i japanci uskoro i britansko francuski konzorcij, a mozdai juznokoreanci.
tesko da bi rasarafljenja bilo... 80+ posto misija bi bilo ili let aviona lovacke pratnje ka neprijateljskom cilju na tlu ili presretanje neprijateljskih aviona lovacke pratnje aviona koji napadaju cilj na tlu ili eventualno presretanje presretaca.
u drugoj situaciji avioni imaju manju podrsku vanjskih senzora, vecinom su ograniceni na sebe i ostale avione u jurisnim skupinama. eventualno kakav awacs moze pokusati nesto iz daljine, ako je cilj relativno blizu frontu. neprijatelj pak ima hrpu senzora na tlu, raznih valnih duljina. rafale bi tu bio otkriven sigurno i presretaci bi bili poslani iz raznih smjerova. najvjerojatnije rafale ne bi ni znao da je napadnut iz vecine smjerova. f35 bi u istoj situaciji vjerojatno isto bio otkriven, ali teze pracen. presretaci bi se takodjer prikrali no zahvat cilja bi bio ili vrlo kratkog dometa ili iz straznjeg kuta, dakle opet iz situacije gdje je domet vrlo slab. sve da rafale i f35 imaju iste senzore upozorenja ispaljenja rakete, a nemaju jer f35 ima novije i pokrivaju siri prostor oko aviona, rafale bi se morao vise pribliziti sto znaci da bi f35 detektirao i samo ispaljenje rakete, a ne samo finalni prilaz rakete. imao bi vise vremena za reakciju i namjestanje, lako moguce i prije samog ispaljenja raketa jer em rafale ima stariji radar s vecim nezeljenim zracenjem em f35 ima noviji rwr senzor.
to je otprilike i najbolja situacija za rafale jer bi u svim drugim situacijama, gdje nijedna strana nema podrsku vanjskih senozora, rafale prolazio bez otkrivanja neprijatelja ili s kasnim otkrivanjem i pritom bi zracenje njegovih radara vise uzbunilo neperijatelja.
|