kopna, kod Rusije je upravo suprotno. Vazdušna opasnost je za nju uvek bila aktuelna (važnija od opasnosti sa mora) i to dominantno sa zapada ili zapadnog polukruga koji je od Norveške do Turske.



Svu težinu ovog problema SSSR je osetio tokom II sv. rata, kada su njegove trupe ali, i gradovi i industrija strašno trpeli od Luftvafea, bar do polovine
1943. godine. Već tada su se odbrambene snage podelile na dve grupe. Prva grupa, odnosno trupna PVO je bila za zaštitu borbenih jedinica u kojoj su dominirali mitraljezi i laki topovi 25 mm, a naročito topovi od 37 mm, mada je bilo i mnogo onih od 85 mm. Drugu grupu, teritorijalnu PVO, su dominantno popunjavali upravo topovi od 85 mm i činili su glavnu snagu odbrane gradova ili značajnih objekata. Oni su, uz lovce, takođe već tada praktično odvojene od frontovske avijacije, sačinjavali teritorijalnu PVO. Po nekim procenama te jedinice (teritorijalna PVO) su oborile skoro 9 000 nemačkih aviona (dve trećine ipak lovci PVO, a ne topovi) i iako je to mali broj u odnosu na ukupni broj oborenih, to su sve avioni
oboreni u akcijama daleko od linije fronta, avioni u napadu na najvažnije strateške ciljeve, čime je njihova vrednost sasvim posebna i vrlo velika.

Dejstvo po aerodromima je ultimativni proces dobijanja vazdušne premoći i to je do 1943. godine bilo jasno i Nemcima i Sovjetima, ali kako su oba
protivnika bila u to doba jednako jaka (tek na kraju rata su ih Rusi jednostavno, figurativno, zatrpali dejstvom po aerodromima) i sa jednako dobrom taktikom po tom pitanju, ni jedna strana nije tako lako mogla da odnese prevagu. Time je udeo nanošenja gubitaka protivniku lovačkim dejstvima i dejstvom protivavionske artiljerije i dalje imao veliki značaj. Posle tog rata u SSSR-u su bili svesni da ne raspolažu sa najjačim vazduhoplovstvom na svetu, naprotiv, potencijalni protivnici su zapravo bili jači, mada ne mnogo i ne uvek. Zbog toga je značaj PVO, kako trupne (PVO Suhoputnih), tako i teritorijalne (Vozdušna PVO), ostao važan deo sovjetskih vojnih napora i tako je i do dana današnjeg; štaviše, Sovjeti koji izvorno nisu izmislili PA rakete, su oni koji su ih masovno razvili i raširili po svetu. Od Vijetnamskog rata pa nadalje, u suštini, masovno su uveli nov oblik oružja na scenu ratovanja i na taj način značajno promenili sliku savremenog bojišta. Takve promene slike bojišta su se dešavale samo iznimno, kao što je bila pojava podmornica, aviona, tenkova, mlaznih motora i helikoptera, PT vođenih raketa, protivbrodskih projektila i možda precizno vođenih avionskih bombi i raketa. Zapad je posle Drugog svetskog rata i sam krenuo u razvoj svekolikog PVO, ali je od toga dobrim delom odustao ulažući sva moguća sredstva u vazduhoplove, mada smo svedoci da i u toj sferi (PVO) nije totalno pao u inferiornost negde do raspada SSSR-a. Kako je nestao taj glavni protivnik, tako je vodeća država zapada Amerika, suštinski prestala da ulaže u sisteme PVO i da prebacuje tendenciju na antiraketnu sferu. U taj procep od tada upadaju razne
druge zemlje zapadne civilizacije i zapadni PVO sistemi su veoma respektivni, ali odavno nisu pravi takmaci ruskim sistemima.

Razvoj ruskih radarskih sredstava u zadnjih pola veka i nešto više je krajnje zanimljiv i po mnogo čemu jedinstven. I danas se uopšte ne može reći da zapad ima lošije radare za osmatranje vazdušnog prostora, naprotiv, u proseku zapad ih je do sko­ro imao stalno, manje ili više, kvalitativno bolje od Rusa. Štaviše, decenijama su Rusi po nekim parametrima kasnili za zapadom u pogledu radarske tehnike. Može se slobodno reći, da je razlika najmanja u današnje vreme. I sada, u mnogim, ali ne svim, klasama radara, može se reći da je zapad bolji (mada ne po svemu).



Međutim, kod Ru­sa je razvoj ra­dara išao dosta dru­gači­je nego razvoj radara na zapadu, naime Ru­si u radar­skoj tehnici često naprave radar koji na zapadu jednostavno nema pandana. De­cenijama su ruski radari bi­li lo­ši­ji, ali je zato pristup ra­darskim konstrukcijama bio daleko širi i su­štinski univerzalniji. Oni rade u svim talasnim dužinama, od kojih su recimo metarski njihov prepoznatljiv znak. Naročito se to može videti i po tome što su oni prvi stizali i do gigantskih nepokretnih divova ali i do superpokretljivih malih radara.

Raspad SSSR je zaustavio razvoj svekolike vojne tehnike u Rusiji i ostalim državama tzv. ZND, na bar dve decenije. Neke oblasti vojne proizvodnje su potpuno nestale, a mnoge su smanjene skoro do nestajanja, a sve su dovedene do minimuma.
Najgore je prošla Ukrajina.

Ipak i pored svega, projektovanje i proizvodnja radara raznih vrsta, pa u tom smislu i osmatračkih i akvizicionih, nije stala ni u Rusiji ni u Belorusiji,
pa ni u Ukrajini. Ta proizvodnja obuhvata mnogo više klasa i tipova nego zapadna, mada se mora priznati da u pojedinim grupama zapad još uvek ima prednost.

Kada se tome skupu pridruže i pelengatori, odnosno pasivni radari, koje su u Rusiji daleko više razvijani nego na zapadu i obzirom da su od skoro Rusi
počeli sami da proizvode sve tipove pelengatora, a zatim uzmu u obzir i leteći radari u kojima oni vrlo brzo nadoknađuju izgubljeno vreme, mada ga još nisu potpuno nadoknadili, dobija se složena slika ukupne radarske lokacije Rusije.

Više o tematici možete pročitati u knjizi "EŠALON: Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije", autora Zorana Vukosavljevića i Branislava Kojadinovića, a koju možete poručiti i preko ovog foruma, ostavljanjem komentara ispod teksta ili slanjem pp za @Kubovac.



Pored toga, kome više odgovara tako, knjigu možete nabaviti i preko sajta Vojne knjižare:

https://www.vojnaknjizara.com/shop/esalon-istorija.....atizacije/

I preko sajta i prodavnice Spektar M-Hobby:

https://spektar-mhobby.com/prodavnica/literatura/k.....atizacije/

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

Razvoj sovjetskih/ruskih sistema automatizacije PVO

ASURI* hijerarhija Piramida (etapa razvoja od cca 1980 – 2000. godine)

*ASURI- automatski sistem upravljanja radarskom informacijom

U hijerarhiji Piramida ASURI sistem je postao striktno troslojan, sa Poljem na četnom, Osnovom na bataljonskom i Nivom (obrađivala je 240 ciljeva) na brigadnom nivou.

Najniži nivo te hijerarhije su bili četni sistemi tipa Polje. Svaki je mogao da radi sa najviše tri uvezana radara od kojih su najviše dva mogla biti istog tipa. Takođe je najviše dva radara za merenje visine moglo da bude istovremeno priključeno na sistem od kojih samo jedan u radu.
Sistem je imao početnu verziju Polje i modernizovanu Polje-M kao i remontovanu usavršenu Polje-S. Sistem je generalno bio zastareo po upotrebljenoj elektronici ali mu je koncepcija borbenih zadataka bila savršena.

Pravi problem su mu bili veliki gabariti i težina kao i velika potrebna snaga. Druga mana mu je bio relativno mali broj ciljeva koje je obrađivao i prosleđivao korisnicima. Praktično sistem je radio u početnim varijantama samo sa 20 ciljeva, a kasnije sa 30.
Sistem je tražio bar 1,5 do 2 sata za razvijanje (što je opet bilo daleko bolje od prethodnika pa i od konkurencije na zapadu) a korišćenje i kablovskih veza je dosta komplikovalo pokretljivost mada je davalo na sigurnosti. Naravno za ozbiljnije daljine korišćeni su i drugi tipovi veza kombinovani na krajevima žičnim vezama.
U svakom slučaju, Polje je postojano proizvođeno u stotinama primeraka tokom treće etape i dominantno je preuzelo četni nivo.

Kao bataljonski nivo pojavila se Osnova-1 koja je pod sobom imala četne sisteme Polje. Sistem Osnova je obično imao 3-5 Polja pod svojom komandom.

Ukupni kapacitet sistema Osnova-1 je bio 120 ciljeva i mogao je da ima razne bočne veze kako u vertikalnim tako i u horizontalnim grananjima hijerarhije.

Četni nivoi Polje su na sebe naravno preuzeli i formiranje niskovisinskih postova. On se po pravilu sastojao od dva niskovisinska detektora tipa P-15/P-19 ili kasnije radara iz porodice Kasta, često u sihronom radu i jednog merača visine. Ponekad je post bio sastavljen od jednog P-15/P-19 i jednog P-12 (kasnije i Nebo-U) uz jedan merač visine obično PRV-10 ili kasnije PRV-11 ili PRV-13.

U kasnijim fazama, da bi se merač visine sklonio, u rad su uključivani i noviji 3D radari 36D6 “Niva”.

Pošto su sistemi Polje preuzeli većinu niskovisinskih postova, odnosno radare manje snage i dometa, bataljonski sistemi Osnova su preuzeli veće i jače radare kao sopstvene izvore informacija.

Tako su uz Osnovu išli pre svega Altaji P-80 (M3 verzije) i Kabine-66 kao borbeni radari ali i P-14 kao dežurni. Kasnije su se radarima P-14 pridružili i noviji radari tipa Nebo kao metarski i ST-67 (5N69 Big Back) (svi do jednog sa Osnovom) kao decimetarski radari. Još kasnije uz Osnovu su se mogli pronaći i radari tipa 22Ž6 Desna.

Sistem ASURI Polje-Osnova obezbeđivao je predaju podataka pretpostavljenom komandnom mestu integrisanog sistema komandovanja avijacijom i protivvazduhoplovnom odbranom kao što je Niva ili kasnije Univerzal i obezbeđivao potrebne podatke za komandno informacione sisteme (KIS) Brigada PVO koji komanduju protivvazduhoplovnom odbranom, kao što su Senjež-E/ME/1ME i Bajkal-1E.
Glavni komandno-informacioni sistem (KIS) hijerarhije Piramida bio je Baikal-1E, koji je mogao da “apsorbuje” čak i Senježe. Može da komanduje sa 12 diviziona S-300PT/PS i da obrađuje do 120 ciljeva jednovremeno.

Četni sistem ASURI tipa "Polje-E":



Bataljonski sistem ASURI tipa "Osnova-1E":



Polje-E, kabina KP:



Osnova-1E, kabina KP:




Više o tematici možete pročitati u knjizi "EŠALON: Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije", autora Zoran Vukosavljevic i Branislava Kojadinovića, a koju možete poručiti i preko ovog foruma, ostavljanjem komentara ispod teksta ili slanjem pp @Kubovac.

Pored toga, kome više odgovara tako, knjigu možete nabaviti i preko sajta Vojne knjižare:

https://www.vojnaknjizara.com/shop/esalon-istorija.....atizacije/

I preko sajta i prodavnice Spektar M-Hobby:

https://spektar-mhobby.com/prodavnica/literatura/k.....atizacije/

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

"Ešalon" na Sajmu knjiga u Beogradu!

Poštovani članovi foruma MyCity Military,

Obaveštavamo vas da smo odlučili da se ponovo pojavimo na predstojećem Sajmu knjiga u Beogradu i izložimo jednu našu knjigu.

U pitanju je poslednja i još uvek aktuelna knjiga autora Zorana Vukosavljevića i Branislava Kojadinovića, pod nazivom "Ešalon - Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije".

Pozivam sve zainteresovane, koji imaju nameru da u periodu od 21-29.10.2023. godine posete Sajam knjiga u Beogradu, da nas pronađu na štandu "Udruženja veterana 3.rd PVO - Slobodno nebo Srbije" i "Udruženja srbski kulturni centar - Ćirilica", u koridoru između Hale 1 i Hale 4.

Posetioci će imati priliku da eventualno upoznaju i autore knjige (ako se poklopi termin dolaska) i da knjigu kupe sa posvetom (ukoliko žele) sa posebnim sajamskim popustom, te cena knjige iznosi 1000,00 din.

Na Sajmu knjiga će biti izložene i ostale knjige "Udruženja veterana 3.rd PVO - Slobodno nebo Srbije" i "Udruženja srbski kulturni centar - Ćirilica", a među kojima je najpoznatija knjiga - ratni dnevnik "Smena", ratnog zamenika komandanta 3. rd PVO potpukovnika u penziji Đorđa Aničića, koji je predsednik Udruženja i koji će takođe veliki deo vremena biti prisutan na štandu.

Pored toga, tu će biti raznovrsan izbor i drugih knjiga slične tematike, a posetioci će moći kupiti i razne suvenire poput majica sa logom Udruženja, ali i nove posebno dizajnirane majice sa odštampanim slikama sistema PVO kojima danas raspolaže Vojska Srbije - Čuvari neba!

Očekujemo Vas da se upoznamo!

Dobrodošli! Ziveli Ziveli

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5129

Očekujemo vas na štandu Udruženja "Slobodno nebo Srbije", beogradski Sajam knjiga!
Prostor između Hale 1 i Hale 4!




Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1370 korisnika na forumu :: 57 registrovanih, 6 sakrivenih i 1307 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Aleksandar Tomić, babaroga, bladesu, Boris Bosiljčić, Boris90, botta, brundo65, ccoogg123, cenejac111, Denaya, doktor1964, Dorcolac, draganca, dragoljub11987, dule10savic, Faki-Valjevo, GandorCC, goxin, hologram, ikan, ivicasimo, JimmyNapoli, Joco Skljoco, JOntra, jukeboxer, kalens021, kokodakalo, kunktator, kybonacci, mercedesamg, Mercury, mile23, milenko crazy north, MiroslavD, mrvica78, nemkea71, nikoladim, oganj123, opt1, Panter, Parker, Romibrat, ruma, ruso, Shinobi, Sirius, Sićko, slonic_tonic, solic, SR-3m, virked, VJ, Vladko, vukovi, wizzardone, Zimbabwe